icon
Yükleniyor..

Bolvadin Yanık Kışla Müzesi

Yanık Kışla Belediye Müzesi olarak da bilinen Afyon Bolvadin Müzesi içerisinde hem tarihi hem de kültürel öğeler yer almaktadır. Afyon’un Bolvadin ilçesinin merkezinde bulunan bu müze içerisinde karma öğeleri görebilmek mümkündür. 15 Kasım 1987 tarihinden beridir ziyaretçilere açık olan bu bina; 2008 yılında farklı bir noktaya taşınmıştır. Halk tarafından Yanık Kışla olarak ifade edilen askeri noktaya müze ve eserleri de nakledilmiştir. 2008’den bu yana bu adreste varlık gösteren Afyon Bolvadin Müzesi; içeriğiyle Afyon kültürünü başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Bu sayede de etkin bir müze deneyimi yaşamak isteyenler için önemli bir yapı olarak tabir edilmektedir.

Afyon Bolvadin Müzesi’nin ilk binası açık ve kapalı alanlarına sahip bir noktada yer almaktaydı. İlk olarak Afyon Bolvadin Belediyesi’ne bağlı olarak Işık Sineması olarak kullanılan bu bina, sonrasında da Belediye Kültür Merkezi olarak hizmet vermiştir. 1987 yılında alınan kararla beraber de bu noktanın müze haline getirildiği ifade edilmektedir.

Bolvadin Lisesi bahçesinden ve Alkoloid Fabrikası’ndan toplanan 50 arkeolojik bulgu bu binanın ilk sergilediği eserler olmuştur. Afyon Bolvadin Müzesi’nin kurucusu ve ilk müdürü olarak da Nurettin Özkan ismi öne çıkmıştır. Daha sonradan 2008 yılında Yanık Kışla binasına taşınan Afyon Bolvadin Müzesi’nin eski binası da restorasyon işlemlerine tabi tutulmuştur.

Afyon Bolvadin Müzesi

Afyon Bolvadin Müzesi içerisinde farklı dönemlere ait izlere denk gelebilmek mümkündür. Tunç Çağı’nın yanı sıra Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminden eserler bu müzede yer almaktadır. Tarihi ve kültürel detaylar bu müzede geniş bir yer tutmaktadır.

Bu müzede aynı zamanda da bölgede yapılan tarım faaliyetlerine de yer verilmektedir. Bolvadin bölgesinde haşhaş üretiminde kullanılan eşyalara ve Eber Gölü’ndeki kamış unsurlara da yer verilmektedir. Aynı zamanda da farklı zanaatlara bağlı olarak kullanılan detaylar da burada yer almaktadır. Son olarak da Beylik, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti dönemlerinde kullanılan eşyalar ve paralara dair koleksiyonlar da bu müzede bulunmaktadır.

Bolvadin Gelin Odası ve Bolvadin Oturma Odası da düzenlenen iki salon olarak görülmektedir.

Bolvadin Yanık Kışla Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Bolvadin Yanık Kışla Müzesi veya diğer adıyla Ayfon Bolvadin Müzesi Afyonkarahisar ilinin Bolvadin ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken 

Bolvadin Yanık Kışla Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Afyonkarahisar civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Afyonkarahisar Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Afyonkarahisar 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Bolvadin Yanık Kışla Müzesi Kredi Kartı
Bolvadin Yanık Kışla Müzesi Sigara İçilmez
Bolvadin Yanık Kışla Müzesi Park Yeri
Bolvadin Yanık Kışla Müzesi Müze
+(5)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 3.5 Puan

 • avatar

  @mehmetcolakoglu

  Her zaman kapalı.olur mu?

 • avatar

  @emineyaldiz

  Ne bir müze görevlisi var ne de irtibata geçebileceğimiz bir telefon numarası. Kapıya kilidi vurmuş bırakıp gitmişler. Ne güzel iş değil mi ?

 • avatar

  @huseyincetin

  ????

 • avatar

  @muhammedgunyayl

  Bakım yok düzek yok sıradan bir havası var daha

 • avatar

  @mehmetfatihpese

  Süper hazırlanmış bir arkeoloji mekani

 • avatar

  @suleymancigdem

  Çok güzel bir müze gezilmesi gerek

 • avatar

  @luleburgazlilul

  Bahçesindeki taş eserler güzel içeride de binanin farklı güzel bir havası var biz gittimizde tadilattaydı kasım 2020

 • avatar

  @erolsari

  Afyonkarahisar ilinin Bolvadin ilçesinde belediyeye ait karma (hem arkeolojik hem etnografik) müze. Emirdağ yönünden gelişti hemen ilçenin girişinde, solda tarihi bir binada hizmet veriyor. Bina, Abdülhamid han zamanında askeri koğuş olarak yapılmış redif alayına. Kurtuluş savaşında Yunanlı askerlerce yakılarak kullanılmaz hale getirilmiş; bundan dolayı da "yanık kışla" kalmış ismi. Bir ara Bolvadin belediye sineması olarak kullanılmış, sonra Belediye Kültür Merkezi olmuş. En sonunda da Belediye müzesi. 2003 yılında restore geçirmiş. Bolvadin arkeolojik eserlerin nüveleri müze yok iken Bolvadin lisesi bahçesinde imiş. Şimdi buraya alınmış. Yalnız çalışma saatlerinde bina açık olsa iyi olurdu, uzak yoldan gelenler oluyor çünkü.

 • avatar

  @gokhanezgil

  Bolvadinin ender tarihi yerlerinden ve sahip çıkılması tanıtılması gerekiyor çok fazla bakıma ihtiyaç var ama çok değerli eserler

 • avatar

  @nurgulkaragoz

  Daha fazla ilgiye ihtiyaç var ama görülmesi gereken yer. Roma ve Bizans döneminden kalan yapıtları görmeniz mümkün. Müze sevenler mutlaka görmesi gerekir


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar