icon
Yükleniyor..

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

 • (12 Yorum)

Müzeler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

21 Haziran 1960 tarihinde açılmış olan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin yer aldığı şeref salonunun altında yer alıyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; 1960 yılından Kasım 2001’e kadar sadece Atatürk Müzesi olarak hizmet veriyordu. Ancak 2001 tarihinde 9 aylık bir çalışmanın ardından genişletildi. Büyük Taarruz’un 80. Yıl dönemi olan 26 Ağustos 2002 tarihinde de ziyarete açıldı. Bu müzenin o restorasyonları dönemin Genelkurmay Başkanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığı sanat danışmanı olan Mehmet Özel kontrolünde gerçekleştirildi.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, dört farklı bölümden kendini gösteriyor. İlk bölümde Atatürk’ün özel eşyaları yer alıyor. İkinci bölümde ise Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları hakkındaki eşya ve bilgilendirmelere yer veriliyor. Üçüncü bölümde ise Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Son bölümde ise Atatürk inkılaplarının tanıtımı ve tonozlu koridor dikkat çekiyor.

Birinci bölümde Atatürk’ün balmumu ile yapılmış heykeli, köpeği Foks’un doldurulmuş bedeni ve Atatürk’e ait bazı heykeller yer almaktadır.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

İkinci bölümde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’nın ne şekilde yaşandığına dair resimlerle canlandırılması görülebiliyor. Maketlerle savaş alanı düzenlenerek; savaşın etkisi etkin bir şekilde görülebiliyor. Öte yandan burada bulunan panorama ile de savaşın içinde olma gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Üçüncü bölümde de Kurtuluş Savaşı’na katılan tüm komutanların resimlerini görebilmek söz konusu olabiliyor. Ayrıca bu bölümde Kurtuluş Savaşı hakkında büyük boy resimler de bulunmaktadır.

Son bölümde ise panorama bölümünde 18 tonozlu koridor dikkat çekiyor. Atatürk’ün Samsun’a çıkışından ölümüne kadar yaşadıkları tüm olaylardan resimlerle bahsedilmektedir. Öte yandan her bir tonozda farklı bir yeniliğe de yer verilmektedir. Aynı zamanda da bu galeride savaş esnasında kahramanlık göstermiş kişilere de yer veriliyor. Atatürk mozolesinin hemen altında yer alan bu salon; Anıtkabir’in temel duvarları arasında da bulunuyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; her zaman ziyaretçilere açık olmakla beraber; her an gezilip görülebilir.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Ankara ilinin Çankaya ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye girişler ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Ankara civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Ankara 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

 

Özellikler

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiKredi Kartı
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiSigara İçilmez
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiPark Yeri
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiMüze
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiRezervasyon
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiÜcretsiz
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiTarihi Yer
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiMüze Kart Geçerli
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @mervesancak9489

  Anıtkabirde bulunan ve tüyleri diken diken eden gözleri dolduran bir bölümü savaş müzesi. Ses efektleriyle de zenginleştirilmiş asker heykellerininde bulunduğu çanakkale savaşı canlandırmaları gerçekten kendini vereni o zamana götürüyor. 5 sn kendinizi vererek orayı gördüğünüzde duygulanmamak elde değil. Yine savaş zamalarina ait kocaman canlandirma tablolari ve o zamanin binlerce kahramanlarindan olan ve vatanları için görevden kaçınmayan komutanlarında portre ve kısacık da olsa hayat hikayelerinide burada görebilirsiniz.

 • avatar

  @bayturani5088

  Her bir savaşın maketi yapılmış ve gerçek bir savaş yaşanıyormuş gibi heyecanlanmamak elde değil. Bu kutsal topraklarımız için dökülen her bir kanın damlasını unutanın kalbi kurusun. Cennet vatanımız için canını hiçe sayan her bir şehidimize Allah'tan gani gani rahmet diliyorum. Çanakkale'de, Inönü'de, Büyük Taarruz'da, ve sayamadığım tüm savaşlardaki şehitlerimiz, başımızın tacıdır.

 • avatar

  @evratanyilmaz8532

  Güzel ferah bir yer rahatça gezebiliyorsunuz dinlenmek için oturma alanları vardı. Fotoğraf çekmek yasaktı.

 • avatar

  @altansoyluturk4310

  Herkese tavsiye ederim. Türk tarihin destanı bu mekanda yazıldı. Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.

 • avatar

  @ayseoz

  Haftasonu oldukça kalabalıktı, hafta içi daha tenha. Müze bölümüne giriş gruplar halinde yapılıp bir grup çıktıktan sonra diğeri alınıyor, bu yüzden on dakika kadar bekledik. Mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer olduğu için beklediğimize değdi.

 • avatar

  @ahmetdurmaz4060

  Ankara'ya tatile gidenler ve gizleyecek yer arayanlar için müzeyı gezmelerinı tavsiye edıyorum bu müzede birçok tarihi eser sergilenmektedir, çok büyük bir müzedir bir günde hepsini gezıp dolaşamazsınız Bazı alanlarda fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor, müziği girişler ücretlidir

 • avatar

  @fatihcelik2379

  Muhteşem bir müze. Anıtkabir'e giderseniz bu müzeyi gezmeden çıkmayın. Müzede bazı yerlerde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor, gördüğünüz fotoğraflardan daha fazla eser ihtiva eden müze ayrıca çok zengindir. Girdiğinizde çıkmak istemeyeceksiniz, çok eserler bulunmasından dolayı belki 1 günde gezemeyebilirsiniz. Ulaşım açısından da güzel bir konumda. Herkese şiddetle tavsiye ederim.

 • avatar

  @berrinyilmazyag8599

  Biletli ?️?girilmiyor bi kere onu baştan? söyleyeyim. Ben haftasonu gittim ama öğleden önce girdiğim için çok kalabalık değildi ve çok beklemeden girdim. Kurtuluş savaşı müzesi baya büyüktü gez gez bitmiyor du. Dönüşte kalabalıklaşmaya başladı. Diyeceğim o ki erken saatleri tercih edin müzeleri gezecekseniz. Duygulanmamak elde değil. Sevgili Atamızın yaptığı bütün devrimleri müze haline getirmişler. İlk 2 bölümde fotoğraf ve video çekmek yasaktı ki orda çekilecek Atamızın mumyası,kıyafetleri,banyo malzemelerinden, tıraş malzemelerinden tutunda yediği tabak bardaklar,cüzdanları, kalemlerine kadar herşey vardı ?çok güzeldi.

 • avatar

  @fatihkaan8100

  Ankara Anıtkabir de bulunan Çanakkale ve Kurtuluş savaşından sahnelerin resimlerle figürlerle mankenlerle ve ses efektleriyle canladırıldığı insanın tüylerini diken diken eden bir gerçeklikte yapılmış harika bir müze. Tüm detayları ile gezmenizi ve görmenizi tavsiye ederim. Anıtkabire gelipte bu müzeyi görmeden gitmeyin derim.

 • avatar

  @tayfuntek

  Herkesin gidip gormesi gereken bir yer icerideyken o yasadiginiz duygu yogunlugu, tarih kelimelerle anlatilmasi cok zor kesinlikle gidip deneyimlemeniz gerek

 • avatar

  @alpersamsunlu578

  Müze giriş ücreti: 15 TL. Müze giriş ücreti: 15 TL. Müze giriş ücreti: 15 TL. Yaz Dönemi 1 Nisan - 1 Kasım Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 17:00 Kış Dönemi 1 Kasım - 1 Nisan Açılış Saati: 09:30 Kapanış Saati: 17:30 II. TBMM Binası, 1924-1960 yılları arasında TBMM faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bina. Ankara'nın Altındağ ilçesinin Ulus semtinde bulunmaktadır. 1923 yılında mimar Vedat Tek (1873-1942) tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası mahfili (toplantı yeri) olarak tasarlanan ve inşa edilen bu bina işlevi değiştirilerek meclis olarak kullanılmıştır. Bodrum üzerine iki katlı olan bu yapının iç bölümleri, iki kat boyunca yükselen ortadaki meclis salonunun üç kenarına dizilmişlerdir. Girişten sonra enine uzanan, iki ucunda merdivenlerin yer aldığı geniş geçit, Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı bir tavanla örtülmüştür. Benzer biçimde ele alınmış yerlerden birisi de büyük salondur. Yer yer localarla değerlendirilen bu salonun özellikle yıldız motiflerini içeren ahşap tavanı, sonradan düzenlenen taç kapı ve bazı noktalar dışında kemerler, saçaklar, yer yer çinilerin yer aldığı bölümler ile bu dönemin mimari özelliklerini yansıtmaktadır. I. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasının yetersiz olması ve gelişen Cumhuriyet Türkiye'si meclisinin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeni ile bina bir takım değişiklikler geçirmiş, sonra da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 18 Ekim 1924 tarihinde hizmete açılmıştır. II. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1924-1960 yılları arasında Atatürk ilke ve inkılâplarının gerçekleştirildiği; Cumhuriyetimizin gelişmesi için çok önemli çağdaş kararların alındığı; çağdaş yasaların çıkarıldığı uluslararası alanda Türkiye'nin etkinliğini ve saygınlığını artıran antlaşmaların yapıldığı; çok partili sisteme geçişin sağlandığı önemli bir yapıdır. Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi'ne kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürmüştür. 1961 yılında yeniden açılan Meclisin yapımı tamamlanmış olan modern binasına taşınması üzerine bu bina Merkezi Antlaşma Teşkilatı'na (CENTO) tahsis edilmiştir. 1961-1979 yılları arasında CENTO Genel Merkezi olarak kullanılan bu bina CENTO'nun kaldırılması ile aynı yıl Kültür Bakanlığı'na devredilmiştir. Bu binanın ön kısmının Cumhuriyet Müzesi olarak düzenlenmesi, arka kısmının ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün hizmet binası olarak kullanılması kararlaştırılmıştır. Müze kısmı onarım ve restorasyonlardan sonra düzenlenerek 30 Ekim 1981 tarihinde "Cumhuriyet Müzesi" olarak ziyarete açılmıştır. Bu düzeniyle 1985 yılına kadar hizmet vermiştir. Aynı yıl ziyarete kapatılarak, teşhir çalışmaları başlamıştır. 1985 yılına kadar hizmet vermiştir. Aynı yıl ziyarete kapatılarak, teşhir çalışmaları başlamıştır. Çalışmalar 1991 yılına kadar devam etmiş, Ocak 1992 yılında yeniden ziyarete açılmıştır. Ağustos 2001 tarihinde tekrar ziyarete kapatılan müze, restorasyon ve teşhir - tanzim çalışmalarından sonra 29 Ekim 2008 tarihinde ziyarete açılmıştır. Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları, bazı özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenmektedir.Müzede ilk üç Cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, kendi sözleri, fotoğrafları, bazı özel eşyaları ile o dönemde mecliste alınan kararlar ve kanunlar sergilenmektedir. Yaz Dönemi 1 Nisan - 1 Kasım Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 17:00 Kış Dönemi 1 Kasım - 1 Nisan Açılış Saati: 09:30 Kapanış Saati: 17:30 Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Yaz Dönemi 1 Nisan - 1 Kasım Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 17:00 Kış Dönemi 1 Kasım - 1 Nisan Açılış Saati: 09:30 Kapanış Saati: 17:30 Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Cumhuriyet Müzesi giriş ücreti: 15 TL.Yaz Dönemi 1 Nisan - 1 Kasım Açılış Saati: 10:00 Kapanış Saati: 17:00 Kış Dönemi

 • avatar

  @gamzementesoglu3324

  Atatürk’ün kullandığı eşyalar, kendisine yabancı devlet adamları tarafından hediye edilen eşyalar ile Atatürk’ün manevi evlatlarından Afet İnan, Rukiye Erkin ve Sabiha Gökçen tarafından müzeye bağışlanan Atatürk’e ait eşyalar bulunmaktadır. İkinci bölümde, Çanakkale Savaşları, Sakarya Meydan Savaşı ve Büyük Taarruz’un anlatıldığı panorama ile yağlı boya tablolar yer alır. Üçüncü bölümde, Millî Mücadele ve devrimlerin anlatıldığı galeriler ile Mustafa Kemal Atatürk’ün mezar odası yer alır. Bu bölümde 1919-1938 yılları arasında, Atatürk dönemine ilişkin olaylar Türkçe ve İngilizce açıklamalarla anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde, Mustafa Kemal Atatürk’ün kütüphanesinde yer alan 3.123 adet kitabın sergilendiği Atatürk Özel Kitaplığı bulunmaktadır. Anıtkabir’in inşası, Atatürk’ün hayatı ve Anıtkabir’de yapılan törenlerin belgelerinin yer aldığı bilgisayarlar da bu bölümde yer almaktadır.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 12 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 19:00
  Salı 09:00 - 19:00
  Çarşamba 09:00 - 19:00
  Perşembe 09:00 - 19:00
  Cuma 09:00 - 19:00
  Cumartesi 09:00 - 19:00
  Pazar 09:00 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi +903122312805 Maltepe, Anıt Cd., 06570 Çankaya/Ankara, Türkiye Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.9248746 32.8377089 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 12