icon
Yükleniyor..

Ankara Atatürk Evi Müzesi

Ankara’da yer alan tarihi ev müzesi, Çankaya’daki Çankaya Köşkü’nün hemen yanında yer almaktadır. Atatürk Müze Köşkü, aynı zamanda da 1921 ile 1932 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet adresi olarak öne çıkan bir noktadır.

Atatürk Müze Köşkü, 19. Yüzyılda bağ evi olması amacıyla inşa edilmiştir. Ancak 1921 yılında ise Bulgurluzade Mehmet ve Rıfat Bey tarafından satın alınmıştır. Sonrasında da Ankara Belediyesi tarafından düzenlenerek Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet adresi olmuştur. Öncesinde ise Ziraat Fakültesi ve Ankara Garı’na takdim edilen bir mesken olarak belirtilmektedir. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet yeniliklerine dair birçok karar bu köşkte alınmıştır. 1932 yılında Çankaya Köşkü inşaatının bitirilmesiyle beraber, burada gerçekleşecek olan faaliyetlere hizmet verenlerin noktası olmuştur.

Atatürk Müze Köşkü

Atatürk Müze Köşkü 1950 yılından beridir müze olarak faaliyet göstermektedir. Ancak 2002 ile 2007 yılları arasında ciddi bir bakım işlemine tabi tutulmuştur. Bu süreden sonra müze yerine tarihi ev olarak ziyaretçilere açılmıştır. 19 Nisan 2009 tarihinde yeniden açılan bu mekanın Atatürk’ün en fazla kaldığı yer olarak dikkat çekmektedir. Atatürk’ün ölümüyle beraber bina Türk Kara Kuvvetleri’ne kalmış ve Ordu Köşkü olarak da tabir edilmişti.

Atatürk Müze Köşkü, ahşap halde ve geniş bir arazide inşa edilen bir binaydı. Ancak Atatürk’ün Latife Hanım ile evlenmesiyle beraber bu evin yetersiz kaldığı anlaşıldı. 1923 yılında genişletilmeye başlanan bu köşkün orijinal binaya yeni bir kat ve 3 farklı oda eklenmesi durumu ortaya çıktı. Aynı zamanda da rüzgar siperi de binanın kuzey tarafına dahil edildi. Ana salonda çeşmeli havuz, giriş salonunda ise hizmet alanı meydana getirildi. 1926 yılında da bakım çalışmaları yapılarak, binanın ısıtma sistemine sahip olması sağlandı. Aynı zamanda da Atatürk’ün evlatlık çocukları için de servis binasının tepesine odalar dahil edildi. 1930 yılında ise güneybatıda yer alan kuleye Atatürk’ün yeni bir çalışma odası daha dahil edildi. Halen daha Atatürk’ün eşyalarını aynı şekilde içeren bu binada panorama odaları ve fotoğraf sergisi de yer almakta olup; ziyaretçilere de açıktır.

Atatürk Evi Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Atatürk Evi Müzesi Ankara ilinin Yenimahalle ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Atatürk Evi Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Ankara civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Ankara 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Ankara Atatürk Evi Müzesi Kredi Kartı
Ankara Atatürk Evi Müzesi Sigara İçilmez
Ankara Atatürk Evi Müzesi Park Yeri
Ankara Atatürk Evi Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.9230769230769 Puan

 • Atatürk’ün Selanik’teki dogdugu evinin birebir benzeriydi çok güzel ve etkileyiciydi.

 • avatar

  @erolbugdayci

  Gölgede kalmış, kıymetini bilemediğimiz özel bir mekan. Atatürk'ün doğduğu evi görmek isteyen, o dönemi merak edenlere Selanik'e gitmeden bu imkanı veriyor. Görmekte fayda var.

 • avatar

  @kazimsezgin

  Atamızın Selanik'deki evinin bir kopyasıdır. Sağolsunlar orada görev alan güvenlik görevlisi ve rehberler gayet kibardi çok ilgilendiler.

 • avatar

  @huseyinbasaner

  Bildiğim kadarıyla, 1981 yılında restorasyonu yapılmış olup değişik medyalar tarafından tanıtımı yapılarak halkımıza bilgilendirme yapılması gerektiği düşüncesindeyim

 • avatar

  @ankararehberi

  Atatürk Evi; Atatürk'ün 100.doğum günü anısına, Selanik'te doğduğu evin birebir aynısı olarak inşa edilmiş. Giriş katı ile birlikte 3 kattan oluşuyor. İçerisinde Atatürk'e ait eşyaların sergilendiği odalar bulunuyor. Yaklaşık 15-20 dk içerisinde gezilecek büyüklükte. Konum ile gitmek istediğiniz zaman Beştepe istikametinden gelenler için konumu külliyenin içerisinden veriyor. Onun için külliyenin içine girmeden yolu takip ettiğiniz zaman tam Atatürk Evi'nin önüne çıkarıyor sizi.

 • avatar

  @cagatayhancopur

  ATATÜRK'ün Selanik de doğduğu evin replikası.

 • avatar

  @ahmetaltintas

  Atamızın Selanik teki evinin benzeri bir müze.

 • avatar

  @mustafakilic

  Google haritalar uygulamasına güvenmeyin. Yanlış yerden yol gösteriyor. Müzeye ise diyecek sözüm yok, Ankara'ya gelen herkes görmeli

 • avatar

  @oguzhansari

  23 Nisan etkinliği için ufak yeğenleri götürdük gayet güzel görülesi bir yer tek eksik nokta yolda güzergah da müzeye ait doğru düzgün tabela yok aydınlatma direğine ufacık bir tabela asmışlar şöyle görünür belirgin bir tabela vs yok onun harici harika

 • avatar

  @sercan

  Herkesin muhakkak gitmesi ve görmesi gereken bir yer Thanks

 • avatar

  @mustafakaya

  Gidip görülmesi gereken muhteşem bir yer. Tavsiyem gitmeden önce kültür Bakanlığı'nın sitesinden evin özellikleriyle ilgili bilgi almanız. Girişteki hanımefendi birtakım bilgilendirmeleri yapıyor ama yinede araştırmakta fayda var.

 • avatar

  @fatihcanerturk

  10 numara bir müze kesinlikle gitmeniz gerek

 • avatar

  @ekremekici

  Her Ankaralının gelip görmesi gereken bir yer. Gazi Parkın tam karşısında, konumu gayet kolay. Giriş ücretsiz, atmosferi harika. Müze görevlisi bayan, çok ilgili, nezaketli; ayrıca çok güzel konuşuyor. Bilgilendirmesi harikaydı.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar