Ani Harabeleri

4.4444444444444 (9 Yorum)

Ülkenin en uç noktası olan Kars’ta var olan Ani Harabeleri de antik medeniyetler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için etkili bir yer olarak görülüyor. Kars’ta gezilecek olan yerlerin belirlenmesinde de ilk sırada Ani Harabeleri yer alıyor. Bu noktanın ülkemizin en önemli antik yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu da söylenebiliyor. Farklı medeniyetlerin bulunduğu ve geçiş noktası olarak tabir edilen Ani Harabeleri; genel olarak kişilerin muhakkak ziyaret etmeleri gereken noktalar arasında da yer alıyor.

Giriş

Kars sınırları içerisinde yer alan Ani Harabeleri, binlerce yıllık insanlık tarihinin en önemli miraslarından bir tanesi olarak görülüyor. Anadolu genelinde yer alan ilk Türk camisi de bu bölgede yer alıyor. Bu antik kentin son derecede büyük olması ve içerisinde incelenmesi gereken çok sayıda eser barındırması nedeniyle planlarda bir günden fazla bir zamanın ayrılması gerektiği de ifade ediliyor.

Tarih ile doğanın buluştuğu bir noktada yer alan Ani Harabeleri; Çıldır Gölü’ne oldukça yakın bir noktada yer alıyor. Ani Harabeleri’ni dolaşmak isteyenler için rehber hizmetleri de veriliyor. Bu yöndeki ziyaretlerin en etkili açık hava müzelerinden bir tanesi olan Ani Harabeleri odaklı olarak gerçekleşmesi de tarihin doya doya hissedileceği bir alanda yer alabiliyor. Ziyaretçilerin tarihe doyacakları ve farklı medeniyetlerin izlerini görebilecekleri Ani Harabeleri, Kars genelinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu da gösterecektir.

Görsel

Ani Harabeleri

Ani Harabeleri, antik kentinin Milattan Önce 3000 yılına kadar dayanan köklü bir geçmişe sahiptir. 3600 yıldan beridir insanlığa hizmet eden bu tarihi nokta; aynı zamanda da İpek Yolu’nun geçiş noktasında da yer alıyor. Bundan dolayı da uzun bir süre boyunca sadece yerleşim yeri olmadığını ve en önemli ticaret noktalarından bir tanesi olarak görüldüğü de söylenebiliyor. Zaman içerisinde Bargatlı, Bizans, Selçuklu, Gürcü, Harzemşah, Moğol, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Afşar Türkleri ve Osmanlı toprakları içerisinde yer alan bu nokta, zaman içerisinde önemini de kaybetti. Son olarak ülkemiz topraklarında yer alan bu bölgenin 93 Harbi esnasında tamamen boşalarak; terk edildiği de ifade ediliyor.

Dönem: Orta Çağ

Bölgesi: Ermeni Yaylası

Dünya mirası sit alanı olarak belirtilmiş: 2016

Adres : Şehitler, Şehitlik Caddesi No:87, 36000 Ocaklı/Kars Merkez/Kars

Web : http://www.aniharabeleri.org/

Telefon : 444 6 893

Daha fazla göster

Ani Harabeleri Kredi Kartı
Ani Harabeleri Sigara İçilmez
Ani Harabeleri Park Yeri
Ani Harabeleri Müze
+(3)

Konum

Şehitler, Şehitlik Caddesi No:87, 36000 Ocaklı/Kars Merkez/Kars, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.4444444444444 Puan

 • avatar

  Cantürk

  Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Anadolu’nun en doğusundaki Ören Yeri Ani ama yeterince değer verilmiyor maalesef. Selçuklu sultanı Alparslan'ın 1064 yılında dönemin Ani kentini fethetmesinden sonra Ani katedrali, camiye çevrilip Anadolu'da ilk fetih ve cuma namazının kılınması açısından Ani ayrı önem taşıyor. Türklerin yerleşiminde ve yönetiminde uzun bir dönem geçirdi ama koşulların da etkisiyle zamanla canlılığını yitirdi. Ben bunu bugün Ege ve Akdeniz bölgelerimizin Doğu Anadolu’dan Türk-Kürt göçü almasıyla aynı şeye bağlıyorum. Zor bir iklimi var bir de çevresel etkenler daha da zorlaştırmış. Eskiden sınır bölgelerinde can güvenliği yoktur. Alparslan şehre geldiğinde Doğu Roma ordusu ve Ermeni-Gürcü krallığı ordusu ile karşılaştı. Savaş zor geçse de savaş sırasında Ermeni yönetici ve sülalesinin Doğu Roma ile anlaşıp daha batıdan topraklar karşılığında Aninin yönetimini tamamen Romaya bırakıp kaçmıştı.

 • Öncelikle çok merak ederek ailece gitmiş olduğum bu tarihi yer beni hayli fazlası ile üzdü, Yıllardır tek bir çivi bile çakılmamış, giriş ücreti 22 TL aldılar içerisi hayli büyük bir alan oturacak ne bir bank var nede yürüyecek düzgün bir yol bebek arabası ile gidecekler ve tekerlekli sandalye ile gidecekler kesinlikle gitmesin bebek arabamız baya yıprandı taşlardan düzgün gezemedik ,bunun dışında içeride tuvalet yok giriş yapmadan var oda pek temiz değildi.Hava sıcak olduğu için baya yorulduk dondurma ve içecek alıp serinleyelim dedik Magnum dondurmaya 10 tl para verdim aynı şekilde 2 TL lik magnetler 10 TL den satılıyor keşke buraya daha güzel şeyler yazabilseydim ama üzgünüm gitmeyenler için bunları yazmak zorundayım sağlıklı günler

 • avatar

  Yunus karslı

  Ülkenin en uç noktası olan Kars’ta var olan Ani Harabeleri de antik medeniyetler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için etkili bir yer olarak görülüyor. Kars’ta gezilecek olan yerlerin belirlenmesinde de ilk sırada Ani Harabeleri yer alıyor. Bu noktanın ülkemizin en önemli antik yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu da söylenebiliyor. Farklı medeniyetlerin bulunduğu ve geçiş noktası olarak tabir edilen Ani Harabeleri; genel olarak kişilerin muhakkak ziyaret etmeleri gereken noktalar arasında da yer alıyor. Kars sınırları içerisinde yer alan Ani Harabeleri, binlerce yıllık insanlık tarihinin en önemli miraslarından bir tanesi olarak görülüyor. Anadolu genelinde yer alan ilk Türk camisi de bu bölgede yer alıyor. Bu antik kentin son derecede büyük olması ve içerisinde incelenmesi gereken çok sayıda eser barındırması nedeniyle planlarda bir günden fazla bir zamanın ayrılması gerektiği de ifade ediliyor. Tarih ile doğanın buluştuğu bir noktada yer alan Ani Harabeleri; Çıldır Gölü’ne oldukça yakın bir noktada yer alıyor. Ani Harabeleri’ni dolaşmak isteyenler için rehber hizmetleri de veriliyor. Bu yöndeki ziyaretlerin en etkili açık hava müzelerinden bir tanesi olan Ani Harabeleri odaklı olarak gerçekleşmesi de tarihin doya doya hissedileceği bir alanda yer alabiliyor. Ziyaretçilerin tarihe doyacakları ve farklı medeniyetlerin izlerini görebilecekleri Ani Harabeleri, Kars genelinde ne kadar önemli bir yer tuttuğunu da gösterecektir.

 • avatar

  Cafer güneş

  1064 yılında Alpaslan tarafından fethedilen bu yer, Kars'a helindiğinde gidilmesi gereken yerlerden birisi, içersinde İslamiyet'in Anadolu'da inşa edilmiş ilk camisi bulunmakta(Fethiye camii) ayrıca iki kilise ve bir delçuklu sarayı da sağlam vaziyette duruyor. Burada müthiş bir medeniyetin yaşadığı kesin. Giriş k.b 22 TL.gezmek 2-3 saat sürüyor. Tam Ermenistan sınırı. Eskiden Ermenistan buralara kimse gelmesin diye, kendi topraklarında yani tam Ani'nin karşısında yıllarca taş ocağı işleyip patlatma yapmış. Camiye geldiğinizde karşıda görebilirsiniz. Gezdikten sonra soluklanmak için oturup çay içip yost yiyebileceğiniz bir yer var. Henüz yeni yapılmış ufak dükkanların olduğu bir giriş mekanı yapılmış taştan. Kısacası güzel bir yer.

 • avatar

  Fatih Kaplan

  Girişi oldukça güzel yapmışlar. Yürümekte zorlananlar için elektrikli fayton hizmeti var, ancak birkaç kişi binerseniz hesaplı olur yoksa epey bir ücretli. Çay, kahve, lavobo ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz cafe tarzı temiz ve nezih mekanları önceki ziyaretlerime göre burayı çok güzelleştirmiş. Lakin buraları taş taş üstüne görüp değerlendirmeyi, zira büyük bir tarihi değer var Ani'de lütfen okuyun okutun öyle gezin bu toprakları. Kentin adı en erken 6.yüzyılda Gamsaragan sülalesinden Ermeni beylerine ait bir müstahkem yer olarak geçer. Ermeni Gamsaragan ailesi ile Ermeni Bagrationi (Bagrat) ailesi arasındaki uzun mücadele ikincilerin zaferi ile sonuçlanmış ve 780 yılında Gamsaraganlar mülklerini Bagratlılara satarak Bizans ülkesine göçmüşlerdir. Bagratlı I. Aşot 885 yılında Abbasi Halifesi ve Bizans İmparatoru tarafından "Ermenistan Kralı/Şehinşah-ı Armen" olarak tanınmıştır. Aşot ve oğulları önce (bugünkü Tuzluca ilçesinin 8 km kuzeyinde Halimcan köyü yakınında bulunan) Bagaran kentinde, daha sonra (Akyaka ilçesinde Koyucak mevkiinde bulunan) Şirakavan'da ve Kars merkezde hüküm sürmüştür. 961 yılında III. Aşot (953-977) başkentini Ani'ye taşıyarak burada büyük bir kentin inşasına başlamıştır. Kent en parlak devrini II. Smpat (977-989) ve oğlu Gagik (989-1020) döneminde yaşamıştır. Bu devirde kent nüfusunun 100.000'i aştığı rivayet edilmektedir. 1045'te Bizanslılar Ani'yi zaptedip Bagratlı devletine son verince savunmasız ve huzursuz kalan bölge, 1064'te Selçuklu Sultanı Alparslan'a teslim olmuştur. Başka kaynaklara göre Ani ören yerinde Bronz ve Demir Çağı yerleşimler ve Urartulu olması olası yapılar, kazılarla gün ışığına çıkmıştır. İç kalenin duvarlarında, yeniden kullanılmış klâsik usulde kesilmiş taş vardır ve de Zerdüşt ateşgedesi olabilecek bir yapı da mevcuttur. Ani’den, ilk defa MS 5. yüzyılda müverrihleri, tepeye yapılmış güçlü kale ve Kamsarakan sülalesinin mülkü olarak bahsetmiştir.

 • avatar

  İsmail çoban

  Kars'a giderseniz muhakkak gidin derim, ben araç kiraladım o şekil gittim ticari taksiyle yada turla gelenler de vardı anladığım kadarıyla toplu taşımayla ulaşım yoktu. Ermenistan sınırında olduğu için telefon operatörümden mesajlar geldi Ermenistan'a hoşgeldiniz falan diye, birde benim başıma gelmedi ama orda intenet kullanan yada görüşme yapanlara yüksek faturalar geliyormuş diye duydum. Giriş 40 TL müze kart varsa ücretsiz yada ordan 60 TL ye bir yıl tüm müzelerde geçerli müze kart alabiliyorsunuz. Gezmesi uzun süren bir alan elektrikli fayton var bedeli 200 TL idi, biz iki arkadaştık 100 TL bana çok geldiği için binmedim zaten heryerine gitmiyor çoğunu yine yürümeniz gerekiyor, Gittiğime hiç pişma ılmadım çünkü manzarası muhteşem tarihi yapılar ise harika.

 • avatar

  Burhan öz

  Ani harabeleri Kars şehir merkezine 48 kilometre uzaklıktadır. Ermenistan - Türkiye sınırına çok yakın konumdadır. Antik Kent Arpaçay Nehri'nin de kıyısındadır bahar aylarında çok güzel kareler yalayabilirsiniz. Kendi aracınızla gitmeyi düşünüyorsanız Kars'ın merkezinden Ardahan – Erzurum kara yolunu takip etmelisiniz yol gayet güzel . Antik Kent girişi için Müze Kart geçerlidir. Öğretmenler personel kimlik kartını göstererek hemen girişten ücretsiz bilet alabilir. Müze kartınız yoksa ve öğretmen değilseniz giriş 22 tl dir. Antik kentin otoparkı ücretsiz. Antik kenti tam anlamıyla gezeceğim diyorsanız en az 3 saat ayırmanız gerekiyor. Ama sadece görüp bir iki fotoğraf çekeyim derseniz 45 dakikada bitirirsiniz. Kış aylarında gidecekseniz çocuklu gitmeyin çünkü antik kentte kapalı bir alan ya da çocuğunuzu sıcak bir yer yok. Herkese iyi gezmeler….

 • avatar

  Gezen Yazar

  Ani harabeleri, Ani Kalesi, Ani Açık Hava Müzesi, Anı Örenyeri gibi bir kaç isimle anılan ve birçok antik medeniyete ev sahipliği yapan ve insanlık tarihinin en önemli miraslarından biri olan bu Örenyeri Anadolu'daki ilk Türk camisini de içinde bulundurmaktadır. Kars iline yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan bu ören yerine ulaşım için özel taksiler (Ani harabesi ve çıldır gölüne bir anlaşıyorlar. Akşamda sizi istediğiniz yere bırakıyorlar eğer giderseniz anlaşıp bu şekilde kullanabilirsiniz) kullanılabiliyor. Buna ek olarak özel aracınızla veya Kars valiliğinin 03.08.2021 yılında yaptığı kamuoyu duyurusunda Kars'tan Anı harabeleri otobüs seferi başlatıldı duyuruldu. Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı( D&R Kitapçılığın karşısında bulunan paran yanı) önünden kalkacak otobüs seferi saat 10.00 da Karstan kalkış yapıp 13.30'da da Anı Örenyerinden dönüşe geçeceği belirtilen seferlerle gidebilirsiniz. Örenyerinin dışına yeni yapılan küçük işletmeler ve lavabolar ve park yeri mevcuttur. Yine bölgede jandarma ekipleri de devriye atmakta olup güvende hissettirmektedir. Giriş ücreti 22 TL olup muzekart ile ilk iki giriş ücretsizdir.????????Yolaçık, çünkü yol daima güzelliklere, maceralara ve yeniliklere açık... Tekerinize taş değmesin, yüreğinize dert girmesin, hersey gönlünüzce olsun arkadaşlar. Keyifli yolculuklar.

 • avatar

  Engin çolakoğlu

  Oncelikle giris bilgisi vereyim muzekart ile giris yapabiliyorsunuz ogretmem ogrenci ucretsiz buyuk bir alan oldugu icin fazla zaman ayirsaniz iyi olur. Biz 3 ssaat dolastik.elektrikli arac mevcut 250 tl 2 saat gibi bir sure sanirim gezdiriyorlar.gelelim ani ye ; Ani aslında bir Ortaçağ şehri. Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay Nehri’nin, Türkiye sınırları içerisinde kalan kısmında kurulmuştur. Bilinen en eski kayıtları MÖ. 5000’li yıllara dayanır. Şehri kuran Karsaklılar, aynı zamanda Kars şehrine ismini de veren devlettir.Kısaca tarih sahnesinde aldığı rollere de göz atmakta fayda var. 6.yy’da Ermeni Bagratlı Devletine başkentlik yapmış. Bizanslılar Ani’yi işgal edip Bagratlı Devleti’ne son verince, bu bölge savunmasız kalmış ve en sonunda Selçuklu Sultanı Alparslan’a teslim olmuş. Selçuklu fethinden kısa süre sonra ise kent, Kürt kökenli Şeddadi Beyliği’nin başkenti olmuş. Bundan sonraki dönemlerde kent Gürcüler’in, Celayirli Devleti’nin, en son da Karakoyunlular’ın eline geçmiş olsa da nüfusu çoğunlukla Ermeniler’den oluşmuş.1319 yılında çok ağır bir deprem görmüş ve ardından Timur tarafından ele geçirilerek tahrip edilmiş. 1535 Osmanlı-İran savaşına kadar yıkık halde olmasına rağmen hala yaşamın devam ettiği kent savaştan sonra tamamen terkedilmiş. İçerisinde bugün hala ayakta olan camiler, kiliseler ve surlar var.  2016 yılında ise Unesco Dünya Mirası listesine kalıcı olarak alınmış.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar