Beypazarı Yaşayan Müze

4.3076923076923 (13 Yorum)

Ankara’nın Beypazarı içerisinde yer alan bu müze daha çok kültürel ve geleneksel öğeleri içerisinde barındırıyor. Beypazarı Yaşayan Müze, halen daha kültürümüzün korunması ve sergilenmesi adına ziyaretçilerini bekliyor. 23 Nisan 2007 tarihinde faaliyetlerine başlayan bu müzenin kültür bilimci Dr. Sema Demir tarafından kurulmuştur. Müzenin kurulum amacı da sadece maddi ya da soyut olarak bilinen kültürel faaliyetleri değil aynı zamanda da manevi kültürel öğeleri de korumak olarak ifade edilmektedir.

Bu müzenin aynı zamanda da tek uygulamalı kültür müzesi olarak ifade edildiği de söylenmektedir. Beypazarı Yaşayan Müze, Osmanlı’nın son dönemlerine dair bir mimariyi de içerisinde barındırır. Bu konak; bölgenin tanınmış ailelerinden olan Abbaszadeler tarafından meydana getirilmiştir.

Yaşayan Müze

Beypazarı Yaşayan Müze, açık hava müzeciliği konusunda da ilk örnekler arasında yer almaktadır. Burada ziyaretçiler sadece izlemekle sınırlı kalmayarak, aynı zamanda da uygulamalar da dahil oluyorlar. Var olan etkinliklere ziyaretçi olan herkesin katılım sağlaması durumu da söz konusu olabiliyor.

Baskı ve sanatlar her zaman uygulamalı olarak ziyaretçilere gösteriliyor. Deneme imkanı olan ziyaretçilerin aynı zamanda da Karagöz gösterileri, masal anlatıları ve atasözü araştırmalarına katkı sağladıkları da görülebilmektedir. Bu evrede de farklı farklı işleyişlerini gündeme getiren bu müzenin geleneksel anlamda ziyaretçilerine bilgilendirme işlemi de sunulduğu bilinmektedir.

Beypazarı Yaşayan Müze

Beypazarı Yaşayan Müze içerisinde farklı sanat anlayışlarının yanı sıra farklı kültürel etkinliklere de yer veriliyor. Geçmişe yolculuk yapmak isteyen herkesin gitmeyi tercih edecekleri bir konumda da bulunuyor.

 • Keçe Sanatı
 • Geleneksel Çocuk Oyunları
 • Hıdırellez
 • Karagöz
 • Masal Geceleri
 • Ihlamur Baskısı
 • Göktürkçe’den Osmanlıca’ya
 • Ebru Sanatı
 • Atasözleri ve Deyimler
 • Türk Kültürü’nde Motifler
 • Osmanlı Dönemi’nde İlan-ı Aşk
 • Masal İçinde Yaşayan Müze
 • Gelin Kına Etkinlikleri
 • Kurtuluş Savaşı Kadın Kahramanları
 • Tufan ve Aşure gibi etkinlikler yer almaktadır. Beypazarı Yaşayan Müze içerisinde tüm bu etkinliklere yer verilmekte ve davetliler katılım sağlamaktadır. Bu sayede de daha etkin bir geleneksek işleyişin farkına varılmasında etkin haldedir.

Beypazarı Yaşayan Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Beypazarı Yaşayan Müzesi Ankara ilinin Beypazarı ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 19:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 15 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Beypazarı Yaşayan Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Ankara civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Ankara 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Beypazarı Yaşayan Müze Kredi Kartı
Beypazarı Yaşayan Müze Sigara İçilmez
Beypazarı Yaşayan Müze Park Yeri
Beypazarı Yaşayan Müze Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

İstiklal, Çınar Sk. No:17, 06730 Beypazarı/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.3076923076923 Puan

 • avatar

  tuğçe özçelik

  Harika bir yer, tebrik ederim herkesi :)

 • avatar

  Bora Yeşil

  Tüm yaşanmışlıkları canlı anlatıyorlar, adı gibi yaşayan müze

 • avatar

  Abdullah güven

  Düğün temalı güzel bir müze olmuş

 • avatar

  Vehbi Macaroglu

  Guzel dusunulmus ancak adeta bir para tuzagi haline gelmis bir muze. muzede cesitli istasyonlar var ve bu istasyonlarda ucreti karsiliginda cesitli deneyimler yasayabiliyorsunuz, muzeye girerken de ayri bir icret oduyorsunuz ancak muzede bu istasyonlar disinda cok fazla gorulecek bir sey yok. amcak asil sorun istasyonlarda hizmet almadiginizda ortaya cikiyor soyle ki cati katinda bulunan dokuma istasyonunda ipek urunleri satiliyor. bir sure dusundukten sonra bir sey almamaya karar vererek inmek istedik ancak istasyonda bilgi veren ve urunleri satamya calisan bayan biz inerken cayinin sogudugundan dem vurarak soylene soylene bizden musade isteyerek biraz da hisimla asagiya indi. fikir guzel olsa da gerceklestirilme yonteminin cok da dogru olmadigini dusunuyorum.

 • avatar

  Sema ÇİL

  Beypazarı konağı gezisi yapıyorsunuz aslında ve konak içinde de her odada sizleri bir etkinlik karşılıyor. Etkinlik tanıtımı yapıldıktan sonra ek ücret karşılığında katılabiliyorsunuz. Kurşun döktürmek 100 tl. Ihlamur baskı ve Ebru atölyesi de var. Bunun dışında en üst katta ds dokuma atölyesi var buradan elde dokunmuş ipek ya da pamuk ürünler alabilirsiniz.

 • avatar

  Berat Söylemez

  Bir müzeden fazlası. Size o ambiyansı o ozamanın şartlarını gerçekten hissettiriyor. Sizi geçmişe götürüyor. Orada bulunan arkadaşlar gayet ilgililerdi. El sanatlarından hikayesine gerçek gidip görülmesi gereken bir yer. Ayrıca kendilerinin yapmış olduğu bir içeceği vardı gayet lezzetliydi.

 • avatar

  ali berk

  Kişi başı 20 TL. Kent müzesini gezerseniz buranın ne kadar gereksiz olduğunu anlarsınız. Bir de kadınlar az bilgi veriyor. Kurşun dokturmek 100 TL ayrıca ücrete tabi. Taş baskı ve ebru ise 50 şer TL. Vallahi boşuna para vermek istiyorsaniz girebilirsiniz. Konak da klasik bir konak. Kapitalizmin kültür ile makyajlanmis ve harmanlasmis hâli.

 • avatar

  Sebnem Sözer

  Yaşayan Müze'yi Beypazarı'na gittiğinizde mutlaka ziyaret edin. Temmuz 2022 giriş ücreti kişi başı 20-TL. Her katta köşkün tarihi ile ilgili kısaca bilgi veren, anlatanlar var. En üst katta kıyafet satışı var. Alt katta Tokat işi ıhlamur baskı ile kendinize çanta, şal . Yapabilirsiniz. Ayrıca Ebru da yapabilirsiniz. İlgisini çekenlere kurşun döktürme bile var :)

 • avatar

  Ahmet Tech

  Tarihi dokusu ve çalışanları çok iyi. Masallarını ve tarihini dinlemek için zaman ayırmanız gerekiyor. Eski bir inanç olan kurşun döktürmek burda icra edilebiliyor. Keloğlan'ın annesi sizi karşılıyor :)

 • avatar

  Pınar

  Yaşayan müzeye kurşun döktürmek için gitmiştik. Fakat içinde yaşatılmaya çalışan beypazarına özgü el işçiliklerini gözlemlemek çok güzeldi. Giriş yetişkinler için 15 öğrenciler içinse 10 tl. Özel müze olduğundan kültür bak müze kart geçmiyor. Müze programı ise şu şekilde: *Konak tanıtımı *Kurşun dökümü (isteğe bağlı, ücretli) *Ihlamur baskı tanıtımı (kumaşlardan satın alırsanız siz de yapabiliyorsunuz) *Masal anlatımı *Ebru sanatı gösterimi (isterseniz ücreti karşılığında siz de deneyebiliyorsunuz) *Konak odaları tanıtımı *Gölge oyunu ve giysilerin olduğu oda (şanslıysanız kalabalık gruplar için önceden planlanmış gölge oyunu gösterilerine denk gelebilirsiniz ya da bizim gibi kendiniz de hacıvat karagöz kuklalarını oynatıp eğlenebilirsiniz) *Dokuma kumaş tanıtımı Tüm bu aktiviteler için kesinlikle değecek bir müze. Kış ayında 2 kez Pazar günü gittik çok sakindi. Tavsiye ediyorum.

 • avatar

  Coşkun Mutlu

  Yaşayan müze. Beybazarın'da yer alır. Bu topraklarda kök salışımızın hikayesidir bir bakıma. Köklü kültürün kökenlerini bulursunuz. Hem şehri hem müzeyi gezin.

 • avatar

  Barkın Kızılkaya

  Beypazarına gidip görmemek olmaz. Çalışanlar odukça sıcak kanlı. Eski bir konak. Zamanın zenginlerinden birinin evi. Müze girişi ücretli.

 • avatar

  Feyza Türk

  Çok guzeldiii. Diğer müzelere göre her odasında eskiden yaşayan kişileri ozelligini anlatan ablalar var masal anlatan kurşun döken ebru sanatı yapan gezilesi ve mutlaka görülmesi gereken bir yer


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 19:30
Salı 09:00 - 19:30
Çarşamba 09:00 - 19:30
Perşembe 09:00 - 19:30
Cuma 09:00 - 19:30
Cumartesi 09:00 - 19:30
Pazar 09:00 - 19:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar