Atatürk Evi Müzesi

4.875 (8 Yorum)

Ankara’da yer alan tarihi ev müzesi, Çankaya’daki Çankaya Köşkü’nün hemen yanında yer almaktadır. Atatürk Müze Köşkü, aynı zamanda da 1921 ile 1932 yılları arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet adresi olarak öne çıkan bir noktadır.

Atatürk Müze Köşkü, 19. Yüzyılda bağ evi olması amacıyla inşa edilmiştir. Ancak 1921 yılında ise Bulgurluzade Mehmet ve Rıfat Bey tarafından satın alınmıştır. Sonrasında da Ankara Belediyesi tarafından düzenlenerek Mustafa Kemal Atatürk’ün ikamet adresi olmuştur. Öncesinde ise Ziraat Fakültesi ve Ankara Garı’na takdim edilen bir mesken olarak belirtilmektedir. Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet yeniliklerine dair birçok karar bu köşkte alınmıştır. 1932 yılında Çankaya Köşkü inşaatının bitirilmesiyle beraber, burada gerçekleşecek olan faaliyetlere hizmet verenlerin noktası olmuştur.

Atatürk Müze Köşkü

Atatürk Müze Köşkü 1950 yılından beridir müze olarak faaliyet göstermektedir. Ancak 2002 ile 2007 yılları arasında ciddi bir bakım işlemine tabi tutulmuştur. Bu süreden sonra müze yerine tarihi ev olarak ziyaretçilere açılmıştır. 19 Nisan 2009 tarihinde yeniden açılan bu mekanın Atatürk’ün en fazla kaldığı yer olarak dikkat çekmektedir. Atatürk’ün ölümüyle beraber bina Türk Kara Kuvvetleri’ne kalmış ve Ordu Köşkü olarak da tabir edilmişti.

Atatürk Müze Köşkü, ahşap halde ve geniş bir arazide inşa edilen bir binaydı. Ancak Atatürk’ün Latife Hanım ile evlenmesiyle beraber bu evin yetersiz kaldığı anlaşıldı. 1923 yılında genişletilmeye başlanan bu köşkün orijinal binaya yeni bir kat ve 3 farklı oda eklenmesi durumu ortaya çıktı. Aynı zamanda da rüzgar siperi de binanın kuzey tarafına dahil edildi. Ana salonda çeşmeli havuz, giriş salonunda ise hizmet alanı meydana getirildi. 1926 yılında da bakım çalışmaları yapılarak, binanın ısıtma sistemine sahip olması sağlandı. Aynı zamanda da Atatürk’ün evlatlık çocukları için de servis binasının tepesine odalar dahil edildi. 1930 yılında ise güneybatıda yer alan kuleye Atatürk’ün yeni bir çalışma odası daha dahil edildi. Halen daha Atatürk’ün eşyalarını aynı şekilde içeren bu binada panorama odaları ve fotoğraf sergisi de yer almakta olup; ziyaretçilere de açıktır.

Kuruluş tarihi: 1950

Daha fazla göster

Atatürk Evi Müzesi Kredi Kartı
Atatürk Evi Müzesi Sigara İçilmez
Atatürk Evi Müzesi Park Yeri
Atatürk Evi Müzesi Müze
+(3)

Konum

Beştepe, 06560 Yenimahalle/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.875 Puan

 • avatar

  Oğuzhan SARI

  23 Nisan etkinliği için ufak yeğenleri götürdük gayet güzel görülesi bir yer tek eksik nokta yolda güzergah da müzeye ait doğru düzgün tabela yok aydınlatma direğine ufacık bir tabela asmışlar şöyle görünür belirgin bir tabela vs yok onun harici harika

 • avatar

  Mustafa Kılıç

  Google haritalar uygulamasına güvenmeyin. Yanlış yerden yol gösteriyor. Müzeye ise diyecek sözüm yok, Ankara'ya gelen herkes görmeli

 • avatar

  Ahmet Altıntaş

  Atamızın Selanik teki evinin benzeri bir müze.

 • avatar

  Ser-can

  Herkesin muhakkak gitmesi ve görmesi gereken bir yer Thanks

 • avatar

  Fatihcan Ertürk

  10 numara bir müze kesinlikle gitmeniz gerek

 • avatar

  Ankara Rehberi

  Atatürk Evi; Atatürk'ün 100.doğum günü anısına, Selanik'te doğduğu evin birebir aynısı olarak inşa edilmiş. Giriş katı ile birlikte 3 kattan oluşuyor. İçerisinde Atatürk'e ait eşyaların sergilendiği odalar bulunuyor. Yaklaşık 15-20 dk içerisinde gezilecek büyüklükte. Konum ile gitmek istediğiniz zaman Beştepe istikametinden gelenler için konumu külliyenin içerisinden veriyor. Onun için külliyenin içine girmeden yolu takip ettiğiniz zaman tam Atatürk Evi'nin önüne çıkarıyor sizi.

 • ATATÜRK'ün Selanik de doğduğu evin replikası.

 • avatar

  hüseyin basaner

  Bildiğim kadarıyla, 1981 yılında restorasyonu yapılmış olup değişik medyalar tarafından tanıtımı yapılarak halkımıza bilgilendirme yapılması gerektiği düşüncesindeyim


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar