icon

Ankara Etnografya Müzesi

 • (17 Yorum)

Müzeler

4.4

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Ankara’nın Altındağ ilçesinde yer alan Ankara Etnografya Müzesi; Namazgah Tepesi olarak bilinen noktada kuruldu. Kurtuluş Savaşları döneminde Cuma namazlarının kılındığı bu alanda inşa edilmesi kararı verildi. İlk olarak Arkeoloji Müzesi olması yönünde karar verilen bu alanın sonrasında da Resim Heykel Müzesi olarak birkaç yıl boyunca faaliyet gösterdiği de ifade edilmektedir. Günümüzde ise Ankara Etnografya Müzesi olarak hizmetlerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi, cumhuriyetin ilk yıllarında önemli mimarlardan olan Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından yapılmıştır. Binada mühendis olarak görev alan kişi ise Nafiz Bey’dir Bina tek kubbeli ve dikdörtgen haliyle kendini gösteriyor. Küfeki taşı ve mermer birleşiminden meydana getirilen bir bina olarak kendini gösteriyor.

Binaya küçük bir merdiven çıkarak ulaşılabiliyor. İlk giriş alanında ise kubbe altı holü ve iç avlu yer alıyor. İç avlu kısmında yer alan sütunlar da dikkat çekiyor. Aynı zamanda da mermer bir havuzun açık alanda olduğu da görülebiliyor. Bu iç avlunun zamanında Atatürk’ün geçici mezarı olduğu ifade ediliyor. Bu zamanlarda da iç avlunun kapalı olduğu da ifade ediliyor. İç avlunun etrafında ise simetrik halde birçok oda yer alıyor. İdare kısmı bu bölmenin dışında yer alarak; iki katlı haliyle de dikkat çekiyor.

Ankara Etnografya Müzesi Resmi

Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi önünde 1927 yılında yapılmış olan bronz At Üstünde Duran Atatürk heykeli bulunuyor. Bu heykelin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İtalyan Pietro Canonica’ya yaptırıldığı ifade ediliyor.

Ankara Etnografya Müzesi içerisinde Selçuklu döneminden günümüze kadar gelen eserlere yer veriliyor. Aynı zamanda da farklı yörelerden kıyafetler ve eşyalar da bu müze içerisinde bulunuyor.

Farklı yörelerden gelen ve değişik teknikleri içeren halı ve kilim koleksiyonları da bu müzede sergileniyor.

Maden sanatının ince eserleri de Ankara etnografya Müzesi içinde sergileniyor. Memlük kazanları, Osmanlı şerbet kazanları ve diğer eşyalar bu müze içerisinde yer alıyor.

Osmanlı döneminden kalan türlü silahlar da Etnografya müzesinde ziyaretçilere açıktır. Aynı zamanda da İkinci Mahmut’un tuğrasının olduğu Osmanlı arması da bu müzede yer almaktadır.

Ankara Etnografya Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Etnografya Müzesi'ne 2022 yılında uygulanan giriş ücreti 1 yetişkin için 40 TL 'dir.. Müze Kart sahipleri ise ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Ankara Etnografya Müzesi Nerede ?

Etnografya Müzesi Ankara ‘nın Merkez İlçesi olan Altındağ ’da bulunmaktadır. Ankara Merkez 'e sadece 1 Km uzaklıktadır. Açık Adresi : Hacettepe, Türkocağı Sk. No:4, 06050 Altındağ/Ankara

Hazır Gelmişken

Etnografya Müzesini gezmeye gelmişken Ankara Merkezinde gezilecek bir çok tarihi mekan ve müzeleride ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

 

Özellikler

Ankara Etnografya MüzesiKredi Kartı
Ankara Etnografya MüzesiSigara İçilmez
Ankara Etnografya MüzesiPark Yeri
Ankara Etnografya MüzesiMüze
Ankara Etnografya MüzesiRezervasyon
Ankara Etnografya MüzesiTarihi Yer
Ankara Etnografya MüzesiMüze Kart Geçerli
Ankara Etnografya MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.4
Puanlama :


 • avatar

  @sedanuro3901

  Ankara'nın en güzel müzesi olabilir. Hem güzel mimarisi, hemde güzel bir manzaraya eşlik eden manzarası ile insana daha önce neden gelmedim sorusunu sorduruyor. Özellikle ilk giriş kısmı,gerek müziği gerek atmosferi ile çok etkileyiciydi.

 • avatar

  @ilkerenemiroglu1248

  Resim Heykel Müzesi ile yan yanadir ve 1927 yılında Türkiye'nin ilk müze binası olarak inşa edilmiştir.Ayrica 1938-1953 arasında Atatürk'ün kabri bu binada bulunmuştur.Yakin zamanda yenileme geçirmiş. Türkiye de çok daha kapsamlı Etnografya müzeleri var ve bence başkent daha iyisini hak ediyor ancak yine de içindeki binanın kapasitesiyle değerlendirmek gerek.Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayan Türk-İslam eserleri sergileniyor. Yakın zamanda yenileme geçirmesine rağmen bazı teşhir alanlarinda objelerin altına numara yada açıklama konulması unutulmuş. Tahmin yürütmek zorunda kalıyorsunuz. Eksikliklerine rağmen Ankara da vakit ayrılıp görülmesi gereken bir yer. Muze kampüsü içinde ücretsiz otopark ve küçük bir cafe var. Bina tasarımı gereği giriş için baya bir merdiven çıkilmali. Müze cafe/tuvalet ve Müze binasinin Engelli erişimine uygun hale getirilmesi gerekli.

 • avatar

  @cemilyarsel906

  Burası, Türk kültürü ve yaşamına ait eşya ve araç gereçlerin sergilendiği bir müzedir. Müze Kart ile ücret ödemeden ziyaret edebilirsiniz. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok kilim, tabak, çanak, savaşta kullanılan araçlar, vazolar, biblolar, seramikler vb. ürünler ziyaretçilere sunulmuştur. Benim burayı tamamiyle gezmem yaklaşık 45 dakika sürdü ve bu süre zarfında mekandaki bütün sergileri iyice inceleyerek gezdiğimi belirtmem gerek. Artı noktaları bana göre şunlardır: müzede gezdiğim sırada güvenlikler flaşlı fotoğraf çekip çekmediğimi kontrol etmek için çok sıkı bir şekilde kontrol amaçlı geziyorlardı, binanın mimarisi çok hoştu, sergilenen ürünler gerçekten çok kıymetli ve nadirdi. Eksi noktaları bana göre şunlardır: müzeyle ilgili broşür hazırlanıp ziyaretçilere verilmiyor, müze içerisindeki ışıklandırma ve sergilenen ürünlerin bazılarının konumu rezalet derecede kötü, ürünleri tanıtan yazıların bulunduğu levhada ürünler numaralandırılarak belirtilmiş ama ürünlerin yanına hangi numaranın hangi ürüne ait olduğunu belirten numara yazılmamış, sizin inceleyerek çıkarımda bulunmanız gerek. En son olarak da yorumuma müzenin en çok beğendiğim odası olan "Ankara Evi" adlı odanın çektiğim resmini paylaşıyorum.

 • avatar

  @ufukcopur3618

  Müze binası klasik osmanlı mimarisi. Kurtulus savası zamaninda cuma namazları bu tepede kilinırmış. Bahcesinde buyuk bir atlı Atatürk Heykeli yeraliyor. Aynı avluda Resim Heykel müzesi yer aliyor. İkisi de beraber ziyaret edilmeli. Müze kartımız ile girdik. Osmanlı eserleri çoğunlukta. Çocuklar için faydalı olur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatında 15 yil boyunca bu binada geçici defin edilmiştir. Merzifon Mehmet Çelebi medresesinin ahsap oyma kapısı da bu müzede sergileniyor. Anıtkabir de bu tepeden rahatlıkla görülüyor. Mutlaka gezilip görulmeli. Yoğun olmadığı günler park sorunu yok.

 • avatar

  @ekremekici91

  Müzekart ile ücretsiz girebilirsiniz. Binanın yapısı ve iç dizaynı harika. Kapıdan girişte direkt karşıda Atatürk'ün Anıtkabir'den önce gömülü olduğu yer duruyor. Onun haricindeki kısımlar ve objeler de çok güzel. Her Ankaralının ziyaret etmesi gereken bir müze.

 • avatar

  @orhanbilge

  Ankara'da gidilip görülmesi gereken yerlerin başında gelir şehir merkezinde ulus Kızılay hattı üzerinde toplu taşıma ile gidilmesi oldukça kolay otopark mevcut resim heykel müzesi ile aynı bahçe içerisinde yapı harika engelli vatandaşlarımız için girişler mevcut bahçesinde küçük bir kafe var ve Ankara manzaralı girişler ücretli müze kart geçerli

 • avatar

  @sedayalcinkaya

  İçeriği oldukça zengin ama etiketlemelerde çok hata var. 14-15.yy yapımı bir çok tarihi eser 19.yy etiketlemesiyle özensizce sergilenmiş. Miğferler ve bir çok eserin üretim yerleri sadece Osmanlı olarak yanlış yazılmış. Rahlenin ingilizcesi coffee table olarak yazılmış... yetkililer nasıl denetliyor şaşılacak şey...yazık çok yazık...

 • avatar

  @didemaztkn

  Bir süredir restorasyonda olan müze açılmış durumda. Eski hali güzeldi ama şimdi muhteşem olmuş. Her yere açıklayıcı panolar ve etiketler yerleştirilmiş. Binası da ayrı güzel zaten. Birçok antika, kültürel parça bulunmakta. Kesinlikle tavsiye ederim.

 • avatar

  @didemaztkn

  Uzun zamandır kapalı olan müzeyi açılmış görmek beni çok mutlu etti. Ayrıca çok nadide eserler var. Çok emek verilmiş, herkesin emeğine sağlık. Mutlaka görülesi, özellikle sevgili Atamızın heykelinin tekrar gün yüzüne çıkması beni çok heyecanlandırdı. Bir Ankara'lı olarak o bölgede çok anım var. Yan taraftaki Kız Lisesi mezunuyum. Bu tarihi binalar kent hafızası ve çok kıymetli.

 • avatar

  @didemaztkn

  Çok güzel eserler teşhire açılmış, evvela teşekkür ederim. LAKİN: Eser teşhirleri doğru planlanmamış, aydınlatma çok yetersiz, bilgilendirmeler ise alalade hazırlanmış, bazı eserlerin bilgileri ya eksik ya da hiç yok, bilgilendirmelerin çoğu karanlıkta okunamıyor. Telefonun ışığını açmak zorunda kaldım. İngilizce çevirileri de yanlış. Bu kadar kıymetli ve tarihî bir binaya daha ciddi ve doyurucu bir çalışma beklenirdi. Kaldı ki bina yeni bakımdan çıktı... Umarım kısa sürede düzeltilir eksiklikler...

 • avatar

  @didemaztkn

  Türkiyede'ki en güzel ve kıymetli müzelerden biridir. Anadolu insanının yaşayışı ve gündelik hayatıyla ilgili nadide eserlerden kuruludur. Müzenin içinde barındığı bina da gene Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinin en güzel binalarından biridir. …

 • avatar

  @didemaztkn

  Müzeye Ürgüp’ten getirilen 14. yüzyıldan kalma Taşkın Paşa Cami’ne ait mihrap müzenin en önemli ahşap eserlerinden. 13. yüzyıldan kalma tavuskuşu süslemeli kapı ve Ankara Hacı Hasan Mescidi kapı kanadı ise müzenin diğer önemli ahşap eserleridir.

 • avatar

  @elif5901

  Türkiyede'ki en güzel ve kıymetli müzelerden biridir. Anadolu insanının yaşayışı ve gündelik hayatıyla ilgili nadide eserlerden kuruludur. Müzenin içinde barındığı bina da gene Cumhuriyet dönemi Türkiye'sinin en güzel binalarından biridir. I. Bina: Altındağ ilçesi Namazgah tepesindedir. Mimarı Arif Hikmet Koyunoğlu olan yapı Birinci Ulusal Mimarlık Akımının en güzel örneklerinden biridir. 1930 yılında inşaatı bitmiştir. Bahçesindeki bronz Atatürk heykeli 1927 yılında milli eğitim bakanlığı tarafından Pietro Canonica'ya yaptırılmıştır. II. Müze: Anadolu-Türk sanatının ve yaşantısının Selçuklulardan günümüze kadar devam eden güzide örnekleri sergilenmektedir. Çoğunlukla sakindir ve kalabalık değildir. Bahçesinden Ankara çok güzel görünür. Müze ve etrafına tatlı bir sakinlik hakimdir. Bir yanında Ankara Lisesi bir yanında Resim ve Heykel müzesi bulunur. III. Ulaşım, Ücretler ve Diğer Şeyler: Ibn-i Sina Hastanesi ve Numune Hastanesinin hemen yanında bulunur. Eski ankara tren garına ve Ulus metrosuna yürüme mesafesindedir. Gene eski ankaranın canlandırıldığı Hamamönü'ne çok yakındır. Müzekart geçerlidir. Müzenin tekil bilet ücreti (Temmuz 2020 tarihinde) 14 tl' dir. Öğretmenler ücretsiz olarak müzeyi gezebilirler. Hemen yanındaki Resim Heykel Müzesi de muhteşem güzellikte bir yapıda bulunmaktadır. Barındırdığı koleksiyon bakımından Türkiye'nin eşsiz güzel sanatlar müzelerinden biridir.

 • avatar

  @aysekaradan4114

  Mimari olarak bina görkemli ve güzel ama içerik biraz hayal kırıklığı yaşattı. Yine de Ankara'daysanız gidip görülmeye değer. Müze kartınız varsa girişler ücretsiz ve hemen yanında resim ve heykel müzesi de var. Güzel bir kültür sanat durağı olabilir.

 • avatar

  @ugurbektas5828

  Resim ve Heykel Müzesi ile hemen yan yana Ankara'nın en önemli mekanlarından biri, bir önemli not; Bir çok müze Resim Ve Heykel dahil Pazartesi günleri kapalıyken Etnoğrafya Müzesi Pazartesi günleri de açık. Atatürk'ün naaşının ilk olarak buraya defnedilmesi Anıtkabir'in inşası sürecinde burada kalması, ve o güne günlere ait fotoğrafları müzede görebilirsiniz. Ayrıca Türkiye'nin bir çok noktasından ve Ankara'ya ait egnografik eserler görülmeye değer.

 • avatar

  @tugrademir

  Türk kültürünün gecmisteki essiz güzelligini bizlere gosteren bu müzeye kesinlikle gitmelisiniz. Eskiden kullanilan bu tarihi esyaları yemek yapilan canak çomlekleri yoresel kiyafetleri görmelisiniz. Hali dokuma tezgahları bile var. Eskideki kültürümüzü bizlere bu sekilde gosterdiginiz icin tesekkür ederiz. Ankaraya ugrayan olursa bu tarihi merak eden olursa kesinlikle bu muzeye ugramalı bence.

 • avatar

  @sinandemir2268

  Türk kültürünüñ ezlden beri sure gelen degisimlerini ve gelismelerini bir arada gormek isteyenler bu muzeye gelebilir. Cok onceye ait çanak comlek hasir hali tabak kiyafet akliniza ne gelirse bu muzede var. Türk kültürünün gecmisini merak edenler tarihini bilmek isteyenler bu muzeyi ziyaret edebilir. Yoresel kiyafet giyen kadinlara bayildim her kosesi tertemiz


 • Künye

  ✅ Müzeler : Ankara Etnografya Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 17 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.4/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 19:00
  Salı 09:00 - 19:00
  Çarşamba 09:00 - 19:00
  Perşembe 09:00 - 19:00
  Cuma 09:00 - 19:00
  Cumartesi 09:00 - 19:00
  Pazar 09:00 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Ankara Etnografya Müzesi Ankara Etnografya Müzesi +903123113007 Hacettepe, Türkocağı Sk. No:4, 06050 Altındağ/Ankara, Türkiye Ankara Etnografya Müzesi Ankara Etnografya Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Ankara Etnografya Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.9326725 32.8553396 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.4/5 17