Ankara Roma Tiyatrosu

4 (7 Yorum)

Ankara’nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde yer alan Antik Roma Tiyatrosu, yapım tarihi kesin olarak bilinmeyen bir antik yapımdır. Ancak yapılan araştırmalar sonrasında MS 2. Yüzyıl içerisinde yapıldığı da tahminler arasında yer almaktadır.

Roma Tiyatrosu Tarihi

1982 yılında inşaat kazısı esnasında ortaya çıkan bulgular doğrultusunda kazı çalışmaları başlamıştır. İlk kazı çalışmaları 1982 ile 1986 yılları arasında Anadolu Medeniyetler Müzesi öncülüğünde gerçekleşmiştir. Sonrasında ise 25 Şubat 1992 tarihinde sit alanı olarak tescillenen Ankara Roma Tiyatrosu içerisinde parados binaları, seyirci oturma alanları ve sahne odası yer almıştır. Bunun yanında pek çok heykel ve eşyalar da kazı içerisinde ortaya çıkarılan bulgular olarak ifade edilmektedir.

Ankara Roma Tiyatrosu odaklı kazılar içerisinde 1982-1986 yılları arasında bu döneme ait pek çok eşya ortaya çıkarılmıştır. Bu eşyaların hepsinin tiyatro icra edenlerin kullandığı plastik bulgular oldukları da ifade edilmektedir.

Ankara Roma Tiyatrosu

2009 ile 2021 yılında ise daha çok Ankara Roma Tiyatrosu’nun Roma döneminden sonraki evrede ne amaçlarla kullanıldığına dair bulgulara erişilmiştir. Selçuklu ve Osmanlı dönemleri içerisinde bu bölgenin seramik ve cam üretim merkezi olduğu saptanmıştır. Alanda yer alan hatalı seramik eşyalar, lüleler ve okunamayacak halde yer alan sikkeler bu durumu destekleyen unsurlar olarak görülmüştür. Bu eserlerin hepsi şu anda Anadolu Medeniyetler Müzesi’nin alt katında ziyaretçilere sergilenmektedir.

Son yapılan kazı çalışmalarından sonra Ankara Roma Tiyatrosu Ankara Büyükşehir Belediyesi kontrolüne verildi. Bundan sonraki zaman diliminde de bu tiyatronun restorasyon çalışmalarına tabi tutulması kararı verildi. Üç boyutlu modellemeler yapılmasına karşın restorasyon çalışmaları büyük tartışmalara yol açtı. Eserin orijinalinde Ankara mermeri kullanılsa da restorasyon çalışmalarında beyaz mermerin tercih edilmesi çoğu kişinin tepkisine neden oldu. Restorasyonun gerekli uygunluğa göre gerçekleştirilmediğinden ve yeni bir tiyatronun meydana getirildiğinden bahsedildi.

Antik Tiyatro

Antik tiyatroya dair son restorasyon çalışmaları da Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatıldı. 5 Ağustos 2020 tarihinden itibaren devam eden bu çalışmalar sonrasında aslına uygun bir Ankara Roma Tiyatrosu görünümü elde edileceği ve ziyaretçilere açılacağı da gelen değerlendirmeler arasında yerini alıyor.

Roma Tiyatrosu Nerede, Giriş Ücreti ?

Roma Tiyatrosu Ankara ilinin Altındağ ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 90 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Roma Tiyatrosu 'nu gezmeye gelmişken Ankara civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Ankara 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Ankara Roma Tiyatrosu Kredi Kartı
Ankara Roma Tiyatrosu Sigara İçilmez
Ankara Roma Tiyatrosu Park Yeri
Ankara Roma Tiyatrosu Müze
+(5)

Fiyatlar


Konum

Merkez, Altındağ Merkez, Altındağ, Kale, Bentderesi Cd., 06050 Ulus/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4 Puan

 • avatar

  Altan Soylu türk

  Tarihi güzel bir arkeolojik eser Görülmeye değer herkese Tavsiye ederim.

 • avatar

  Mehmet Tunçer

  Burası 1980 lerin başında bulunan çok önemli bir Roma Dönemi Tiyatrosudur..Uzun yıllar çevre düzenlemesi yapılamamıştır, bakımsız ve terk edilmiş birakılmıştır. Son 1,5 yıl içinde sayın BŞB başkanı Mansur Yavaş ve KTV Dairesi başkanı sn Bekir Ödemiş tarafın el atılarak onarım ve arkeopark çalışmaları başlatılmıştır. Bu konuda akademik yazı ve kitaplarıma bakınız..

 • avatar

  Buket Ocak

  Bu kadar büyük bir değerin böyle bakımsız bırakılması üzüntü verici

 • avatar

  Yunus genç

  Bakım ve restorasyon ????????????

 • avatar

  Sedat Altundal

  Binlerce yıl önce, binlerce bireyi nice gösterilere doyuran, başkentin göbeğinde bir miras daha oluruna terkedilmiş bir hâlde yatıyor. Ufak bir teselli niyetine de sahnenin temel kısmı pek de "özgün" bir şekilde "restore" edilmiş bulunmakta!

 • avatar

  İbrahim Ergün

  Bugün geçerken gördüm tadilat var ne zaman biter bilmiyorum

 • avatar

  Mehmet Arabacı

  Ankara tarihine çok şey katan bu kültür mirasnın M.S 2. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 19:00
Salı 09:00 - 19:00
Çarşamba 09:00 - 19:00
Perşembe 09:00 - 19:00
Cuma 09:00 - 19:00
Cumartesi 09:00 - 19:00
Pazar 09:00 - 19:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar