Ankara Anıtı (Augustus Tapınağı)

4.1428571428571 (14 Yorum)

Monumentum Ancyranum olarak da bilinen Ankara Anıtı; aynı zamanda da Augustus Tapınağı olarak da adlandırılmaktadır. Tapınak duvarlarında bulunan yazıların en eksiksiz ve hasarsız kopya olduğu ifade edilmektedir. Buradaki yazılarda ilk Roma İmparatoru olan Augustus’un faaliyetlerinden Ankara Anıtıiçerisinde bahseder. 14 Ekim 1972 yılında tapınakla beraber öne çıkan bu yazma eserler; kültür varlıkları arasına da girmiştir. Orijinali kayıp olan bu eserin; diğer parçaları da Isparta Antiokheia ve Apollonia antik kentlerinde yer almaktadır.

Ankara Anıtı Tarihi

Ankara Anıtı’nın tarihi 1554 yılına kadar uzanıyor. Roma İmparatoru Ferdinand tarafından Anadolu’ya gönderilen Busbecq, Ankara taraflarında keşif yaptığı esnada tapınak duvarlarında yer alan metni kayıt altına alıyor. Sonrasında da Napolyon döneminde Osmanlı’ya gönderilen Georges Perrot da bu Latince metni not alıyor. Avrupa’ya dönen bu isim metnin basılmasına öncülük ediyor. 1859 yılında ise Berlin Akademisi de yazıtın kopyalama girişiminde yer alsa da bu konuda vazgeçmek durumunda kalıyor. Ancak bu dönemde yazıtın kalıpları çıkarılarak; Almanya’ya götürülüyor. Hamit Dereli ise bu metni Latince dilinden Türkçe’ye çevirerek; Ankara Anıtı adı altında kitaplaştıran isim olmuştur.

Augustus Tapınağı

Diğer adıyla Augustus Tapınağı olarak bilinen Ankara Anıtı, İmparator Augustus tarafından ölmeden önce yazılan bu antik metin MS 14. Yüzyıla ait olarak görülüyor. Vesta Tapınağı sütunlarında yer alan bu yazıların bir vasiyet olduğu da ifade ediliyor. İmparatorun vasiyetinde cenazesinin nasıl yapılması istendiği konusunda bir talimat yer alıyor. Aynı zamanda da kendisinin ağzından hayatı da bu yazıtlar içerisinde yer alıyor. Ölmeden önce Roma İmparatorluğu’nun son durumu ve ordunun hali de bu yazıtlar içerisinde yer almaktadır.

Augustus’un ölümünün hemen ardından bu metnin Ankara Anıtı’na kazıldığı ifade ediliyor. Altı sayfalık bir yazıt olan bu metnin 2700 metre yüksekliğe uzanan bir duvarı kaplayabileceği düşünülüyor. Aynı zamanda da bu yazıtın Yunanca olan kısmı da Güneybatı dış duvarları içerisinde yer alıyor. Ancak bu Yunanca metnin Latince olan kısımlara göre harap olduğu ve çeviri yapılmanın mümkün olmadığı da ifade edilmektedir. Alçı kopyalarının da mümkün olmamasından ötürü bu alanda yer alan yazıtlara herhangi bir işlem de uygulanamamıştır.

Ankara Anıtı (Augustus Tapınağı) Nerede, Giriş Ücreti ?

Ankara Anıtı veya diğer adıyla Augustus Tapınağı Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Anıtı haftanın her günü 09:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Anıta girişler tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Ankara Anıtı 'nı gezmeye gelmişken Ankara civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Ankara 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Ankara Anıtı (Augustus Tapınağı) Kredi Kartı
Ankara Anıtı (Augustus Tapınağı) Sigara İçilmez
Ankara Anıtı (Augustus Tapınağı) Park Yeri
Ankara Anıtı (Augustus Tapınağı) Müze
+(6)

Fiyatlar


Konum

Hacı Bayram, 06030 Altındağ/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.1428571428571 Puan

 • avatar

  Ahmet Altıntaş

  Augustus Tapınağı; Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Hacı Bayram Camii'nin hemen bitişiğinde bulunan, tahminen MÖ 25-20 yılları arasında inşa edilmiş bir tapınaktır.

 • avatar

  Muammer YILMAZ

  Gidip görülmesi gerek bir yapı fakat hacı bayramı veli camimiz onu gölgede bırakmışşş????

 • avatar

  Altan Soylu türk

  Tapınak ???? tarih açısından Son derece değerli Herkesin görmesini tavsiye ederim.

 • avatar

  Esra Ünel

  Önceden hacı bayram nasıldı diye sorulurdu şimdi Augustus tapınağı nasıldı diye soruyorsun heyhaat. Ne üzücüüü. Zaten şu ve musikisinede son vermişler ne aciiii. Utanmassanız olmadı camiiyide silin.

 • avatar

  Ahmet Durmaz

  Hacı Bayram Camii'nin hemen yanında bulunan tapınak, hala eski görkemini korumaktadır, Yapı hala ayakta durmakta ve gelen misafirlere Ankara'ya yolunuz düştüğünde buraya gitmenizi görmenizi ve dolaşımınızı tavsiye görülmesi gereken antik bir tapınaktır

 • avatar

  Bekir Kekeç

  Hacı Bayram Veli Hz makamı yanında bayağı eski bir yapı. Bakımı temizliği çok güzel. Ortam zattan dolayı manevi olarak çok güzel

 • avatar

  pseudo-life

  Hacı Bayram Veli türbesi yanında kazıları yapılan alan. Roma dönemi eserlerinin anadolunun bir çok yerinde olması Roma imparatorluğunun büyüklüğü hakkında bilgi veriyor. Bu bölgenin kazılması halinde altta daha ne gibi eserler vardır kim bilir.

 • avatar

  Abdullah Altınsoy

  ankara hacı bayram veli camisinin ve türbesinin yanıbaşında bulunan ve üzerinde, roma imparatorlarından birinin başardığı işleri anlattığı ve yaptığı harcamaları gösterdiği bir belgenin kazılı olduğu tapınak

 • Hacibayram Veli camiinin gölgesinde kalmış,zamana inat ayakta duruyo.

 • avatar

  Cemile Ekim

  Restorasyonu yapılarak Ankara'ya yakışır bir şekilde kültür mirası olarak sahip çıkılmalı

 • avatar

  A.Kadir Akd

  Hacı Bayram Camii ve türbesinin hemen arkasında yer alan bu tapınak kalıntılarında günümüze kalmış yüksekçe duvarlardan başka alt tarafta bazı taş ve mermer parçaları var, orijinal halinden de görüntüsünden oldukça uzak

 • avatar

  Gezgin Kütüphane

  Augustus Tapınağı; Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Hacı Bayram Camii'nin hemen bitişiğinde bulunan, tahminen MÖ 25-20 yılları arasında inşa edilmiş bir tapınaktır.İmparator Augustus'un hayattayken yapmış olduğu işleri anlatan Res Gestae Divi Agusti 'nin bir kopyası tapınağın duvarlarına işlenmiş.Roma'daki orjinal kopyası kaybolduğu için bu metnin günümüze ulaşmış tek kopyası buradadır.Bu yüzden tarihçile rtarafından Monumentum Ancyranum - Ankara Anıtı olarak isimlendirilmiştir.Roma Tarihi açısından büyük bir öneme sahip Ankara Anıtı dünya tarihi açısından değerlendirildiğinde kültürel bir mira niteliğinde bulunan bu Tapınak görülmeye değer bir tarihi eser olarak ilgi çekmekte.Ayrıc Augustus Tapınağı hakkındaki videomuzu kanalımız Gezgin Kütüphanede seyretme şansınızda bulunuyor.

 • avatar

  Fatih Yigit

  Hacı Bayram Veli Camiini ziyaret ettiğinizde, hemen yanı başındaki bu nadide anıta da bir göz atmanızı ve hakkında bilgi olan tabelayı okumanızı tavsiye ederim. Ankara için değil, ülkemiz için ayrıcalıklı bir miras.

 • avatar

  Mert Çınar

  Meh the Temple is ruined. And the Iron Bars that protects the Old stone structe are Ugly . Tapınak yıpranmış ve tapınağın eskimiş taşlarını koruyan metaller çok çirkin


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar