icon
Yükleniyor..

Antalya Oyuncak Müzesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından Eylül 2010'da başlayan oyuncak müzesi çalışmalarına İstanbul Oyuncak Müzesi'nin sahibi yazar Sunay Akın’ın da danışman olarak katıldı. Müze, 23 Nisan 2011'de Antalya Kaleiçi'nde gerçekleştirilen törenle açıldı. Müze İstanbul ve İzmir'den sonra Türkiye'deki üçüncü oyuncak müzesi konumundadır.

Çocuğunun için unutulmaz bir geziye davet etmenin yanı sıra sizleri de çocukluğunuza götürecek Antalya Oyuncak Müzesi. Antalya’da tatil yaptığınız günlerin birine dahil edip hem çocuğunuza hem de kendinize eğlenceli saatler ayırabileceğiniz bir yerdir. Müzeye ilk girdiğinizde sizleri Nasreddin Hoca ve eşeği selamlayacak.

 

Araştırmacı, şair, yazar Sunay Akın’ın öncülüğünde 2011, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda hizmete giren Antalya Oyuncak Müzesi, yaklaşık 3 bin antika oyuncağın sergilendiği masalsı bir dünyanın kapılarını misafirlerine açıyor. Türkiye’nin ilk oyuncak Müzesi İstanbul Oyuncak Müzesi’nin kurucusu Sunay Akın danışmanlığında açılan müze, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önemli kültür projelerinden biri. Antalya Kaleiçi’nde yer alan müze, İstanbul ve İzmir’in ardından Türkiye’deki üçüncü oyuncak müzesi olma unvanına sahip. 1860’lardan 1980’lere dek antika değeri taşıyan 3 bine yakın oyuncağı içeresinde bulunduran müzede yerli ve yabancı üretim pek çok oyuncak sergileniyor. 

Antalya gezilecek yerler listesinde yer alması gereken bir müze. Sanayi devrimi sonrasında ortaya çıkan ilk fabrikaların ürettiği oyuncak örneklerinin yanı sıra, oyuncak tarihinin en seçkin örneklerinin yer aldığı müzede bebek evlerinin de ender bulunan örneklerini görmek mümkün. Antalya gezilecek yerler listesindeki tarihi Kaleiçi Yat Limanı’nda, adını bahçesindeki üç palmiyeden alan handa açılan müzeye ilk girdiğinizde sizi, kâğıttan bir gemi selamlıyor. Antalya Oyuncak Müzesi’nin de sembolü olan bu kâğıt gemi tarihi liman ile örtüşmesi, medeniyetin, kültürün denizden gelmesi adına da ayrı bir öneme sahip. asarım ve dekorasyonu sahne tasarım sanatçısı Ayhan Doğan tarafından yapılmış olan Antalya Oyuncak Müzesi’nde, sevilen çizgi film karakterlerinin heykellerinden Micky Mouse, Red Kit, Şirinler, Keloğlan, Kül Kedisi ve balkabağı arabası, Nasreddin Hoca ve eşeği, Şirinler, Keloğlan, Temel Reis ziyaretçilerini gezi boyunca yalnız bırakmıyor.

Oyuncak Müzeleri

Türkiye’de oyuncak müzelerinin geçmişi 1990 yılına dayanır. Prof. Dr. Bekir ONUR tarafından Türkiye’nin ilk oyuncak müzesi Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi kurulmuştur. 2004 yılında İzmir’in Bademler köyünde Arkeolog Musa BARAN tarafından kurulan Çocuk Oyunları ve Oyuncakları Müzesi, 2005 yılında şair ve yazar Sunay AKIN tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 2010 yılında Konak Belediyesi tarafından kurulan Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, 2011 yılında Antalya’da kurulan Antalya Oyuncak Müzesi ve son olarak 2013 yılında Gaziantep’te kurulan Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi ile birlikte Türkiye’de toplam 6 adet oyuncak müzesi bulunmaktadır. 

İstanbul Oyuncak Müzesi hakkında bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/muze/istanbul-oyuncak-muzesi bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Antalya Oyuncak Müzesi Nerede ?

Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya ilinin Muratpaşa ilçesinde yeralan Kaleiçi semtinde özel bir müzedir. Sunay Akın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan 2011'de kurulan oyuncak müzesi her yıl yüzbinlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Açık Adresi : Selçuk Mah Yat Limanı Sok. No:112, 07000 Muratpaşa/Antalya

Antalya Oyuncak Müzesi Giriş Ücreti ?

Antalya Oyuncak Müzesine giriş ücreti 1 yetişkin 40 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenciler için indirimli biletler ise 25 TL 'dir. Ayrıca İndirimli biletlerden almak isteyen kişiler; 3 yaş üzeri çocuklar, öğrenci, öğretmen, öğretim görevlisi, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar olmak zorundadır. Bu müzede müzerkart geçerli değildir.

Hazır Gelmişken

Antalya Oyuncak Müzesini gezmeye gelmişken Antalya civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Antalya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Antalya 'da gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Devamını Göster

Antalya Oyuncak Müzesi Sigara İçilmez
Antalya Oyuncak Müzesi Müze
Antalya Oyuncak Müzesi Tarihi Yer
Antalya Oyuncak Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular

Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya ilinin Muratpaşa ilçesinde yeralan Kaleiçi semtinde özel bir müzedir. Sunay Akın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan 2011'de kurulan oyuncak müzesi her yıl yüzbinlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Açık Adresi : Selçuk Mah Yat Limanı Sok. No:112, 07000 Muratpaşa/Antalya
Antalya Oyuncak Müzesine giriş ücreti 1 yetişkin 40 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenciler için indirimli biletler ise 25 TL 'dir. Ayrıca İndirimli biletlerden almak isteyen kişiler; 3 yaş üzeri çocuklar, öğrenci, öğretmen, öğretim görevlisi, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar olmak zorundadır. Bu müzede müzerkart geçerli değildir.

Konum


Yorumlar 4.6363636363636 Puan

 • avatar

  @serdar

  2011 yılında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda ziyarete açılan Antalya Çocuk Müzesi, İstanbul ve İzmir'in ardından açılan Türkiye'nin üçüncü oyuncak müzesi. Antalya’da çocuklu aileler için gezilebilecek en güzel yerlerden biri olan oyuncak müzesi, 3000’den fazla oyuncağın sergilendiği zengin koleksiyonlarıyla sadece çocuklara değil nostalji yaşamak isteyen yetişkinlere de hitap ediyor. Yıllar boyunca değişen oyuncakları yakından görebileceğiniz Antalya Oyuncak Müzesi’nde sevilen çizgi film karakterleri Şirinler, Temel Reis, Red Kit ve masal kahramanı keloğlan gibi pek çok karakterin oyuncakları ve heykelleri de görülmeye değer güzellikte. Antalya Kaleiçi’nde yat limanının hemen karşısında yer alan müzeyi her gün 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 • avatar

  @tamactijun

  Çocuklar için gayet eğlenceli tur gemilerinin hemen yanında bulunuyor. Hemen yakınında takibi 200 m uzakta otopark mevcut. Müzeye girişte bir ücret ödemedik.

 • avatar

  @zeynelabidinyildirim

  Özellikle çocuklar için çok ilgi çekici bir ortam.. ancak büyüklerinde geçmişe gidip nostalji yaşayabileceği güzel vakit geçileceği iyi dizayn edilmiş zengin içeriği ile gayet iyi bir mini müze..

 • avatar

  @yasaryagci

  Yat Limanı 'nda bulunması bir avantaj. Bizim ufaklığın en sevdiği yerlerden.. Dünyanın çeşitli yerlerinden türlü türlü oyuncaklar var. Kendi çocukluğunuzdan izler taşıyan ve sizi duygulandıracak bir yer emin olun.. Üstelik ücretsiz..

 • avatar

  @medetozdemir

  Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin hayata geçirdiği geçmiş Dünya'nın her ülkesine ait bölge bölge oyuncaklar bu Müze'de. Ben 90 nesli olduğum geçmiş dönem çizgi filmler dikkatimi çekti. Böyle insan duygulanıyor ve mutlu oluyor. Umarım bir gün evlenip çocuğum olursa gezdirmek isterdim...????????

 • avatar

  @asumangunes

  İstanbul ve gaziantep kadar güzel olmasada görülmee değer sahil kenarında kaleiçini gezerken uğramanızı tavsiye ederim ama istanbul kadar özenli değil ve açıklama metinleri eksik

 • avatar

  @adiluzun

  Belediyecilik hizmeti olarak güzel olmuş,bilhassa liman da ki yeri çok güzel,yani gittiğiniz zaman sadece müzeyi gezmiyorsunuz,otopark problemi de yok,memnun kalırsınız...

 • avatar

  @buraykara

  Kaleiçinde yer alan bu oyuncak müzesi,dokumadaki kadar büyük değil,ancak merkezi ve kolay erişilir konumu ile avantajlı.Giriş 6 tl.Panoramik asansöre yakın.İç içe 7-8 odadan meydana gelmiş.Bulabildikleri tüm oyuncakları camlı dolaplarda sergilemişler.Kız ve oğlan çocukları biraz farklı konseptler olmuş.Bebekler-tabancalar,gibi.Bahçedeki plastik oyuncaklar çok zayıf olmuş.Ahşap ve alçı oyuncaklarda az.Biraz daha çeşit gerekiyor.Daha ziyade eskilerden.Müze denince eski akla geliyor.Yeni oyuncaklar karizmayı çizermi,artık müze olmazmı,bilemedim.Eksik gibi görünsede yinede binlerce ayrı oyuncak var.Yer kısıtlı,büyüklerden kaçınılmış.Kaleiçinde gezerken niye çocuğunuzu götürmiyesiniz.

 • avatar

  @mustafagokmen

  Antalya Kaleiçinde asansör le inerseniz bile sol tarafında kalıyor. Almanya Japonya Çin Amerika ve kendi ülkemizin eski oyuncakları var. Çocuğunuzu götürebilirsiniz fiyat gayet makul. Çok ucuz.

 • avatar

  @receppayverdi

  Gezmediyseniz görmeniz gereken yerlerden biri. Özellikle de oyuncaklara ayrı bir ilgi duyuyor ve geçmişe de gitmek istiyorsanız kaçırmayın.

 • avatar

  @ismailakin

  Google haritalar ile gidecekseniz konum doğru, yolun sonunda 15 lira ücretli açık otopark var. Otopark ile müze arası yaklaşık 200 metre. Antalya Muratpaşa belediyesi tarafından hizmete sunulmuş küçük ama dolu dolu bir müze. -Genellikle 1800'lu yılların sonu 1900'lu yılların başında kullanılan oyuncaklar mevcut. - Yoğunluk olarak ABD, Almanya ve Türkiye'de kullanılan oyuncaklar var. Japonya, Peru, Rusya benim gördüğüm diğer ülke oyuncakları. - HES kodu ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. - Yakınında bulunan diğer gezilecek yerler; Yivli Minareli Cami, Deniz Biyolojisi müzesi, Şeker Muzesi (bunu tavsiye etmem), İmaret Medresesi, Antalya Mevlevihanesi. Asansörun olduğu kısım çok güzel manzaraya sahip görmenizi tavsiye ederim.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar