Aşiyan Müzesi

4.625 (8 Yorum)

Aşiyan Müzesi 1905 yılında yapılmaya başlamış olup 1906 yılında kullanılmaya hazır hale gelmiştir. Tevfik Fikret’in de 1906 ve 1915 yılında yaşamını sürdürdüğü bilinen bu ev, Tevfik Fikret’in vefatından sonra bir süre kullanımda kaldıktan sonra maddi geçim sıkıntısı nedeniyle eşi tarafından öğrenciler için kalma yeri olarak kiraya verilmiştir. Daha sonrasında Hasan Ali Yücel ve Lütfi Kırdar tarafından bu sanat dolu evin müzeye çevrilmesi kararı alınmıştır. Bu kararın alınmasının ardından 1945 yılında Tanzimat Edebiyatı ve Edebiyat-ı Cedide döneminin önemli sanatkâr isimlerinin eşyaları sergilenmek üzerine toparlanmıştır. Ve yine 1945 senesinde müze Edebiyat-ı Cedide ismiyle ziyarete açılmıştır. Tevfik Fikret’in mezarı da 1961 senesinden sonra bu müzeye defnedilmiş ve müzenin adı Aşiyan Müzesi olarak değiştirilmiştir. Şu anda da Tevfik Fikret’in yaşadığı bu ev Aşiyan Müzesi olarak insanların ziyaretine açıktır.

Tevfik Fikret, oturduğu bu evin mimarisini kendisi yapmış ve Farsçada “yuva” anlamını taşıyan aşiyan kelimesini eve uygun görmüştür.

Aşiyan Müzesi Bölümleri

Aşiyan Müzesi bölümleri birçok kısma ayrılmakta ve her bölüm ayrı işlev görmektedir. 3 katlı olup bir bahçenin içerisinde bulunan bu evde bahçesiyle beraber 9 bölüm bulunmaktadır. Bu bölümler bahçe, salon, Edebiyat-ı Cedide, Abdülhak Hamit Tarhan, çalışma odası, yemek odası, mutfak ve çamaşırhane, yatak odası, Şair Nigâr bölümü olarak sıralanmaktadır.

Aşiyan Müzesi

İdari işlerin toplandığı bölüm zemin bölümü olarak ele alınmaktadır. Salon evin girişi katında yer almaktadır. Şair Tevfik Fikret’in balmumu heykelinin bulunduğu odadır. Tevfik Fikret’in Sis başlıklı şiirinden ilham alarak Osmanlı Halifesi Şehzade Abdülmecid Efendi’nin resmettiği Sis adlı tablosu ile Tevfik Fikret’in kendi eseri olan “Krizantemli Vazo” ve “Nazime Hanım Bebek Sırtlarında” adlı tablolar bu bölümde insanlara sunulmaktadır. Şairin babası Hüseyin Efendi’nin eşyası ile oğlu Haluk’a ait fotoğraflar için ayrı birer köşe bulunur. Birinci katta o dönemin önemli isimleri olan Edebiyat-ı Cedidecilerin adının verildiği Edebiyat-ı Cedide odası bulunmaktadır. Bu odada Edebiyat-ı Cedidecilere ait kitap ve fotoğraf gibi önemli parçalar bulunmaktadır. Birinci katta bulunan diğer bir oda ise Abdülhak Hamit’in adını alan odadır.

Burada da aynı şekilde Abdülhak Hamit’e ait önemli ve değerli parçalar yer almaktadır. Bunlar; kişisel eşyalar, fotoğraflar, çalışma masası, tablolardır. Yine aynı şekilde Şair Nigar’ın önemli ve değerli eşyalarının bulunduğu ve onun ismini almış oda da birinci katta yerini almaktadır. Evin bu bölümü, Şair Nigâr Hanım’ın oğlu Salih Keramet Nigar’ın müzeye bağışladığı eşya ile kütüphane ve arşivi içerir. Evin ikinci katı Tevfik Fikret için ayrılmıştır. İkinci katta ünlü şairin yıllarca kullandığı, ondan izler taşıyan yatak odası ve çalışma odası yer almaktadır. Yatak Odası, Tevfik Fikret’in bu hayata veda ettiği bölümdür. Ölümünden sonra Mihri Müşfik Hanım tarafından alınan yüz maskı bu bölümdeki en önemli eserlerdendir. Bu odalarda şahsi eşyaları ve kendi emeğiyle yapılan resimler ve tablolar sergilenmektedir.


 

Daha fazla göster

Aşiyan Müzesi Kredi Kartı
Aşiyan Müzesi Sigara İçilmez
Aşiyan Müzesi Park Yeri
Aşiyan Müzesi Müze
+(3)

Konum

Bebek, Aşiyan Yolu, 34342 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.625 Puan

 • Tevfik Fikret'in 1906 ile 1915 yılları arasında yaşadığı ve 1945'te müzeye çevrilen evini ziyaret etmenizi öneririm. Bahçesi ve manzarası ile huzur dolu olan Aşiyan Müzesi içeri girdiğiniz andan itibaren sizi büyülüyor. Eşyaları incelerken Tevfik Fikret'in zevklerini, tablolarını seyrederken sanat kabiliyetini daha yakından tanıma imkanı buluyorsunuz. Evde dahi kendisinin tasarladığı gömlekleri ile çıkarmayan şairin aile bireyleri ve arkadaşları ile ilgili birçok bilgi sizleri bekliyor. Girişten girdiğinizde solunuzda kalan sisli bir İstanbul manzarasının resmedildiği tabloyu uzaktan ve gözlerinizi hafif kısarak incelemeyi unutmayın! Bu sayede sislerin ardındaki İstanbul siluetini göreceksiniz. 3 katlı olan evi size sesli olarak anlatan bir rehber var, her şeyi öğrenmek için birkaç saatinizi ayırmalısınız. Ayrıca görevlilerin de çok ilgili olduğunu söylemeliyim. İçeride fotoğraf çekmek yasak ancak yatak odasındaki pencereden manzaranın tadına doyabiliyorsunuz ve manzarayı ölümsüzleştirebiliyorsunuz. Her adımda Tevfik Fikret'in ne kadar şahsına münhasır biri olduğunu tekrar ve tekrar hissettiğim bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririm!

 • avatar

  Burak Mete Y.

  Konumu, tarihi, önemi ve yapısı itibariyle İstanbul'un en güzel yerlerinden biri. Boğazı tam karşısına alıyor ve önü tamamen açık o manzaraya karşı saatlerce oturabilirsiniz. Bu eski yapı Tevfik Fikret tarafından tasarlanmış ve ölümüne kadar kendisini barındırmış. Birkaç kez restorasyon geçirse de hala kusurlu olunan kısımları var. Giriş ücretsiz 20 dakikada gezilebilir içerisi. Sosyal medya için yaşayan insanların fotoğraf çekilme sırasını da beklerseniz üst kattaki pencereden dışarıya bakmanızı öneririm güzel hissettiriyor. Ulaşımı aşırı rahat değil biraz yürürsünüz ama buna kesinlikle değiyor. İstanbul'da yaşayıp da hala gitmediyseniz büyük kayıp, gezmeye geldiyseniz görmeden kesinlikle gitmeyin. İçeride sergilenen resimler oldukça hoş ve güzel resimler detaylıca incelemeden geçmeyin derim.

 • avatar

  Damla Arıkoğlu

  Nasıl mübalağa etsem bilemediğim bir yer. Küratör Ata Bey ve tüm görevliler oldukça donanımlı, kibar ve harikulade insanlardı. Giriş ücretsiz. Bu müzede sadece bir edebiyatçının evini gezmiyorsunuz. Onun fikirlerini, dönemin çatışmalarını, son Osmanlı’yı, Platon’u, Batı ile Doğu’yu görüyorsunuz. Tabi tüm bu deneyimlere Aşiyan’ın paha biçilemez manzarası da eşlik ediyor. Evin her köşesinde bize mesajlar bırakan bir Tevfik Fikret görüyoruz. Bulmaca gibi bir ev. İsteyerek ve gönülden bakarsanız göreceğiniz çok şey var. Tıpkı Sis tablosunun arkasında gizli olan İstanbul silüeti gibi…

 • avatar

  Tuğba Aydın

  Aşiyan’a 3.gidişimdi. Her defasında başka bir detayı ile mest oldum.???? Muhteşem bir ev, muhteşem bir manzara ve evin içindeki muhteşem eserler.???? Bu sefer çok şanslıydım ki karşıma Ziya Hotun bey çıktı.???????? Nasıl yürekten yapıyor vazifesini, takdire şayan doğrusu, kutlarım bir kez daha.???????? Özellikle Sis tablosu ve Atatürk’ün imzasıyla ilgili aktarmış olduğu detaylar için minnettarım kendisine.???????????? Bu güzel müzede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimle.???????? Bir kez daha gitmek dileğiyle.????????????

 • avatar

  Raa min.M

  Bugün "Aşiyan Müzesi" olarak adlandırılmış ve halk arasında tanınmış olan bu mekan , Aslında Şaiir "Tevfik Fikret" in 1906 - 1915 yıllar arasında yaşadığı evidir. 'Aşiyan' Kelimesi Farsca dilinde 'Yuva' anlamına gelmektedir. Şu anda bu mekan turizm maksatlı bir Müze olarak halk görüşü ve gezisine açıkdır.

 • avatar

  İcabi Akçaoğlu

  Yokuşu çık. Yuvaya var. Mutlu olcaksın. Kişiliği ve pek çok şiiri ile ciddi tartışmalara konu olan Tevfik Fikret, edebiyatımızın çıkmaz sokağıdır. Bireysel bunalım, inanç eksikliği, kendine bir istikamet bulamama onun başlıca ruh hallerini yansıtan kavramlardır. Âşiyan Müzesi Tevfik Fikret’in evi olup şair öldükten sonra da üst düzey edebiyat müzesi haline gelir. Tevfik Fikret 1906’da iç ve dış mimarisini, tüm planlarını kendisinin düzenlediği bu evi inşa ettirir. Babasından kalan Aksaray’daki konağı satarak Farsça “Yuva” anlamına gelen Âşiyan adını verdiği bu evi düzenlemeye başlar. Ömrünün son 9 yılı burada geçer.Fikret II. Abdülhamid döneminin baskı mekanizmalarına, İkinci Meşrutiyet ile beraber tazelenen umutlara, imparatorluğun sürüklenmelerine, dünya savaşına bu evde tanıklık eder. 19 Ağustos 1915’te de yaşama bu evde gözlerini yumar.1945 senesi, şairin Âşiyan (yuva) adını verdiği ev müzeye dönüştürülür. İstanbul Belediyesi’nin evi satın alması ve “Edebiyat-ı Cedide Müzesi” adını vermesiyle şairin takipçilerine evin kapısı açılır. Ölüm yıldönümlerinde de burada şairin anısını canlandırmak için törenler düzenlenirdi.

 • avatar

  Yağmur Yılmaz

  Müze Yönetimi Yüksek Lisans öğrencileri olarak dün gerçekleştirdiğimiz Müze ziyareti hepimizi çok etkiledi . Yapının bulunduğu konum ve muhteşem manzarası bir yana öyle ilgili aynı zamanda bilgili bir yöneticisi var ki darısı diğer müzelerin başına inşallah ???? Tevfik Fikret'in ne kadar değerli bir sanatçı olduğunu daha da iyi anlıyorsunuz bu ziyaret sırasında.. Müze Yöneticisi Ata bey ve tecrübeli ekibine buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum.İstanbul da ziyaret edilmesi gereken müzelerin başında geliyor çok değerli bilgiler öğrenerek ayrılıyorsunuz müzeden.....

 • avatar

  ismail

  Manzarası mütiş bir yer tevfik fikret'in tatlı güzel evi. İçerisindeki eşyalar çok hoş ve sizi geçmişe sürüklüyor. Sadece tevfik fikret'in değil içersinde abdülhak hamit ve nigar hanım gibi edebi insanlar içinde odalar düzenlenmiş. 3 katlı olan bu ev döneminde evlerin eşyaların nasıl olduğuna dair bize güzel bir örnek teşkil ediyor. İçerisindeki bir çok resim başka müzelerde sergide olduğu için aşırı dandik replikaları var. Çerçeveleri dahi yok çerçeveleri ile fotokopi çekmiş kağıda basmışlar.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar