icon
Yükleniyor..

Anadolu Medeniyetler Müzesi

 • (13 Yorum)

Müzeler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Paleolitik Çağ’dan itibaren insanlar Anadolu topraklarında yaşamlarını sürdürürken arkalarında önemli eserler bırakıyor. Bu eserler de her zaman Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte. Müze iki farklı binadan oluşur. Binaların her ikisi de Osmanlı döneminde ülkemize kazandırılmıştır. Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ı o dönemden günümüze ulaşmayı başaran ve artık müze olarak kullanılan yapılardır.

2014 senesinde müzede sanal tur imkânı sunulmaya başlanmıştır. Sunulan sanal tur ile birlikte müzenin aktif ziyaretçi sayısında azalma medyana gelmiştir. Fakat müzeyi gezen insan sayısı toplama bakıldığında onlarca kat artmıştır. Sanal olarak bu harika müzeyi gezen kişiler çok eski yıllardan günümüze kadar ulaşmayı başaran eserler için müzeyi yerinde de ziyaret etmeyi tercih ederler.

Ankara’nın İlk Müzesi

Ankara’nın ilk müzesi hakkında bilgi almak isteyen kişilerin 1921 senesinden incelemelerine başlaması gerekmektedir. O dönemde Mustafa Kemal Atatürk şehrin merkezinde bir Eti Müzesi kurulmasını düşünmüş ve bunu gündeme getirmiştir. Bunun hemen ardından ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanır.

O dönemde Kültür Müdürü olarak gören yapan Galip Bey, Roma Hamamı, August Mabedi ve Akkale Burcu’nu müzeye çevirmiş ve böylece ilk adım atılmıştır. Ancak açılan müzenin sınırları yetersiz kalmaya başlar. Bunun sonrasında Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ı da müzenin bünyesine katılır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1938 senesinde restorasyon işlemlerine başlanmış olmasına rağmen birçok aksilik meydana gelir. Restorasyonun tam olarak tamamlanması 30 seneyi bulacaktır. Fakat 1943 senesinde Mahmutpaşa Bedesteni tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır. Diğer yapıların restorasyon işlemlerine devam edilmiştir.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Birçoğumuzun ismini duyduğu ancak nerede olduğunu dahi bilmediği Anadolu Medeniyetleri Müzesi Anadolu’da gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sırasında çıkarılan eserlerin sergilendiği müzemizdir. Müzenin içerisinde sergilenen eserler sebebiyle dünyanın sayılı müzeleri arasında gösterilir. 

Müzenin açıldığı ilk dönemde yalnızca Hitit döneminden günümüze ulaşan eserler sergileniyordu. Sonraki dönemlerde farklı medeniyetlerden kalan eserler de müzede sergilenmeye başlandı ve artık müze tam anlamıyla bir Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline geldi. 

Müzenin içerisinde bulunan eserler Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar ulaşmayı başaran eserlerdir. 1997 senesinde Lozan kentinde düzenlenen ve 67 farklı müzenin katıldığı Avrupa Müze Forumu’nda “Avrupa Yılın Müzesi” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Ülkemizde bu ödülü kazanmış olan tek müzedir. 

Müzenin içerisinde yer alan Çatalhöyük kent planı dünyanın en eski haritası olma özelliği gösterir. Eser üzerinde yapılan araştırmalar eserin MÖ 6200 yılına ait olduğunu göstermektedir. 

Anadolu’ya Işık Tutan Muhteşem Müze

Anadolu’nun geçmişine ışık tutan bu harika müze 1997 senesinde Avrupa’nın en iyi müzesi unvanını almıştır. Binlerce esere ev sahipliği yapan bu müzenin bu ödülü almasında sahip olduğu düzen de önemli bir yer tutar. Müze içerisinde eserler kronolojik sıraya göre sergilenmektedir. Bu da harika bir düzenin ortaya çıkmasına sebep olur.

Ankara’ya gittiğinizde Avrupa’nın en iyi müzelerinden bir tanesini görmek, Anadolu’yu çok daha iyi bir şekilde tanımak ve tarihe canlı olarak tanıklık etmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Müzenin konumu hakkında bilgileri sizlere ilettik. Özel aracınız ile gidecekseniz navigasyon uygulamalarına adresi yazarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak herkesin özel aracıyla gidemeyeceği düşünüldüğünde toplu taşıma ile müzeye ulaşımın belirtilmesi gerekiyor. 

İlk olarak müzeye metro ile ulaşımdan bahsedelim. Kızılay’dan geliyorsanız Kızılay-Batıkent metrosuna binerek Ulus durağında inebilirsiniz. Durakta indikten sonra 10 dakikalık bir yürüyüş yaparak Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile karşılaşabileceksiniz. 

Yenimahalle’den geliyorsanız da benzer bir yöntem kullanabilirsiniz. Batıkent ya da Demetevler mevkiinden gelecekseniz Batıkent-Kızılay metrosuna binerek Ulus durağında inebilirsiniz. 

Çayyolu ya da Ümitköy mevkiinden gelecekseniz Çayyolu-Kızılay metrosuna binerek Kızılay durağında inmeniz gerekiyor. Sonrasında 347, 353 ya da 377 numaralı otobüslerden bir tanesine binerek Anafartalar durağında iniş yapmanız gerekiyor. Yine 10 dakikalık bir yürüyüş sonrasında müzeye ulaşacaksınız. 

Çankaya’dan gelecekseniz 145, 154, 183, 185 ve 186 numaralı otobüslerden bir tanesine binerek Ulus Çarşısı durağında inmeniz gerekiyor. Çıkrıkçılar Yokuşu üzerinden 10 dakikalık bir yürüyüşle müzeye ulaşacaksınız. 

Mamak’tan gelen ziyaretçiler 332, 347, 349, 351, 353, 363 ya da 377 numaralı otobüse binerek Anafartalar durağında inmeli. 

Gölbaşı’ndan gelen kişilerin 105 ya da 106 numaralı otobüslere binerek Ulus Çarşısı durağında inmesi gerekiyor. 

Herkesin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bu harika müzeye Keçiören’den gelecekseniz 203, 204, 263 ya da 268 numaralı otobüslere binerek Ulus durağında inebilirsiniz. 

Son olarak Sincan bölgesinden gelecek olan kişilerin Kayaş-Sincan banliyösüne binerek Sıhhiye durağında inmesi ve buradan da 343, 351, 353 ya da 377 numaralı otobüslerden bir tanesine binmesi gerekiyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu numaralı otobüsleri tercih eden kişilerin Anadolu Medeniyetleri Müzesi ziyareti için Anafartalar durağında inmesi gerekli. 

Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerede ?

Herkesin hayatı boyunca en az bir defa gezip görmesi gereken Anadolu Medeniyetleri Müzesi ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve aynı zamanda başkentimiz olan Ankara’da bulunuyor. Müze Ankara’nın Altındağ ilçesinin sınırları içerisinde yer almakta. Kısaca tarif etmek gerekirse Ulus heykelden Ankara Kalesi istikametinde ilerlerken müzenin giriş kapısı karşınıza gelecek. Haftanın her günü 08:30 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Hangi Eserler Var?

Ankara’da bulunan bu harika müzede Anadolu’nun her bir köşesinden gelmiş olan eserler sergileniyor. Yontma Taş ve Cilalı Taş devrinden çok sayıda eser müzede yer almakta. Hitit, Frig, Urartu ve Geç Hitit döneminden çok sayıda eser müzede sergileniyor. 

Tarhuntaşşa Ülkesi Kralı Kuruta ile Hitit Kralı IV. Tuthaliya arasında, MÖ 1235 senesinde yapılan tunç tablet müzedeki en değerli eserlerin başında geliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi dünyanın ilk haritası da müzeye değer katan eserlerden bir tanesi. MÖ 3000’li yıllara ait emziren kadın heykeli görenleri şaşırtmakta. MÖ 8. asırda yapıldığı düşünülen ahşap masa da Anadolu Medeniyetleri Müzesi gezisi sırasında kesinlikle görülmesi gereken eserlerden bir tanesi. 

Anadolu Medeniyet Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Gözcü Sokak'ta bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne de kolay bir şekilde gidilir. Anadolu Medeniyetleri Müzesine giriş için belli bir ücret ödemesi yapılıyor. 2022 Yılı güncel giriş ücretleri yetişkinler için 75 TL ‘dir. Öğrenciler için giriş ücreti ise 25 TL ’dir.

Hazır Gelmişken

Ankara Kalesi’nin tepesine tırmanıp şehri kuş uçuşu izleyebilir, yine bölgedeki Rahmi M. Koç Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kaleiçi’ndeki tarihi bir binadaki And Cafe’de manzaraya karşı içeceğinizi yudumlayabilir, kahvaltınızı yapabilirsiniz. Akşam ise yine bu bölgedeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ndeki konserlere katılabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek daha fazla tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Özellikler

Anadolu Medeniyetler MüzesiKredi Kartı
Anadolu Medeniyetler MüzesiPark Yeri
Anadolu Medeniyetler MüzesiMüze
Anadolu Medeniyetler MüzesiOnline Gez
Anadolu Medeniyetler MüzesiTarihi Yer
Anadolu Medeniyetler MüzesiMüze Kart Geçerli
Anadolu Medeniyetler MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @harunmehdidurma5637

  Aracınızla neredeyse 100 mt yakınına kadar inebileceğiniz hemen Ankara Kalesinin altında yer alan son derece değerli bir müze. 10.000 yıl öncesine kadar dayanan medeniyetlerin tarihi eserlerinin yer aldığı alet , eşya ve heykellerden oluşmaktadır. Kimisi için önemsiz gelebilir fakat şahsen insan inceledikçe müthiş duygular içine girebiliyor. İnsanlığın yaşam kültürünü ve gelişiminj yansıtan bir müze adeta. Görmenizi tavsiye ederim. Müze kart ile girilebiliyor. Müze kart yok ise giriş ücreti 75 tl, çocuklar ücretsiz.Hemen üst tarafında Ankara kalesi var, arada 50 mt var. Gitmişken orayı da gezebilirsiniz.

 • avatar

  @turangenci

  Ankaramızın nadide mekanlarından birisi olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ne ailecek gitmeye karar verdik, gişede sağ tarafta görevli olan kadın telefonla oynuyordu bizimle hiç ilgilenmedi, bilet almak istediğimizi söyleyince suratı asıldı başından savarcasına ''kimliklerinizi gösterin'' dedi.Ardından birkaç soru sorduk hiçbir soruya doğru düzgün cevap vermedi ailemin yanında rezil oldum, 10 yaşındaki kardeşime kimlik göster öğrencimisin diye soru sordu, kardeşimin kimliği yanında olmadığı için bizleri almak istemedi.Öğrenci kimlik kartımı göstermeme rağmen benim öğrenci olduğumu teyit etmek için e devlete girmemi istedi, müze kartı hakkında soru sorduk hiçbir sorumuza cevap vermedi, müze güzel olabilir ,fakat gişede çalışan kadın bizleri hiç memnun etmedi.Ailemin yanında daha fazla rezil olmamak için ayrıldık,vatandaşları mağdur ediyorlar. En kısa zamanda turizm bakanlığına ve Cimere, firmayı ve idareyi şikayet edeceğiz. Tarihi eserler ile dolu olan, nadide parçaların sergilendiği bu güzel müzenin bu kadar kötü idare edilmesi açıkçası bizleri çok üzdü.

 • avatar

  @didemaztkn

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi; müze girişindeki ilk bölümde yer alan temsili oda ile Hitit buluntuları arasında, Neolitik ve Kalkolitik döneme ait çok özel eşyalar vardır. Benim en çok ilgimi çekenler; Obsidyen taşından mamul ayna (dile kolay tarihin ilk aynası sayılabilir), kemik ve obsidyen karışımı ile üretilmiş ustura kılıklı bir alet ve envai çeşidi görülebilecek toka, çengelli iğne ve benzeri gündelik kullanım eşyalarıdır. Kil tableteri uzun uzadıya incelemek de ayrı bir keyiftir. Müze yapısının restorasyonunun çok başarılı olmasının yanısıra bedestenin yani ana salonun sade ve büyüleyici bir etkisi vardır, özellikle de kalabalık zamanlarda. Ancak turist gruplarını gezdiren rehberlerin ve grupların bizzat (Anadolu'da yer alan tüm ören yerleri ve müzelerde olduğu gibi) yüksek sesle değil neredeyse höykürerek bir şeyler anlatması kalabalık zamanlarda çekilmez bir yan unsur haline gelebilir. Özellikle kışın daha sakin zamanlarda, bol vakit ayrılarak gezilmesi illa ki gerekir.

 • avatar

  @idildeniz5475

  Müze gezmeyi seven biri olarak, etkilendiğim bir müze olduğunu söylemeliyim. Zaten 1997 yılında Avrupa çapında yılın müzesi seçilmiş. Atatürk tarafından 1921 yılında kurulmuş olması etkisini artırıyor. Bir başka öne çıkan özelliği, tamamen Anadolu' dan çıkan eserlerden oluşan uniq bir müze olması. Oldukça zengin parçalardan oluşuyor; paleolithic çağdan başlıyor 10 / 11 dönemden oluşuyor. Müze yerleşim olarak da rahatça gezme fırsatını veriyor. Düzenleme çok iyi. Geniş alanda gezi sonrasında, mola verip bir şeyler içebileceğiniz, alış-veriş yapabileceğiniz bölüm de var. Gezdiğim esnada kış ayı olmasına rağmen, rehber eşliğinde turist grubu vardı. Uluslararası standartlarda gerçekten. Zengin Anadolu kültürü ve medeniyeti ile gurur duyuyor insan.

 • avatar

  @pseudolife8685

  Anadolu medeniyetleri müzesi Ankara'da mutlaka uğranılması gereken yerler-müzeler arasında ilk sıralarda olması gereken bir yer. Müzenin içindekiler ayrı müzenin kendi binası bile ayrı bir tarih. İçerisi zaten eğer rehber olsa saatlerce anlatılacak bir yer. İnsanlığın ilk zamanlarından başlayarak inanamayacaksınız antik eserler bulabilirsiniz. Binasından bahçesine, içeride bulunan eserlerden konseptine kadar inanılmaz bir yer. Müzekart geçerli. Zaten Ankara'ya geziye geliyorsanız müzekartınızı hazır edin çok rahat edersiniz. Buraya gelirseniz ankara kalesini de gezi sıranıza ekleyebilirsiniz...Bu müze çocuklar için son derece uygun hatta öğrenciler için çok eğitici bir yer.

 • avatar

  @erdaldalgalar9351

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Ulus ilçesi Atpazarı olarak adlandırılan semtte, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı binasından oluşmaktadır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır. Mahmut Paşa Bedesteni’nin Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kurşunlu Han’ın ise Fatih dönemi baş vezirlerinden Mehmet Paşa’nın İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki imaretine vakıf olarak yaptırılmıştır.1881 yılındaki yangından sonra terk edilen her iki yapı daha sonra Atatürk’ün isteği ile Anadolu’dan toplanan eserleri sergilemek amacıyla uzun yıllar süren yenileme çalışmaları sonucunda müzeye dönüştürülmüştür. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekânın büyük bir kısmının onarımının 1940 yılında bitirilmesi ile eserler, yerleştirilmeye başlanmış, 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır. Müze yapısı 1968 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atölyeleri yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır. Tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etmiştir.

 • avatar

  @gulsenyaz90

  Zaman tüneline girmişsiniz gibi hissettiriyor ortam buram buram tarih kokuyor her yer,keşke herkes bir gün ziyaret edebilse.Karşısında açık otopark var,çıkışta kale gezisi yaparak tam bir Ankara tarihi günü yaşayabilirsiniz.Günlük giriş 50 tl,Müzekart satın alıp girmek daha mantıklı,girişte bir vesikalık fotoğraf verirseniz hemen müzekartınız hazırlanıyor 60 tl ücreti,1 yılda Anadolu Medeniyetler Müzesine bu kart ile 2 kez ücretsiz girebiliyorsunuz. Kültür ve Turizm Bakanlığının Müzekart açıklaması aşağıdadır; “MüzeKart ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Milli Saraylar ve Çanakkale Alan Başkanlığına bağlı 350’den fazla müze ve örenyerini bir yıl boyunca sınırsız ziyaret edebilir, tarihte keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Satın aldığınız ilk günden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 60 TL’dir.”

 • avatar

  @furkanalkan

  Hayatımda gördüğüm en güzel müze diyebilirim. Paleolitik Çağ'dan itibaren Anadolu'da bulunmuş uygarlıkların günlük hayatta kullandıkları başta alet, edevat, araç ve gereçler olmak üzere idarecilerin, kralların eşyaları, mühürleri; sanat eserleri, yazılı tabletler, kitabeler, heykeller, duvar resimleri, mektuplar, mahkeme kararları gibi envai çeşit eser var. İnsana geldiği yeri hatırlatan nadide bir mekan. Müzedeki bütün eserler ülkemiz topraklarında bulunmuş, dışarıdan herhangi bir eser asla getirilmemiş. Ayrıca müze 1997 yılında Avrupa'da yılın müzesi seçilmiş. Herkesin bu müzeyi ziyaret edip doya doya gezmesi gerekiyor. İçeriye müze kartla girilebiliyor.

 • avatar

  @didemaztkn

  Ankara Anadolu Medeniyetleri muzesi, Ankara kalesi yakinlarinda bir tepe uzerine kurulmus bir muze. Iceriye muze kart ile veya kapida guvenlik sonrasi bilet gisesinden bilet alarak girebilirsiniz. Guvenlik kontrolunden gectikten sonra cok guzel yesillikli bir bahce sizi karsiliyor. Binanin icerisine girdiginizde sag taraftan tarihi caglarin sirasina gore dizilmis bolumleri sirayla dolasmaya baslayabilirsiniz. Sergilenen urunlerin yanlarindaki detaylar gayet aciklayici ve guzel. Medeniyetlerin ve tarihi devirlerin sirasi ile ayrilmasi kafa karistirmadan guzel bir sekilde gezmeyi sagliyor. Icerise sıkı bir guvenlik kontrolu var, etrafta surekli guvenlik dolasiyor. Ve bir tanesi baktiginiz eserlerle ilgili ilginc detaylar veriyor :) Bahcesinde de hem muze shop hemde bazi mermer ve tas eserlerden katilindilar bulunuyor. Muzenin otoparki yok, yol uzerinde cikarken rastladiginiz otoparklara girebilir veya sansli iseniz muze yokusu uzerinde sagli sollu park edecek yer bulabilirsiniz. Muzeyi dolasmak (ortalama) 1.5 saatinizi alacaktir, tabii hizlica etrafa goz atip cikmak isterseniz bubsure 30 dk ya kadar inebilir. Muze icerisinde kulaklik ile numaralanmis bilgileri dinleyebileceginiz bir hizmette bulunmakta.

 • avatar

  @didemaztkn

  Müze, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Mahmut Paşa Bedesteni diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’dır. Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir. Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 19 Nisan 1997 tarihinde 68 müze arasından birinci seçilerek almıştır. Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk müzedir. Müzede yer alan ve MÖ 6200 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük kent planını içeren harita, dünyanın bilinen en eski haritasıdır.

 • avatar

  @didemaztkn

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Ulus ilçesi Atpazarı olarak adlandırılan semtte, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı binasından oluşmaktadır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır. Mahmut Paşa Bedesteni’nin Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kurşunlu Han’ın ise Fatih dönemi baş vezirlerinden Mehmet Paşa’nın İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki imaretine vakıf olarak yaptırılmıştır.1881 yılındaki yangından sonra terk edilen her iki yapı daha sonra Atatürk’ün isteği ile Anadolu’dan toplanan eserleri sergilemek amacıyla uzun yıllar süren yenileme çalışmaları sonucunda müzeye dönüştürülmüştür. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekânın büyük bir kısmının onarımının 1940 yılında bitirilmesi ile eserler, yerleştirilmeye başlanmış, 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır. Müze yapısı 1968 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atölyeleri yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır. Tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etmiştir.

 • avatar

  @didemaztkn

  Anadolu'da yaşamış uygarlıkların sosyal, kültürel ve dinsel hayatlarında kullandıkları araç, gereç ve malzemeleri canlı gözle görmenize olanak sağlayan şahane bir müze. İletişim ve ulaşım konularını bir kenara bırakacak olursak o dönemlerde yaşamış insanların aslında teknoloji ihtiyaçlarının üretime dönüşmesinde bizimle aynı evrelerden geçmiş olduklarını görüyorsunuz. Mutfak gereçlerinden, süs eşyalarına her şey günümüz estetiğinde ve zekasında düşünülmüş ve devrin imkanları dahilinde üretime dönüşmüş. Diğer bir husus da Anadolu topraklarında yaşamış ve nesli tükenmiş hayvanların varlıklarının delilleri olan figürler, süslemeler. Müzeyi gezmek için 2 saat gibi bir süre ayırmanız gerekecektir. Öneri anlamında eleştiride bulunabileceğim tek husus, araç-gereçlere, nesnelere ait bilgilendirme levhalarındaki açıklamalar sanat tarihi, arkeoloji gibi alanlarda eğitim almış kişilerin anlayabileceği türden bilgilendirmeler. Bazı araç-gereç isimlerinin ne anlama geldiğini, ne amaçla kullanıldığını kısa bir açıklamayla gösterseler daha tatmin edici olacaktır. Müze binası içerisinde küçük bir kafe ve süs eşyaları satın alabileceğiniz bir sergi bulunmakta. Bahçede de ayrıca banklar, oturma alanları ve kafe var. Ücretsiz wc imkanı var. Ziyaretçilere açık bir müze otoparkı bulunmamakta. 50-100 metre yürüme mesafesinde ücretli otoparklar mevcut. Müze kart geçerli. Fotoğraf (flaşsız) serbest.

 • avatar

  @sedaab4238

  Pandemi de gezilecek en güzel yer sessiz sakin sosyal mesafeye uygun muhteşem bir yer


 • Künye

  ✅ Müzeler : Anadolu Medeniyetler Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 13 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 19:00
  Salı 08:30 - 19:00
  Çarşamba 08:30 - 19:00
  Perşembe 08:30 - 19:00
  Cuma 08:30 - 19:00
  Cumartesi 08:30 - 19:00
  Pazar 08:30 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Anadolu Medeniyetler Müzesi Anadolu Medeniyetler Müzesi +903123243160 Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara, Türkiye Anadolu Medeniyetler Müzesi Anadolu Medeniyetler Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.9382083 32.8618958 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 13