Alacahöyük Müzesi

4.1111111111111 (9 Yorum)
Alacahöyük Müzesi: Çorum bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Alacahöyük Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Alacahöyük Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Alacahöyük Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Çorum Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Çorum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Alacahöyük Müzesi Sigara İçilmez
Alacahöyük Müzesi Müze
Alacahöyük Müzesi Tarihi Yer
Alacahöyük Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

19600 Alacahöyük/Alaca/Çorum, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.1111111111111 Puan

 • avatar

  E Z

  Alacahöyük, Çorum'da, Hattuşa’nın (Boğazköy) 36 km kuzeydoğusunda yer alıyor. Hitit öncesi dönemin önemli şehirlerinden olan Alacahöyük, Hitit döneminde yakınındaki Hattuşa’nın gölgesinde kalmıştı. MÖ 2500 yıllarına kadar giden Hitit öncesi kral mezarlarından çıkan eserler en önemli buluntular arasında. Fakat ayakta kalmış yapılar Hitit dönemine ait. Ortostatlarla kaplı şehir duvarlarının okçular için rampaları da bulunan iç ve dış kapıları mevcut. Hitit dönemine ait iki büyük sfenks tarafından korunan güneydeki anıtsal giriş, iki kule arasında kalacak şekilde düzenlenmiş. Kapı pervazı olarak kullanılan yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki yekpare taş dikmelerin yerden yaklaşık 2 metrelik bölümleri sfenks biçiminde yontulmuş.

 • avatar

  Ali Kasım Yazıcı

  ???? Mükkemmel tarihi olan bir bölge olsa da kesinlikle başarısız bir pazarlama ve işletme kurbanı olan bir değerimiz. Avrupa ülkelerinde bir kürdan için bile ne tesisler yapanlardan feyz alsınlar. Burda nasıl bir değer yattığını işletmeciler bile farkında değil. ???? While it's a region with a great history, we certainly have a value that has been the victim of failed marketing and business. Let them be inspired by those who make facilities even for a toothpick in European countries. Even the operators are not aware of the value that lies here.

 • avatar

  S Ercan

  Alacahöyük'ün esas adı İmat Höyük'tür. Çevreye en yakın bilinen yerleşim birimi Alaca ilçesi olduğu için Alaca adıyla anılır. Atatürk buraya kendi cebinden verdiği 500 Lirayla ilk kazıları başlatmış ve girişiminin sonucu dünyada yankı bulmuştur. Alacahöyük’teki ilk kazılar, Osmanlı arkeolog Theodor Makridi tarafından 1907'de yapıldı. Buradaki kazılar 1935'ten sonra Dr. Hamit Zübeyir Koşay ve Remzi Oğuz Arık'ın başkanlığında yürütüldü. Bu kazılarda Bakır Taş Çağı'ndan Osmanlı dönemine kadar gelen uzanan dönemlere ait buluntular ele geçti.

 • avatar

  Seher Dilek

  höyük etrafı çevrili bir alandaydı.Müzeden önce ören yeri yürünerek geziliyor.Kalıntılar,bazı resimli taşlar,tünel ve kraliyet mezarları vardı.Müzede ise döneme ait toprak eşyalar,metal aletler,heykelcikler vardı.Alan Temmuz ayında bile esintili ferah bir yerdi.Çıkışta 2 küçük kafede aparatif yiyecekler ve içecekler vardı.

 • avatar

  Yasemin Meşeli

  22 Nisan 2021 15.40 ta müzeye giriş yaptık. Müze kapanma saati 16.45 yazmasına rağmen görevli 16.05 te içerideki herkesi müzenin kapanacagina dair uyardi. Ve içeride 1 saat gezemeyecegimizi söyledi. Halbuki gireli 20 dk olmuştu. Giriş ücreti yüksek(üniversite öğrencisiyim ve öğrenci tarifesi yok) vakit sınırlı ve görevli çok sert konuşuyordu. **2 yıldızımı da eserler ve müzenin dizaynı için verdim.

 • avatar

  mehmet yıldırım

  Düzenli bir yer. Yönlendirmeleri ve açıklamaları çok iyi. Özellikle çocuklar için yapılan açıklamalarda çok güzel bir düşünce Keşke bütün ören yerlerinde olsa. Fakat etraftaki otları temizlenirse daha güzel olur.

 • avatar

  şahin koç

  Uzun zamandır görmek istediğim bir yerdi güzel bir bölge mezarların görüntülenmesi ilginc gölge halkı çok insancıl

 • İçeriye girişler sabah 8'de başlıyor. Milli park statüsündedir. Müze kartımız olduğu için giriş ücreti ödemedik. Otopark sıkıntısı yok. Ulaşım kolay. Yolları güzel. Açık hava müzesi ve kapalı alan müzesi var. Kapalı yerde eski çağlara ait küçük eserler sergileniyor. Açık alanda da mimari yapılar ve mezar kalıntıları sergileniyor. Yeşil ve kısmı ağaçlıklı bir yer. Tarihe ve arkeolojiye meraklı olanlar için gezmesi keyifli. Serin bir havada gezmenizi tavsiye ederim. Wc mevcut. Köy içinde olduğu için cami ve market de mevcut. Hediyelik eşya dükkanı da var. Bir magnet 24 TL! Bilginiz olsun. Ayrıca burada gezerken köpekler rahat vermiyor. Saldırmıyorlar ama rahat da bırakmıyorlar. Çünkü her gelen misafirden birşeyler alıp yemeyi adet edinmişler. Sizden de bekliyorlar. Köpek korkusu olanlar için bilgi vereyim. Bunun dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Görevliler de ilgili. Yardımcı oluyorlar. Ana ulaşım yollarına yakın olduğu için en azından geçerken uğramanızı tavsiye ederim. Buralara gelmişlen Boğazkale Hattuşa ve Yazılıkaya'ya uğrayabilirsiniz. Yaklaşık 50 km araları var. Yolları güzel. Tavsiye ederim.

 • avatar

  hakan cebe

  Devlet dairesi gibi saat 5 kapandi. Boyle saçmalık olurmu.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar