icon
Yükleniyor..

Antalya Arkeoloji Müzesi

Perge Antik Kenti’nden çıkarılan heykellerin diğer eserlerden rol çaldığı Antalya Müzesi, Alt Paleolitik Çağ’dan Roma Dönem’ine kadar uzanan bir döneme tanıklık ediyor. Antalya sınırlarında yaşamış üç önemli Akdeniz antik uygarlığı Likya”, “Pamfilya” ve “Pisidya”ya adanan Antalya Müzesi, 1988’de “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülünü aldı.

30.000 Metrekarelik Alan

Kuruluşunda öğretmen Süleyman Fikri Erten’in büyük emeği olan müze, 1. Dünya Savaşı sırasında tarihi eserlerin işgal güçlerinden korunması fikriyle ortaya çıktı. Fikri Bey 1919’da Antalya mutasarrıflığına başvurarak, kendini fahri Âsâr-ı Âtika (tarihi eser) memuru tayin ettirdi ve öncelikle merkezdeki eserleri toplayarak müzeyi kurdu.

1922’de Kaleiçi’ndeki Alaeddin Cami’de kurulan ve 1972’de bugünkü binasına taşınan Antalya Müzesi, tam 30 bin metrekarelik bir alana yayılıyor. 14 sergi salonu, çocuk bölümü ve açık hava galerilerinin yanı sıra bahçesiyle de dikkat çekiyor.

Prehisyoryadan Osmanlı Kültürüne Uzanan Bir Yolculuk

Sergilenenler arasında doğa tarihi ve prehistorya koleksiyonu, tanrı ve imparator heykelleri, mezar kültlerine ait eserler, sikkeler, mozaik ve ikonalar bulunuyor Bölgedeki çok sayıda kurtarma kazısı ve ören yeri çevre düzenlemeleri de Antalya Müzesi’nce yürütülüyor. Koleksiyonunun büyük bölümü çevre kazılardan elde edilen müzenin etnografik eserleri de bölgeden toplandı. Geniş etnografya koleksiyonunun önemli bir bölümüyse Osmanlı kültürünü anlatıyor.

Çocuk Bölümü

Bu salonda çocukların çağlar önce oynadığı oyuncak ve oyunlar sergilenmektedir. Ayrıca birçoğu artık yok olmuş tipik bir Anadolu kenti çarşısı görülebilir.

Tabiat Tarihi ve Prehistorya Salonu

Bu salonda dünyanın oluşumuna tanıklık etmiş fosiller ve insanlık tarihinin ilk buluntuları olan eserlere yer verilmiştir. Avcılık ve toplayıcılık düzeninden yerleşik düzene geçen ve bununla birlikte uygarlığa ilk adımını atan insanoğlunun ürettiği kullanım eşyaları, inanışlarına ait idoller, heykelcikler ve Anadolu’nun en eski ölü gömme geleneklerinden birini yansıtan küp mezar sergilemesi de bu salonda yer almaktadır.

Seramik Eserler Salonu

Uygarlığın ilerlemesi ile birlikte pişmiş toprak eserlerdeki estetik ve teknolojik gelişimi, Geometrik Dönem’den (İ.Ö.1100) Bizans Dönemi’ne (İ.S.1100) kadar kronolojik olarak bu salonda görmek mümkündür.

Bölge Kazıları Salonu

Bölge kazılarından gelen eserlerin sergilendiği bu salonda Likya, Pamfilya ve Pisidya bölgelerinde yer alan ören yerlerinde üniversiteler tarafından yapılan arkeolojik kazıları ve Müzenin yaptığı kurtarma kazıları sonucu gün ışığına çıkmış eserlerden örnekleri görmek mümkündür.

İmparatorlar Salonu

Bu salonda Roma Dönemi’nin imparatorları, imparatoriçeleri ile dönemin önemli politik şahsiyetlerinin MS 2. yüzyıla tarihlenen ve Perge’den bulunmuş olan heykeller bu salonda sergilenmektedir.

Tanrılar Salonu

Bu salonda heykeltıraşlık ve mitolojinin muhteşem birleşimini görmek mümkündür. Yunan mitolojisinde adı geçen, tanrıların kralı Zeus, aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit, güneş ışığının tanrısı Apollon gibi tanrı ve tanrıça heykelleri yer alır.

Mozaik Salonu

Bir Pamfilya şehri olan Seleukeia’nın agorasında bulunmuş olan “Filozoflar Mozaiği” bu salonun en etkileyici eserlerindendir. Mozaiklerin yanı sıra, bu salonda Perge heykeltıraşlık atölyesinin ürünü olan bir heykel grubu ve yine aynı atölyeye ait ve üst yarısı ABD’de olan Herakles Heykeli’nin alt yarısı da görülebilir.

Perge Batı Cadde ve F5 Çeşmesi Salonu

Bu salonda Batı Caddeden çıkan Athena heykeli, Helenistik Dönem Kuleleri önündeki meydandan çıkan Aphrodite heykeli ile kuzey hamamının batı köşesinde yer alan F5 Nymphaeumu havuzu içinden açığa çıkarılan toplam 13 adet heykel sergilenmektedir.

Perge Tiyatrosu Salonu

Perge Tiyatrosunda yapılan arkeolojik kazılar sonucu sahne binasından ele geçirilen on yedi adet anıtsal heykel, frizler ve bazı mimari parçalar bu salonda sergilenmektedir.

Lahitler Salonu

Bu salonda sergilenen lahitlerin büyük bölümü Perge nekropolünde yapılan kazılardan ele geçmiştir. Bu salonda Madalyonlu, Sütunlu ve Girlandlı, Pamfilya tipi lahitler ile Girlandlı Lahit ve Herakles Lahdine ait parçalar da görülebilir.

Ölü Kültü Salonu

Müze ek binasının alt katında ölü gömme geleneklerine ait örnekler sergilenmektedir. Patara Antik Kentinde ortaya çıkmış oygu gömüt canlandırması; Perge’de bulunmuş muhteşem Dioniziak lahit; Limyra Heroon’una ait bir karbir karyatid, alınlık ve frizler; Limyralıları, Ptolemaioslar ailesi için inşa ettikleri tapınağa ait heykeller ve yazıtlar bu salonda görülebilir.

Sikke, Küçük Eserler ve İkonalar Salonu

Bu salonun sikke sergilemesi bölümünde Pamfilya, Pisidya ve Likya bölgesi sikkeleri, Elmalı Sikkeleri ile Beylikler Dönemi, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri sergilenmektedir.

Etnoğrafya Salonu

Antalya Müzesi’nin Etnografya bölümü, iki büyük salon ile bu salonları birleştiren bir geçişten ibarettir. Etnografya salonlarında Türk İslam Eserleri ile yakın tarihimizin en güzel kültür objelerini içeren eserler ve canlandırmalar görülebilir.

Sinevizyon Salonu

Antalya ili ve örenyerlerinin bilgilerinin verildiği, Antalya Müzesi Müdürlüğü’ne ilişkin anlatımın yapıldığı ve çeşitli görsellerin izlenebildiği salondur.

Hazır Gelmişken

Müzenin yanı başında bulunan Atatürk Kültür Parkı’nın bir ucu Konyaaltı sahiline uzanıyor. Bu geniş ve yeşil parkta pek çok kafe ve restoran var. Büyük bir yapay göl, açık hava tiyatrosu, cam piramit, Atatürk Kültür Merkezi ve aquaparkı da ağırlayan bu parkta bisiklet kiralamak da mümkün. Sitemizde bulunan Antalya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Antalya 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Antalya Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Antalya Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Antalya Arkeoloji Müzesi Müze
Antalya Arkeoloji Müzesi Rezervasyon
+(3)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.7 Puan

 • avatar

  @spaykymoon

  Antalya'ya her gidişimde adeta koşarak gittiğim müze. Otoparkı var. Tramvay ile önünde iniliyor. Çocuklar da düşünülmüş. Bahçeside çok büyük; kafesi de mevcut. Tavuskuşları ile bir anda göz göze gelebilirsiniz:) Müzenin içinde bulunan heykellerin büyük bir bölümü Perge Antik Kenti kazısında bulunanlardan oluşuyor. Müzenin sembolü olan Dansöz Kadın Heykeli çok büyüleyici. Tavsiyem önünde bulunan tabureye oturup; bu muhteşem heykele odaklanmanız. Akşam saat 20:00'de kapanıyor ve Müzekart ile ücretsiz giriş yapılabilir.Müzeyi gezdikten sonra şehir merkezine yakın bir konumda bulunan (Aksu ilçesi) Perge Antik Kenti'ne de uğramayı sakın unutmayın.

 • avatar

  @furkansarioglu

  Kesinlikle Antalya'ya gelince ilk önce gelinip görülmesi gereken bir müze o kadar çok çeşitlilik var ki müzeleri detaylica gezmeyi incelemeyi sevenler için en az 3.4 saat zaman ayirmak lazım belki yetmeyebilir bile merkezden yuruyerek 40 dakika sürüyor otogardan batıgar durağından binip müze durağında inerseniz direkt önünde iniyorsunuz. Antalya ve çevresinde kazılarda bulunan bütün kalıntıların en degerlileri burada bulunuyor. Mezarlarin,heykellerin detayları o kadar başarılıki dakikalarca incelemek istiyor insan. Kesinlikle görülmesini siddetle öneririm

 • avatar

  @ozgurb

  Son bir yılda Efes antik kenti, Çanakkale Troya müzesi ve Antalya Müzesi gezilerim Türk müzeciliğine karşı görüşlerimi tamami ile değiştirdi. Benim cahilliğimmiş :). Gezdim öğrendim.. Öncelikle müzesi kart geçiyor.. girişte prehistorik dönem ve ilk çağ insanlığı ile ilgili eserler var çocuklar için, zamanı ve insanlığın gelişiminin minyatür karakterler ile harika bir sunumu var.. tebrikler, Çocukların ilgisini çekebildiniz.. devamında büst heykel ve mezar odalarının olduğu çok zengin bir koleksiyon var.. ışıklandırma bilgilendirme iyi durumdaydı. Sona doğru sikke mühür ve ikonları olduğu üst kata geldiğimizde bizim enerjimiz çoktan tükenmişti. Ancak onların da sunumu güzel.. müzeyi gezmemizi tavsiye ediyorum.. zaten şehir merkezinde.. min 1.5-2 saatinizi verin derim.. bahçe kısmı biraz bakımsız ancak antalya yazında da o alanda pek çekici değildi.. belki bu alanda da düzenleme yapılabilir atıl görünümünde ...

 • avatar

  @ilkaybicici

  Mutlaka gidilmesi gereken bir yer tabi müze gezmeyi sevenler için söylüyorum.mUe kart ile girdim. Müze kartı ücreti 60 tl. Çocuklar icin ücretsiz. Tuvalet var. Otoparkı var ve ücretsiz.oldukca fazla heykel var. Bunun dışında konya altı plajına çok yakın dilerseniz buraya da gidebilirsiniz. Bence konum olarak gayet güzel. Normal zaman da sabah saat 08.00 de açılıyor. Akşam saat 20.00 da kapanıyor. Fakat bayramda vs. Gidilecek ise önceden telefon açıp saatleri sorulmalı. Değişkenlik gösterebiliyor.

 • avatar

  @resatfonta

  Bu hafta tramvayın ilk durağından son durağına kadar müzeyi ziyaret etmek için gittim. 30 yaşındayım, endüstri mühendisiyim. 9 lira banka kartımda para vardı, 50 lira da nakit param. Fiyatına internetten bakmadan gittim, beklentim maksimum 35-40 liraydı. Sorduğumda 55 lira olduğunu öğrendim, yetkiliye abla daha uygun bi alternatif yok mu diye sordum, yok dendi. 5 lirayı kart ile 50 lirayı da nakit ödeyeyim dedim, bir üst yetkili ellerini arkasında bağlamış, mükemmel laçka bi tavırla yok öyle olmaz yapamayız dedi. Ben resepsiyonda çalışıyorum, gün geliyor 30 bin lira tahsilat yapıyorum, 1 lirası nakit 29.999 lirası Kk bile olabiliyor, kasa da açık çıkma durumu yok, bu kadar saçma bir olay ve bahane olamaz. Gururum o kadar kırıldı ki, o kadar fazla turist peçete gibi paramızı istediği gibi harcarken, ben günde 12 saat çalıştığım işimden kazandığım paramla o gün, kendi ülkemde doğduğum şehirde ikinci sınıf insan oldum. Gidiş amacım o kadar farklıydı ki, istiyorlar ki bizler kültürlenmeyelim, istiyorlar ki bizlerin yüzü gülmesin. İnadına daha çok para kazanıp, bu zihniyette ne kadar çok insan varsa onları kendi paramla ben yerin dibine sokmak, onlara kibar değil de hayvan gibi davranmak için var gücümle çalışacağım. Sanıyorsunuz ki devran dönmez. Yazıklar olsun sizin hepinize.

 • avatar

  @burcukale

  Antalya’da Yer Alan Türkiye’nin En Büyük Müzelerinden Biridir. 1919’da Antalya’nın İtalyanlar Tarafından İşgali Sırasında İşgal Kuvvetleri İle Birlikte Gelen Arkeologlar, Yöreyi Gezerek Buldukları Eserleri Toplayıp İtalyan Konsolosluğu’na Taşımaya Başladılar. O Zamanlar AntauTarihine İlgi Duyan Ve Arkeolojiyi Seven Lise Öğretmeni Süleyman Fikri Erten, Tarihi Eserleri Medeniyet Adına Topladıklarına İddia Eden İtalyanların Bu Hareketlerine Karşı Çıktı. Tekeli Mehmet Paşa Cami’nin Yanında Terk Edilmiş Küçük Bir Mescidi Düzenleyerek Antalya Müzesi’nin İlk Temelini Atmış Oldu. Daha Sonra İtalyanların Antalya’dan Çekilmesi Üzerine Onların Topladıkları Eserleri de Bu Büyük Müzeye Getirdi. 1937 Yılında Sonra Yivli Minare Cami Olarak Kullanıldı. Burada Bölgede Yapılan Kazılarda Bulunan Eski Uygarlıkların Kalıntıları Bir Toprak Üzerine Çıkarılıp Sergileniyordu. Müze, Günümüzde Konyaaltı İlçesinde Bulunan Binasına 1972’de Taşındı. Antalya Müzesi 1988 Yılında “Avrupa Konseyi Özel Ödülü’ne Layık Görüldü.

 • avatar

  @bircankahramanb

  Müzenin önünde de yazdığı gibi; ''Bir vatanın sahibi olmanın yolu, o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanımak ve sahip olmaktan geçer'' Mustafa Kemal ATATÜRK. Çok iyi yapılandırılmış harika bir müze???????????????? En çok antik kentin yer aldığı Antalya’ya yakışan bir müze olmuş???????? Gez gez bitmiyor, minimum 2 saatinizi ayırmalısınız. Çocuklar için küçük bilgilendirici Çocuk salonu yapmaları özellikle çocukların müzeleri sevmeleri adına harika olmuş. Müze içinde Antalya da bulunan birçok Ören yerine ait eserler yer alıyor. Muhteşem heykeller eski insanların becerisine hayran bıraktırıyor. Gitmenizi kesinlikle öneririm. Eğer Antalya’ya gezi planınız varsa ve ilginiz varsa mutlaka listenize ekleyin derim. Ayrıca Demre’deki Likya Uygarlıkları Müzesine de vaktiniz olursa gidin. Oldukça birbirini tamamlayan iki müze ???? emeği geçen herkesi tebrik etmek gerek, umarım böyle müzelerimizin sayısı artar????????????????

 • avatar

  @tariktalhakayma

  Çok müze ve antik kent gezdim ve bu müzeler içinde en iyilerde listeleyebileceğim bir müze Antalya Müzesi... özellikle heykeller,para koleksiyonu ve eski cam şişeler güzeldi ilgimi çekti. Ayriyeten müze yönetimince çok temiz ve muntazam şekilde düzenlenmiş,bakılmış. İçerideki güvenlik görevlileri de lavabo hakkında yardımcı oldu çok ilgililer "ilerde sağ tarafta oraya gidin" demedi buyrun beni takip edin diyerek yol gösterdi. Bunun yanı sıra müzenin bahçesini övebilirim deniz gören güzel gölgelik yeşillik bir bahçe tavus kuşu ve çeşit çeşit tavuk ve horozlar da var. Türk kahvesinin de ucuzluğu dikkatimi çekmedi değil..! Antik heykellerin yanında müze kart ile yüzde 50 indirimli (3.5 türk lirası ediyor) türk kahvesi içebilirsiniz. Antalya'ya giden tarih ve sanat seven birinin burayı pas geçmemesini öneririm. Dikkatimi çeken hususları yazdım umarım yardımcı olur. Teşekkürler.

 • avatar

  @nilayak

  Perge Tiyatrosu Salonu: Perge Tiyatrosunda yapılan arkeolojik kazılar sonucu sahne binasından ele geçirilen on yedi adet anıtsal heykel, frizler ve bazı mimari parçalar bu salonda sergilenmektedir. Lahitler Salonu: Bu salonda sergilenen lahitlerin büyük bölümü Perge nekropolünde yapılan kazılardan ele geçmiştir. Bu salonda Madalyonlu, Sütunlu ve Girlandlı, Pamfilya tipi lahitler ile Girlandlı Lahit ve Herakles Lahdine ait parçalar da görülebilir. Ölü Kültü Salonu: Müze ek binasının alt katında ölü gömme geleneklerine ait örnekler sergilenmektedir. Patara Antik Kentinde ortaya çıkmış oygu gömüt canlandırması; Perge’de bulunmuş muhteşem Dioniziak lahit; Limyra Heroon’una ait bir karbir karyatid, alınlık ve frizler; Limyralıları, Ptolemaioslar ailesi için inşa ettikleri tapınağa ait heykeller ve yazıtlar bu salonda görülebilir. Sikke, Küçük Eserler ve İkonalar Salonu: Bu salonun sikke sergilemesi bölümünde Pamfilya, Pisidya ve Likya bölgesi sikkeleri, Elmalı Sikkeleri ile Beylikler Dönemi, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı sikkeleri sergilenmektedir. Etnoğrafya Salonu: Antalya Müzesi’nin Etnografya bölümü, iki büyük salon ile bu salonları birleştiren bir geçişten ibarettir. Etnografya salonlarında Türk İslam Eserleri ile yakın tarihimizin en güzel kültür objelerini içeren eserler ve canlandırmalar görülebilir. Sinevizyon Salonu: Antalya ili ve örenyerlerinin bilgilerinin verildiği, Antalya Müzesi Müdürlüğü'ne ilişkin anlatımın yapıldığı ve çeşitli görsellerin izlenebildiği salondur. Kaynak: "Antalya Müzesi", Dünden Bugüne Antalya II. Cilt, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, 2012, Antalya, s.183

 • avatar

  @ferdikara

  Çok çok güzel yapanlardan Allah razı olsun gidip. Görün


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 20:00
Salı 08:30 - 20:00
Çarşamba 08:30 - 20:00
Perşembe 08:30 - 20:00
Cuma 08:30 - 20:00
Cumartesi 08:30 - 20:00
Pazar 08:30 - 20:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar