Alanya Arkeoloji Müzesi

3.5 (6 Yorum)

Alanya Arkeoloji Müzesi, Antalya ilinin Alanya ilçesi sınırları içindedir. İ.Ö. 625 tarihinde Fenike dilindeki bir yazıt, Alanya civarındaki Laertes Antik Kenti’nde bulunup müzeye konulur. Bu eser, bölgedeki en erken eser olma özelliğine sahiptir. Üç tarafında yazılar bulunan, yerel gri renkli bir taştır. Yazıda bahsedilen konu, bir valinin hizmetkarına verdiği arsa ve beraberinde gelişen olaylardan meydana gelmektedir. Bir diğer konu ise, Roma İmparatoru Severus’un halkına ithaf ettiği bir teşekkür mektubudur. Mektup M.S 2. y.y da yazılmış 46 satırdan oluşan bir yazıttır. Ayrıca Karamanlıca dilinde iki yazıtta bu eserde mevcuttur.

Arkaik dönemden Cumhuriyet dönemine kadarki zamanda kullanılan sikkeler, Roma, Bizans ve Helenistik dönemlerinde bulunan mermer, bronz, pişmiş toprak, mozaik gibi kalıntılar arkeolojik olarak müzede sergilenmektedir.

İ.S 2. YY ait 52 cm uzunluğundaki müzenin simgesi diyebileceğimiz Bronz Herakles Heykeli özel bir salonda bulunmaktadır. Bu salonda bulunan bir başka önemli eser ise Hylas Mozaiğidir. Mozaikte Herakles’in arkadaşı olan Hylas’ın su perileri tarafından kaçırılıyor olması sahnelenmiştir. Heykelin bulunuş hikayesi ile Herakles’in mitolojideki yeri salonun duvarlarında resimli panolar ile sergilenmiştir.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Müzenin bir başka bölümünde etnografik eserlere yer verilmiştir. Kültürümüze ait ev eşyaları, heybeler, Alanya yöresine ait gelin başı da müzede yer alan diğer eserlerdir. Alanyada ki düğün geleneği, Alanya yöresinde bulunan eski evler de maketlerle sergilenmektedir.

Alanya Arkeoloji Müzesi

Müzenin bahçesinde açık bir şekilde sergilenen o yöreye özel muhafaza kutusu ile Roma dönemindeki nekropollerden bahsedilmiştir. Muhafaza kutuları müzede önemli bir yere sahiptir ve orada pek çok özgün örneklere rastlarız.

Selçuklu ve Osmanlı dönemleri ile Cumhuriyetin ilk zamanlarına ait olan İslamik mezar taşları, İslami yazıtlar ve Roma dönemine ait başlıklar da müzede sergilenmektedir. Bahçenin başka bir köşesinde de Roma döneminde tarımda kullanılan ve zeytinyağı üretimi hakkında bilgi veren eserlerin bulunduğu ‘’tarımsal bir köşe’’ yer alır.

Hangi Günler Ziyaret Edebiliriz?

Pazartesi günü haricindeki her gün açık. Her ayın ilk pazartesi Halk Günü uygulaması sebebi ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 10 TL’dir. 18 yaşından küçüklere ve 65 yaşın üzerindekilere ücretsizdir. Müzekart sahibiyseniz yılda iki kere, Plus müzekart sahibiyseniz sınırsız ziyaret etme hakkına sahipsiniz.

Daha fazla göster

Alanya Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Alanya Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Alanya Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Alanya Arkeoloji Müzesi Müze
+(3)

Konum

Saray, İsmet Hilmi Balcı Cd. No:2, 07400, 07400 Alanya/Antalya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.5 Puan

 • Küçük temiz düzenli,1yıldızı interaktif çağdaş müze sunumuna örnek birşey göremediği den kırdım.Mesela Eskişehir'de simülasyon savaş arabasına biniyordun.Eminim bu müzeyi Eskişehir müzesinden daha fazla yabancı turist geziyordur.Sayın Turizm bakanlığı yetkilileri(il müdürü mesela) ,taş üstüne taş koyun.Biraz yaratıcı olun.Devletin elinde savaş uçağı simülasyonu yapabilen havelsan diye bir şirketi var.Bu tip interaktif simülasyonların havelsan için çok kolaydır.Bir sorun isterseniz .

 • avatar

  Pelin Uzun

  Müze çok güzeldi, içerideki mozaikler görmeye değerdi, ancak müze çalışanı bir hanımefendi flash açık olmadığı halde bana flashlı çekim yapmamamı agresif bir tavırla söyledi. Benim gibi bir arkeoloji gezginine flash hatırlatmasını geçtim, açmadığım flash o kadar büyükmüş gibi baya patladığını görmüş???? telefonumun flashının aktif olmaması dışında bir sorun yok… Böyle şeyler insanın hevesini kırıyor, inceleme yapamadan çıktım müzeden.

 • avatar

  Naz Gül Sibel

  atatürk evi tadilatta olduğu için ilk olarak listeyi burayı alabilirsiniz, güzel ve düzenli bir mini müze

 • Bahçedeki onlarca buluntu da hiç bir şekilde nereye ait olduğu hamgi döneme ait olduğu yazılmamış Alanya gibi şehir olabilecek bir beldeye böyle bir müze çok sığ kalmış o kadar güzel mozaikler filan var ki köy ağasi gibi elleriniz arkada gezersiniz bahçesini... Ayni seyi içerideki sergi için asla söyleyemem ama dışarıdaki sergiye yazık etmişler...

 • avatar

  Etem Ünnü

  Çok başarılı bir müze. Genelde ilçelerde açılan müzeler,ise var denilsin diye var olabiliyor, ve hem icerikleri hem de müzeye verilen özen güzel bir seviyede olamıyor. Bu müzenin hem içeriği çok güzel, hem muze ile yöneticileri çok sagolsunlar belli ki ilgilenmisler, bir özen var tesiste bile. Verilen imkan iyi kullanılmış. Teşekkür ediyorum emeği geçenlere. Koskoca Antalya müzesi de umarim burasi gibi başarılı örneklerden ilham alır.

 • avatar

  Kaya Kamp

  çok güzel eserler var, turist arkadaşlarımız ülkelerinde duyduklarını söylerek özellikle gitmek istiyor


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar