icon
Yükleniyor..

Anıtkabir

 • (20 Yorum)

Müzeler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938 tarihinde ebediyete ulaştı. 11 Kasım günü Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı ve İsmet İnönü’nün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından Atatürk’ün defin işlemleri başladı.

Anıtkabir

Ata’nın naaşı 19 Kasım 1938 tarihinde Dolmabahçe Sarayı’nda top arabasına konarak Sarayburnu’na getirildi. Tabut burada önce Zafer torpidosuna daha sonra Yavuz Zırhlısına kondu. Zırhlıya Hamidiye, Zafer, Tınaztepe ve 2 denizaltı gemisi ile Savarona ve yabancı ülke gemileri eşlik ettiler.

Yavuz zırhlısı İzmit Mayın İskelesine yanaştı ve cenaze buradan İzmit Garına ulaştırıldı. Tabut burada Ata’nın sağlığında yurt gezilerinde kullandığı ve şu anda Ankara Gar Binasında korunan Beyaz Trene kondu ve Ankara Garına taşındı. Günümüzde Anıtkabir’in Barış Kulesi’nde korunan top arabası ile I.TBMM önüne oradan da devlet töreni ile Etnografya Müzesine taşındı ve 21 Kasım 1938 tarihinde müzede kendisine ayrılan yerde defnedildi. Ata’nın naaşı burada 15 yıl boyunca kalmış, bu arada da Türk Ulusu ona bağlılığının simgesi olarak “Burada çok güzel bir anıt mezar olur” sözünden hareketle kendisine Rasattepe adı verilen tepede bir anıt mezarAnıtkabir-hazırlamıştır.

anitkabir
Fotoğraf: Fatih Özdemir

Anıtkabir Hakkında

Anıtkabir, Anıt Bloğu ve Barış Parkından oluşur. Barış Parkı, ülkemizin değişik bölgelerinden getirilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden ülkelerini temsil etmek üzere gönderilen 48.500 civarında bitki ve ağacın bir araya gelmesiyle oluşur. Bu park, sembolik bir “Milletler Cemiyeti” olup, Atanın “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesini hayata geçiren bir parktır. Tandoğan Kapısı’ndan girildiğinde Barış Parkı içinden yürünerek Anıt Mezara uzanan yolun iki yanında 24 Oğuz boyunu temsil eden 24 aslan heykeli yer alır. Dikdörtgen bir plan üzerine kurulu Anıt Mezar dört yandan kolonlarla çevrilmiş olup, duvarlarında altın yaldızlarla yazılmış Ata’nın “Türk Gençliğine Hitabesi” ve Cumhuriyetin kuruluşunun 10. yıldönümünde söylemiş olduğu “Nutuk” yer almaktadır.

Şeref Salonu’nun zemini ve duvarları renkli mermerlerle kaplıdır. Düz tavan 16. ve 17. yüzyılların halı ve kilim desenlerinden oluşan mozaiklerle süslenmiştir. Tek parça kırmızı mermerden yapılan Atatürk’ün sembolik lahdi sadedir. Mezar Odası ise Şeref Salonu’nun altında yer alır.

Anıtkabir Ziyaret Saatleri

Anıtkabir içinde her biri değişik konuları işleyen, girişten itibaren simetrik olarak yerleştirilmiş İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet ve Müdafaa-i Hukuk adlarında 10 adet kule bulunur. Dikdörtgen plan üzerine kurulu, piramit çatılarla örtülü kulelerde eski Türk kilim desenlerinden alınmış, fresk tekniğinde geometrik süslemeler görülür. Kulelerin iç duvarlarında o kulenin ismiyle ilgili kabartmalar ve Ata’nın özlü sözleri yer alır. Zafer ve Barış Kuleleri arasında II. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün mezarı bulunur.

Tören Alanı’ndan Anıt Bloğu’na doğru bakıldığında, sağ tarafta yer alan Misak-ı Milli kulesinin kapısından girilen müze, 21 Haziran 1960 tarihinde Anıtkabir Atatürk Müzesi adıyla açılmıştır. 2001 yılında Anıtkabir Komutanlığı’nın hazırladığı proje doğrultusunda müzeye, Mozole’de yer alan Şeref Salonu’nun altında bulunan yaklaşık 3.000 m2’lik sütunlu alanın da eklenmesine karar verilmiştir. Bu projenin hayata geçmesiyle müze, 5.200 m2’lik sergi alanına ulaşmıştır. 26 Ağustos 2002 tarihinde yeni eklenen bölümler ile birlikte müze devlet töreniyle açılmıştır. Bu tarihten itibaren müze, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi adını almıştır.

Dört bölümden oluşan müzenin ilk bölümünde Ata’nın kullandığı eşyalar, kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar ile onun manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen tarafından müzeye bağışlanan Atatürk’e ait eşyalar bulunur. İkinci bölüm destansı Çanakkale Savaşı, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’u anlatan yağlı boya tablolar ile donatılmıştır. Bu bölümde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda yaşanan güçlükler hissettirilmeye çalışılmaktadır.

Üçüncü bölümde Milli Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Atatürk’ün mezar odası yer alır. Bölüm 1919–1938 yılları arasında geçen olayları Türkçe ve İngilizce olarak açıklamaktadır. Son bölümde Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesinde yer alan 3.123 kitabın bulunduğu Atatürk Özel Kitaplığı yer alır. Bu bölümde yer alan bilgisayarlar, Ata’nın hayatına ilişkin bilgileri, Anıtkabir’in yapılış sürecini anlatan belge ve resimleri, Anıtkabir’de yapılan törenlerin filmlerini içerir.

Anıtkabir İnönü Lahdi

Hükümet 26 Aralık 1973’de ANITKABİR’ de yaptığı inceleme sonucu İsmet İNÖNÜ’ nün ANITKABİR’ e defnedilmesini kararlaştırmıştır. Bu konuda Bakanlar Kurulu 27 Aralık 1973 gün ve 7/7669 sayılı bir kararname çıkarmıştır.Kararname ile ANITKABİR Zafer ve Barış Kuleleri arasına 25 Açıklıklı Kolonatın orta boşluğu 13 ve 14. kolonlar arası defnedilecek yer olarak belirlenmiştir. İsmet İNÖNÜ 28 Aralık 1973’te ANITKABİR’ e devlet töreni ile defnedilmiştir. 6 Kasım 1981 gün ve 2549 sayılı Devlet Mezarlığı hakkındaki kanunla, Türk Milletinin bir armağanı olarak yalnız büyük kurtarıcısı için tesis edilen ANITKABİR de Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı ve çalışma arkadaşı İsmet İNÖNÜ’ nün kabrinin muhafaza edileceği ANITKABİR alanı içinde başka hiçbir kimsenin defnedilmeyeceği belirtilmiştir.

İsmet İNÖNÜ’ nün lahdi, 1993 yılında başlayan bir çalışmayla yeniden düzenlenmiş Ocak 1997’de bugünkü halini almıştır. Tören meydanı katında beyaz traverten kaplı kaide üzerinde bahar çiçeği pembe granit kaplı lahit taşı bulunmaktadır. Lahit taşının önüne sembolik bir çelenk oturtulmuştur. Mezara önden bakıldığında sol yan yüzünde İsmet İNÖNÜ’ nün 2. İnönü Zaferi sonucunda Ankara’ya çektiği telgraftan bir alıntı şu şekilde yazılmıştır.

“Metris tepeden gördüğüm vaziyet: Bozüyük yanıyor düşman binlerce ölüleriyle doldurduğu savaş meydanını silahlarımıza terk etmiştir.”

Garp Cephesi Komutanı 

İsmet. Lahdin sağ yan yüzünde ise Mustafa Kemal’in cevabi telgrafı yazılmıştır. Garp Cephesi Kumandanı ve Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Reisi İsmet Paşa’ya: 

“Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makûs talihini de yendiniz” 

Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal

Özellikler

AnıtkabirSigara İçilmez
AnıtkabirPark Yeri
AnıtkabirMüze
AnıtkabirRezervasyon
AnıtkabirOnline Gez
AnıtkabirÜcretsiz
AnıtkabirTarihi Yer
AnıtkabirAçık Hava
AnıtkabirGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Anıtkabir, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer almaktadır. Açık Adresi : Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @onurkoc3240

  Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı. Ankara'da görülmesi gereken en önemli yer. Akşam 16.00-16.30 civarına kadar giriş yapılabiliyor, sitesinden kontrol etmenizi tavsiye ederim. Çelenk bırakılan anıtın altında asıl kabri var ve Türk topraklarından getirilen topraklarla çevrili. Bu kısım ziyarete kapalı. Anıtın tam karşısında olacak şekilde İsmet İnönü'nün de kabri var. Aslanlı yol müzeler ve sütunlu binanın kendisi... Oldukça uzun bir zaman geçirip hemen ulu önderin kabrini hem de müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

 • avatar

  @gezgin35

  Kesinlikle görülmeye değer bir yer dışardan bakınca sadece anıt gözüksede altında müze de mevcut ve gerçekten çok büyük ve çeşitli içeride atatürkün kullandığı eşyalar,kıyafetleri,tabloları,bulunduğu savaşların anlatımı,teknesi gibi birçok şey mevcut ayrıca savaştığü cephelerin canlandırmaları ve haritaları da bulunmakta birsürü detaylı ve güzel tablolarda mevcut ve atatürk ün mezar odasınıda kameradan görebiliyorsunuz bu anlattıklarım anıtkabir müzesinde bulunmakta buraya girmek için anıtlabir e gelip orda birine sormanız yeterlidir size göstereceklerdir anıt kabire girmeninde 2 yolu mevcut isterseniz aslanlı yoldan girebilir istersenizde öbür yoldan girip bayrak direğinin olduğu yere çıkabilirsiniz içerde ayrıca kafeterya ve tuvalette mevcut

 • avatar

  @edizburakaksoy1062

  Kesinlikle görülmeye değer bir yer dışardan bakınca sadece anıt gözüksede altında müze de mevcut ve gerçekten çok büyük ve çeşitli içeride atatürkün kullandığı eşyalar,kıyafetleri,tabloları,bulunduğu savaşların anlatımı,teknesi gibi birçok şey mevcut ayrıca savaştığü cephelerin canlandırmaları ve haritaları da bulunmakta birsürü detaylı ve güzel tablolarda mevcut ve atatürk ün mezar odasınıda kameradan görebiliyorsunuz bu anlattıklarım anıtkabir müzesinde bulunmakta buraya girmek için anıtlabir e gelip orda birine sormanız yeterlidir size göstereceklerdir anıt kabire girmeninde 2 yolu mevcut isterseniz aslanlı yoldan girebilir istersenizde öbür yoldan girip bayrak direğinin olduğu yere çıkabilirsiniz içerde ayrıca kafeterya ve tuvalette mevcut

 • avatar

  @nuraltunturk4187

  Ankara’nın Kalbidir Anıtkabir,Yurtiçi yurtdışı pek çoğunun akın ettiği maneviyatı çok mutlaka gezilmesi gereken bi yer, Bu vatan Mustafa Kemal Atatürk’e ve uğrunda şehit olan tüm Askerlerimize minnettar kalacak… İçeriye araç ile giriş mümkün,iki giriş kapısı var,Ana girişten girerseniz araç ile girebilir otoparka alabilirsiniz,Çok kez gittim ama müzeyi geçenlerde okul gezisinde etraflıca gezdim,çok beğendim diyebilirim,Atatürk’ün kullandığı çoğu eşyaları görmek mümkün,biz oradayken askerlerin nöbet değişimi oldu ve çocuklar keyifle seyretti,İçerisinde birşeyler tüketebileceğiniz küçük bi cafe var,keyifli gezmeler şimdiden…?? Ugandalı bayan askerde çocuklarla foto çekilmek istedi?

 • avatar

  @sevara

  Ankara’nın Kalbidir Anıtkabir,Yurtiçi yurtdışı pek çoğunun akın ettiği maneviyatı çok mutlaka gezilmesi gereken bi yer, Bu vatan Mustafa Kemal Atatürk’e ve uğrunda şehit olan tüm Askerlerimize minnettar kalacak… İçeriye araç ile giriş mümkün,iki giriş kapısı var,Ana girişten girerseniz araç ile girebilir otoparka alabilirsiniz,Çok kez gittim ama müzeyi geçenlerde okul gezisinde etraflıca gezdim,çok beğendim diyebilirim,Atatürk’ün kullandığı çoğu eşyaları görmek mümkün,biz oradayken askerlerin nöbet değişimi oldu ve çocuklar keyifle seyretti,İçerisinde birşeyler tüketebileceğiniz küçük bi cafe var,keyifli gezmeler şimdiden…?? Ugandalı bayan askerde çocuklarla foto çekilmek istedi?

 • avatar

  @gezipgeliyorum

  Ankara’nın Kalbidir Anıtkabir,Yurtiçi yurtdışı pek çoğunun akın ettiği maneviyatı çok mutlaka gezilmesi gereken bi yer, Bu vatan Mustafa Kemal Atatürk’e ve uğrunda şehit olan tüm Askerlerimize minnettar kalacak… İçeriye araç ile giriş mümkün,iki giriş kapısı var,Ana girişten girerseniz araç ile girebilir otoparka alabilirsiniz,Çok kez gittim ama müzeyi geçenlerde okul gezisinde etraflıca gezdim,çok beğendim diyebilirim,Atatürk’ün kullandığı çoğu eşyaları görmek mümkün,biz oradayken askerlerin nöbet değişimi oldu ve çocuklar keyifle seyretti,İçerisinde birşeyler tüketebileceğiniz küçük bi cafe var,keyifli gezmeler şimdiden…?? Ugandalı bayan askerde çocuklarla foto çekilmek istedi?

 • avatar

  @sevara

  Her Türk vatandaşının gönlünde ayrı bir yeri olan Ulu Önder Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün naaşının bulunduğu bir anıt, sadece betondan ibaret gibi gözüksede içerde ve müze de yer alan resimler belgeler bir milletin hangi acılardan geçtiğini ve nasıl ayakta kaldığını adete göz önüne seriyor. Rabbim bir daha bu millete tekrar İstiklal Marşı yazdırmasın. Sesli ve görsel olarak hazırlamış kostümlerle giydirilmiş savaş anından kalma halk ve askerlerin maketleri gerçeğini aratmıyor, çok başarılı olmuş insan bazen bunlar gerçek mi diye düşünüyor. Vatanımızı etrafımızı saran dış güçlerin oyun ve tuzaklarına karşı dikkatli ve güçlü olarak her daim ayakta tutmayı bir an bile aklımızdan çıkarmamalıyız.!Ne Mutlu Türküm Diyene…

 • avatar

  @onurbal

  Her Türk vatandaşının gönlünde ayrı bir yeri olan Ulu Önder Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün naaşının bulunduğu bir anıt, sadece betondan ibaret gibi gözüksede içerde ve müze de yer alan resimler belgeler bir milletin hangi acılardan geçtiğini ve nasıl ayakta kaldığını adete göz önüne seriyor. Rabbim bir daha bu millete tekrar İstiklal Marşı yazdırmasın. Sesli ve görsel olarak hazırlamış kostümlerle giydirilmiş savaş anından kalma halk ve askerlerin maketleri gerçeğini aratmıyor, çok başarılı olmuş insan bazen bunlar gerçek mi diye düşünüyor. Vatanımızı etrafımızı saran dış güçlerin oyun ve tuzaklarına karşı dikkatli ve güçlü olarak her daim ayakta tutmayı bir an bile aklımızdan çıkarmamalıyız.!Ne Mutlu Türküm Diyene…

 • avatar

  @herseyburada1419

  O kadar çok yorum o kadar çok fotoğraf o kadar herşey var ki... İllaki ziyaret edilmesi gereken yer. Buraya gelince tarif edemeyeceğim hislerle doluyor içim. Müzesi harika olmuş. Saat başı askerler nöbet değişimi yapıyor denk gelirseniz umarım. Resimler, maketler, kitaplık, antlaşmalardan tutun da savaş dönemi neler olduğuna dair bir sürü belge ve fotoğraflar var. Atatürk'ün iki arabası ve İsmet İnönü'nün mozelesi de bulunmakta. Anıtkabir'in merdivenlerinden yukarı doğru çıkmadan hemen sağda da Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili rölyefler var. İçeride 3 adet Panaroma; Sakarya Savaşı, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı temalı panaromik çalışmalar var ve bunlar arkadan ses efekti ile zenginleştirilmiş. Hele ki atamızın mezar odasını gösteren canlı yayın holü ? Yapımında emeği geçenler huzur içinde yatsın. Mekanları cennet olsun. Atam bize yaşattıkların için sana minnettarız.

 • avatar

  @huseyinasci3276

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Ebedi İstirahatgâhı.. Önceden Atatürk tarafından bir anıt yeri olarak belirlenen Rasattepe’ye yapılması konusunda hemfikir olunduktan sonra 1941 yılında açılan bir yarışma ile Atatürk’e yaraşır bir yapının arayışına girildi. Sadece mimari özelliklerin değil, ulu önderin görüşlerinin de ön plana çıkacağı bir tasarım amaçlanıyordu. Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 49 projenin katıldığı yarışmanın kazananı ise Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda'nın “25” numaralı projesi oldu. 9 Ekim 1944 tarihinde görkemli bir temel atma töreni ile başlayan inşaat süreci dokuz yılda tamamlandı. Bu esnada Etnografya Müzesi’nde tutulan Atatürk’ün naaşı, 1953 yılının 10 Kasım tarihinde, yani Atatürk’ün ölümünün 15’inci yıldönünümünde Anıtkabir’e taşındı.

 • avatar

  @ersinerdem8422

  bAŞKentin gözbebeği. Anıtkabir, ülkemizdeki en önemli yerlerden biridir.Atamızın yattığı yerdir.Fakat Anıtkabir’in bir çok özelliği hakkında bilgi sahibi değiliz. Anıtkabir’in yapımı yaklaşık 9 yıl sürmüştür. Ve ağırlığı tam 150.000 tondur. Anıtkabirde birçok heykel,süsleme ve kabartmalar bulunmaktadır. Anıtkabir’in Yerinin Belirlenmesi Anıtkabir’in yapımına 9 Ekim 1944 yılında başlanmıştır. 1 Eylül 1953 yılında ise tamamlanmıştır. Anıtkabir’in yerini dönemin Aydın Milletvekili Mithat Aydın önermiştir. Birçok seçeneğin tartışıldığı zamanda Mithat Aydın adı ‘Anıttepe olarak değiştirilecek olan ‘Rasat tepe’ yi önerdi.Atatürk’ün yıllar önce ‘Rasat tepe’ de yaptığı gezide’ bu ne kadar güzel bir anıt yeri’ demiştir. Atatürk bu sözü diyerek yıllar sonra gömüleceği yeri hissetmiş gibiydi. Anıtkabir projesi için birçok ülkeden teklif geldi. 49 proje içinden Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Adanın projesi kabul edilmiştir. Atamızın kabri depreme karşı çok dayanıklıdır. Anıtkabir ve İnşaatı Anıtkabir 4 kısım olarak tasarlanmıştır. 1. Kısım Bu kısımda toprak seviyesi ayarlaması yapılmıştır. Ayrıca Atamızın kabirine doğru uzanan aslanlı yoldaki istinat duvarı yapılmıştır.Yaklaşık olarak 1 yıl sürmüştür 2. Kısım Mozole ve törenin yapıldığı alanı kapsamaktadır. Ayrıca meydanın çevresindeki benzer amaçlarla kullanılacak binaların yapılmasını kapsamaktadır. Yine 2. kısım inşaatta anıt kütlesinin projesi tasarlanmıştır. Giriş kuleleleri ve Anıtkabir’e uzanan yolun önemli bölümü tamamlanmıştır. Ayrıca arazide ağaçlandırma gerçekleştirilimiş.Sulama sistemi yapılmıştır. Yaklaşık 5 yıl sürmüştür. Mimarisi baştan sona Devletin sembolleriyle doludur. Anıtkabir'in çatılarında mızrak formundaki “Tuğ"; Anıtkabir “Son Otağ-ı Hümâyûn" olduğu için konulmuştur. Tuğ; Göktürkler'de savaş bitiminde galip geldiğini anlatmak için dikilirdi. Galip gelme göstergesi olan eski bir Göktürk Töresidir. Hükümdarlık alametidir. Eski Türklerde ve Osmanlı'da devlet töresinde “hükümranlık" sembolüdür. ATATÜRK o yüzden GÖKBÖRÜDÜR, BAŞBUĞDUR..

 • avatar

  @berkayakal

  Duygularımı yeniden canlandıran, bana vatan sevgisini ata sevgisini aşlayan, her gittiğimde tüylerimin diken diken olduğu bir yer. Daha henüz tarih bu kadar geçmemişken , nasıl olur da unutulabilirsin anlamıyorum. Sen bizim başmıza gelen en güzel şeysin. Seni unutanlar dönüpde arkalarına baksın. Herkes gider gelir ama bu memlekete 1 Atatürk daha asla gelmez. Atam ilk geldiğimde de şimdi kindede hiç pişman olmadım. Her zaman duygularına yenik düşen biri olarak bu yorumu yazmasam kendimi rahat hissedemezdim. Sen bu memleketin kurucusu, iyi ki varsın. Allahım gani gani rahmet eylesin.

 • avatar

  @mustafagocer518

  Tercüman rehber olarak çok güzel günler geçirdim Anıtkabir, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın Çankaya ilçesinde yer alan Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarını içeren komplekstir. Emin Onat ile Orhan Arda'nın tasarımı olan yapı kompleksinin 1944'te başlanan inşası 1953'te tamamlanmıştır. Kompleks, anıt mezar binası başta olmak üzere çeşitli yapı ve anıtların yanı sıra Barış Parkı olarak adlandırılan ağaçlık alandan oluşmaktadır.Atatürk'ün 10 Kasım 1938'deki ölümünün ardından naaşının, Ankara'da bir anıt mezar inşa edilene kadar Ankara Etnografya Müzesi'nde kalacağı açıklandı. Anıt mezarın inşa edileceği yeri belirlemesi amacıyla hükûmet tarafından bir komisyon kuruldu. Hazırlanan rapor doğrultusunda, 17 Ocak 1939'daki Cumhuriyet Halk Partisi meclis grubu toplantısında yapının Rasattepe'ye inşa edilmesine karar verildi. Bu kararın ardından ilgili arazide kamulaştırma çalışmaları başlatılırken yapının tasarımının belirlenmesi amacıyla 1 Mart 1941'de uluslararası bir proje yarışması açıldı. 2 Mart 1942'de sona eren yarışma sonrasında yapılan değerlendirmeler sonucunda, Emin Onat ve Orhan Arda'nın projesinin, birtakım değişikliklerle uygulanmasına karar verildi ve 9 Ekim 1944'te gerçekleştirilen temel atma töreniyle inşasına başlandı. Dört kısım hâlinde gerçekleştirilen inşaat, yaşanan birtakım sorunlar ve aksaklıklar nedeniyle planlanandan geç olarak Ekim 1953'te tamamlanırken, inşaat devam ederken dahi projede değişiklikler yapılmıştı. 10 Kasım 1953'te gerçekleştirilen bir törenle, Atatürk'ün naaşı buraya nakledildi. 1973'ten beri İsmet İnönü'nün kabrinin de yer aldığı Anıtkabir'e 1966'da defnedilen Cemal Gürsel ile 1960-1963 yılları arasında defnedilen on bir kişinin naaşları ise 1988'de Kenan Evren tarafından, "Anıtkabir Atatürk içindir. Mezarlık olamaz." düşüncesiyle Anıtkabir'den kaldırıldı.

 • avatar

  @omertiryaki9946

  Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yer. İçim buraya gelince tarif edemeyeceğim hislerle doluyor. Müzesini mükemmel yapmışlar. Saat başı askerler nöbet değişimi yapıyor denk gelirseniz izlemesi çok zevklidir. Antlaşmalardan tutun savaş dönemi neler olduğuna dair bir sürü belge ve fotoğraflar var. Atatürk'ün iki arabası ve İsmet İnönü'nün mozelesi de bulunmakta. Anıtkabir'in merdivenlerinden yukarı doğru çıkmadan hemen sağda da Sakarya Meydan Muharebesi ile ilgili oymalar var. İçeride Panaroma 1453 müzesine benzer tarzda Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı temalı panaromik çalışmalar var ve bunlar arkadan ses efekti ile zenginleştirilmiş. Yapımında emeği geçenler huzur içinde yatsın. Atam sana minnettarız.

 • avatar

  @fevzicelikbilek6643

  Her Türk vatandaşının gezip görmesi gereken yer. Umarım görmek, gezmek isteyenler imkan bulup burada bol bol keyifli vakit geçirirler. Atamıza saygımız sonsuz, huzur içinde yat atam. Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın ve inkılaplarının önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de (eski adıyla Rasattepe) bulunan anıt mezarıdır. Ayrıca dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel de 1966 yılında devrim şehitleri bölümüne defnedilmiştir (6 Kasım 1981 tarihli Devlet Mezarlığı Kanunu 1.madde 2.fıkra gereğince, 27 Ağustos 1988'de çıkartıldı). 1973'den beri İsmet İnönü'nün kabri de Anıtkabir'dedir.

 • avatar

  @gokhanaydin3331

  Ey Büyük Ata, Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti, varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerden nesillere devredilecektir. İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın toprakları üzerinde yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve Cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek, gerçek amacımız olacaktır. Ey Türk’ün büyük Ata’sı ! İstiklâl ve Cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alarak, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azmindeyiz. Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize, namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.

 • avatar

  @emregokhanvuran

  Atamızın Kabri olduğu için daha az yıldız veremem. Ama Atamızın kabri turistik mekana bu derece çevrilmemeliydi. Hele nöbet değişimleri iyice turist gösterisine çevrilmiş.Bu kadar çok asker değişimi gerekli mi gerçekten ? Görevlilerin nöbet değişimi için ziyaretçilere yaptığı çığırtkanlıktan çok utandım. Bir de gösteriş için çelenk bırakmaya gelenlerle beraber iyice keşmekeş bir ortam olmuş. Bu çelenk bırakmaya kesin yasaklar ve standartlar gerekiyor. Orası sonuçta bir kabir. Show alanı değil. Hiç bir özel gün değiken birileri çelenk bırakma showu yapacak diye görevliler bağıra çağıra ziyaretçileri kovdu. Neymiş tören varmış. Resmi bayram değil, neyin töreni? Sayın görevli bize bağırman sorun değil ama biraz utan, orada Atan yatıyor. Tören zibidilerine gelince yaptığınız ayıp, insaf, iki yüzlülüğün dik alası. Atam Sen rahat uyu deyip iki poz verip prim yapacaksınız diye bir kabirde bu kadar kaos, gürültü, ikiyüzlü gösteriş yapılır mi? Annenizin babanızın mezarında toplu fotoğraf çektirip paylaşıyor musunuz?

 • avatar

  @suleymanardnc

  Arabayla içeriye girerken bizi güler yüzlü Anıtkabir Komutanlığının güvenlik teşkilatı karşılıyor önce arabada kesici delici patlayıcı aletleri sorup yoksa içeriye alıyorlar. Aldıklarında diğer güvenlik ekipleri arabaları yönlendirip sağa sola doğru park ettiriyorlar ettikten sonra yanınıza gelip '' Lütfen çantalarınızı alıp x-ray a doğru ilerleyin'' şeklinde ikazdan sonra çantalarla beraber x ry den geçiyoruz karşımızda go pro kameralı ekipler size tekrar araçlarınıza dönmeniz için ikaz ediyor. Daha sonra araçları alıp Anıtkabir' in otoparklarına doğru ekiplerin yönlendirmesiyle ilerliyorsunuz. Aracınızı park edip indikten sonra Aslan'lı Yola doğru gidip oradan düz bir şekilde ilerliyorsunuz. Meydana geldiğinizde sola doğru kafanızı çevirdiğiniz zaman insanların hep aybı yöne doğru gittiğini görüyorsunuz. Orası Anıtkabir orası Mustafa Kemal Atatürk'ün mezarı. İlerlediğiniz zaman Antikleştirilmiş olan bu yapı daha da görkemli hale geliyor. Girişler de sağda ve solda Anıtkabir muhafızları gözünüze çarpıyor. Her saat başı nöbet değişimi yapılıp insanların bütün seyrini üzerlerine çekmekteler. Anıtkabir' in tam karşısında İsmet İnönü'nün mezarı yer almakta. Otoparkların kenarlarında komutanlığın lavaboları yer alıyor tamamen ücretsiz ve tertemiz olan bu yapılar size büyük rahatlık sunuyor. Kısacası defterinize not edip, gezip görülebilecek yerler arasına eklemelisiniz.

 • avatar

  @muhammedkasimca

  ANITKABİR'İN MİMARİ ÖZELLİKLERİ Türk mimarlığında 1940-1950 yılları arası, "II. Ulusal Mimarlık Dönemi" olarak adlandırılır. Bu dönemde daha çok anıtsal yönü ağır basan, simetriye önem veren, kesme taş malzemenin kullanıldığı binalar yapılmıştır. Anıtkabir bu dönemin özelliklerini taşımaktadır. Bu dönem özellikleri ile birlikte Anıtkabir'de Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerine ve süsleme öğelerine sıkça rastlanır. Örneğin dış cephelerde, duvarların çatı ile birleştiği yerde kuleleri dört yandan saran Selçuklu taş işçiliğinde testere dişi olarak adlandırılan bordür bulunmaktadır. Ayrıca Anıtkabir'in bazı yerlerinde (Mehmetçik Kulesi, Müze Müdürlüğü) kullanılan çarkıfelek ve rozet denilen taş süslemeler Selçuklu ve Osmanlı sanatında da göze çarpmaktadır. Bütün bu özellikleriyle yapıldığı dönemin en iyi örneklerinden biri olan Anıtkabir yaklaşık 750.000 m² lik bir alanı kaplamakta olup, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısma ayrılır.

 • avatar

  @jacobled

  devasa bir yapi olmakla ulkemizin hem tarihi hemde kulturel bir odak noktasi kalmamakla ankaranin ayni zamanda en yesil ve guzel alanina sahip. icinde yurumekten zevk aldigim bir alan. mimarisi ilgi cekici ve zamansiz olmasina ozen gosterilmis. her milleti, her kulturde ve cagda temsil edebilecek bir yapiya ve mimariye sahip. ozellikle begendigim yer kesinlikle ataturk'un kutuphanesi. icinden gecilen tunel ve dunya kultur mirasina katkida ve ismini yazan turk buyuklerimizin ve bilim insanlarinin sergisi de ozellikle begendigim bir bolumdu anit kabir muzesinde. okullarda bize neden bu guclu, zeki ve keskin insanlardan bahsedilmedigi dusunerek de uzulmedi degilim. kurtulus savasi sahneleri nefes kesici ve her asker dogan turk erkeginin gidip gormesi gerektigini dusunuyorum. yurdumuz genelinde her okulun her sinifi devlet tarafindan buraya bir gezi duzenlemesi gerekiyor. hem cocuklarimizin tarih ve kisisel gelisimi icin onemli hem de okulda resmini gordukleri sahsiyeti bir nebze yakindan gorme sansina kavusturmak herkesin gorevidir. bu ruh ile yetisecek nesil ancak bu ulkeyi gercek refaha kavusturacak ve ekonomik bagimsizligina erdirecektir.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Anıtkabir
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 20 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 16:30
  Salı 09:00 - 16:30
  Çarşamba 09:00 - 16:30
  Perşembe 09:00 - 16:30
  Cuma 09:00 - 16:30
  Cumartesi 09:00 - 16:30
  Pazar 09:00 - 16:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Anıtkabir Anıtkabir +903122311861 Yücetepe, Akdeniz Cd. No:31, 06570 Çankaya/Ankara, Türkiye Anıtkabir Anıtkabir hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Anıtkabir Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.925054 32.8369439 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 20