icon

Aya İrini Müzesi

 • (11 Yorum)

Müzeler

4.1

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul'un kültürel zenginliklerinden biri olan Aya İrini Müzesi, ülkemizin en önemli yapılarından ve tarihsel özellikleri ile ziyaretçileri büyüleyen bir mekandır. Bizans İmparatorluğu tarafından 12. yüzyılda inşa edilen müze, 6. yüzyılda Heleneistik Döneme, Bizans Dönemine, Osmanlı Dönemi'ne ve 18. yüzyıla kadar uzanan bir tarih ile ün kazanmıştır. Aya İrini Müzesi, İstanbul'un en önemli gezilecek yerlerinden biridir ve İstanbul'un uygarlıkta büyük bir miras bırakma iddiasının gerçek bir yansımasıdır.

Müzenin Tarihi ve Mimari Özellikleri

Aya İrini Müzesi, İstanbul'un Haliç kıyısındaki Bizans cağından kalma tarihi otlarının üzerinde yer almaktadır. Konumu ve tarihi süreç içerisinde yeniden inşa edilen yapısı ile müze bir çok ziyaretçiyi büyülemektedir. Müze, ilk olarak M.Ö 5. yüzyılda inşa edilmiş. Eski Romalılar, tarihin bu kültür merkezinde Sevgi Tapınağı, Altar ve Mezar olarak kullanmıştır. 9. yüzyılda Bizans İmparatorluğu tarafından yenilenen müze, Osmanlı Dönemi'nde dini inanışlara göre şekillendirilmiştir.

Binaya Oluşturulan Işıklandırmalar

Müzenin içinde ve dışında teknolojinin kullanımı ile çarpıcı ışıklandırmalar yapılmıştır. Müzenin içinde binanın ortasına yerleşen Bizans İmparatorluğu'nun en iyi çalışmalarından olan aydınlatmalar, etkileyici izlenimler bırakmaktadır. Aynı zamanda, müzenin ön cephesinin etrafındaki eski Osmanlı evleri ve çeşmeler de geceleme ziyaretçilerinden özellikle büyük beğeni almaktadır.

Görülmeye Değer Yerler

Gezginler için müzede görülmeye değer çok sayıda yer bulunmaktadır. İstanbul'un Aya İrini Müzesi En İçten köşesinde yer alan ve Aya İrini müzesi tarafından yönetilen Mozaik Galerisi, tarihsel süreçte İstanbul halkının diğerlerine katkıda bulunduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, müzede Bizans Dönemi'nden kalma devasa avlular, kapalı çarşılar ve dini tapınaklar mevcuttur.

Müzeye gitmek herkes için müthiş bir deneyim olacaktır. İstanbul'un en önemli ve ziyaretçi çeken gezilecek yerlerinden olan Aya İrini Müzesi, yıllarca süregelen tarihsel süreçlerden oluşan farklı kültürleri arasında bir köprü görevi görmektedir. Müzede sergilenen tarihi eserlerin, süslemelerin, mekanların ve binanın kendisinin, turistleri ise gerçekten çok etkileyeceğini düşünüyoruz.

Özellikler

Aya İrini MüzesiSigara İçilmez
Aya İrini MüzesiMüze
Aya İrini MüzesiTarihi Yer
Aya İrini MüzesiMüze Kart Geçerli
Aya İrini MüzesiAçık Hava
Aya İrini MüzesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.1
Puanlama :


 • avatar

  @yerelistanbul

  Topkapi saray avlusu icerisin bulunan aya irini klise muzesi olan bir yer ucretli olmasi kötü ama guzEl bir alan icerisinde yer alması cok iyi içeri göremedik paramızı vermeye kiyamadik. Ama istanbula gelen birisinin mutlaka görmesi gereken bir alan ve müzedir. Bahce kismi icerisinde bulunan kuslarin ötüş seside bir o kadar ayri güzel.Biz İzmir'den gelip gördük .

 • avatar

  @Rehber

  Topkapi saray avlusu icerisin bulunan aya irini klise muzesi olan bir yer ucretli olmasi kötü ama guzEl bir alan icerisinde yer alması cok iyi içeri göremedik paramızı vermeye kiyamadik. Ama istanbula gelen birisinin mutlaka görmesi gereken bir alan ve müzedir. Bahce kismi icerisinde bulunan kuslarin ötüş seside bir o kadar ayri güzel.Biz İzmir'den gelip gördük .

 • avatar

  @hasanpolat4518

  Müze Kartın geçmediği, kendi vatandaşına fiyat avantajı sağlamadığı (120 TL), kapısındaki görevlinin "Yabancılar 400 TL veriyor, sen 60 TL'lik Müze Kartla girmek istiyorsun" diyerek kendi vatandaşını kötülediği, ikinci sınıfa soktuğu, 'sen kim oluyorsun'culuk ve 'paran varsa'cılık yaptığı yerdir. Görmediğim/göremediğim yer, yıldızsızdır.

 • avatar

  @saityakut3621

  Bizans`ın İlk Kilisesidir. Roma İmparatorlarından Konstantin, şehri yeniden kurarken kendi adına bir forum, saray ve hipodromun yanı sıra, 330`larda Roma tapınaklarının üzerine Aya İrini Kilisesi`ni inşa ettirir. Aya İrini ya da Hagia Eirene`nin sözlükteki anlamı `Kutsal Barış`; ama aynı zamanda da, aynı yüzyılda yaşamış bir azize. Azizenin gerçek adı Penelope`dir. Hıristiyanlığı yaymaya çalışır. Putperestler tarafından yılanlarla dolu bir kuyuya atılır ancak ölmez ölmez. Taşlanır, atlara bağlanıp sürüklenir; yine de ölmez. Sonunda putperestler Hristiyan olur; İrini de bir azize. İmparator Konstantin, bu olağanüstü olay üzerine yaptırdığı tek tanrılı dinin ilk mabedine Aya İrini adını verir.

 • avatar

  @meltemyilmaz8637

  Aya İrini Kilisesi Bizans`ın İlk Kilisesidir. Roma İmparatorlarından Konstantin, şehri yeniden kurarken kendi adına bir forum, saray ve hipodromun yanı sıra, 330`larda Roma tapınaklarının üzerine Aya İrini Kilisesi`ni inşa ettirir. Aya İrini ya da Hagia Eirene`nin sözlükteki anlamı `Kutsal Barış`; ama aynı zamanda da, aynı yüzyılda yaşamış bir azize. Azizenin gerçek adı Penelope`dir. Hıristiyanlığı yaymaya çalışır. Putperestler tarafından yılanlarla dolu bir kuyuya atılır ancak ölmez ölmez. Taşlanır, atlara bağlanıp sürüklenir; yine de ölmez. Mucizelerin sonunda putperestler Hristiyan olur; İrini de bir azize. İmparator Konstantin, bu olağanüstü olay üzerine yaptırdığı tek tanrılı dinin ilk mabedine Aya İrini adını verir.

 • avatar

  @hakankilavuz4132

  Aya İrini veya Azize İrini (Yunanca: Ναός της Αγίας Ειρήνης Tanrısal Barış ya da Kutsal Barış), İstanbul'da, Topkapı Sarayı'nın birinci avlusunda, Ayasofya'nın yakınında ve onunla çağdaş olan tarihî bir müze. İstanbul'da bulunan, camiye çevrilmemiş en büyük Bizans kilisesidir. Eski kaynaklara göre, burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yüzyılın başlarında I. Konstantin (324-337) zamanında yapıldı. Ayasofya'yla aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya İrini, 532'deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon'la birlikte yanmıştır.

 • avatar

  @nidabusra3624

  Mrb lar muze kart gecerli değil ek ucret istiyorlar ve cocuklar yetiskin icin ayni ucret sacma geldi bana en azindan ogrencilere ayni ücret olmasaydi

 • avatar

  @ahmetguven1866

  İstanbul'da bulunan, camiye çevrilmemiş en büyük Bizans kilisesidir. Eski kaynaklara göre, burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yüzyılın başlarında I. Konstantin (324-337) zamanında yapıldı. Ayasofya'yla aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya İrini, 532'deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon'la birlikte yanmıştır. İmparator I. Justinianus, Ayasofya'nın yanı sıra Aya İrini'yi de yeniden yaptırmıştır. 532'de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 8. ve 9. yüzyıllarda yaşanan şiddetli depremler binada önemli hasarlara neden olmuştur. Bizanslıların patrikhane şapeli diye niteledikleri Aya İrini, İstanbul'un fethinden sonra Topkapı Sarayı'nı çevreleyen Sur-ı Sultani içerisinde kalmış, bu yüzden camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik olmamıştır. Önce iç cephane, sonra da Harbiye Nezareti'nin silah ambarı olarak kullanılmıştır.

 • avatar

  @hamzacanbaz

  İstanbul'da bulunan Bizans'tan kalan camiye çevrilmemis en büyük kilisedir. İçeri adım attığınız an kendinizi tarih kokan bir kilisede buluyorsunuz. Bir kısımda restorasyon devam ediyor. 10-15 dakikada gezebileceginiz güzel bir yer. Topkapiya gelirseniz, uğramadan ayrılmayın. Not: Öğrenci girişi 10 TL.

 • avatar

  @cemilabi9951

  Müze kart geçmiyor. Giriş TC vatandaşları için 80 TL. Korunabilen gezilebilen ender yerlerden biri.

 • avatar

  @ugurbektas3915

  İstanbul'da bulunan, camiye çevrilmemiş en büyük Bizans kilisesidir. Eski kaynaklara göre, burada bulunan Roma döneminden kalma Artemis, Afrodit ve Apollon mabetlerinin kalıntılarından yararlanılarak, 4. yüzyılın başlarında I.Konstantin (324-337) zamanında yapıldı. Ayasofya'yla aynı avlu duvarı içinde bulunan Aya İrini, 532'deki Nika Ayaklanması sırasında yanındaki Sempson Zenon'la birlikte yanmıştır. İmparator I.Justinianus, Ayasofya'nın yanı sıra Aya İrini'yi de yeniden yaptırmıştır. 532'de yapımına başlanmışsa da bitiş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. 8. ve 9. yüzyıllarda yaşanan şiddetli depremler binada önemli hasarlara neden olmuştur. Bizanslıların patrikhane şapeli diye niteledikleri Aya İrini, İstanbul'un fethinden sonra Topkapı Sarayı'nı çevreleyen Sur-ı Sultani içerisinde kalmış, bu yüzden camiye çevrilmediği için önemli bir mimari değişiklik olmamıştır.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Aya İrini Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.1/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Aya İrini Müzesi Aya İrini Müzesi +908500000000 Cankurtaran, Topkapı Sarayı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey Aya İrini Müzesi İstanbul'un kültürel zenginliklerinden biri olan Aya İrini Müzesi, ülkemizin en önemli yapılarından ve tarihsel özellikleri ile ziyaretçileri büyüleyen bir mekandır. Bizans İmparatorluğu tarafından 12. yüzyılda inşa edilen müze, 6. yüzyılda Heleneistik Döneme, Bizans Dönemine, Osmanlı Dönemi'ne ve 18. yüzyıla kadar uzanan bir tarih ile ün kazanmıştır. Aya İrini Müzesi, İstanbul'un en önemli gezilecek yerlerinden biridir ve İstanbul'un uygarlıkta büyük bir miras bırakma iddiasının gerçek bir yansımasıdır. ₺₺ TR 41.0096099 28.9811834 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.1/5 11