Anadolu Medeniyetler Müzesi

4.8571428571429 (7 Yorum)

Paleolitik Çağ’dan itibaren insanlar Anadolu topraklarında yaşamlarını sürdürürken arkalarında önemli eserler bırakıyor. Bu eserler de her zaman Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmekte. Müze iki farklı binadan oluşur. Binaların her ikisi de Osmanlı döneminde ülkemize kazandırılmıştır. Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ı o dönemden günümüze ulaşmayı başaran ve artık müze olarak kullanılan yapılardır.

2014 senesinde müzede sanal tur imkânı sunulmaya başlanmıştır. Sunulan sanal tur ile birlikte müzenin aktif ziyaretçi sayısında azalma medyana gelmiştir. Fakat müzeyi gezen insan sayısı toplama bakıldığında onlarca kat artmıştır. Sanal olarak bu harika müzeyi gezen kişiler çok eski yıllardan günümüze kadar ulaşmayı başaran eserler için müzeyi yerinde de ziyaret etmeyi tercih ederler.

Ankara’nın İlk Müzesi

Ankara’nın ilk müzesi hakkında bilgi almak isteyen kişilerin 1921 senesinden incelemelerine başlaması gerekmektedir. O dönemde Mustafa Kemal Atatürk şehrin merkezinde bir Eti Müzesi kurulmasını düşünmüş ve bunu gündeme getirmiştir. Bunun hemen ardından ülkenin dört bir yanından Hitit eserleri toplanmaya başlanır.

O dönemde Kültür Müdürü olarak gören yapan Galip Bey, Roma Hamamı, August Mabedi ve Akkale Burcu’nu müzeye çevirmiş ve böylece ilk adım atılmıştır. Ancak açılan müzenin sınırları yetersiz kalmaya başlar. Bunun sonrasında Mahmutpaşa Bedesteni ve Kurşunlu Han’ı da müzenin bünyesine katılır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

1938 senesinde restorasyon işlemlerine başlanmış olmasına rağmen birçok aksilik meydana gelir. Restorasyonun tam olarak tamamlanması 30 seneyi bulacaktır. Fakat 1943 senesinde Mahmutpaşa Bedesteni tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır. Diğer yapıların restorasyon işlemlerine devam edilmiştir.

Anadolu’ya Işık Tutan Muhteşem Müze

Anadolu’nun geçmişine ışık tutan bu harika müze 1997 senesinde Avrupa’nın en iyi müzesi unvanını almıştır. Binlerce esere ev sahipliği yapan bu müzenin bu ödülü almasında sahip olduğu düzen de önemli bir yer tutar. Müze içerisinde eserler kronolojik sıraya göre sergilenmektedir. Bu da harika bir düzenin ortaya çıkmasına sebep olur.

Ankara’ya gittiğinizde Avrupa’nın en iyi müzelerinden bir tanesini görmek, Anadolu’yu çok daha iyi bir şekilde tanımak ve tarihe canlı olarak tanıklık etmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

anadolu medeniyetler muzesi 1

 

anadolu medeniyetler muzesi 2

 

anadolu medeniyetler muzesi 3

 


 

Hazır Gelmişken

Ankara Kalesi’nin tepesine tırmanıp şehri kuş uçuşu izleyebilir, yine bölgedeki Rahmi M. Koç Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kaleiçi’ndeki tarihi bir binadaki And Cafe’de manzaraya karşı içeceğinizi yudumlayabilir, kahvaltınızı yapabilirsiniz. Akşam ise yine bu bölgedeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’ndeki konserlere katılabilirsiniz.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Kasım
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 16:00

Kış Dönemi
1 Kasım – 1 Nisan
Açılış Saati: 09:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 15:15
Kış Dönemi: 16:45

Kapalı Günler
Her gün açık

Adres: Gözcü Sokak No:2 06240 Ulus / ANKARA
E-mail: anadolumedmuzesi@kultur.gov.tr
Tel 1: 03123243160
Tel 2: 03123243161

Giriş Ücreti : 45 TL – Durum : AÇIK

Daha fazla göster

Anadolu Medeniyetler Müzesi Kredi Kartı
Anadolu Medeniyetler Müzesi Park Yeri
Anadolu Medeniyetler Müzesi Müze
Anadolu Medeniyetler Müzesi Online Gez
+(2)

Konum

Kale, Gözcü Sk. No:2, 06240 Ulus/Altındağ/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8571428571429 Puan

 • avatar

  Ersiniksar

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Ulus ilçesi Atpazarı olarak adlandırılan semtte, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı binasından oluşmaktadır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır. Mahmut Paşa Bedesteni’nin Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kurşunlu Han’ın ise Fatih dönemi baş vezirlerinden Mehmet Paşa’nın İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki imaretine vakıf olarak yaptırılmıştır.1881 yılındaki yangından sonra terk edilen her iki yapı daha sonra Atatürk’ün isteği ile Anadolu’dan toplanan eserleri sergilemek amacıyla uzun yıllar süren yenileme çalışmaları sonucunda müzeye dönüştürülmüştür. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekânın büyük bir kısmının onarımının 1940 yılında bitirilmesi ile eserler, yerleştirilmeye başlanmış, 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır. Müze yapısı 1968 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atölyeleri yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır. Tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etmiştir.

 • avatar

  Selman EROL

  Anadolu'da yaşamış uygarlıkların sosyal, kültürel ve dinsel hayatlarında kullandıkları araç, gereç ve malzemeleri canlı gözle görmenize olanak sağlayan şahane bir müze. İletişim ve ulaşım konularını bir kenara bırakacak olursak o dönemlerde yaşamış insanların aslında teknoloji ihtiyaçlarının üretime dönüşmesinde bizimle aynı evrelerden geçmiş olduklarını görüyorsunuz. Mutfak gereçlerinden, süs eşyalarına her şey günümüz estetiğinde ve zekasında düşünülmüş ve devrin imkanları dahilinde üretime dönüşmüş. Diğer bir husus da Anadolu topraklarında yaşamış ve nesli tükenmiş hayvanların varlıklarının delilleri olan figürler, süslemeler. Müzeyi gezmek için 2 saat gibi bir süre ayırmanız gerekecektir. Öneri anlamında eleştiride bulunabileceğim tek husus, araç-gereçlere, nesnelere ait bilgilendirme levhalarındaki açıklamalar sanat tarihi, arkeoloji gibi alanlarda eğitim almış kişilerin anlayabileceği türden bilgilendirmeler. Bazı araç-gereç isimlerinin ne anlama geldiğini, ne amaçla kullanıldığını kısa bir açıklamayla gösterseler daha tatmin edici olacaktır. Müze binası içerisinde küçük bir kafe ve süs eşyaları satın alabileceğiniz bir sergi bulunmakta. Bahçede de ayrıca banklar, oturma alanları ve kafe var. Ücretsiz wc imkanı var. Ziyaretçilere açık bir müze otoparkı bulunmamakta. 50-100 metre yürüme mesafesinde ücretli otoparklar mevcut. Müze kart geçerli. Fotoğraf (flaşsız) serbest.

 • avatar

  Edibe Coşan

  Ankara Anadolu Medeniyetleri muzesi, Ankara kalesi yakinlarinda bir tepe uzerine kurulmus bir muze. Iceriye muze kart ile veya kapida guvenlik sonrasi bilet gisesinden bilet alarak girebilirsiniz. Guvenlik kontrolunden gectikten sonra cok guzel yesillikli bir bahce sizi karsiliyor. Binanin icerisine girdiginizde sag taraftan tarihi caglarin sirasina gore dizilmis bolumleri sirayla dolasmaya baslayabilirsiniz. Sergilenen urunlerin yanlarindaki detaylar gayet aciklayici ve guzel. Medeniyetlerin ve tarihi devirlerin sirasi ile ayrilmasi kafa karistirmadan guzel bir sekilde gezmeyi sagliyor. Icerise sıkı bir guvenlik kontrolu var, etrafta surekli guvenlik dolasiyor. Ve bir tanesi baktiginiz eserlerle ilgili ilginc detaylar veriyor :) Bahcesinde de hem muze shop hemde bazi mermer ve tas eserlerden katilindilar bulunuyor. Muzenin otoparki yok, yol uzerinde cikarken rastladiginiz otoparklara girebilir veya sansli iseniz muze yokusu uzerinde sagli sollu park edecek yer bulabilirsiniz. Muzeyi dolasmak (ortalama) 1.5 saatinizi alacaktir, tabii hizlica etrafa goz atip cikmak isterseniz bubsure 30 dk ya kadar inebilir. Muze icerisinde kulaklik ile numaralanmis bilgileri dinleyebileceginiz bir hizmette bulunmakta.

 • avatar

  erdal dalgalar

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi Ankara Ulus ilçesi Atpazarı olarak adlandırılan semtte, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı binasından oluşmaktadır. Bu yapılardan biri Mahmut Paşa Bedesteni, diğeri Kurşunlu Han’dır. Mahmut Paşa Bedesteni’nin Fatih dönemi baş vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından 1464-1471 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kurşunlu Han’ın ise Fatih dönemi baş vezirlerinden Mehmet Paşa’nın İstanbul’un Üsküdar ilçesindeki imaretine vakıf olarak yaptırılmıştır.1881 yılındaki yangından sonra terk edilen her iki yapı daha sonra Atatürk’ün isteği ile Anadolu’dan toplanan eserleri sergilemek amacıyla uzun yıllar süren yenileme çalışmaları sonucunda müzeye dönüştürülmüştür. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekânın büyük bir kısmının onarımının 1940 yılında bitirilmesi ile eserler, yerleştirilmeye başlanmış, 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır. Müze yapısı 1968 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atölyeleri yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır. Tarihi yapıları, köklü geçmişi ile bugünlere gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi 19 Nisan 1997 tarihinde İsviçre'nin Lozan kentinde 68 Müze arasında birinci seçilerek "Avrupa'da Yılın Müzesi" unvanını elde etmiştir.

 • Müze, Ankara Kalesi’nin dış duvarının güneydoğu kıyısında, yeni işlev verilerek düzenlenmiş iki Osmanlı yapısında yer alır. Bu yapılardan biri Veli Mahmud Paşa tarafından yaptırılan Mahmut Paşa Bedesteni diğeri ise Rum Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Kurşunlu Han’dır. Başlangıçta sadece Hitit dönemine ait eserlerin sergilendiği müze, daha sonra diğer uygarlıklara ait eserlerle zenginleşmiş ve Hitit Müzesi olmaktan çıkıp, Anadolu Medeniyetleri Müzesi haline gelmiştir. Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan bu müzede, Paleolitik Çağdan başlayarak günümüze kadar Anadolu arkeolojisi sergilenmektedir. Avrupa Konseyi’ne bağlı Avrupa Müze Forumu (European Museum Forum) tarafından verilmekte olan Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü 19 Nisan 1997 tarihinde 68 müze arasından birinci seçilerek almıştır. Türkiye’de bu ödülü kazanan ilk müzedir. Müzede yer alan ve MÖ 6200 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük kent planını içeren harita, dünyanın bilinen en eski haritasıdır.

 • avatar

  Sedaa B

  Pandemi de gezilecek en güzel yer sessiz sakin sosyal mesafeye uygun muhteşem bir yer

 • avatar

  İsmailcan Kaya

  Anadolu Medeniyetleri Müzesi; müze girişindeki ilk bölümde yer alan temsili oda ile Hitit buluntuları arasında, Neolitik ve Kalkolitik döneme ait çok özel eşyalar vardır. Benim en çok ilgimi çekenler; Obsidyen taşından mamul ayna (dile kolay tarihin ilk aynası sayılabilir), kemik ve obsidyen karışımı ile üretilmiş ustura kılıklı bir alet ve envai çeşidi görülebilecek toka, çengelli iğne ve benzeri gündelik kullanım eşyalarıdır. Kil tableteri uzun uzadıya incelemek de ayrı bir keyiftir. Müze yapısının restorasyonunun çok başarılı olmasının yanısıra bedestenin yani ana salonun sade ve büyüleyici bir etkisi vardır, özellikle de kalabalık zamanlarda. Ancak turist gruplarını gezdiren rehberlerin ve grupların bizzat (Anadolu'da yer alan tüm ören yerleri ve müzelerde olduğu gibi) yüksek sesle değil neredeyse höykürerek bir şeyler anlatması kalabalık zamanlarda çekilmez bir yan unsur haline gelebilir. Özellikle kışın daha sakin zamanlarda, bol vakit ayrılarak gezilmesi illa ki gerekir.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar