icon
Yükleniyor..

Amintas Kaya Mezarları

 • (10 Yorum)

Müzeler

4.9

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş “Amintas Kaya Mezarları” mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır.Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. 

Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas’a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ”herpamiasoğlu amintas” yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

Amintaş Kaya Mezarları Tarihi

MÖ 350 yılında yapılan Amintas Kaya Mezarları harika bir tarihi geçmişe sahip ve mimarisi de görmeye keşfetmeye değer. Onlarca basamak çıktıktan sonra mezarı gezebilir detay fotoğraflar çekebilirsiniz. Çünkü kaya mezarı üzerinde ince oyma işçilik çok güzel yapılmış. Seneler geçmesine ve tahribata uğramasına rağmen hala görmeye değer detayları bulunuyor. Değerini kolayca yitirmeyen muhteşem bir tarihi yapı burası.

Amintas Kaya Mezarları önünde uzayan Fethiye manzarası da görmeye değer diğer detay. Harika bir mavi- yeşil uyumu görünüyor tepeden. Dönemin kralı da kendisi ve ailesi için bu manzaraya sahip olan tepeye mezar yaptırmış. Gücünü ve ihtişamını da mezarın görünümünden anlıyoruz. 

Yüze yakın basamağı çıkarak Amintas Kaya Mezarları'na ulaşabilirsiniz. Statüsü yüksek kişiler için yapılan mezarlar üzerinde işlemeler görülür. Mezarın ihtilamı yaklaştıkça daha çok belli olur. Mezar girişinde heybetli iki adet sütun bulunuyor. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.

Amintaş Kaya Mezarları Giriş Ücreti

Amintas Kaya Mezarları'na 1 kişi için ödeyeceğiniz ücret 20 TL 'dir. Giriş saatleri ise yaz ve kış dönemine göre değişkenlik göstermektedir. Yazın 08:30 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Müze Kart geçerlidir.

Amintaş Kaya Mezarları Nerede ?

Muğla 'nın Tarih dolu ilçesi olan Fethiye ilçesinde bulunmaktadır. İlçenin Kesikkapı Mahallesinde bulunan kaya mezarlarıne şehir içinde dolmuşlar kalmaktadır. Açık Adresi : Kesikkapı, 117. Sk. No:3, 48300 Fethiye/Muğla

Hazır Gelmişken

Amintaş Kaya Mezarlarını gezmeye gelmişken Muğla civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Muğla Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Muğla 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Amintas Kaya MezarlarıKredi Kartı
Amintas Kaya MezarlarıMüze
Amintas Kaya MezarlarıOnline Gez
Amintas Kaya MezarlarıTarihi Yer
Amintas Kaya MezarlarıMüze Kart Geçerli
Amintas Kaya MezarlarıAçık Hava
Amintas Kaya MezarlarıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.9
Puanlama :


 • avatar

  @mustafasaidceyl

  Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır.Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas'a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır. Giriş ücreti 20TL ve müzekart geçerli.

 • avatar

  @nidacivelek

  Kayalar içerisine oyulmuş gerçek bir sanat eseri olan mezarlıklar. Mezarlıklara geldiğinizde yokuş başındaki mezarlıkları ücretsiz gezebilirsiniz ancak merdiven olmadığı için tırmanırken dikkat etmek lazım. 100 m yukarıda ise ücretli olarak girilen bu alanda çok iyi korunmuş bir anıt mezar var. Ciddi sayıda merdivenden tırmanarak ulaşılıyor ancak tırmanıp burada hem mezarı hem de şehir manzarasını seyretmeye değer.

 • avatar

  @tunahand92

  Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır. Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas'a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir. İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır. Şehri tepeden gören bu kaya mezarları, gerçekten krallara layık bir konuma yerleştirilmiş :)

 • avatar

  @kysspectra4508

  Giriş ücreti nakit 15 TL veya Müzekart ile. Bir tane kaya mezara merdivenle çıkış var yandaki iki taneye de bağlantı yapılsa çok iyi olurdu. Tarihi yerleri seven biri olarak gidilir görülür. İnsanlar her zamanki gibi duvarlara isim yazıp zarar vermiş, yerlere çöplerini atmış, biraz bakımsız kalmış fakat manzarası efsane.

 • avatar

  @yasincetin7308

  Çok vaktimiz yoktu, yukarı çıkmadan aşağıdan biraz izledik. "Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır.Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas'a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır."

 • avatar

  @alpersahin4036

  Şehir merkezinde Likya döneminden (MÖ 4yy) kalma, kayalara oyulmuş kaya mezarıdır. Yüze yakın düzgün basamakla Amintas’a çıkılır. Buradan Fethiye ve deniz manzarası harikadır.Statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlar. Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö. 4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas'a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlükten de kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça, büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö. 4. yy. alfabesi ile ''herpamiasoğlu amintas'' yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi Likya dönemine ait olanıdır. İki katlı ön yüzünde dörtgen, ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

 • avatar

  @sinancihanaksoy

  Binlerce yıllık tarih kokan hoş bir yer.

 • avatar

  @musaakdam

  Kaç yüz bin yıllık tarihe tugce yazmışlar yazık

 • avatar

  @remzioner

  Buram buram tarih kusur aramadan seyredin bence keyfini çıkarın

 • avatar

  @nurgulkarademir

  Muhteşem bir ortam..görulmesi gereken ören yerlerinden


 • Künye

  ✅ Müzeler : Amintas Kaya Mezarları
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.9/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 19:00
  Salı 08:30 - 19:00
  Çarşamba 08:30 - 19:00
  Perşembe 08:30 - 19:00
  Cuma 08:30 - 19:00
  Cumartesi 08:30 - 19:00
  Pazar 08:30 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Amintas Kaya Mezarları Amintas Kaya Mezarları +902526141150 Kesikkapı, 117. Sk. No:3, 48300 Fethiye/Muğla, Türkiye Amintas Kaya Mezarları Amintas Kaya Mezarları hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Amintas Kaya Mezarları Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.6189981 29.118324 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.9/5 10