icon

Anamur Müzesi

 • (7 Yorum)

Müzeler

3.3

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Anemurium antik kentinde Amerikalı ve Kanadalı bilim adamları tarafından 1960 yılında başlatılan bilimsel arkeolojik kazılar yöredeki tüm kültürel kalıntıların değerlendirilmesi amacıyla, Anamur İlçesi’ne bir müze yapılması fikrini ortaya çıkarmıştır. Müze binasının ilk temeli 1976 yılında Yalıevleri Mahallesi’nde tahsis edilen 2630 m²lik arsa üzerine atılmıştır. 1990 yılında inşaat işlemlerinin tamamlanmasından sonra 1992 yılında teşhir ve tanzim çalışmaları sonuçlandırılmıştır. Bu zamana kadar sağlıklı bir müze binasının olmaması nedeniyle; Anemurium kazılarında ortaya çıkarılan eserler Alanya Müzesi’nde, ilçe çevresinde ele geçen diğer eserler ise Silifke Müzesi’nde korunmuştur.

Tarihçe

1984 yılında Anamur Müzesi’ne kadro tahsisi ile personel sağlanmış ve müze Atatürk Bulvarı üzerinde kiralık bir dükkanda hizmet vermeye başlamıştır. Müze bu arada kendini tanıtmaya çalışmış, Bakanlık ve imkanların birleştirilmesiyle Anamur ve çevresinde kültür ve tabiat varlıklarının tespit çalışmalarını sürdürmüş, 1985 ve 1986 yılları Bozyazı (Nagidos) nekropolü ve Mamure Kalesi içindeki Rig Manoi antik kenti kalıntılarında kurtarma kazısı çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Önce Amerika ve Kanada’nın ortaklaşa başlattığı Anemurium kenti arkeolojik kazıları, daha sonra Kanadalı Prof. Dr. James Russel başkanlığında sürdürülmüştür.

1986 yılından itibaren ise Kültür Bakanlığı adına Anamur Müzesi Müdürlüğü’nün başkanlığında Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Levent Zoroğlu’nun bilimsel sorumluluğunda Aydıncık (Kelenderis) kazıları başlatılmıştır. Alanya ve Silifke müzelerinden getirilen Anamur kaynaklı eserlerin yanı sıra Bakanlıkça kapatılan Erdemli Müzesi’nden getirilen eserler ve Anamur halkının büyük bir duyarlılıkla getirdiği eserlerin sayısı bugün 7000 adete yaklaşmıştır. Müze binasının üst katında idari odalar, kütüphane, fotoğrafhane, konferans salonu, alt katında ise kafeterya, etnografik ve arkeolojik seksiyonlar, eski eser depoları, ve laboratuvar yer almaktadır.

Konferans salonunda eski eser kaçakçılığının önlenmesine yönelik eğitici nitelikte dia gösterileriyle, resim, heykel, fotoğraf vb. gibi sergiler düzenlenmektedir. Etnografik seksiyonda geleneksel sanatlarımızın en güzel örnekleri yer almaktadır. Göçebelik döneminden yerleşik düzene geçinceye kadarki tarihsel süreç içerisinde ele geçirilen folklorik eşyalar sergilenmektedir. Etnografik seksiyonda yörede Bönce, Çiğni Düşük, Ala, Aynalı ve Boncuklu olarak tanınan kilim örnekleri ile üzeri çizgi kazıma ile dekorlandırılmış ahşap kahve değirmeni, kahve soğutucusu, kahve kutusu, aynalık, sedef kakmalı çekmece, kaşık formunda oyularak yapılmış kaşıklık, barutluk, ahşap urup, dibek, aşık sopası, kazıma stampa ve repousse tekniğiyle yapılmış çeşitli madeni kap kacak; niello tekniğiyle savatlanmış kılıçlar, çoban tabancaları; filigre tekniğiyle yapılmış gümüş sallama, gerdanlık küpeler, çeşitli takılar, bakır kazan ve tabaklar, yün çorap, uçkur, peşkir, heybe, kuşak, tütün ve para kesesi, deve yuları, saat örnekleri yer almaktadır.

Not: Müzeler Genel Müdürlüğünün 27.12.2012 Gün ve 27341 sayılı yazı ile müdürlüğümüzün eser ve can güvenliği nedeni ile kapatılmıştır.

Özellikler

Anamur MüzesiKredi Kartı
Anamur MüzesiSigara İçilmez
Anamur MüzesiPark Yeri
Anamur MüzesiMüze
Anamur MüzesiRezervasyon
Anamur MüzesiOnline Gez
Anamur MüzesiTarihi Yer
Anamur MüzesiMüze Kart Geçerli

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

3.3
Puanlama :


 • avatar

  @cancan1491

  Tadilât nedeniyle kapalı.

 • avatar

  @tanerakyol

  Güzel yerdi ancak kalıcı olarak kapatıldı.

 • avatar

  @ahmetcagri

  Kalıcı olarak kapatıldı

 • avatar

  @selinaykaygusuz

  Yıllar önce gezmiştim. Eski kap kaçaklar, aletler ve yöresel kıyafetler vs vardı. Çok keyif almıştım, uzun süredir kapalı olmasına üzüldüm, tarihimiz tek başına çürümemeli..

 • avatar

  @ismailmertoktem

  Yapısal kayma nedeniyle kapalı olan müze T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının bu duruma bir el atması gerekir.

 • avatar

  @mcalisir

  4 yıldır kapalı olan ve hiç açılacağını düşünmediğim yer

 • avatar

  @ilkertogrul150

  Anamurda çıkmış eserler bulunuyor


 • Künye

  ✅ Müzeler : Anamur Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 7 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 3.3/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi Kapalı
  Salı Kapalı
  Çarşamba Kapalı
  Perşembe Kapalı
  Cuma Kapalı
  Cumartesi Kapalı
  Pazar Kapalı

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Anamur Müzesi Anamur Müzesi +903248141677 Anamur, Mersin, Türkiye Anamur Müzesi Anamur Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Anamur Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.077286 32.832889 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  3.3/5 7