Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

5 (7 Yorum)

21 Haziran 1960 tarihinde açılmış olan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesinin yer aldığı şeref salonunun altında yer alıyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; 1960 yılından Kasım 2001’e kadar sadece Atatürk Müzesi olarak hizmet veriyordu. Ancak 2001 tarihinde 9 aylık bir çalışmanın ardından genişletildi. Büyük Taarruz’un 80. Yıl dönemi olan 26 Ağustos 2002 tarihinde de ziyarete açıldı. Bu müzenin o restorasyonları dönemin Genelkurmay Başkanı olan Hüseyin Kıvrıkoğlu tarafından verilen talimatlar doğrultusunda Genelkurmay Başkanlığı sanat danışmanı olan Mehmet Özel kontrolünde gerçekleştirildi.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi, dört farklı bölümden kendini gösteriyor. İlk bölümde Atatürk’ün özel eşyaları yer alıyor. İkinci bölümde ise Çanakkale Kara ve Deniz Savaşları hakkındaki eşya ve bilgilendirmelere yer veriliyor. Üçüncü bölümde ise Sakarya Meydan Muharebesi ve Büyük Taarruz hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Son bölümde ise Atatürk inkılaplarının tanıtımı ve tonozlu koridor dikkat çekiyor.

Birinci bölümde Atatürk’ün balmumu ile yapılmış heykeli, köpeği Foks’un doldurulmuş bedeni ve Atatürk’e ait bazı heykeller yer almaktadır.

Görsel

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi

İkinci bölümde Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’nın ne şekilde yaşandığına dair resimlerle canlandırılması görülebiliyor. Maketlerle savaş alanı düzenlenerek; savaşın etkisi etkin bir şekilde görülebiliyor. Öte yandan burada bulunan panorama ile de savaşın içinde olma gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Üçüncü bölümde de Kurtuluş Savaşı’na katılan tüm komutanların resimlerini görebilmek söz konusu olabiliyor. Ayrıca bu bölümde Kurtuluş Savaşı hakkında büyük boy resimler de bulunmaktadır.

Son bölümde ise panorama bölümünde 18 tonozlu koridor dikkat çekiyor. Atatürk’ün Samsun’a çıkışından ölümüne kadar yaşadıkları tüm olaylardan resimlerle bahsedilmektedir. Öte yandan her bir tonozda farklı bir yeniliğe de yer verilmektedir. Aynı zamanda da bu galeride savaş esnasında kahramanlık göstermiş kişilere de yer veriliyor. Atatürk mozolesinin hemen altında yer alan bu salon; Anıtkabir’in temel duvarları arasında da bulunuyor. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi; her zaman ziyaretçilere açık olmakla beraber; her an gezilip görülebilir.

Bulunduğu yer: Anıtkabir

Adres: Maltepe, Anıt Cd., 06570 Çankaya/Ankara

Saatler: 09:00 – 17:00

Telefon: (0312) 231 28 05

Tür: Tarih müzesi

Açılış: 21 Haziran 1960

Web: http://muze.gov.tr/

Daha fazla göster

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Kredi Kartı
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Sigara İçilmez
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Park Yeri
Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Müze
+(3)

Konum

Maltepe, Anıt Cd., 06570 Çankaya/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Tayfun Tek

  Herkesin gidip gormesi gereken bir yer icerideyken o yasadiginiz duygu yogunlugu, tarih kelimelerle anlatilmasi cok zor kesinlikle gidip deneyimlemeniz gerek

 • avatar

  Altan Soylu türk

  Herkese tavsiye ederim. Türk tarihin destanı bu mekanda yazıldı. Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyoruz.

 • avatar

  ayşe öz

  Haftasonu oldukça kalabalıktı, hafta içi daha tenha. Müze bölümüne giriş gruplar halinde yapılıp bir grup çıktıktan sonra diğeri alınıyor, bu yüzden on dakika kadar bekledik. Mutlaka gidip görülmesi gereken bir yer olduğu için beklediğimize değdi.

 • avatar

  Fatih Çelik

  Muhteşem bir müze. Anıtkabir'e giderseniz bu müzeyi gezmeden çıkmayın. Müzede bazı yerlerde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor, gördüğünüz fotoğraflardan daha fazla eser ihtiva eden müze ayrıca çok zengindir. Girdiğinizde çıkmak istemeyeceksiniz, çok eserler bulunmasından dolayı belki 1 günde gezemeyebilirsiniz. Ulaşım açısından da güzel bir konumda. Herkese şiddetle tavsiye ederim.

 • Biletli ????️????girilmiyor bi kere onu baştan???? söyleyeyim. Ben haftasonu gittim ama öğleden önce girdiğim için çok kalabalık değildi ve çok beklemeden girdim. Kurtuluş savaşı müzesi baya büyüktü gez gez bitmiyor du. Dönüşte kalabalıklaşmaya başladı. Diyeceğim o ki erken saatleri tercih edin müzeleri gezecekseniz. Duygulanmamak elde değil. Sevgili Atamızın yaptığı bütün devrimleri müze haline getirmişler. İlk 2 bölümde fotoğraf ve video çekmek yasaktı ki orda çekilecek Atamızın mumyası,kıyafetleri,banyo malzemelerinden, tıraş malzemelerinden tutunda yediği tabak bardaklar,cüzdanları, kalemlerine kadar herşey vardı ????çok güzeldi.

 • avatar

  Evra Tanyılmaz

  Güzel ferah bir yer rahatça gezebiliyorsunuz dinlenmek için oturma alanları vardı. Fotoğraf çekmek yasaktı.

 • avatar

  Ahmet Durmaz

  Ankara'ya tatile gidenler ve gizleyecek yer arayanlar için müzeyı gezmelerinı tavsiye edıyorum bu müzede birçok tarihi eser sergilenmektedir, çok büyük bir müzedir bir günde hepsini gezıp dolaşamazsınız Bazı alanlarda fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor, müziği girişler ücretlidir


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar