Ankara Etnografya Müzesi

4.3333333333333 (9 Yorum)

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Ankara Etnografya Müzesi; Namazgah Tepesi olarak bilinen noktada kuruldu. Kurtuluş Savaşları döneminde Cuma namazlarının kılındığı bu alanda inşa edilmesi kararı verildi. İlk olarak Arkeoloji Müzesi olması yönünde karar verilen bu alanın sonrasında da Resim Heykel Müzesi olarak birkaç yıl boyunca faaliyet gösterdiği de ifade edilmektedir. Günümüzde ise Ankara Etnografya Müzesi olarak hizmetlerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi, cumhuriyetin ilk yıllarında önemli mimarlardan olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Binada mühendis olarak görev alan kişi ise Nafiz Bey’dir Bina tek kubbeli ve dikdörtgen haliyle kendini gösteriyor. Küfeki taşı ve mermer birleşiminden meydana getirilen bir bina olarak kendini gösteriyor.

Binaya küçük bir merdiven çıkarak ulaşılabiliyor. İlk giriş alanında ise kubbe altı holü ve iç avlu yer alıyor. İç avlu kısmında yer alan sütunlar da dikkat çekiyor. Aynı zamanda da mermer bir havuzun açık alanda olduğu da görülebiliyor. Bu iç avlunun zamanında Atatürk’ün geçici mezarı olduğu ifade ediliyor. Bu zamanlarda da iç avlunun kapalı olduğu da ifade ediliyor. İç avlunun etrafında ise simetrik halde birçok oda yer alıyor. İdare kısmı bu bölmenin dışında yer alarak; iki katlı haliyle de dikkat çekiyor.

Görsel

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi önünde 1927 yılında yapılmış olan bronz At Üstünde Duran Atatürk heykeli bulunuyor. Bu heykelin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İtalyan Pietro Canonica’ya yaptırıldığı ifade ediliyor.

Ankara Etnografya Müzesi içerisinde Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen eserlere yer veriliyor. Aynı zamanda da farklı yörelerden kıyafetler ve eşyalar da bu müze içerisinde bulunuyor.

Farklı yörelerden gelen ve değişik teknikleri içeren halı ve kilim koleksiyonları da bu müzede sergileniyor.

Maden sanatının ince eserleri de Ankara etnografya Müzesi içinde sergileniyor. Memlük kazanları, Osmanlı şerbet kazanları ve diğer eşyalar bu müze içerisinde yer alıyor.

Osmanlı döneminden kalan türlü silahlar da Etnografya müzesinde ziyaretçilere açıktır. Aynı zamanda da İkinci Mahmut’un tuğrasının olduğu Osmanlı arması da bu müzede yer almaktadır.

Künye

Kuruluş tarihi: 18 Temmuz 1930
Açılış: 18 Temmuz 1930 (90 yıl önce)
Konum: Opera, Sıhhiye, Ankara
Koleksiyon boyutu: 28.182 (2019)
Adres : Hacettepe, Türkocağı Sk. No:4, 06050 Altındağ/Ankara
Telefon : +903123113007
Web : muze.gov.tr

Daha fazla göster

Ankara Etnografya Müzesi Kredi Kartı
Ankara Etnografya Müzesi Sigara İçilmez
Ankara Etnografya Müzesi Park Yeri
Ankara Etnografya Müzesi Müze
+(3)

Konum

Hacettepe, Türkocağı Sk. No:4, 06050 Altındağ/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.3333333333333 Puan

 • avatar

  ELİF

  Türkiyede'ki en güzel ve kıymetli müzelerden biridir. Anadolu insanının yaşayışı ve gündelik hayatıyla ilgili nadide eserlerden kuruludur. Müzenin içinde barındığı bina da gene Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinin en güzel binalarından biridir. I. Bina: Altındağ ilçesi Namazgah tepesindedir. Mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu olan yapı Birinci Ulusal Mimarlık Akımının en güzel örneklerinden biridir. 1930 yılında inşaatı bitmiştir. Bahçesindeki bronz Atatürk heykeli 1927 yılında milli eğitim bakanlığı tarafından Pietro Canonica'ya yaptırılmıştır. II. Müze: Anadolu-Türk sanatının ve yaşantısının Selçuklulardan günümüze kadar devam eden güzide örnekleri sergilenmektedir. Çoğunlukla sakindir ve kalabalık değildir. Bahçesinden Ankara çok güzel görünür. Müze ve etrafına tatlı bir sakinlik hakimdir. Bir yanında Ankara Lisesi bir yanında Resim ve Heykel müzesi bulunur. III. Ulaşım, Ücretler ve Diğer Şeyler: Ibn-i Sina Hastanesi ve Numune Hastanesinin hemen yanında bulunur. Eski ankara tren garına ve Ulus metrosuna yürüme mesafesindedir. Gene eski ankaranın canlandırıldığı Hamamönü'ne çok yakındır. Müzekart geçerlidir. Müzenin tekil bilet ücreti (Temmuz 2020 tarihinde) 14 tl' dir. Öğretmenler ücretsiz olarak müzeyi gezebilirler. Hemen yanındaki Resim Heykel Müzesi de muhteşem güzellikte bir yapıda bulunmaktadır. Barındırdığı koleksiyon bakımından Türkiye'nin eşsiz güzel sanatlar müzelerinden biridir.

 • avatar

  göksel topuz

  Türkiyede'ki en güzel ve kıymetli müzelerden biridir. Anadolu insanının yaşayışı ve gündelik hayatıyla ilgili nadide eserlerden kuruludur. Müzenin içinde barındığı bina da gene Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinin en güzel binalarından biridir. …

 • avatar

  Barış Özkan

  Müzeye Ürgüp’ten getirilen 14. yüzyıldan kalma Taşkın Paşa Cami’ne ait mihrap müzenin en önemli ahşap eserlerinden. 13. yüzyıldan kalma tavuskuşu süslemeli kapı ve Ankara Hacı Hasan Mescidi kapı kanadı ise müzenin diğer önemli ahşap eserleridir.

 • avatar

  SİNAN DEMİR

  Türk kültürünüñ ezlden beri sure gelen degisimlerini ve gelismelerini bir arada gormek isteyenler bu muzeye gelebilir. Cok onceye ait çanak comlek hasir hali tabak kiyafet akliniza ne gelirse bu muzede var. Türk kültürünün gecmisini merak edenler tarihini bilmek isteyenler bu muzeyi ziyaret edebilir. Yoresel kiyafet giyen kadinlara bayildim her kosesi tertemiz

 • avatar

  TUĞRA DEMİR

  Türk kültürünün gecmisteki essiz güzelligini bizlere gosteren bu müzeye kesinlikle gitmelisiniz. Eskiden kullanilan bu tarihi esyaları yemek yapilan canak çomlekleri yoresel kiyafetleri görmelisiniz. Hali dokuma tezgahları bile var. Eskideki kültürümüzü bizlere bu sekilde gosterdiginiz icin tesekkür ederiz. Ankaraya ugrayan olursa bu tarihi merak eden olursa kesinlikle bu muzeye ugramalı bence.

 • avatar

  inci göncüoğlu

  Uzun zamandır kapalı olan müzeyi açılmış görmek beni çok mutlu etti. Ayrıca çok nadide eserler var. Çok emek verilmiş, herkesin emeğine sağlık. Mutlaka görülesi, özellikle sevgili Atamızın heykelinin tekrar gün yüzüne çıkması beni çok heyecanlandırdı. Bir Ankara'lı olarak o bölgede çok anım var. Yan taraftaki Kız Lisesi mezunuyum. Bu tarihi binalar kent hafızası ve çok kıymetli.

 • avatar

  Mücahit ARSLAN

  Çok güzel eserler teşhire açılmış, evvela teşekkür ederim. LAKİN: Eser teşhirleri doğru planlanmamış, aydınlatma çok yetersiz, bilgilendirmeler ise alalade hazırlanmış, bazı eserlerin bilgileri ya eksik ya da hiç yok, bilgilendirmelerin çoğu karanlıkta okunamıyor. Telefonun ışığını açmak zorunda kaldım. İngilizce çevirileri de yanlış. Bu kadar kıymetli ve tarihî bir binaya daha ciddi ve doyurucu bir çalışma beklenirdi. Kaldı ki bina yeni bakımdan çıktı... Umarım kısa sürede düzeltilir eksiklikler...

 • avatar

  Selçuk Öztürk

  Bir süredir restorasyonda olan müze açılmış durumda. Eski hali güzeldi ama şimdi muhteşem olmuş. Her yere açıklayıcı panolar ve etiketler yerleştirilmiş. Binası da ayrı güzel zaten. Birçok antika, kültürel parça bulunmakta. Kesinlikle tavsiye ederim.

 • avatar

  Seda YALÇINKAYA

  İçeriği oldukça zengin ama etiketlemelerde çok hata var. 14-15.yy yapımı bir çok tarihi eser 19.yy etiketlemesiyle özensizce sergilenmiş. Miğferler ve bir çok eserin üretim yerleri sadece Osmanlı olarak yanlış yazılmış. Rahlenin ingilizcesi coffee table olarak yazılmış... yetkililer nasıl denetliyor şaşılacak şey...yazık çok yazık...


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar