Aydın Arkeoloji Müzesi

3.9090909090909 (11 Yorum)

Aydın il merkezinde yer alan bu müze içerisinde farklı antik kentlere dair eserleri görebilmek mümkün olmaktadır. Alinda, Alabanda, Amyzon, Harpasa, Magnesia, Mastaura, Myus gibi antik kentlerin yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait bulguları da içermektedir. Çok sayıda heykel, sütun, taş oymaları Aydın Arkeoloji Müzesi içerisinde varlık göstermektedir. Aynı zamanda da antik dönemlerden kalmış paralar da bu müzede sergilenmektedir.

Aydın Arkeoloji Müzesi Tarihi

Aydın bölgesinde yapılan ilk kazı çalışmaları sonrasında Halkevi’nde toplanması durumu ortaya çıkmıştır. Sonrasında da bu eserler Hazine Müsteşarlığı bünyesi içinde bulunmuştur. Aydın Arkeoloji Müzesi ilk olarak 16 Şubat 1959 tarihinde faaliyete geçse de sadece ofis odaklı olarak faaliyet göstermiştir. Ancak 17 Şubat 1969 tarihinde müdürlük sıfatını almayı başarmıştır. Bu müze 23 Nisan 1973 tarihinde yeni binasında varlık göstermeye başlamıştır. İlk olarak etnografik ve arkeolojik eserleri içinde barındırmaya başlamıştır. Sonrasında kazı çalışmalarının Aydın genelinde artış göstermesiyle beraber eser sayısında da artış görülmüştür. 2000 yılından itibaren bu müze modern bir görüntü alması adına yeni bir tasarımla gündeme gelmiştir. Yeni bir müze binasının oluşturulmasına dair çalışmalar başlamıştır. 17 Ağustos 2012 tarihinde de yeni binasında ziyaretçilerine açılmıştır. Aydın merkezin Ilıcabaşı mahallesinde 15 dönümlük bir arazi içerisinde kendini göstermektedir. Toplamda da 3 katlı bir bina olarak inşa edilmiştir.

Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi Sergileri

Aydın Arkeoloji Müzesi içerisinde farklı medeniyetlere dayalı eserleri görebilmek mümkündür. Tralleis, Magnesia, Panionion, Anai, Tepecik Höyüğü, Alinda, Amyzon, Piginda, Harpasa, Mastaura, Acharaca, Pygale ve Orthoisa kazılarından ortaya çıkarılanlar burada bulunmaktadır. Öte yandan Seikilos Kitabesi’nin orijinal hali de bu müzededir.

Aydın Arkeolojik Müzesi içerisinde 11 bin arkeolojik, 4 bin etnografik ve 45 bin nümizmatik buluntuyu görebilmek söz konusudur. Müzenin giriş kısmında antik kentler hakkında bilgilendirme yapan 15 dakikalık bir sunum da söz konusu olmaktadır.

Tepecik Höyüğü’ne dair kalıntıları özel bir bölmede görebilmek mümkündür. Prehistorik Çağ’ın yanı sıra Erken Tunç Çağı ve Geç Tunç Çağı’na dair kalıntıları da görebilmek söz konusudur.

Aydın Arkeoloji Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Aydın Arkeoloji Müzesi Aydın ilinin Efeler ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 25 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Aydın Arkeoloji Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Aydın civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Aydın Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Aydın 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Aydın Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Aydın Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Aydın Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Aydın Arkeoloji Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Ilıcabaşı, Müze Blv. No:4, 09010 Efeler/Aydın, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 3.9090909090909 Puan

 • avatar

  Korhan Yapici

  Müze güzel kurgulanmış, çok çok fazla eser yok ama nokta atışı yapılmış. Sergilenen tüm eserlere hayran kaldık. Heykeller şaheser, mozaik günümüzün zevksizliğine ışık tutuyor, tek kelime ile gidin görün. Müze kart geçiyor. Yaklaşık olarak yarım saat ile 1 saat arasında zaman harcarsınız. 5 yıldız olmama nedeni, böylesi bir coğrafyada daha büyük ve nadide eserlerden oluşan bir müze oluşabilir. Materyal çok daha fazla

 • avatar

  Büşra D

  Kapanış saati 17 olmasına Ve İnternette deBilgiler bunu yönde olmasına rağmen saat 16 da gelip giriş yapamadan geri döndükKapandı dedilerGüvenlikte Gelmeden önce ara saydınız dedilerHayatımda hiçbir müzeye giderken telefonla aramamıştim. Değişik

 • avatar

  Emine Simsek

  Çok güzel ve çok modern bir müze mutlaka herkes ziyaret etmeli herkesin kesinlikle iyiki gelmişim diyeceğine inaniyorum gelmeyenler çok şey kaybeder özellikle öğretmenlere tavsiyem öğrencilerinizi mutlaka getirin

 • avatar

  Hidayet öz

  Profesyonel bir şekilde düzenlenmesi ve yerleşimi sağlanmış bir müze.Kronolojik ve bölgesel sunumları rahat ve akılda kalıcı bilgi sunumu sağlıyor.Aydın gezisinde atlanmaması gerekir düşüncesindeyim.

 • avatar

  Awisra

  Mükemmel bir deneyimdi, özellikle eski para basım tekniğini bizzat deneyip kendi anı sikkenizi basabileceğiniz bölüm harika düşünülmüş...

 • avatar

  Nejdet Kiper

  Muhteşem bir müze Sn. Sevgi Gönül Salonu çok iyi düşünülmüş olağan üstü bir salon. Kazılardan çıkarılmış objeler özenle seçilmiş korunmuş, ülkemizin kültür ve tarihi değerleri yeni nesillere başarılı bir şekilde sunulmuş. Mitoloji, tarih ve kültür varlıklarımızı tanımak isteyenlere tavsiye ederim. Aydın yöresi yirmiden fazla medeniyete yurt olmuş bir bölge. Emeği geçenlere teşekkürler...

 • avatar

  Zeliha Bagcivan

  Çok güzel ve modern bir müze iyiki gitmişim bu kadarını gerçekten beklemiyordum şaşırdım keşke daha büyük olsaydı ve daha fazla obje sergilenseydi afrodisias ören yerindeki bazı eserler burada sergilenebilinir mutlaka ziyaret edin

 • avatar

  Kerem AKBARCI

  Konumu, ulaşımı, araç için park alanı güzel. Eserlere vuran ışıklar atmosferik bir hava katmış, ancak spot lambası yanmayan karanlıkta kalan eserler de var. Aydın ilinin antik zenginliğine göre sergilenen eser sayısını az buldum. Kitap satışı bulunmuyor. 2. katta uzun ve güzel bir friz serisi mevcut.

 • avatar

  Kleopatra İklim

  Güvenliğe sorduğumda adının Ayhan olduğunu öğrendiğim girişte bilet kesen beyefendinin saygısız davranışlarından dolayı bir puan veriyorum. Kendisini şikayet edebileceğim her yere şikayet edeceğimden emin olabilir. Yaptığı saygısızlık ve üslubu son derece hadsiz idi. Onun dışında bu müze herkesin görmesi gereken bir yer.

 • avatar

  Gözde Y.

  Muhteşem dizayn edilmiş bir müze. Müzedeki eserlerin hepsi aşırı ilgi çekiciydi. İçeri girdiğiniz anda müze sizi kendine çekiyor ve sanki o yıllar gözünüzde canlanıyor gibi hissediyorsunuz. Ambiyans muhteşemdi. Aydına gitmişken kesinlikle görülmeden dönülmemesi gerekir. Müze kartta geçerli.

 • avatar

  Halil Serhat Aslan

  Geçtiğimiz yıllarda yeni binasına taşınan Aydın Arkeoloji Müzesi, modern bir görünüme kavuşmuş. Aydın'da bulunan Tralles, Alabanda, Magnesia, Nysa gibi birçok ören yerinden çıkarılan tarihî eserlerin sergilendiği bir müze. Açıkçası binanın heybetine bakılırsa müzenin gezi alanının küçük kaldığını düşünüyorum. Ek olarak son 15 yılda inşaa edilen müzelerin hemen hemen tamamını gezip gören biri olarak Aydın'ımızın müzesinin birazda zayıf kaldığını söyleyebilirim.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 17:30
Salı 08:30 - 17:30
Çarşamba 08:30 - 17:30
Perşembe 08:30 - 17:30
Cuma 08:30 - 17:30
Cumartesi 08:30 - 17:30
Pazar 08:30 - 17:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar