icon
Yükleniyor..

15 Temmuz Hafıza Müzesi

 • (20 Yorum)

Müzeler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Toplumsal hafıza insanlığa tutunma çabası olarak karşımıza çıkar. Bu dünyada hatırladıklarımızı ve unuttuklarımızı sorgulamak, bir bakıma insan olmanın manasını anlama çabasıdır. 2023 Eğitim Vizyon Belgemizin de ortaya koyduğu üzere 21.yüzyılda eğitim sadece okulla sınırlı değildir. Sınıf, okul, ev, medya, sokak, öğrenmenin çeşitli şekillerde vuku bulduğu ortamlardır.

Toplumsal Hafıza ve Öğrenme Mekânı Olarak Müzeler

Günümüzde müzede eğitim önemli bir etkinlik olarak görülmektedir. Müzelerin her alanın öğretisinde öğrenme ortamı şeklinde kullanılması, öğrenmede ilgiyi ve heyecanı arttırarak, öğrencilerin bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimleri üzerinde olumlu rol oynamaktadır.

Bilgi ve bilinç sahibi olmaya imkân tanıyan müzeler, çocuklarda yaratıcı ve yorumlayıcı düşünceyi geliştiren yeni bir alan olarak bugün birçok ülkede okul eğitiminin ayrılmaz bir parçası kabul ediliyor. Yapılan bilimsel çalışmalar, bu faaliyetlerin bireye ve millî benliğin inşasına sağladıklarıyla serbest zamanları verimli geçirme etkinliği olmaktan çıkarıp bireylerin bilişsel ve duygu dünyalarının gelişimlerine olumlu yönde katkı sağladığını gözler önüne sermiştir.

Müzeler, aynı zamanda hafızaya yer açmaya çalışan eğitim ortamları arasında her geçen gün daha da öne çıkmaktadır. 15 Temmuz’un üçüncü yılında açılan Hafıza 15 Temmuz Müzesi, Türkiye ve dünyadaki darbe girişimleri ile modern sömürgecilik tarihinin gelişim evrelerini gün yüzüne çıkartıyor.

Bu bağlamda İl Millî Eğitim Müdürlüğü’müz ile 15 Temmuz Derneği arasında bir protokol imzalandı. Protokolün imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı,  Strateji Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral ve 15 Temmuz Derneği Başkanı A. Tarık Şebik katıldı.

Tarih Şuuru, Kültür ve Birikim

Protokolün imza töreninde konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı, “Bizler için çok anlamlı bir protokol bu. İstiyoruz ki öğrencilerimizi kendi millî ve manevi değerlerimiz çerçevesinde yetiştirelim. Bu değerlerimiz de özellikle toplumumuzun yıllar öncesinden getirdiği bütün dinamiklerini, tarih şuurunu, kültürünü ve birikimini de yansıtsın. Değerlerimizi tarih şuuruyla ve kültür birikimiyle aktarmanın hayati derecede önem taşıdığının farkında olduğumuzu bir defa daha vurgulamak isterim. Hafızanın tazelenmesi ülkemize yönelebilecek tüm tehditlerin önlenmesi sürecinde hepimizi donanımlı kılacaktır. Çocuklarımızın ve öğretmenlerimizin tarihi ve toplumsal hafızanın farkına varması geleceğimiz açısından çok önemli. Yeni kuşaklarımızın ve öğretmenlerimizin ülkesi ve milletiyle bütünleşmesi bakımından 15 Temmuz hain darbe girişiminin farkında olması gerekiyor. Çocuklarımızın zor zamanlarda tıpkı o gecenin liderliğini üstlenen Sayın Cumhurbaşkanımız gibi başka birinden işaret beklemeden neler yapması gerektiği noktasında bir bilince sahip olmaları bakımından hafıza müzesi çok önemli.” şeklinde konuştu.

Planlı Müze Ziyaretleri

Yazıcı, Millî Eğitim Bakanlığı olarak öğrencileri sadece akademik anlamda değil “çift kanatlı” yetiştirmek istediklerini anlatarak, “Çocuklarımızın hem bugünün hem de geleceğin becerileriyle donanmış olmasını, bu becerilerini gerçekten ülkenin menfaatine kullanabilmesini önemsiyoruz. Yeni nesillerimiz hem bilime sevdalansın hem de kültüre duyarlı olsun hem de bir ahlak telakkisine sahip olsun istiyoruz. Öğrencilerimiz, 15 Temmuz’daki yaşanmışlığın kendi tarihimizde çok önemli bir yeri olduğunu, bizzat burayı gezerek tanısın. Bizler çocuklarımızın devletine ve milletine bağlılık noktasında bir ekseni olsun arzusundayız. Bugün yapacağımız iş birliği protokolü de yıllarca sürsün istiyoruz. Hakikaten belli bir amaca yönelik organize edilmiş planlı müze ziyaretleri, kültürel ve sosyal boyutu ile öğrencilerin gelişiminde önemli bir rol üstlenmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kahramanlarımızın Hayat Hikâyeleri

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz’daki alçak darbe girişiminin tarihi bir dönemeç olduğuna işaret eden Yazıcı, şöyle devam etti: “Bu çerçevede çocuklarımızın, öğretmenlerimizin, bütün toplumun bilinç düzeyinin artırılması, ülkemize yönelebilecek bu tür bütün tehditlerin önlenmesi açısından da çok önemli. Çocuklarımızın o gece devleşen, kahramanlaşan insanlarımızın hayat hikâyelerini, duygularını, düşüncelerini, dünyalarını öğrenmeleri ve hatırlamaları gerekiyor. Biz de istiyoruz ki 15 Temmuz Derneği ile birlikte bu gece olanları yeni yetişen kuşaklarımız hiç unutmasın ve bu kuşaklarımıza eğitim veren öğretmenlerimiz bu konuda kendi bilgilerini, bilinçlerini geliştirsinler.”

Bu süreçteki katkılarından dolayı 15 Temmuz Derneğine teşekkür eden Yazıcı, o tarihi gece boyunca gözleri yaşartan, göğsü kabartan birçok kahramanlık hikâyesinin bulunduğunu belirtti. Yazıcı, “15 Temmuz ihaneti ve milletimizin bu ihanete verdiği cevap, bizim için nesilden nesile aktarılması gereken kutlu bir ödevdir. Bizler bu protokolü o gece devleşen kahramanlarımızın hayat hikâyelerinin öğrenilmesini sağlayacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz Derneği Genel Başkanı Tarık Şebik ise müzenin ziyarete açıldığından bu yana on binlerce kişi tarafından ziyaret edildiğini belirterek, imzalan protokolle müzenin öğrenciler tarafından daha çok ziyaret edileceğini vurguladı. “İnşallah Rabbim bir daha bize bu günleri yaşatmaz. Rabbim bizleri de kahramansız bırakmasın diyorum.” diyen Şebik, “Okullarımıza İl Millî Eğitim Müdürlüğü’müz tarafından yapılacak duyuru kapsamında geziyi talep eden okullardan, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı boyunca, 40’ar öğrenciden oluşan10 grup olmak üzere günde toplam 400 öğrenci ve görevli öğretmenimiz ücretsiz olarak müzemizi ziyaret edebilecek.” dedi.

Hafıza 15 Temmuz Müzesi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın törenle açılış kurdelesini kestiği Hafıza 15 Temmuz Müzesi, darbecilerin yol açtığı elim olayları gözler önüne sermesi nedeniyle büyük ilgi görüyor. Bin 500 metrekare alanda iki kat inşa edilen müzenin zemin girişindeki duvarda “Unutma” yazısı ile 15 Temmuz şehitlerinin isimleri ve onları temsilen tavandan sarkan beyaz güvercinler bulunuyor. Girişteki dev ekranda 15 Temmuz videoları ve belgeselleri gösterime sunuluyor. İkinci katta ise ziyaretçileri, “Göreceklerin senin hikâyendir.” yazısı karşılıyor.

Müzede, 15 Temmuz’da yaşananlar materyallerle anlatılırken, darbeciler ile şehit ve gazilerin o kara gecede kullandıkları eşyalar sergileniyor. Hafıza 15 Temmuz’da şehitlerin fotoğraflarına ve biyografilerine, darbeler ve sömürgecilik tarihine dair bilgilere dokunmatik ekranlardan ulaşılabiliyor. Şehadet Şuuru Salonu’nda 15 Temmuz’a dair 3 boyutlu videolar izlenebiliyor. Hafıza 15 Temmuz’da, millet iradesine yapılan darbelerin tümünün ülkede ekonomik kriz, siyasi istikrarsızlık, sosyal bunalım, dışa bağımlılık ve milli politikalardan uzaklaşmalara neden olacağı anlatılıyor. Ayrıca, sömürgeciliğe karşı dik duranlar köşesinde, aralarında Mustafa Kemal Atatürk, II. Abdülhamid, Aliya İzzetbegoviç, Mahatma Gandhi ve Simor Bolivar gibi liderlerin bilgileri yer alıyor.

Hazır Gelmişken

15 Temmuz Hafıza Müzesi'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

15 Temmuz Hafıza MüzesiKredi Kartı
15 Temmuz Hafıza MüzesiPark Yeri
15 Temmuz Hafıza MüzesiMüze
15 Temmuz Hafıza MüzesiRezervasyon
15 Temmuz Hafıza MüzesiOnline Gez
15 Temmuz Hafıza MüzesiTarihi Yer
15 Temmuz Hafıza MüzesiMüze Kart Geçerli

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @haticedincer

  Ahh kendimden utanıyorum nasıl daha önce gelmedim o kadar ağladım ki sanki o günü bir daha yaşadık Rabbim sehitlerimize rahmet etsin ülkeme göz diken kim varsa gözü çıksın tuzakları başlarına çevirsin Rabbim... Bu müzede emegi gecen herkese sonsuz şükranla muhteşem ötesi gelip herkes ziyaret etmeli

 • avatar

  @hulyavurur

  Bahcesine her 15 temmuz şehidi adına bir agac dikilmis.Vatan ,millet şuuru açısından genclerin ozellikle gitmesini öneririm.icerde şehitlerimizin herbirinin ayakkabısıyla karsılasmak bir kez daha içimizi yaktı.bu ülke bir kez daha kurtulduysa o ayakkabıların sahiplerine çok şey borcluyuz.Allah ailelerinin yaralarını sarsın.15 temmuz gecesi , çocugunu kaybeden analar,analarini ,babalarini kaybeden cocuklar ,eşini ,sözlüsünü nişanlısını kaybedenler size hüzün degil gurur yakışır.Gurur duyun bu ülkenin kurtuluşunda sizden bir can var.

 • avatar

  @ademilhan3308

  Ulaşımı kolay E 5 karayolu üzerinde istanbul eski adı ile Boğaziçi Köprüsünün Anadolu çıkışından hemen ilk sağında yer almaktadır. 2 kattan oluşan HAFISA 15 TEMMUZ MÜZESİ engelli bireylerinde rahatlıkla dolaşabilmesi açısından düz zemin ve asansör de vardır. İçerisinde 15 temmuz darbe girişiminin oluşturduğu tahribatların izleri hariç daha önce yasanan darbeler ve ADNAN MENDERES ve onunla birlikte idam edilenleri simgeleyen asılı halatlar bulunmaktadır.MÜZEYE girişler ÜCRETSİZDİR

 • avatar

  @sukrukestane

  İnanılmaz güzel. Video gösterimleri, şehitlerin ayakkabıları - özel eşyaları, kuryenin kurşunlanmış motoru, tankın altında kalan araba vs. Vs. İnsan duygulanıyor. Gazilerin de burada olması....

 • avatar

  @oguzhanbagdatli4684

  Şucusu bucusu fark etmeksizin herkesin buraya muhakkak gelmesi gerekli yaşananlar an be an HAFIZA nıza kaydolacak asla unutturmayacak görüntülere sahip. Bütün yaşanan tarihlerimiz önemli 23 Nisan 19 Mayıs 30 Ağustos 29 Ekim fakat 15 Temmuzu bizler yaşadık ölümü ensemizde vatansız kalmayı kalbimizde hissettik ama gerçekleşmesine izin vermedik Allah bir daha yaşatmasın

 • avatar

  @fatmanurkolukis

  Bu günleri unutmayalım, unutturmayalım. Çok güzel dizayn edilmiş. Bilinçlendirmek için ellerinden geleni yapmışlar. Seminer hazırlamışlar 15 temmuz anıları yansıtılıyor duvara çok duygusal anlar yaşıyorsunuz içerde. Çok kanlar döküldü bu vatan için. Allah devletimize zeval vermesin

 • avatar

  @gulcinpamak8686

  Uzun süredir ziyaret etmek istiyordum. 15 Temmuz Gecesi'ne ait şehit ve gazilerin gerçek eşyalarıyla oluşturulmuş köşeler ve enstalasyonlar yanında kısa bilgilendirici videolar ile bizlere şahitliğimizi hatırlatıyor. Ama en çok da müze bahçesinde müzeye giden yolun iki tarafına dikilmiş olan servi ağaçları beni derinden etkiledi. 15 Temmuz şehitlerinin isimlerini üzerlerinde taşıyan bu ağaçlar şehitleri sembolize ederken, hâlâ orada oldukları, bizi ve vatanı bekledikleri hissini veriyor.

 • avatar

  @kamiltaner8505

  Ulu devletimizin hiçbir şahıs, cemaat (legal ve illegal), ideoloji (legal, illegal ( kurum ve kuruluşa peşkeş çekilmemesi gerektiğinin resmi kanıtıdır. Şehadet şerbetini içenlere selam olsun...

 • avatar

  @pandoralegion

  15 Temmuz gününe dair bir çok bilgiyi projeksiyonlar ile duvarlara yansıtıp izletiyorlar. Gerçek videolar derlenmiş, o zamanı çok güzel bir şekilde anlatıyor, neler olduğunu gayet iyi ve net öğrenebiliyoruz.

 • avatar

  @busrakarasahin

  Cok duygulandıgım, şehadetin manevi ve yüksek havasını sonuna kadar hissettiğim bi yer olmuş. Geriye kalan ayakkabılarına bakmak cok hüzünlendirdi. O günleri tekrar yaşatmasın Allahım

 • avatar

  @abdulkadirozayd

  Gerçekten bizi o güne geri götürdü, çok güzeldi. Milli irade şuurunu diri tutmak için ziyaret edilmesi gereken bir yer. Allah şehitlerimize rahmet etsin.

 • avatar

  @ismailatilladem500

  Burada olanlar yaşanmış gerçek bir tarih.. Asla unutulmamalı ve ders çıkarılmalı..Bu vatan için Şehid olanlara selam olsun

 • avatar

  @fatihtas1711

  Vatana hainlik kalkışmasını ve hainlerin hezimete uğramasını görmek isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken bir yer. Ortam ve ambiyans çok güzel. Emeyi geçenlerin ellerine sağlık. Allah inşallah bu günleri birdaha yaşatmaz...

 • avatar

  @sedatburutekin9585

  Başta Ömer Halisdemir olmak üzere tüm 15 Temmuz şehitlerimize Allah ' tan rahmet diliyorum .Müze ücretsiz. 19: 30 a kadar açık diğer alanlarda saat kısıtlaması yok.Gezilmesi gereken bir yer tavsiye ederim.

 • avatar

  @yunusemregokmen

  Gönül isterdi hiç yapılmasın böyle Bir bina ama ama... Gözlerim doldu içerde şehit ayakkabılarını toplamışlar..çok güzel diyemem... içim yandı çünkü.. şehit erdem Diker okul arkadaşım di... Allah rahmet eylesin

 • avatar

  @muratturna

  Her türk vatandaşı gelip görmeli. hafıza tekrarı lazım insan nisyan ile malüldür. Allah devletimize zeval vermesin. Darbe girişiminde katkıda olanları ve bunlara muhabbet besleyenler in belasını versin.

 • avatar

  @mustafakucukkan

  Çok anlamlı ve o hain darbe girişimini hafızalara kazimak için tasarlanmış harika bir mekan ve eser yapılmış. Allah razı olsun.

 • avatar

  @sametsahin4733

  O günü yaşamış görmüş olanları o güne tekrar getiriyor. Şehitlerin ayakkabıları insanı huzunlendiriyor ama aynı zamanda vatanı canının önüne koyan ve koyacak olanların olduğunu hatırlatıyor. Taraflı,siyasi birşeyler bekleyenleri tarafsız siyasetsiz bir mekan inşa edildiği için hayal kırıklığına ugratacagina eminim. Siyaset yok taraf yok orda. Devlet var, tarafsız şekilde tarih var resmen

 • avatar

  @okanguzel1062

  15 Temmuzu tekrar yaşatan harika bir müze. 15 Temmuz köprüsünün dibinde hemen çıkış ayrımında muhakkak görürsünüz. (Avrupadan Asyaya geçişte sağda kalıyor.) Ücretsiz otopark mevcut. Camii mevcut. Müze dısında 251 şehidimiz için 251 tane selvi ağaçı var ve agac diplerinde şehitlerimizin isimleri resimleri var. Dışarıda anıt var içinde 7/24 sela ve ezan okunuyor. Içeride 15 temmuzun ilk saatlerinden bitişine kadar bütün olay saat saat anlatılıyor. Şehitlerimizin bizzat ayakkabıları var. Tankın üzerinden geçtiği araç var. O güne dair bir çok eşya mevcut Ömer Halis Demirin Özel kuvvetler bıçağı ve şapkasıda var. En sonda çıkışta hediyelikler mevcut.

 • avatar

  @unsalyurek70

  Hatırlamak ve hatırlatmak lazım. Tüm vatandaşların ziyaret etmesini şiddetle tavsiye ederim. Edirne yönünden Ankara istikametine giderken trafik kontrol noktasından girişi mevcut, Ankara yönünden köprüye girmeden çamlıca tarafına doğru dönerek tabelaları takip edin. Park problemi yok, girişi ücretsiz. Unutmamak için unutturmamak için ziyaret edin ve ettirin.


 • Künye

  ✅ Müzeler : 15 Temmuz Hafıza Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 20 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler 15 Temmuz Hafıza Müzesi 15 Temmuz Hafıza Müzesi +902165531507 Kuzguncuk Mh, Nevnihal Sk. No:12, 34674 Üsküdar/İstanbul, Türkiye 15 Temmuz Hafıza Müzesi 15 Temmuz Hafıza Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. 15 Temmuz Hafıza Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.0371617 29.0414667 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 20