Ankara Resim ve Heykel Müzesi

4.1666666666667 (12 Yorum)

Ankara Resim ve Heykel Müzesi, mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından Türk Ulusunun Büyük Lideri Atatürk yönetiminde 1927 yılında kurulmuştur.

Binanın 1980’de onarılmasının ardından açılan müze, kısa bir zaman süresi içerisinde modern bir müzenin tüm özelliklerine sahip bir kuruluş haline gelmiştir. Müze, günümüzde diğer sanat dallarıyla karşılaştırıldığında çok daha kısa bir tarihe sahip Türk resim ve heykel sanatının gelişmesinde büyük rol oynayan sanatçıların en göze çarpan eserlerinin sergilendiği bir sanat merkezi haline gelmiştir.

Türk plastik sanatının oluşum ve gelişim dönemlerini yansıtan sanat eserleri koleksiyonlarının ve bunların sınıflandırmalarının bulunduğu ve bu alandaki boşluğu dolduran plastik sanat kütüphanesi devlet, yurtiçi, yurtdışı ve de yabancı elçiliklerin bağışlarıyla ve yeni satın almalarla her yıl zenginleştirilmekte, bu alanda çalışma yapan araştırmacıların ihtiyaçlarına burada bulunan Türk sanatçılarının arşivleri yeterli ölçüde cevap vermektedir Müzenin en önemli sorumluluklarından biri olan sanat eserlerinin korunması, sıcaklıktan ve nemden kaynaklanan problemleri çözerken, en başarılı sonuçları veren yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Bütün koruma önlemlerine karşın eserlerde olabilecek herhangi bir zarar için uzmanlar tarafından oluşturulmuş ayrı bir bölüm müze içerisinde yer almaktadır.

Tarihçe

Bina’nın 1980 yılında ve de sonraki yıllarda onarıldığında hem amatör hem de profesyonel sanatçılara hizmet veren resim, heykel ve seramik atölyelerinin oluşturulmasına büyük bir önem verilmiştir. Güvenlik nedeniyle tüm bina kapalı devre televizyon sistemi, ultrasonik ve yangın alarmı sistemleriyle donatılmıştır böylelikle müzenin her kısmı kontrol edilebilmektedir. Halk tarafından müze imkanlarının üzerinde talep edilen resim ve orijinal yazı kurslarının yanı sıra Türk Süsleme Sanatları, seramik ve heykel için de özel atölyeler (kurs) en kısa zamanda açılacaktır.

Uluslararası kültür antlaşmaları çerçevesinde Türkiye’de yapılması planlanan resim,heykel,seramik, yazı sanatları ve fotoğraf sergileri sürekli sergiler için ayrılan üç galeride sergilenmektedir, bunun için yabancı ülkelerin eserleri Türk Devleti’ne bildirilmelidir. Bunun yanı sıra Müzeler koleksiyonundan seçilen Türk sanat eserleri de uluslararası antlaşmalar çerçevesinde yabancı ülkelerde sergilenmektedir. Bu sergilerin yanı sıra kişisel sergiler ve yarışma sergileri Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen Müzenin diğer faaliyetleri arasındadır.
 

Onarımlar sırasında özgün(orijinal) haline dönüştürülen tarihi büyük salon konserler, tiyatro oyunları ve sinema gösterimleri için kullanılmaktadır. Çağdaş Sanat Müzelerinin tüm doğal özelliklerini içeren, modern kafeteryası, satış mağazaları ve ses düzeniyle halka hizmet veren bu kurum eski sanat eserleri için düzenlenen bir sergi sarayının ötesine gitmektedir.

Daha fazla göster

Ankara Resim ve Heykel Müzesi Park Yeri
Ankara Resim ve Heykel Müzesi Müze
Ankara Resim ve Heykel Müzesi Online Gez
Ankara Resim ve Heykel Müzesi Ücretsiz
+(2)

Konum

Hacettepe, 3, Türkocağı Sk. Resim Ve Heykel Müzesi, 06230 Altındağ/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.1666666666667 Puan

 • avatar

  Davut Cam

  Merhabalar. Öncelikle buraya yorum yazma amacım bir müze çalışanı olarak Müzemizin ziyaret koşulları hakkında bilgi vermektir. Müzemiz 09:00 - 18:00 saatleri arasında açıktır. Öğlen arası da açıktır. Sadece Pazartesi günleri kapalıdır. Resmi Tatil ve Bayramlarda da açıktır. Giriş ücreti şu an itibariyle 20-TL'dir. Ancak 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 25-TL olacaktır. Müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 18 yaşından küçük öğrencilerimiz, 65 yaş üstü vatandaşlarımız, engelli vatandaşlarımız ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışmakta olan öğretmenlerimiz Müzemizi ücretsiz olarak gezebilirler. 18 yaşından büyük ve aktif öğrencilikleri bulunan vatandaşlarımız (AÖF, Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora) 30-TL karşılığında indirimli Müze kart alabilmektedirler. Normal Müzekart fiyatı 60-TL' dir. Bu aldığınız Müzekartlar ile 1 yıl boyunca Bakanlığımıza bağlı 300'den fazla Müze ve Ören yerine ücretsiz giriş yapabilirsiniz. İndirimli Müze kartta giriş hakkı her müze için yılda 2 (İki) defa iken Tam Müzekartta sınırsızdır. Gişemizde yapılan Bilet ve Müzekart satış işlemleri nakit olarak yapılmakta olup, POS ödeme sistemimiz bulunmamaktadır. İyi günler. Güncel Bilgi: Ankara Etnografya Müze' sinin restorasyon sürecinde olduğunu belirtmekle birlikte İndirimli müzekartların temininde yaşanan aksaklıklar sebebiyle Müzemiz'den temin edilememektedir. Cumhuriyet Müzesi yada Anadolu Medeniyetleri Müzesi' nden temin edebilirsiniz.

 • avatar

  METİN AYDIN

  Müze koleksiyonu; resim, heykel, seramik, özgün baskı, fotoğraf, Türk süsleme sanatları ve etnografik eserlerden oluşmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan teslim alınan, Osman Hamdi Bey'in "Silah Taciri", V.Vereshchagin'in "Timur'un Mezarı Başında", Zonaro'nun "Genç Kız Portresi", Emel Cimcöz (Korutürk)'ün "Gazi'ye Şükran" tabloları koleksiyonun ilk eserleridir. Milli Kütüphane'nin kurucusu Adnan Ötüken'in başlattığı tablo alımları sonucunda Milli Kütüphane'de oluşan değerli koleksiyondan bir grup eser müze koleksiyonuna eklenmiştir. Ayrıca Devletin çeşitli kurumlarında zaman içinde birikmiş olan değerli eserlerden bir seçki oluşturularak müzeye kazandırılmış; 1939 yılından itibaren yapılmaya başlanan “Devlet Resim ve Heykel Yarışmaları”nda ödül alan eserlerin yanı sıra satın alma yoluyla edinilen ve müzeye bağışlanan eserler müzenin koleksiyonunu oluşturmuştur.

 • avatar

  Fırat Ateş

  Güvenliğin şuradan dolasacaksiniz demek yerine odalara girislerde yeterli sayida insan alip insanlar ciktiktan sonra diger insanlari odalara almasi ve sikinti (goygoy yapmaya gelip millete salça olabilecek) tipleri belirleyip uyarmasi gerekmekte... Yoksa zaten yaptiklari gorevi bir tabela yapabilmekte... Birde arkadas o tungsten flamanli spot lambalari nereden buldunuz? led (light emitting diode) diye bir icattan haberiniz yok mu? resimleri gorebilmek icin şekilden sekile girdik... heykeller nerede? benim saydigim 9 adet heykel vardi... asma tavanlarla salonlarin ihtisamlarini neden öldürdünüz... eski halini bildigim için utanç duydum... elinize sağlık.... çok güzel olmuş!!!

 • avatar

  Tiğin Demirel

  Eski adı Namazgâh Tepe olan yerde, Etnoğrafya Müzesi ile aynı arazi içinde yer almaktadır. 1980 yılında Resim ve Heykel müzesine dönüştürülmeden önce Türk Ocakları Genel Merkezi ve Opera binası olarak kullanılmıştır. Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu'nun eseri olan binanın kendisi ayrıca bir sanat eseri olarak inşa edilmiştir. Müze Kartı kullanabileceğiniz müzede çok değerli ressamlarımızın ve heykeltıraşlarımızın eserlerini görebilirsiniz. Ziyaret için ortalama iki saat ayırmanız iyi olacaktır. Müzenin bahçesini de mutlaka gezmeniz tavsiye ediyorum.

 • avatar

  idil deniz

  Ankara' ya her geldiğimde mutlaka gezdiğim, şehre yakışır bir müze. Şeker Ahmet Paşa, Osman Hamdi Bey, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Ergin İnan...gibi Ankara ve ülkemizin, eski & yeni sanatçılarının eserlerinden örnekler görebilirsiniz. Ayrıca 400 kişilik konser salonu ile kültür merkezi konumunda. Bugün tesadüf bir sergi açılışı da vardı. Yani müze fonksiyonu dışında, sergi salonu olarak da hizmet veriyor. Müze kartla girebilirsiniz, öğretmenler, öğrenciler için ücretsiz. Bugün envanterinde, 3629 adet eser olduğunu öğrendiğimiz müze, Avrupa'daki örneklerinden farksız. Daha çok ilgiyi hak ediyor bence...

 • avatar

  Davut Cam

  Merhabalar. Öncelikle buraya yorum yazma amacım bir müze çalışanı olarak Müzemizin ziyaret koşulları hakkında bilgi vermektir. Müzemiz 09:00 - 18:00 saatleri arasında açıktır. Öğlen arası da açıktır. Sadece Pazartesi günleri kapalıdır. Resmi Tatil ve Bayramlarda da açıktır. Giriş ücreti şu an itibariyle 20-TL'dir. Ancak 1 Mayıs 2022 tarihinden itibaren 25-TL olacaktır. Müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. 18 yaşından küçük öğrencilerimiz, 65 yaş üstü vatandaşlarımız, engelli vatandaşlarımız ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışmakta olan öğretmenlerimiz Müzemizi ücretsiz olarak gezebilirler. 18 yaşından büyük ve aktif öğrencilikleri bulunan vatandaşlarımız (AÖF, Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora) 30-TL karşılığında indirimli Müze kart alabilmektedirler. Normal Müzekart fiyatı 60-TL' dir. Bu aldığınız Müzekartlar ile 1 yıl boyunca Bakanlığımıza bağlı 300'den fazla Müze ve Ören yerine ücretsiz giriş yapabilirsiniz. İndirimli Müze kartta giriş hakkı her müze için yılda 2 (İki) defa iken Tam Müzekartta sınırsızdır. Gişemizde yapılan Bilet ve Müzekart satış işlemleri nakit olarak yapılmakta olup, POS ödeme sistemimiz bulunmamaktadır. İyi günler. Güncel Bilgi: Ankara Etnografya Müze' sinin restorasyon sürecinde olduğunu belirtmekle birlikte İndirimli müzekartların temininde yaşanan aksaklıklar sebebiyle Müzemiz'den temin edilememektedir. Cumhuriyet Müzesi yada Anadolu Medeniyetleri Müzesi' nden temin edebilirsiniz. 18.05.2022 tarihli güncelleme: 1 Mayıs 2022 tarihi itibariyle müzemizin bilet ücreti 25-TL olarak değişmiş olup, Müzekart temin edilememektedir. Bu nedenle Müzekart almak isteyen vatandaşlarımızın Cumhuriyet Müzesi (Eski Meclis Binası/Ulus/ANKARA) veya Anadolu Medeniyetleri Müzesine (Ankara Kalesine çıkarken) başvurmaları gerekmektedir. Müzekart + (60-TL) ve İndirimli Müzekart (30-TL) fiyatlarında değişiklik olmamıştır.

 • avatar

  özgür

  Ankara'da boş durmanın anlamı yok diyerek yüksek mimar ve mühendis Arif Hikmet KOYUNOĞLU'nun eseri olan bilinen adıyla Türk Ocağı Binası, 1980'den itibaren "Devlet Resim ve Heykel Müzesi" olarak ziyaretçilerini ağırlayan müzeyi ziyaret ettik. Atatürk’ün talimatıyla inşasında yalnızca Türk mimar, mühendis ve ustalar çalışmış. Sonuç muhteşem... İnşaasıyla ilgili birçok güzel ayrıntı var, buraya yazmakla bitmez. Öncelikle birkaç sorundan bahsedeyim. Büyük salon neden kapalıdır anlamak mümkün değil, sorduğunuz zaman net cevap vermiyorlar. Bitmiş olması gereken restorasyonun devam ettiği söyleniyor. Diğer bir konu da eserlerin aydınlatılmasıyla ilgili. Ankaralıların bilir Konya sokak buraya çok yakın. Muhtemelen sevgili ilgililer spotları Konya sokağa çocuk gönderip aldırmışlar, bir çok eseri görebilmek için şekilden şekile giriyorsunuz. Neden böyle diye sorduğunuzda cevap aynı "restorasyon devam ediyor" ???? Bir de son olarak, bir dilek olarak şunu söyleyeyim. Müzede farklı birçok akıma ait eserler var ve bunların bir kısmı halâ anlayabilmiş değilim. Umarım bir gün algım ve zevkim bunları anlayıp "vayy bee" diyecek seviyeye gelir.???????? Çok beğendiğim önünde uzun uzun durduğum iki tabloyu da paylaştım. Koleksiyonun ilk dört eserinden ikisiymiş (Osman Hamdi Bey'in "Silah Taciri", Zonaro'nun "Genç Kız Portresi")zaten.

 • avatar

  M. R. POLAT

  Yüksek Mimar ve Mühendis Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından projelendirilen ve 1927 yılında temeli atılan yapının inşasına Namazgah Tepesinde, Türk Ocakları Genel Merkezi olarak başlanmış ve 1930 yılında tamamlanmıştır. 1932-1951 yılları arasında Halkevleri’nin Ankara şubesi olarak açılmış, bu tarihten sonra 1976 yılına kadar Türk Ocakları başta olmak üzere birçok bakanlık ve kurumlara hizmet etmiştir. 1975 yılında Resim ve Heykel Müzesi olarak kullanılmak üzere Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca 1976 yılında teslim alınan binada yapılan restorasyon ve müzeye dönüştürülme çalışmalarının ardından 2 Nisan 1980 yılında açılmıştır. 2011 yılına kadar yapısal sorunları nedeniyle farklı tarihlerde onarım ve tadilat çalışmaları yapılmıştır. Müzenin görkemli konser salonunda önemli toplantılar, törenler, konserler, tiyatro, opera ve bale temsilleri gerçekleştirilmiştir. I.Ulusal Mimarlık Dönemi’nin en seçkin örneklerinden olan Türk Ocağı Eski Binası, 1980 yılında Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünce, aslına uygun olarak yapılan değişiklikler sonucunda Resim ve Heykel Müzesine dönüştürülmüştür. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı hizmet veren Müze binasında; teşhir salonları, Türk Salonu, konser-tiyatro salonu, yönetim bölümü ve depolar bulunmaktadır. Ankara Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonu; Osmanlı’dan Cumhuriyete, 1960’lardan 1990’lara ve günümüze kadar uzanan tarihsel çerçevede sunulmaktadır. Müze, 200 yılı aşkın tarihi serüveni olan bünyesindeki eserlere ev sahipliği yaparak güçlü temsiliyetini de ortaya koymaktadır.

 • avatar

  Mehtap Paşa

  Sanat, bizim doğamızda olan bir tabiattır. girişi 20 TL olan fevkalade bir Resim Heykel Müzesi. Burayı hiç gelmemiştim, burayı daha önce neden gelmedim ki... kınıyorum kendimi. Bu aralar sık sık gelmem gereken yerlerin arasına girdi bile. Etnegrafya yapılı ikiye ayrılmış olan müze. Çok değerli taşları mevcut, bayağı derecede bizleri etkileyecek olan güzellikle dolu. Şaşırıyorum, bu kadar güzel müze olabilir mi? Hayran kaldım sonsuzca...

 • avatar

  Beyza

  Müzede çok fazla eski eser bulunmuyordu bu beni biraz üzdü. Modern sanat eserleri çoğunluktaydı. Binanın içi çok güzel. Biletler 25 tl. Bana pahalı geldi eser sayısına göre. Bir de keşke üniversite öğrencilerine de ücretsiz olsa giriş müzelerimizde. Yan tarafında bulunan etnografya müzesine de ilginiz varsa girebilirsiniz. Şahsen müze kartım olmasaydı ben girmezdim. İstanbuldaki Etnografya müzesinden sonra gözüme çok küçük geldi. Atatürk'ün ilk yattığı yer hemen girişte bulunuyor içeriye girip oraya bakmanızı öneririm.

 • avatar

  Murat AYANOĞLU

  6 Nisan 1980 tarihinde hizmete giren müze, 1927’de “Türk Ocakları Merkez Binası” olarak inşa edilmiş olan ve I. Ulusal Mimarlık Akımının en güzel örneklerinden kabul edilen tarihi binada yer alır. Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk plastik sanatının tarihinin oluşum ve gelişim dönemlerini yansıtan sanat eserlerini içeren zengin bir koleksiyona sahiptir. Müzede Osman Hamdi Bey’den Abdülmecid Efendi’ye, Şeker Ahmet Paşa’dan Fikret Mualla’ya, Şevket Dağ’dan Şefik Bursalı, İbrahim Çallı, Abidin Dino’ya çok sayıda sanatçının orijinal eserleri sergilenmektedir.

 • avatar

  Cemil Yarsel

  Öncelikle, Ankara Resim ve Heykel Müzesi, resim veya heykel sanatlarından birine ilgisi olmayan kişiler için ziyaret edilecek bir yer değildir. Mezkur sanatlara ilginiz olmasa da tek sefer, merağınızı gidermek için gidebilirsiniz. İki katlı olan bu komplekste kimisi çok değerli olan sanatçıların şaheser olarak adlandırılabilecek eserleri de sergilenmekte. Benim en çok hoşuma giden odası Osman Hamdi Bey ve Şehzade Abdülmecit'in bazı eserlerinin sergilendiği "Oryantalist Yorumlar Odası" oldu. Bilhassa, Osman Hamdi Bey'in "Silah Taciri" adlı resmini incelemek isteyenler gidip bunu yapabilir. Belirttiğim tablonun resmini yorumuma iliştiriyorum.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar