icon

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

 • (14 Yorum)

Müzeler

4.9

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Samsun’un Canik ilçesinde bulunmaktadır. Bandırma Vapuru 19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a giderken kullandığı gemidir. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Paşa’yı ve beraberindeki dört silah arkadaşını Samsun’a taşıyan gemi, Milli Mücadele’nin başladığı tarih olması ve gelecek nesillere bu önemli olayı aktarması açısından müzeye çevrilmiştir. Bu bakımdan Samsun’un en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Gemi müzesi her yıl yerli ve yabancı on binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Bandırma Gemi Müzesi toplamda 5 bölümden oluşmaktadır: Şeref Kamarası, Kaptan Köşkü, Açık Güverte, Sergi Salonu ve Özel Kamara. Şeref Kamarası’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki dört silah arkadaşının balmumu heykelleri sergilenmektedir. Ayrıca döneme dair saat, yangın tüpü gibi malzemeler de bulunmaktadır. Kaptan Köşkü’nde geminin kaptanı İsmail Hakkı Durusu, ikinci kaptan ile gemide görev alan gemi erlerinin balmumu heykelleri ile çeşitli ekipmanlar yer almaktadır. Bunun yanında o dönemde kullanılan denizcilik ekipmanları da sergilenmektedir. Açık Güverte’de 1800’lü yıllarda kullanılan ekipman ve malzemeler bulunmaktadır. Yine aynı şekilde gemi erlerinin heykelleri vardır. Sergi Salonu’nda geminin gerçek çizimleri, Atatürk’e ait fotoğraflar ve silah gibi eşyalar sergilenmektedir. Özel Kamara bölümü ise boş bir oda olarak kullanılmaktadır. Bu bölüm Atatürk’ün “Saranova Yatı”nda kullandığı kamarası örnek alınarak tasarlanmıştır.

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi İnşa Süreci

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi inşa süreci Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmiştir. Geminin gerçek çizimlerine ve boyutuna sadık kalınarak 13 Kasım 1999 tarihinde tekrar inşa edilmiştir. Geminin açılışını ise dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 18 Mayıs 2003 tarihinde gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin 2002 yılında Milli Mücadeleyi ve genelgeleri tasvir eden Milli Mücadele Panoraması ile Türkiye’nin yedi bölgesini temsil eden Milli Kurtuluş Anıtı da Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’ne dâhil edilmiştir. Kurtuluş Savaşı döneminin gelecek nesillere aktarılması için yapılan müze, pek çok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Samsun ilinin Canik ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Samsun civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Samsun Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Samsun 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiKredi Kartı
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiSigara İçilmez
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiPark Yeri
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiMüze
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiRezervasyon
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiÜcretsiz
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiTarihi Yer
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiMüze Kart Geçerli
Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.9
Puanlama :


 • avatar

  @tamerbyasamadai8204

  Şuan bulunan bandırma vapuru Atatürk'ün Samsun'a gelirken kullandığı vapur değil. Orjinali mmaalesef 1925 yıllarında hurdada parçalanmış. Gördüğümuz vapur sonraki yıllarda birebir orjinalinde uygun olacak şekilde yeniden yaptırılmış. İçeri giriş tam 7 TL, öğrenci 3 TL. Küçük meblağlar olsa da tarihimizde önemli bir yeri olan böyle bir yapıya dahi ücretli girmek üzücü. Ücret bir yana teşvik edilerek herkese dönemin kosullari tekrar tekrar anlatılmalı diye düşünüyorum. Yaklaşık 1 saatlik bir zaman dilimi gezmeniz için yeterli bir süre.

 • avatar

  @leylaural8355

  İlkadimda bulunan, Doğu parkın bitiminde, Samsunspor tesislerinin yanında Samsun'a gelip de görülmeden gidilmemesi gereken bir yer.Kurtulus Savaşı'nın başlangıcı olarak gösteriliyor ve tarihi öneme sahip.Bandirma gemisi müze haline getirilmiş.Ataturkun çalışma arkadaşlarıyla olduğu bir oda ve balmumlari mevcut.geminin alt kısmında Atatürk'ün haberlerinin yer aldığı bir.sergi salonu var.gemide sürekli Atatürk'ün sevdiği şarkılar çalıyor. Bandırma gemisinin olduğu bahçede savaşlarda kullanılan uçaklar ve toplar da sergileniyor. Bu arada müze çıkışı parkın orda atlı arabalar var sahil boyunca atla gezinti yapabilirsiniz ?

 • avatar

  @mustafaartik

  Gemi oldukça güzel restore edilmiş. Fakat hem gerçek hem de sembolik anlamı itibariyle insanın içini titretecek bir ihtişamda olmalıydı. Ben heryeri heykelle donatın demiyorum ama en azından Amazon kadın heykeli ihtişamında olabilirdi. Neyse mevcut üzerinden değerlendirmem gerekirse, peyzajı oldukça iyi ve bakımlıydı. Gemi içindeki orijinal nüshaları herkesin görebiliyor olması iyiydi. Gemi güvertesinden arka tarafındaki görüntü biraz kötüydü. İki tane kanal lağım kanalı görüntüsü veriyor, su birikintisinin üstünde yer yer yosun toplulukları var, temizlenmesi gerekir bence. Bu tip milli anlamları yoğun mekanların temizlik ve çevre düzenlerine daha fazla dikkat edilmeli. Samsun dışından gelen biri olarak yine de çok beğendim. Benim eleştirim belirttiğim hususları yakıştıramadığım içindir. Yoksa bu hali dahi mükemmel.

 • avatar

  @kenanlatifoglu1373

  Bandırma vapuru tarihe damga vuran tarihin akışını değiştiren vapur... Türk milletinin kaderini değiştiren vapur. Çok mutlu olduk yakından dokunarak tanımaktan. Merdivenleri çok dik yaşlı ve yürümekte zorluk çeken biri sıkıntı yaşayabilir. Alt katı müze şeklinde yazışmalar ve Atatürk ün çeşitli eşyaları var. Üst katta Atatürk ve beraberindeki arkadaşlarının toplantı hali ( bal mumu heykeli) biçiminde. Teşekkürler Samsun belediyesi?️?

 • avatar

  @tamerozkan3164

  Samsun'da mutlaka uğramanız gereken bir gemi müzesi.1878 yılında İskoçya' da imal edilen Bandırma Vapuru (Tracadero) 1925 yılında hurdaya ayrıldı ve parçalandı. Atatürk'ün Samsun'a çıktığı Bandırma Vapuru'nun aynısı tekrar yapıldı ve 2001 yılında müze olarak hizmete girdi.Vapur ölçüleri,rengi vs. orijinali ile birebir aynıdır.Deniz kenarında Doğu Park yerleşkesinde yer alan müzenin etrafı anıt, heykel ,torpil ve mayın görselleri ile zenginleştirilmiş.Müzeye ulaşım çok kolaydır, kendi aracınızla, otobüsle veya raylı sistemle gidebilirsiniz. Giriş ücretlidir, fiyat uygundur.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Orijinali olmasa da birebir kopyası. Bandırma vapuru nu gezerken o zamanın şartlarını düşünerek maneviyatı hissedebiliyorsunuz. Kocaman bir denizde küçük sayılabilecek bir vapur, milli mücadelede ilk adımı atılmasına aracılık etmiş. İçerisinde o zamanın giysileri, silahları araç gereçleri ve duvarlarında kısa bilgiler içeren fotoğraflar var. Güvertedeki odalarda balmumu heykeller ile zamanın canlandırılması yapılmış. Güzel olmuş. Samsun a gidildiğinde görülmesi gereken bir yer. 2022 giriş ücreti tam: 7 TL. Müze kart geçersiz.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Samsun'a geldiğiniz de muhakkak ziyaret edilmesi gereken mekanlardan bir tanesi de elbette Bandırma Vapurudur. Orijinal Bandırma Vapurunun projesi dikkate alınarak inşa edilen Vapurda Mustafa Kemal ATATÜRK ve dört silah arkadaşının balmumu heykelleri ve o döneme ait eşyalar bulunmaktadır. Milli Mücadele Parkı ve Açık Hava Müzesi bünyesinde ise miili mücadeleyi simgeleyen seramik rölyefler bulunmaktadır. Müzede ayrıca Samsun ve ilçelerinden İstiklal Savaşı'nda kaybettiğimiz 1200 şehidimizin adlarının yer aldığı şehitler yazıtı, Milli Mücadele'yi anlatan 10 adet bronz rölyef, yedi figürlü Milli Kurtuluş Anıtı ve İstiklal Mücadelesi'nde kahraman Mehmetçik tarafından kullanılan top, tüfek, torpido, denizaltı mayınları ve uçaksavar gibi savaş malzemeleri de sergilenmektedir.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Samsun'da olan ve Samsun'a gelen herkes görmeli bence. Neden mi? İlk olarak tarihi önemi tartışılmaz( gemi orijinal demiyorum sadece temsil ettiği anlama atıf yapıyorum ). İkincisi bir savaş gemisini incelemiş oluyorsunuz. Ayrıca fotoğraf severler için otantik bir ambiyans buluyorsunuz . Yani Samsun'da iseniz hele ki çocuğunuz varsa mutlaka gidin ve görün...

 • avatar

  @feyzaerturk

  Bandırma Vapuru, IX. Ordu Kıtaatı Müfettişliği görevini icra edecek olan Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarını 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaştıran ve Türk Millî Mücadelesinin Anadolu üzerinden başlatılmasında çok önemli bir görevi yerine getiren vapur olarak tarihimizdeki yerini almıştır. Zira Bandırma Vapuru, Millî Mücadele’nin Anadolu içlerine doğru ilerleyip tüm yurda yayılmasında büyük görevleri üstlenecek olan önemli subayları, yani Mustafa Kemal Paşa ile Karargâh Heyetini, üç günlük deniz yolculuğunun ardından İstanbul’dan Samsun’a getirmiş ve adeta bir Millet’ in kaderini taşıyan vasıta olmuştur. Gemi 1878 yılında İskoçya’da ilk kez Trocadero adıyla 5 yıl boyunca yük ve yolcu gemisi olarak mavi sulara indirilmiş, daha sonra 1883 yılında Yunanlı bir armatör tarafından Kymi adıyla satın alınmış. Bir sonraki sahibi Osmanlı olmuş ve adı Panderma olarak tarihe geçmiş. 1891 tarihinde kaza sonucu batmış, aynı yıl içersinde yüzdürülmüştür. Kıymı adı ile İstanbul Rama Derasimo firmasına satılarak İstanbul limanına kayıt edilmiştir. Marmara Denizi kıyılarında, Tekirdağ , Mürefte, Şarköy , Karabigah, Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapmıştır. İdare-i Mahsusanın statü değiştirerek 28 Ekim 1910 yılında Osmanlı Seyrüsefain İdaresi(Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı Panderma Bandırma olarak değiştirilerek posta vapuru haline getirilmiştir. 19 Mayıs 1919 tarihinde Atatürk ve Silah Arkadaşlarını Samsuna getirdikten sonra yine posta hizmetlerine devam etmiştir. 1924 yılında Türkiye Seyrüsefain İdaresi tarafından hizmet dışı bırakılmıştır. 1925 yılında gemi Bozmacı İlhami' ye (SÖKER) isimli Türk armatöre satılmış, ve aynı armatör tarafından 4 ay içinde Haliç Fenerin de Hurda olarak parçalanmıştır.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Gemi 1878 yılında İskoçya'nın Glasgow kentinde Mac. Intyre Paisley - Huston and Cardett tersanesinde 21 sıra numarası ile 279 grostonluk yolcu ve yük vapuru olarak inşa edilmiştir.[1] Geminin ilk sahibi Dussey and Robinson şirketi gemiyi Trocadero adı altında 5 yıl çalıştırdı. 1883 yılında Yunanistan'daki H. Psicha Preus Firmasına satıldı. Kymi adını alarak, geminin Londra'da olan kaydı Pire Limanına alınmıştır. 1890 yılında H. Psicha Preus firması gemiyi başka bir Yunan firması olan Cap. Andereadis firmasına satmış, 12 Aralık 1891 tarihinde kaza sonucu batmış, aynı yıl içerisinde yüzdürülüp Kymi adı ile İstanbul Rama Derasimo firmasına satılarak İstanbul Limanına kayıt edilmiştir. 1894 yılında o zamanki Deniz Yolları İşletmesi anlamına gelen İdare-i Mahsusa'ya nakledilmiş ve Türk bayrağı çekilerek, adı Panderma olarak değiştirilmiştir. Marmara Denizi kıyılarında, Tekirdağ, Mürefte, Şarköy, Karabiga, Erdek arasında yük ve yolcu seferleri yapmıştır. İdare-i Mahsusanın statü değiştirerek 28 Ekim 1910 yılında Osmanlı Seyrüsefain İdaresi (Osmanlı Denizcilik İşletmesi) olunca geminin adı Bandırma olarak değiştirilerek posta vapuru haline getirilmiştir.

 • avatar

  @aysebosnak

  Ne kadar temsili olsa da beni duygudan duyguya sürükledi. Milli mücadelenin başladığı bu yeri gençler başta olmak üzere herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekir. Müzekart geçerli değil, öğrenci 3₺, tam 7₺ ve engelliler için ücretsiz. Öneri olarak söyleyebileceğim tek şey, ziyaretçilerin izleyebileceği bu döneme ait video hazırlanıp sergi alanında sunulabilir. Atatürk ve silah arkadaşlarının ruhu şad olsun.

 • avatar

  @onour647

  Öncelikle girişlerin gittiğim dönem itibariyle Tam 7 TL, Öğrenci 5 TL olduğunu belirtmeliyim ki bu tarihi anıların yaşatılmaya çalışıldığı alan için gayet makul seviyede olduğunu düşünüyorum. Bölge çok geniş, yeşillikler içerisinde ferah bir alan üzerine kurulu ve kış dönemi olması dolayısıyla da pek kalabalık değildi. Bandırma Vapuru içerisinde daha fazla tarihi malzemeler ile zenginleştirilebilinecek imkanlar olmasına rağmen yetersiz geldi. Herşeye rağmen çok özel bir alan ve gidilip görülmesi gerekiyor.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Son zamanlarda gezdiğim en guzel yerdi. Müze de gorulmesi gereken cok detay var. İnsan "keşke Bandırma vapuru nun kendisi olsa da replikasina dokunmasam..." diye düşünüyor. Ama yine de Atatürk un giysilerinin, lozan anlasmasinin orijinalini ve o havayi tatmak bambaşka bir duygu idi... Giriş ucretleri de kisi basi 5 tl. Ogrenci 2 tl. Cok makul. Olmasi gereken bu zaten. Ancak hediyelik esya reyonunun onuna yaklasmayin. Resmen ticaret yapiyorlar.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Kurtuluş Savaşı'nın ilk adımını atan komutanların balmumu heykelleri ile karşılaşınca heyecan, şaşkınlık, hüzün, umut, sevinç... Birçok duyguyu bir arada yaşadık. Sanki hala oradalar ve milli mücadelemizin önemli kararlarını alıyorlar. Çok etkilendim. Işıklar içinde uyusunlar. Atatürk'ün vasiyeti, kıyafetleri, silahı, özellikle Samsun'a geldiği günlere ait fotoğraflar ve vefatının ardından Samsun'undaki hüzün... Gözleriniz doluyor. Kendini bu vatanın evladı olan herkesin uğraması gereken bir müze.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 14 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.9/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi +903622380023 Belediye Evleri, 55080 Canik/Samsun, Türkiye Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Bandırma Gemi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.2730659 36.3663454 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.9/5 14