icon

Alanya Kalesi

 • (13 Yorum)

Müzeler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Her ne kadar hem kendi halkı tarafından hem de her gelen turist tarafından ilk görülen ve keşfedilen yerler arasında Alanya kalesi olsa da tarihi yerler bakımından zengin içeriği tam olarak bilinmeyebilir. Başta Helenistik olmak üzere roma Bizans Osmanlı ve Selçuklu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Alanya kalesi oldukça güzel korunmuştur. Hala kullanılabilen gezilip görülmeye devamlı açık olan bir yerdir. Turistlerin dikkatini çok çekmesinden dolayı otellerin gezi günlüğünde mutlaka Alanya kalesi gezisi bulunmaktadır. Çok sağlam bir şekilde yapılmış bu kale 6 km uzunluğundadır. Ayrıca 10 hektarlık bir yarımadaya inşa edilmiştir. Geniş alana sahip olan bu kalenin sur kalıntıları Bizans dönemine ait olup her daim dikkat çekmeye devam edecektir.

Alanya Kalesi Tarihi

Eski tarihçilerden Strabon Kilikya’ya batıdan giriş yapıldığında görülen ilk şehir olarak Alanya’yı göstermektedir. Alanya Kalesi de bu harika şehrin simgesi olarak kabul edilebilir. Zapt edilmesi son derece zor olan bir kayanın üzerine kurulmuş olması ve korunaklı limanı sayesinde M.Ö. 2. Yüzyıldan sonraki dönemde korsanların merkezi olmuştur.

Alanya Kalesi Pompeius isimli imparatorun Korakesion Savaşı’nı kazanmasının ardından Romalılara geçiş yapmıştır. Bu dönemde kalenin surları genişletilmiş ve içerisine yeni yapılar da eklenmiştir. Bizans Dönemi’nde Kalonoros ya da Güzel Dağ ismiyle anılan Alanya, dönemin en işlek limanlarından bir tanesi haline gelmiştir.

1221 senesine gelindiğinde ise dönemin Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat tarafından kale teslim alınmıştır. Hem kalenin hem de şehrin adı bu dönemde “Alaiye” olarak değiştirilmiştir. Bu dönemde surlar daha sağlam bir hale getirilmiş ve yeni sarnıçlar inşa edilmiştir.

Anadolu’nun Tarihi Tam Karşınızda Olacak

Keykubat’a “İki Denizin Sultanı” unvanını kazandıran ve Selçuklular’ın Sinop Tersanesi’nden sonra ikinci tersanesi olan yapı, sekizgen planlı Kızılkule, İçkale Saray Kompleksi ve Tophane gibi yapılar da aynı dönemlerde inşa edilmiştir. Yukarı Kale bölgesinde yer alan Süleymaniye Camii, arasta, bedesten ve geleneksel Alanya Evleri Osmanlı Dönemi’nde eklenen yapılar olmuştur.

Altı buçuk kilometrelik surları, 140 adet burcu, bazılarının kullanımı hala mümkün olan sarnıçlarıyla Alanya Kalesi Akdeniz kıyısında yükselen ve Anadolu’nun tarihini bünyesinde barındıran muhteşem bir yapı.

Kaleyi ziyaret ettiğinizde Yonca Planlı Bizans Şapeli’ni ve gelen düşmanlara zift dökmek için oluşturulmuş olan peçeli delikleri de kesinlikle incelemeniz gerekli. Kale gezinizin hemen ardından Alanya’nın egzotik meyveler sunan pazarını da ziyaret etme fırsatınız olacak. Daha önce hiç görmediğiniz meyveleri denemek için bu açık hava müzesini ve sonrasında pazarı ziyaret etmeyi tercih edebilirsiniz.

Antik Gemicilerin Gözbebeği

Ulaşılması zor ve korunaklı yapısı sayesinde iyi korunan bu yapı, Helenistik Dönem’den beri varlığını sürdürüyor. Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapan bir açık hava müzesi.

Korsanların Merkezi

Alanya, ünlü tarihçi Strabon’un anlatımıyla Kilikya’ya batıdan girildiğinde görünen ilk şehir. Zapt edilmesi güç çok dik bir kayaya kurulması ve korunaklı limanı nedeniyle milattan önce 2. yüzyıldan itibaren korsanların merkezi oldu. Pompeius’un Korakesion Savaşı’nı kazanmasıyla Romalılar’ın eline geçti. Kalenin surlarının genişletilip yeni binalar eklenmesi de bu döneme rastlıyor. Bizans Dönemi’nde Kalonoros (Güzel Dağ) adıyla anılan ve Akdeniz’in en işlek limanlarından olan Alanya, 1221 yılında Selçuklu Sultanı 1. Alaaddin Keykubat tarafından teslim alındı. Kale ve şehrin ismi “Alaiye” olarak değiştirildi, surlar sağlamlaştırılarak yeni sur ve sarnıçlar inşa edildi.

Anadolu Tarihini Özetliyor

Selçuklular’ın Sinop’tan sonra ikinci tersanesi olan ve Keykubat’a “İki Denizin Sultanı” unvanını kazandıran tersane, Alanya’nın simgelerinden sekizgen planlı Kızılkule, Tophane ve İçkale Saray Kompleksi gibi yapılar da aynı dönemde inşa edildi. Yukarı Kale’deki Süleymaniye Camii, bedesten, arasta ve geleneksel Alanya evleriyse Osmanlı Dönemi’nde eklendi. Alanya Kalesi; altı buçuk kilometrelik surları, 140 burcu ve kimileri kullanılabilen sayısız sarnıcıyla Akdeniz kıyısında yükselen ve adeta Anadolu tarihini özetleyen bir açık hava müzesi. Yonca planlı Bizans şapeli ve düşmana zift dökmeye yarayan peçeli delikler de yapının ilgi çeken bölümlerinden.

Alanya Kalesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Alanya Kalesine giriş için ödeyeceğiniz tutar 1 yetişkin için 65 TL'dir. Haftanın her günü 08:30 ila 20:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca müze kart sahipleri ücretsiz giriş yapabilir.

Hazır Gelmişken…

Alanya’nın pazarlarına uğrayıp aralarında ejder meyvesinin de bulunduğu birçok egzotik meyve ve sebze alabilirsiniz. Ayrıca şehrin ağızlara layık dondurmacılarından Konak Dondurma, özellikle yanık sütlü dondurmalarıyla uğramanız gereken adreslerden. Ayrıca yakınlarda bulunan Damlataş Mağarası 'nı ziyaret edebilirsiniz.

Özellikler

Alanya KalesiKredi Kartı
Alanya KalesiSigara İçilmez
Alanya KalesiPark Yeri
Alanya KalesiMüze
Alanya KalesiTarihi Yer
Alanya KalesiMüze Kart Geçerli
Alanya KalesiAçık Hava
Alanya KalesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • Denizden ve karadan zor ulaşılabilirliği ve doğal korunaklı oluşu nedeniyle tarih boyunca kesintisiz yerleşim görmüş olan Alanya Kalesi Anadolu’yu süsleyen yüzlerce kaleden bugün ayakta kalabilmiş, en iyi korunmuş Ortaçağ kalelerinden birisidir. Tam tepede alanyanin en dikkat ceken ve simgesi olan noktası burasi kesinlikle tepeden heleki gün batımında manzara EFSANE. Tek problem müze kartı olmayanlara kaleye giriş ücretli ve biraz pahalı biz içeri giremedik bu yüzden ama yukarıda dolaşılacak yer çok var...

 • avatar

  @gezirehberi

  Denizden ve karadan zor ulaşılabilirliği ve doğal korunaklı oluşu nedeniyle tarih boyunca kesintisiz yerleşim görmüş olan Alanya Kalesi Anadolu’yu süsleyen yüzlerce kaleden bugün ayakta kalabilmiş, en iyi korunmuş Ortaçağ kalelerinden birisidir. Tam tepede alanyanin en dikkat ceken ve simgesi olan noktası burasi kesinlikle tepeden heleki gün batımında manzara EFSANE. Tek problem müze kartı olmayanlara kaleye giriş ücretli ve biraz pahalı biz içeri giremedik bu yüzden ama yukarıda dolaşılacak yer çok var...

 • avatar

  @ozcanacar742

  Ne yazsam bilemedim bugüne kadar gördüğüm en etkileyici kale diyebilirim. Kale iç ve dış kale olarak ikiye ayrılmış. Tarihi sürecinde en etkileyici rolü Selçuklu devleti üstlenmiş. Otopark sorunu yok 10 tl ücret ile aracınızı park edip kaleyi de müze kart ile gezebilirsiniz Engellilere uygun formatta yapmaları çok güzel olmuş iç kısımda engelli asansörleri de mevcut. Manzara için hiçbirşey söylemek istemiyorum gidin ve görün kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir yer. Buraya da çoban yıldızlı 5 veriyorum.

 • avatar

  @borakarabel

  Bir kere gidilip görülmesi gereken bir yer. arabayla kaleye kadar cikilabiliyor, biraz dik bir yokuş, araba için 10 tl alıyorlar park için, kale icine biz muzekartla girdik , 18 yas alti bedava, sahilden teleferik kalkiyor ama arizaliydi ama çıkış 45 tl idi.kale nin manzarası güzel ama içinde çok ilgi çekici pek bisey yok.

 • avatar

  @sefagokce131

  Denizden ve karadan zor ulaşılabilirliği ve doğal korunaklı oluşu nedeniyle tarih boyunca kesintisiz yerleşim görmüş olan Alanya Kalesi Anadolu’yu süsleyen yüzlerce kaleden bugün ayakta kalabilmiş, en iyi korunmuş Ortaçağ kalelerinden birisidir. Kale 6,5 kilometreyi bulan surların uzunluğu, 140’ı bulan burçları, içindeki 400’e yakın sarnıcı, görkemli, yazıtlı ve bezemeli kapıları ile bir açık hava müzesi görünümündedir. Surlar Kızılkule’den başlayarak planlı bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda Burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcuna inerek Tophane ve Tersaneyi geçip başladığı yer olan Kızılkule’de son bulur. Kalenin ilk iskân tarihi Helenistik Dönem'e kadar inse de gerçek anlamda Selçuklu İmparatorluğu Dönemi'nde tüm görkemi ile anıtsal bir kale şeklini almıştır. Kalenin İçkale olarak adlandırılan ve yarımadanın batı köşesinin en yüksek yerinde kurulmuş olan bölümünün denizden yüksekliği 250 metreyi bulmaktadır. İdari ve askeri örgütlenmenin merkezi olması nedeniyle dört yönden dayanıklı surlarla çevrilmiştir. İçkale’nin hemen hemen orta bölümündeki alanda bir Şapel bulunmaktadır. Selçuklu Dönemi yapısı olan bu yapı yonca planlıdır. Mimari özelliklerden dolayı 12'inci yüzyıla tarihlenmektedir. Alaeddin Keykubad ayrıca kalenin savunmasını güçlendirecek anıtsal yapılar da yaptırmıştır. Selçuklu sanatının eşsiz örneklerinden biri olan Kızılkule de bunlardan biridir. Kaleye bütünlük sağlayan planı ile Alanya’nın simgesi durumundadır. Selçukluların Akdeniz ile tanışmalarını simgeleyen tersane, 1227 yılında inşa edilmiştir. Tersaneyi güvence altına almak için yapıldığı sanılan tophane 12x14 metre ölçülerinde 2 katlı dikdörtgen planlı bir yapı olup, Alaeddin Keykubad döneminde yapılmıştır. Kalede yerleşim günümüzde de sürmektedir. Ahşap ve kagir tarihi evlerin önünde tahta tezgahlarda ipek ve pamuklu dokuma yapılmakta, değişik figürlerde su kabakları boyanmakta ve satılmakta, küçük bahçelerde otantik yemek servisi verilmektedir.

 • avatar

  @umitkorkmaz

  Alanya kalesi şehir merkezini yukarıdan seyretmek isteyenler için en ideal yer.Yapılan teleferik 2022 haziran itibari ile tam gidiş-dönüş 45tl öğrenci 30tl.Yoğunluğa göre 2kişide binebilirsiniz 6 kişide. Kale çevresinin düzenlemesi iyi heryerde nereye gideceğinize dair yön tabelaları bulunuyor. Yürüyüş parkuru üstünde çoo sayıda hediyelik eşya veya oturup solukşanabileceniz restorantlar veya ufak birkaç salaş ve ucuz mekanlar mevcut (türk kahvesi 15tl taze sıkılmış portakal suyu 5 tl ) Tavsiyem akşam üzeri veya sabah çok erken saatlerde gidilmesi ancak teleferik saatlerini hatırlamıyorum

 • avatar

  @ibrahimgurel8726

  Merhaba, Teleferik yada araçla ulaştıktan sonra. Tüm güzergahları takip edip gezin derim. Çok güzel manzaralar var. Özellikle 3 açıdan izleyin şehri. Tarihi mümkün olabildiğince muhafaza etmişler. Çeşitli kafeler ve dükkanlarda mevcut. Tarihini anlatan çok güzel bilgiler var. Çocukları yüksek yerlere çıkarmayın çok tehlikeli olabilir.

 • avatar

  @nazlisahinbayra9633

  Alanya İmam Hatip lisesi Öğretmeni Yaşar Balık Hocamız Rehberliğinde adım adım tarihi taşından toprağına bize anlattı. Geçmişten günümüze pek çok güzel bilgiler verdi. Boş manzara bir kaç resim için değil özellikle tarihi dokuları mutlaka bölgeye hâkim bir rehber ile gezmek herşeye değer ve çok anlamlı. Kalenin teras ve üst iç kesimlerde gezmek için müze kartınız yanınızda olsun. Yoksa kapıda güvenlik veriyor. Fiyat pandemi öncesi ile aynı idi. Öğrenci 30 normal 60 TL. Bir yıl Ülkemizde tüm müze ve ören yerlerinde geçerli. Öğrenci kartı ile çıkarılıyor öğrenci müze kartı yanınızda yoksa aktiflik durumu e devletten gösterebilirsiniz. Yaz aylarında gezeceklere öğleden önce yada öğle sonrası gidilmesini tavsiye ederim. Kale içindeki Süleymaniye camiinde iki rekat tahiyatul mescit namazı kılmayı ihmal etmeyin. Yabancı turistler bile hürmet ederken kendi inanç değerlerimizi her alanda yaşamamız imanın bir ispatı olsa gerek.. naçizane fikrim.

 • avatar

  @tolgayildirim7928

  Kızıl Kule ile birlikte Alanya'nın sembol sapılarından biride Alanya Kalesi.Alanya ya girdiğinizde denize cephesi olan em hakim yerde Alanya Kalesi yer aliyor. Ulaşım acısından değerlendirecek olursak kaleye yürüyerek çıkmak oldukça zor. Deniz seviyesinden çok dik bir şekilde yürüye yürüye kaleye doğru ilerlemeniz gerekiyor. Evlerin arasından araba yolunun kenarından dolaşa dolaşa devam eden bu yolculuk sanirim 2-3 km vardir. Aracınız varsa bu etap daha kolay gercekleşiyor.Yolun sonuna kadar arabanızla gidin ve orada yer alan otopark alanina aracinizi parkedin.Cüzzi bir ücret karşılıgında konaklamanızı yapabiliyorsunuz. 3.bir ulaşım olarak ise teleferik mevcut plaj seviyesinden damlataş mağarasının hemen önünden Kleopatra plajının yanından teleferikler Alanya Kalesine cıkmanizi kolaylastiriyor.Tabi bununda bir ücreti var , sorduğumda söylemislerdi ama aklimda kalmadi tek hatirladigım çokda uygun olmadigiydi. Bunca mucadeleden sonra Alanya kalesine çıktiginizda gidenler icin soyluyorum bir Bodrum Kalesi ile karsilasmiyorsunuz. Kale güzel ama çokta fazla bir şey yok en güzel yeri kaleden deniz manzarasi ve Alanya yi kuş bakısı gorebiliyor olmaniz :). Biz Alanya gezimizde 2 cocuk ile çiktik gezdik hiçte pişman olmadik sizlerede Alanyaya yolunuz düşerse Alanya Kalesini gezmenizi tavsiye ederiz. Alanya kalesini gezdiğimiz maceramizi merak ederseniz beyset van life youtube kanalimizda Alanya kalesi videomuzu izleyebilirsiniz . Sevgiler :)

 • avatar

  @sezginguler5386

  Kale, 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. Denizden ve karadan zor ulaşılabilirliği ve doğal korunaklı oluşu nedeniyle tarih boyunca kesintisiz yerleşim görmüş olan Alanya Kalesi Anadolu’yu süsleyen yüzlerce kaleden bugün ayakta kalabilmiş, en iyi korunmuş Ortaçağ kalelerinden birisidir. Kalede toplam 83 kule ve 140 burç vardır. Ortaçağda surların içinde bulunan kentin su gereksinimini sağlamak üzere 1200 kadar sarnıç yapılmıştır. Sarnıçların bir kısmı hâlen kullanılmaktadır. Tarihi Helenistik döneme kadar inmektedir. son olarak da Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilmiştir. Yarımadanın zirvesinde günümüzde müze olarak düzenlenen İçkale bulunmaktadır. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad sarayını burada inşa ettirmiştir. Günümüzde de kalede yerleşim vardır. Kale motorlu taşıt trafiğine açık olmakla beraber yürüyerek ise takribi 1 saatte İçkale'ye varılmaktadır. Zirvedeki müze Açılış/Kapanış Saatleri Açılış Saati: 08:30 Kapanış Saati: 19:00 Gişe Kapanış Saati: 18:30

 • avatar

  @necmettincalisk3300

  Alanya Kalesi; Bizans döneminde Kalonoros (güzel dağ) adıyla, gemiciler için önemli bir yer belirleme noktası ve Akdeniz’in en işlek limanı olur. İçkale’deki kilise, Arap Evliyası, Cilvarda burnu üzerindeki manastır harabeleri ve Orta Hisar’dan İçkale’ye devam eden yuvarlak kuleli sur kalıntıları Bizans dönemine aittir. 1221 yılında Kalonoros; kalenin sahibi Kyr Vart tarafından Anadolu Selçuklu Sultanı I.Alaaddin Keykubat’a teslim edilir ve adı Alaiye olarak değiştirilir. I.Alaaddin Keykubat, büyük bir imar faaliyetine başlar, eski surları sağlamlaştırır, yeni surlar inşa eder ve Alanya’ya en parlak dönemini yaşatır. Bugünkü mevcut surlar, büyük sarnıçlar, Tersane, Kızılkule, Tophane, ve İçkale’deki saray kompleksi Alaaddin’in yaptırdığı eserlerden bazılarıdır. Ehmedek, Akşebe Mescidi, Andızlı Camii, Selçuklu hamamı, Aşağı Kale hamamı da Selçuklu döneminde yaptırılmıştır. Iç kalede bulunan tarihi cami-i de görülmeye deger...

 • avatar

  @inciprsym1155

  Geçtiğimiz haftalarda ziyaret ettik. Büyük bir alana yayılmış, ekseri yıkıntılardan oluşan tarihi mekan. Biz teleferik ile çıktık. Teleferik fiyatı hatırlamıyorum (hafızadan silmişim ?) fakat canımı sıkan bir fiyatı. Teleferik süresinin yaklaşık 3 dakika olduğunu göz önünde bulundurursak (tamam manzara güzel ama) insana "Ben sizin şehrinize kıymet verip geçmeye geldim yolunacak kaz değilim, bedava yapma elbette fakat hakkı neyse onu al" dedirtiyor. Ben dedim şahsen. _ Kalenin içinde en etkilendiğim yapı KİLİSE oldu, fikrim muhakkak görülmesi yönündedir. Kilise dışında Saray kalıntıları da tarihi atmosferi hissettiren yapılar arasında. Manzara arıyorsanız zaten kalenin heryeri manzara, ayrıca detaya gerek yok. Kilisenin orada duran güvenlik görevlisi bana bunca iğrençliğin içinde "iyi insanlar" var dedirtecek kadar güzel yürekli biriydi. Olur ya okuyorsa selam olsun (ateş böceği) ? Kalenin içinde oturup çay içebileceğiniz, hatıra magnet vb satın alabileceğiniz mekanlar mevcut. Kalede görevli yahut çalışan konuştuğum kim varsa hepsi nazik ve sıcak kanlı, kültürlü, hoşsohbet yurdum insanıydı. _ Velhasıl güzel bir mekan. İlla görün diyemem fakat yolunuz düşerse görmeden geçmeyin.

 • avatar

  @gokhanevran

  Alanya kızıl kule 13.yy ortaçağ Akdeniz savunma yapılarının eşsiz bir örneği olan Kızılkule; limanı, tersaneyi ve Alanya Kalesi’ni deniz yönünden gelecek saldırılara karşı korumak amacıyla Selçuklu hükümdarı I.Alaaddin Keykubat tarafından Halep’li yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani’ye inşa ettirilmiştir. Kızılkule; bugün olduğu kadar geçmişte de heybetli görüntüsüyle dikkatleri üzerine çekmiş ve birçok kitapta yerini almıştır. 17.yüzyıl seyyahlarından Evliya Çelebi; Alanya Kalesi’nin deniz tarafında sekiz köşeli sağlam bir kulesinin olduğunu, bu kulenin kuşatma sırasında 2000 adam aldığını, burada oturan ikinci kale muhafızının 40 askere sahip olduğunu belirtir.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Alanya Kalesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 13 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 20:30
  Salı 08:30 - 20:30
  Çarşamba 08:30 - 20:30
  Perşembe 08:30 - 20:30
  Cuma 08:30 - 20:30
  Cumartesi 08:30 - 20:30
  Pazar 08:30 - 20:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Alanya Kalesi Alanya Kalesi +902425113304 Hisariçi, 07400 Alanya/Antalya, Türkiye Alanya Kalesi Alanya Kalesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Alanya Kalesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.5332243 31.9904292 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 13