Aizanoi Antik Kenti

4.7 (10 Yorum)

Aizonai

Kütahya il merkezine 58 km mesafede ve Çavdarhisar ilçesi içerisinde yer alan Aizonai kenti, son zamanlarda daha da dikkat çeke bir kent olarak ifade ediliyor. Bu antik kentin isminin Zeus’un kızı Erato ile Arkadya’nın önde gelen isimlerinden Arkas’ın oğlundan geldiği de ifade edilmektedir.

Aizonai Antik Yerleşimi

Aizonai antik yerleşim noktasının içerisinde yapılan çalışmalarda ilk olarak Tunç Çağı’na dair kalıntılara denk gelinmiştir. Sonrasında 1970 yılında yapılan kazılar halen daha devam etmektedir. Koca Çay’ın etrafına kurulan bu antik kentin yün, şarap ve tahıl ile giderek daha da zengin bir hal aldığı ifade edilmiştir. MS 7. Yüzyılda ise Çavdar Tatarları bu bölgeye yerleşerek, günümüzdeki isminin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Aizonai kentinde yer alan tapınak, şehrin kutsal alanı olarak ifade edilmektedir. Bu tapınağın MS 2. Yüzyılda İmparator Hadrianus tarafından yapılmaya başladığı söylenmektedir. Aynı zamanda da tapınağın alt kısmında farklı bir noktanın daha yer aldığı ifade edilmektedir. Tapınağın önünde de kadın büstü yer almakta ve tapınağın Zeus için yapıldığını da göstermektedir. Ancak sonradan yapılan araştırmalara göre tapınağın sadece Zeus’a adanmadığı ve Kibele için de yapıldığı söylenmektedir.

Görsel

Aizanoi

Aizonai’nin dört ana Roma köprüsünden ikisi halen daha kullanılmaktadır. Koca Çay’ın kuzey kısmında yer alan mezarlar da şehrin Roma döneminde de yerleşke alanı olduğunu göstermektedir. Roma döneminde bu alanda 30 bin kadar kişinin yer aldığı da ifade edilmektedir.

Tarihçe

Aizonai MS 2. Yüzyılda döneminin borsa alanı olarak da ifade edilmektedir. Burada yer alan malların standartlarının sağlandığı ve belirli bir ücret karşılığında alım satım işlemlerinin gerçekleştiği söylenmektedir. Bu binanın üzerindeki yazılar Grekçe ve Latince dilinde yazılmıştır. Aynı zamanda da bu borsa binasının 1970 yılında yaşanan Gediz Depremi sonrasında ortaya çıktığı da ifade edilmektedir.

Aizonai bünyesinde tiyatro ve stadyum da bilinen alanlar arasında yer almaktadır. Bu iki kalıntının da MS 2. Yüzyılda yapıldığı ifade edilmekte ve belli aralıklarla tamamlandığı da söylenmektedir. Aynı zamanda da stadyum yolunda yer alan hamam da ilgi çeken bir tarihi alandır.

Adres : Yukarı, Cumhuriyet Cad., 43710 Çavdarhisar/Kütahya
Telefon : +902743512101
Web Sitesi : aizanoi.com

Daha fazla göster

Aizanoi Antik Kenti Kredi Kartı
Aizanoi Antik Kenti Sigara İçilmez
Aizanoi Antik Kenti Park Yeri
Aizanoi Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Yukarı, Cumhuriyet Cd., 43710 Çavdarhisar/Kütahya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.7 Puan

 • avatar

  emrahcelik. org

  Dünyanın ilk borsasının bulunduğu bu alan ikinci efes antik kenti de denilebilir, antik tiyatronun büyük bir kısmı ayakta, fotoğraflardaki esas merkezinin de büyük bir kısmı ayakta, şu eserler yurtdışında bir yerde olsaydı inanın müthiş bir özen bakım olurdu ve bir o kadar da turist çekerdi ama maalesef gereken ilgi, önem, tanıtım yapılmamış :( burdan belediye, valilik ve il turizm müdürlüğüne seslenmek istiyorum. Çavdarhisar belediyesinden buranın şehiriçi tabelalandırılmasını ve yollarını yapmasını talep ediyorum, il turizm müdürlüğü efes ören yeri ile irtibat kurup ordaki turistleri buraya da yönlendirmesini giriş biletlerine veya broşürlerine eklemelerini talep ediyorum oraya giden turist buraya da gelecektir. burayı tanıtıcı videolar yapılarak daha çok insana ulaşması sağlanabilir. Teşekkürler.

 • Onlarca antik kente sahip bu topraklarda, meraklısının mutlaka görmesi gereken bir yer. Müze girişi çok nezih düzenlenmiş. Antik köprüleri, pırıl pırıl akan deresi , Zeus tapınağı, tapınağın alt kısmında ne amaçla yapıldığı halen tartışmalı olan ve insanı bugün bile bir garip hissettiren kısım, tiyatrosu ile sırt sırta vermiş hipodromu ile muhteşem bir kent Etrafındaki köy evlerinin eski ,viran durumda oluşunun nedeni , 70'li yıllardaki depremden sonra burada ikamet eden insanların peyderpey yeni yapılan konutlara taşınmış olması .Çok da takılmayın derim.Borsa'nın yanındaki camiin köşesinde suyu lezzetli bir çeşme var , tavsiye ederim. Borsa ve sütunlu caddeyi görmeden geçmeyin.

 • avatar

  Gönül Esentürk

  WRONG DRIVING DIRECTIONS! The directions by Google is incorrect for driving. No cars are allowed on the Roman Bridge at this location. You have to go the other way by car. We hope this error is fixed. Bu harika mekana ulaşmak için bu konumdan yararlandık. Ancak varış noktası araçla geçilemeyecek bir Roma Köprüsünden oluşuyordu. Antik Kente girişte araçla ulaşılabilecek daha uygun alternatifler olduğu için bu durumun gözden geçirilmesini umuyoruz. Ziyaret etmek isteyenlerin ise, Roma Köprüsünden yürüyerek geçmesi tavsiye edilir. Antik Kentin ortasında yer alan Zeus Tapınağı dışında yürüyerek dünyanın ilk borsası olan Aizonai Macellum ve Sütunlu Caddeye ulaşabilirsiniz.

 • avatar

  M.Kürşat SOYSAL

  Türkiye'de görülmesi gereken ilk 10 ören yerinden olduğunu düşünüyorum. Kütahya İli, Çavdarhisar İlçesi sınırları içersisinde yer alan Aizanoi Antik Kenti, Zeus Tapınağı, Stadyum- Tiyatro Kompleksi ve Macellumu ile Roma Döneminin en önemli kentlerinden. Bir tepe üzerine kurulmuş olan ve şehrin önemli dinsel yapısı olarak görülen Zeus Tapınağı dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınaklarından. Tapınağın altında muhteşem bir depo alanı (tapınak rahiplerinin kullandığı ifade edilen) bulunmakta. Şehrin kuzeyinde 13.500 kişi kapasiteli Stadyum ve 20.000 kişi kapasiteli Tiyatronun bir kompleks şeklinde yapılması antik dönemde Aizanoi’den başka hiçbir yerde görülmemekte. M.S. 2. yüzyılın 2. yarısına tarihlenen Aizanoi Macellum’u, dünyanın ilk borsalarından biri. Macellum’un duvarlarında İmparator Diocletian'ın M.S. 301 yılında enflasyonla mücadele için tespit ettiği imparatorluk pazarlarında satılan malların fiyatlarının yer aldığı ve günümüze kadar oldukça iyi durumda korunmuş olan yazıtlar bulunmakta. Olağanüstü, büyüleyici...

 • avatar

  soykan sarıbaş

  3-4 yıl önce gitmiştim. Girişinde inşaatlarda bekçiler için kullanılan tarzda küçük bir kulübe var. Yanlarına gittiğimizde yol soracağız sanmışlardı yani o kadar gezmeye gelen yok. Giriş 3,5 liraydı ama sanki biz bir bakıp çıkacağız desek bedavaya girebilirmişiz hissine kapıldım. Gezmek için 10-15 dakika yeterli. Giderken içinden geçtiğiniz mahalle ile bu ören yeri arasında dar bir yol var. Evlerin bahçelerinde de tarihi unsurlar görüyorsunuz. Aslında tam olarak korunamamış ve ortaya çıkarılamamış demek burası için en doğru tanım olacaktır.

 • avatar

  Buğra GÜNAYDIN

  Hak ettiği üne ve popülariteye erişemediği için üzüldüğüm, son derece etkileyici bir yer. Yapının alt kısmındaki bölümde, çalan klasik müzik eşliğinde farklı bir zamana gidip geldim.

 • avatar

  Mehmet Aytaç

  Nallıhandan İzmir'e dönüş yolunda uğradığımız Aizanoi Antik Kentinde epey faaliyet vardı. Zira daha önceki ziyaretlerimizde(belki 10 yıl çnce) sadece bir bekçi vardı. Şimdi kazı ekibi harıl harıl çalışıyor. Ayrıca eski Roma Köprüsü tekrar inşa ediliyor. İnşallah Aspendostaki feci tamirat burada tekrarlamaz. Aslına sadık kalarak yapıldığını söylediler. Yeni bölünmüş yola göre biraz sapa kalmış ama istedikten sonra rahatlıkla ulaşılabilir.

 • avatar

  İsmail K.

  Çavdarhidar ilçe merkezine çok yakın olan bu tarihi ören yerinde 5bin yıl öncesine ait kalıntıları görmek mümkün. Bu yıl ikincisi düzenlenen Aizanoi kısa film festivali kapsamında sanatçı Göksel burada konser verdi. Büyük ihtimalle seneye de tekrarlanması planlanıyor. Yolu biraz kötü. Onun dışında olumsuz bir durum yok.

 • avatar

  Semra Dogan

  Daha fazla tanıtımla daha fazla insana ulaşması gereken bir destinasyon. Rüya kent. Genelde güneyden aşina olduğumuz böylesi büyüleyici bir antik kentin Kütahya’da yer alması ayrı güzel. Çok daha iyi korunarak daha fazla misafire temas edebilmesi dileğimle.

 • avatar

  fatma zehra

  Böyle yerleri gezdikce anliyorumki bu insanların bu mekanları yaparken gerçekten olağan dışı maharet ,sanat ve estetik sahibi olduklarının farkına vardım lütfen oraya giderseniz kültürel mirasa zarar vermeyin yazı yazmayın yapıt önündeki heykelin tepesine çocuklarınızı oturmayın çocuk düşse iyileşir ama o yapıt bi daha bu zamanda kimsenin elinden çıkmaz


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar