Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

4.6 (10 Yorum)

AVEM olarak da bilinen Ankara Vakıf Eserleri Müzesi; Ankara’nın Altındağ ilçesi içerisinde yer almaktadır. 7 Mayıs 2007 tarihinden beridir ziyaretçilere açık olan bu müzenin denetim işlemleri ise Etnografya Müzesi tarafından gerçekleştirilmektedir. Ankara Vakıf Eserleri Müzesi içerisinde Anadolu kültür ve geleneklerine dair detaylar yer alıyor. Bu eşyaların sergilendiği müze herkesin ziyaretine açık halde de bulunuyor. Bu sayede de herkesin geçmişten izler bulacağı ve insanların yaşam tarzları hususunda da bilgi birikimine sahip olmaları durumu da görülebilecektir. Bu müzenin tamamen kültürel amaçlar doğrultusunda meydana getirildiği de ifade edilmektedir. Bu sayede de son derecede işlevsel ve ilgi çeken bir müze olarak tabir edilmektedir.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi’nin binası ele alındığında mimari detaylara ya da geleneksel unsurlara yer verilmediği de görülebilmektedir. 1927 yılında meydana getirilen bu binanın ilk Ulusal Mimarlık Dönemi’ne uygun olarak inşa edildiği söylenebilmektedir. 1928 ile 1941 yılları arasında da bu binanın Hukuk Mektebi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sonrasında da Ankara Kız Sanat Mektebi ve YÖK’e bağlı kız öğrenci yurdu olarak kullanılmıştır. 2004 yılına kadar da Ankara Müftülüğü bu binada hizmet vermiştir. Nisan 2004 ise bu binanın boşaltıldığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün kullanımına sunulmuştur. Sonrasında yapılan restorasyon çalışmalarıyla beraber Ankara Vakıf Eserleri Müzesi adı altında ziyaretçilere açılmıştır.

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi içerisinde uzun yıllar boyunca Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde yer alan farklı eserlere yer verilmiştir. Anadolu’nun farklı coğrafyalarından toplanarak oluşturulmuş olan koleksiyon, Ankara Vakıf Eserleri Müzesi içerisinde toplanmıştır. Burada el yazması eserlerin yanı sıra hat eserleri, çiniler ve Kuran-Kerim’ler de yer almaktadır. Aynı zamanda da 13. Yüzyıla dayanan Ahi Evran Cami eşyalarının yanı sıra Divriği Ulu Cami kapılarının da burada yer alan nadir eserler arasında yer aldığı da ifade edilmektedir. Öte yandan daha önceki yıllar içerisinde yurtdışına giden ve sonrasında da geri getirilen eşyaların da bu müze içerisinde yer aldığı da bilinmektedir. Ankara Vakıf Eserler Müzesi her zaman farklı tarihi öğelere de yer veriyor.

Adres: Anafartalar, Atatürk Blv No:23, 06050 Altındağ/Ankara

Saatler: 10:00 – 18:00

Telefon: (0312) 311 49 25

Kuruluş tarihi: 2007

Tür: Tarih müzesi

Daha fazla göster

Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Kredi Kartı
Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Sigara İçilmez
Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Park Yeri
Ankara Vakıf Eserleri Müzesi Müze
+(3)

Konum

Anafartalar, Atatürk Blv No:23, 06050 Altındağ/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6 Puan

 • avatar

  Deniz KALOÇ

  Operanın karşısında bulunan bu müzeyi çok ilgili ve bilgili bir sanat tarihçisi hocamız gezdiriyor. Halıların ne anlama geldiğini öğreniyorsunuz.

 • avatar

  Ahmet Durmaz

  Müzede görülmesi gereken birçok tarihi eser bulunmaktadır Ankara'ya tatil planı yapanların bu müziği listelerini eklemelerini tavsiye ediyorum

 • avatar

  eyüp özkan

  İçeride kıymetli bir çok eser mevcut. Giriş ücretsiz herhangi bir bilete veya müze kart a gerek yok. Çalışanlar bir köşede oturmuş çay sohbet muhabbet hiç bir bilgilendirme yok girişi tuhaf olmasına rağmen, her şey güzel.

 • avatar

  Hazal Yeşilkaya

  Giriş ücretisiz. Halı, kilim, ahşap, maden, çini, deri ve el yazması eserlerin sergilendiği müzede, 13'üncü ve 14'üncü yüzyıldan kalma ahşap, 16'ncı yüzyıldan kalma el yazmaları, çini ve halılar olmak üzere nadide eserler yer almaktadır.

 • avatar

  murat sarayll

  İçerikten çok, personelin işini severek yapmasına hayran kaldım. Kısa sürede gezip,hemen çıkacağım bir müzede, bir saatten fazla kaldım.????

 • avatar

  Halil Ölmez

  Açıkçası daha kapsamlı bekliyordum ama yine de görülmeye değer. Eskinin binalar arasında sıkışık haldeki müzesi çevresi açılınca daha iyi bir konuma kavuşmuş. Sırt çantanızı açığa bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Vakıfların yayınları camekanlarda yer alıyor ve incelemek istediğinizde yardımcı olacak kimse yok. Kitaplara yöneldiğinizde sanki gidin artık der gibi buraya kadar denilmesi hoş değil ama eserlerin hatrına puanlamada bunu dikkate almıyorum. Bazı eserlerde nereden geldiği yada ne olduğu bilgisi yer almıyor (sarıklar gibi). Kur'an'ı Kerim koleksiyonu şahane.

 • Çok değerli vakıf eserlerini bünyesinde barındıran müze. İçinde son bir kaç yüzyıldan kalma çok sayıda halıyı inceleyebilir, vakfiye yazılarını okuyabilir ve nefis Kur'an-ı Kerim yazmalarını müşahede edebilirsiniz. Bunların yanı sıra sergilenen eserler arasında eski camilere pencere, şamdan, çini vb. tarihi mirasla tanışabilirsiniz. :)

 • avatar

  Emrah Kılıç

  Bu bina1928'de yapımı tamamlanan ve Atatürk'ün emri ile "Ankara Hukuk Mektebi" olarak hizmet veren bir eser.Bugün Vakıf Eserleri Müzesi olarak hizmet vermekte.Güzel eserler var, gezilmeli.

 • avatar

  mertkan morkoç

  Müzeyi görmenizi tavsiye ederim. Özellikle Seher Hanım'a ilgisinden dolayı teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 • avatar

  Sema ÇİL

  Türkiye'nin çeşitli yerlerinden gelen vakıf eserleri sergileniyor. Bolca halı ve kilim örnekleri var camilerden 18.-19. yy özellikle. El yazması kuran ve çeşitli kitaplar da mevcut. Ayrıca şiddetli yağmur esnasında sığındık müzeye. ???? bizi ağırladıkları için de teşekkürler.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar