icon
Yükleniyor..

Aksaray Müzesi

Aksaray Müzesi: Aksaray bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Aksaray Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Aksaray Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Aksaray Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Aksaray Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Aksaray sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Devamını Göster

Aksaray Müzesi Sigara İçilmez
Aksaray Müzesi Müze
Aksaray Müzesi Tarihi Yer
Aksaray Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  @mujdatenesbozku

  Çok güzel az bilinen ama mutlaka ugranmasi gereken tarihi bir alan

 • avatar

  @ibrahimcelik

  10700 yıl önce yaşamış insanların yaşadıklara yer ile ilgili imitasyon

 • avatar

  @ebruozkul

  Kızılkaya dan yolu gecenlerin mutlaka uğraması gereken bir yer . Hemen köpru kenarından ilk sapakta isterseniz (köprü ile arası çok yakın ) arabayla yanına kadar girebiliyorsunuz yol üzeri sayılır . İçeri girdiğimizde calismalar devam ediyordu herhangi bir kartli giriş ya da ücret ödemedik .yapılan proje canlandirmalari sayesinde o dönem evlerine tanıklık etmek çok güzel bir duyguydu sol tepeye doğru merdiven basamaklarıni görüp oradan yukarı tepeye çıktığınızda asıl höyüğe ulaşıyorsunuz ve kazı alanını altta akan su ve karşıda görününen Hasandağı manzarası ile gezebiliyorsunuz . Her yere hakim bir konumda manzara olarak da . Kızılkaya dan gulagac yoluna doğru demirci kasabasına yakınken uğrayın derim orada Mustafa ay adlı eski zabıtanin kendine ait oluşturdugu eski zamanlara ait zaman müzesi var içinde birçok nesne birçok eski ürünlerle sizi geçmişe götürüyor tamamen kişisel bir yapı amca çok misafirverper gönül rahatlığı ile ulaşıp orayı da görebilirsiniz demircideki meydandaki kahveden sorduğunuzda evini gösterirler aşıklı höyük gerçekten görülmesi gereken bir yer mutlaka deneyimleyin

 • avatar

  @ibrahim

  Milattan önce 10000 bin yılına dayanan İlk yerleşim yerlerinden birisi. Kazı alanı çok etkileyici. Buradan çıkan eserleri ayrıca Aksaray müzesini ziyaret ederek görebilirsiniz. Hüyüğün tepesinden Melendiz çayı çok güzel görünüyor. Giriş ücreti yok.

 • avatar

  @alibasar

  Radyokarbon örneklerinin sonuçlarına göre, Aşıklı Höyük’te yerleşiklik MÖ 9. bin yılda başlar ve MÖ 8. bin yıl sonuna dek sürer. Yerleşme yaklaşık olarak MÖ 8200-7500 arasına tarihlenmektedir. Aşıklı topluluğu, bu bin yıla yakın süreç boyunca yerleşimi hiç terk etmez. Bu kesintisiz iskan süreci, yerleşim düzeni ve mimaride radikal değişim ve dönüşümler ile ve aynı zamanda ekonomide ve teknolojide oldukça yavaş ve kademeli bir değişim ile birlikte takip edilebilmektedir. Bu bağlamda Aşıklılılar, bölgede yerleşikliğe geçen ilk avcı-toplayıcılardandır ve gerek ilk yerleşiklik süreçleri gerekse de bin yıllık iskan süreci içerisinde yerleşikliğe adaptasyon ile birlikte yaşam biçimleri teknik, sosyal, kültürel, bilişsel boyutlarda tümüyle okunabilmektedir. Kısaca diyebiliriz ki, insanlık tarihinin en önemli değişim ve dönüşüm süreçlerinden biri olarak avcı-toplayıcı ve göçer yaşamdan yerleşik yaşama geçiş süreci Orta Anadolu’nun Volkanik Kapadokya Bölgesi’nde Aşıklı Höyük özelinde izlenebilmektedir. Mimarlık tarihinin önemli gelişim ve dönüşüm süreçleri Aşıklı Höyük’te adım adım izlenebilmektedir. Mimaride saz ve ağaç gibi doğadan doğrudan temin edilebilen organik malzemelerin kullanımı, kerpiç üretimi ve kerpicin çeşitli şekillerde inşa malzemesi olarak tercih edilmesi, oval planlı kulübelerden dörtgen planlı konutlara geçiş ve yerleşme düzeninde dönüşüm gibi Yakın Doğu Neolitik Çağ mimarisini karakterize eden önemli dönüm noktaları ve değişim süreçleri Orta Anadolu Neolitiği bağlamında Aşıklı Höyük’te bin yıllık kesintisiz bir iskan sürecine paralel olarak takip edilebilmektedir.

 • avatar

  @kaanuzun

  Bir çok kişinin bilmediği zaman da yolculuk kıvamında


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar