icon
Yükleniyor..

Adana Etnografya Müzesi

 • (22 Yorum)

Müzeler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Adana Müzesi Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuş olup, Türkiye’nin en eski on müzesinden biri olma unvanını taşımaktadır. İlk olarak çevredeki sütun başlıkları ve lahitlerin Polis Dairesinde toplanmasıyla kurulan müze, Halil Kamil Bey’in müdür olarak atanması ve başarılı çalışmaları sonunda, 1928’de Taşköprü’nün başında şimdi yıkılmış olan Cafer Paşa Camii’nin Medresesi’nde ziyarete açılmıştır. 1950 yılında, Kuruköprü’de yer alan ve bir dönem Etnoğrafya Müzesi olarak kullanılan Kuruköprü Anıt Müzesi’ne taşınmıştır.

Giriş

05 Ocak 1972 tarihinde ziyarete açılan ve uzun yıllar hizmet veren müze binasının kültür varlıklarının korunması, saklanması ve teşhirin de yetersiz kalmaya başlaması nedeniyle yeni müze binasına ihtiyaç duyulmuştur. Yeni müze alanı ile ilgili yapılan çalışmalar sonucu Adana İli Seyhan İlçesi Döşeme Mahallesi’nde yer alan, kentin ilk fabrikalarından biri olan “Milli Mensucat Fabrikası”nın restore edilerek Adana Yeni Müze Kompleksi olarak değerlendirilmesi uygun bulunmuştur. 2013 yılında Bakanlığımızın yatırım programları dahilinde yapımına başlanan Adana Yeni Müze Kompleksi I. Etap çalışmaları kapsamında, Arkeoloji Müzesi’nin teşhir ve tanzim çalışmaları tamamlanmış olup, 18 Mayıs 2017 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Yapımı tamamlanarak ziyarete açılan Adana Arkeoloji Müzesinde, prehistorik dönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi metinleri, görseller, diaromalar ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı sekiz salon bulunmaktadır. Salonlarda Prehistorik dönem eserleri, Hitit, Asur, Arkaik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait heykeller, lahitler, steller, sunaklar ve büstler gibi taş eserler, cam, pişmiş toprak ve bronzdan yapılmış çeşitli kaplar, pişmiş toprak ve bronz kandil ve figürinler, silindir-damga mühürler, cam, bronz ve altın takılar ile diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır. Teşhir edilen eserler içerisinde özellikle Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’ya ait taş heykel, Anadolu Hiyeroglif Yazıtlı Stel, Babil Steli, Adana İli Karataş İlçesi’nde denizden çıkarılan bronz Erkek Heykeli ile Roma dönemine ait mermer “Antropoid Lahit” ve “Akhilleus Lahti” dikkat çekmektedir.

İlimiz, Seyhan İlçesi, Döşeme Mahallesi ve eski istasyon civarında 1906 yılında Aristidi Kozma Simyonoğlu tarafından kurulan ve Adana’nın en eski sanayi kurumlarından biri olan “Milli Mensucat Fabrikası” Bakanlığımız 2013 yatırım programları kapsamında Müze Kompleksine dönüştürme çalışmalarına başlanmış olup tamamlandığında Türkiye’nin ve Orta Doğu’nun en büyük müze kompleksi olma unvanına sahip olacaktır.

1907 yılında Aristidi Kozma tarafından “Simyanoğlu Fabrikası” adıyla açılan fabrika, 1924 yılında el değiştirerek “Milli Fabrika” adını almıştır. Atatürk’ün Adana’daki sahipsiz fabrikaları yeniden canlandırılması talimatları üzerine 1927 yılında dönemin iş adamları Mustafa Özgür, Nuri Has, Seyit Tekin fabrikayı hazineden satın almış ve adını “Milli Mensucat” olarak değiştirmişlerdir. Bu dönemde fabrikada üretilen “Aslan” marka vater ve ekstra iplikler ülke genelinde büyük talep görmüştür. 1944 yılında Hacı Ömer Sabancı’da fabrikanın ortaklarından biri olmuştur. 1978 yılında biriken borçları nedeniyle tekrar hazineye geçen ve üretimine ara verilen fabrika 1983 yılında tekrar açılmış ve adı “Milsan Mensucat” olarak değiştirilmiştir.

Milli Mensucat Fabrikası döneminde Türkiye’de kamu kuruluşları dışında çalışanlarına geniş imkanlar tanıyan ilk kuruluşlardan biridir. Çalışanlarına günde bir öğün sıcak yemeğin verildiği, aile ve bekarların kalmasına yönelik lojmanların oluşturulduğu bir kuruluş olmasıyla birlikte, fabrika dahilinde bir revir ve fabrika yanında elli yataklı bir hastaneyle işçilerin her türlü hastalıklarına bakılır ve parasız tedavileri cerrahi müdahalelerde dahil yapılırdı.

Adana sanayisi için bir okul niteliği taşıyan fabrika aynı zamanda Türk Edebiyatı için de esin kaynağı olmuştur. 2013 yılında bir dizi etkinlikle 100. yaşını kutlanılan yazar Orhan KEMAL’in önemli edebi eserlerinden biri olan “Bekçi Murtaza” kitabı fabrikadan esinlenerek kaleme alınmıştır. Hayatının bir döneminde Milli Mensucat Fabrikası’nda memurluk yapan Kemal’in ünlü romanındaki baş karakter “Murtaza” fabrikada gece bekçisidir.

Milli Mensucat Fabrikası, Adana Müze Kompleksi çalışmaları tamamlandığında Türkiye ve Ortadoğu’nun en büyük müzesi olması hedeflenmektedir. Arkeoloji, Mozaik, Etnografya, Tarım, Sanayi ve Kent Müzelerinden oluşacak komplekste aynı zamanda sergi ve konferans salonlarıyla birlikte açık hava sineması, kafeterya ve restoranların yer alması planlanmaktadır.

Özellikler

Adana Etnografya MüzesiKredi Kartı
Adana Etnografya MüzesiPark Yeri
Adana Etnografya MüzesiMüze
Adana Etnografya MüzesiOnline Gez
Adana Etnografya MüzesiTarihi Yer
Adana Etnografya MüzesiMüze Kart Geçerli

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @olcaytanberken5023

  Güzel bir restorasyondan geçmiş ve eşyalar iyi muhafaza edilmiş. Üstelik girişi de ücretsiz. Küçük avlusundaki cafe, bir çay molası vermek için ideal.

 • avatar

  @serdaralp

  Güzel bir restorasyondan geçmiş ve eşyalar iyi muhafaza edilmiş. Üstelik girişi de ücretsiz. Küçük avlusundaki cafe, bir çay molası vermek için ideal.

 • avatar

  @okanakgun957

  Girişe ücretsiz. Herkesin mutlaka görmesi gerekmekte. İçeri girdiğiniz anda farklı duygulara bürünüyor insan.merkezi konumda, araç ile gidecekler için otopark sorunu yaşanabilir.

 • avatar

  @muzeler

  Girişe ücretsiz. Herkesin mutlaka görmesi gerekmekte. İçeri girdiğiniz anda farklı duygulara bürünüyor insan.merkezi konumda, araç ile gidecekler için otopark sorunu yaşanabilir.

 • avatar

  @aysenurtatli498

  Adananın sevdiğim en güzel özelliklerinden. O kadar şehir gezip medreseye camiye bile para vermişken görebilmek için burası ücretsiz. Müze çok özenli eski fotoğraflar eşyalar kullanılan ürünler ve düzeni çok iyi. Işıklandırmalar da çok iyi yapılmış. Sinema müzesinin yanında yine onun gibi sergi tadında yapılmış bir anlatıcı yok. Ama güzel görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Yol kenarında taş köprünün karşısında.

 • avatar

  @gezim

  Adananın sevdiğim en güzel özelliklerinden. O kadar şehir gezip medreseye camiye bile para vermişken görebilmek için burası ücretsiz. Müze çok özenli eski fotoğraflar eşyalar kullanılan ürünler ve düzeni çok iyi. Işıklandırmalar da çok iyi yapılmış. Sinema müzesinin yanında yine onun gibi sergi tadında yapılmış bir anlatıcı yok. Ama güzel görülmesi gerektiğini düşünüyorum. Yol kenarında taş köprünün karşısında.

 • avatar

  @ferayafby

  Duvarların , eşyaların dili olsa da bir konuşsa ... Kurtuluş Savaşı sırasında orduya destek veren Çukurova'lıların resimleri, Hatay'ın Türkiye'ye katılışı hakkında bilgiler, Suphi Paşanın konağı vs. Hepsinde ayrı anıların olduğu. Her bir odayı gezerken İnsanın o günleri hayalinde canlandırmaya çalıştığı bir müze

 • avatar

  @mehmetkafkasyil

  Çok güzel giriş ücretsiz müze kartı da istemiyor, eşyalar çok güzel insan kendini o tarihte hissediyor, teşekkür ediyorum

 • avatar

  @hakankara6173

  Girişler ücretsiz. Hemen ana yol kenarında. Karşısında taş köprü var. Yanında sinema müzesi var. Eski fotoğraflar da var. Bu tip tarihi mekanları merak edenlsrer gidip ziyaret edebilir. Mekanda ayrıca pis bi koku vardı onu da düzeltmeleri gerek.

 • avatar

  @nurcanulu

  Keşke gelebilsen de düşmanlardan kurtardığın güzel ülkemizi görsen bizi kimlerin eline bıraktın atam

 • avatar

  @ismailozsoy7741

  Otantik, eşyalar yüz yıldır olduğu gibi duran, Ata’mızın müze evi. Beni çok etkiledi. Herkes burayı mutlaka görmeli

 • avatar

  @selahattinsavur3540

  Bereketli Çukurova toprağı sanatın bir çok koluna ve sinemaya ne de güzel yansımış.Bu müzede emeği geçenlere teşekkürler

 • avatar

  @cengizkaraman

  Randevular verilirken daha az randevu verilirse gezerken daha rahat edebiliriz. 2 defadır öğrencilerimizi götürüyoruz fakat sürekli bir koşturmaca halinde bölümleri çok hızlı geçtik ve beklediğimiz gibi olmadı maalesef. Her şeye rağmen çalışanlar güler yüzlü teşekkür ediyoruz.

 • avatar

  @mustafakenar

  Mutlaka görülmesi gereken bir yer demeye bile gerek yok. Tüyler diken diken oluyor. Sadece Atamızın değil, bu vatan için can vermiş diğer komutanlarımız, bilmediğimiz nice isimlerin hatıraları var.

 • avatar

  @serdartas

  Kahraman Atatürk'ün 1938 mayısında kaldığı ev.Odasi,yatağı olduğu gibi duruyor.Gorulmesinde yarar var

 • avatar

  @alihilmiakbas7127

  Müze iyi tasarlanmış, Atatürk'ün Adana'ya verdiği önem ve Hatay konusu iyi işlenmiş. Tek eksiği içindeki cafe ve işletmecisi! Sipariş almaktan "imtina" eden mümkünse rahatsız etmemeniz gereken bir elemanı kasaya oturtmuşlar, her nedense!

 • avatar

  @uzmanrehber

  Adana Atatürk Evi Müzesi, Adana Seyhan Caddesi üzerinde bulunan müze. 15 Mart 1923 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve eşi Adana'yı ziyaret ettiğinde bu binada konaklamıştır. Bina daha önceleri Ramazanoğulları ailesine mensup Suphi Paşa'ya aitti. Bina sonraları Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi Koruma ve Yaşatma Derneği'nce kamulaştırılmış ve restore edilmiştir. 1981 yılında, Atatürk'ün 100. doğum yılı dolayısıyla, Müze Müdürlüğü'ne bağlı bir müze olarak açılmıştır. Her 15 Mart'ta Mustafa Kemal Atatürk'ün Adana'ya gelişi resmi töreni bu müzede tertiplenir.  Müzede Atatürk'ün Adana seyahati ile ilgili fotoğrafları, bilgiler ve belgelerle birlikte, etnografik eserler de sergilenmektedir.

 • avatar

  @firatcingi2388

  Pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş bir müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. Odalarda yeterli açıklamalar var, ve güzel dekore edilmiş. Tavsiye ederim.

 • avatar

  @veliyalcin7997

  Atatürk'ün Adana'ya gelişlerinde konakladığı yerlerden birisidir. Bina, Şakir Paşa Konağı olarak bilinmektedir. Oldukça güzel bir yapıdır. Sinema Müzesi'ne komşudur.

 • avatar

  @volkansavas

  kurtuluş savaşı sırasında verilen mücadelede planlamalrın ve toplantıların yapıldığı konak avlusu ve odaları ayrı ayrı güzel.hediyeliklerin olduğu birde kafe mevcut fakat Türk kahvesi 26 tl ve çok pahalı.

 • avatar

  @gokmenaydinalp

  Adana'ya gelince mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Ancak mekanda gelen rehbersiz ziyaretçilere sunum yapılırsa çok daha iyi olur

 • avatar

  @nuranseker

  Atatürk'e bağımsızlık düşüncesinin ilk aklına geldiği yer olarak bilinir Adana ve Adana'ya geldiğinde kaldığı ev oldukça mütevazi, o ruhu anlayabilmek adına mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir müze, gösterişten uzak tipik bir Adana evi


 • Künye

  ✅ Müzeler : Adana Etnografya Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 22 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Adana Etnografya Müzesi Adana Etnografya Müzesi +903224543857 Kayalıbağ, 26009. Sk. No:1, 01010 Seyhan/Adana, Türkiye Adana Etnografya Müzesi Adana Etnografya Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Adana Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.9886152 35.3318666 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 22