Bursa Kent Müzesi

4.8888888888889 (9 Yorum)

Bursa Kent Müzesi’nin en önemli özelliği Türkiye’de bulunan ilk kent müzesi olmasıdır. Bursa Kent Müzesi sayesinde Osmanlı kültürü ve Anadolu kültürünü turistlere tanıtabilmekteyiz. 14 Şubat 2004 yılında ziyarete açılmıştır. Şehrin tarihi, coğrafisi, kültürü, ekonomisi, ticareti Bursa Kent Müzesi’nde anlatılmaktadır. Bursa Kent Müzesi’nde Osmanlı padişahlarının 6 tanesinin balmumu heykelleri bulunmaktadır. Bursa’yı anlatan Kent müzesi sayesinde Bursa’da bulunan külliyeler, hamamlar, anlat, camiler ve anıtlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kent müzesinde Bursa’nın geleneksel ticaret hayatı da anlatılmaktadır. Müzede düzenlenen sergiler sayesinde müzeye ilgi artmaktadır. Müzenin bir başka kısmı ise sevdiklerine hediye alabilecekleri hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Farklı olarak kütüphane, okuma salonu, toplantı salonu ve yönetim birimleri bulunmaktadır. Kent Müzesinin dışarısında konser, amfi tiyatro gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Avrupa Müze Forumu’nun ödül töreni sonunda yılın en iyi üçüncü müzesi seçilmiştir.

Bursa Kent Müzesi 3 kattan oluşmakta ve zemin katta bulunan ilk galeri “ Uygarlık Kenti Bursa” olarak adlandırılmaktadır. Müzede bulunan bu galeride ilk uygarlıklar, Kurtuluş Savaşı, Osmanlı Dönemi hakkında tarihi bilgiler yer almaktadır. Kent Müzesi’nde bulunan ikinci galeri ise “ Çağdaş Bursa” olarak adlandırılır. Çağdaş Bursa galerisinde Cumhuriyet Dönemi’nde yeniden şekillenen şehir anlatılmaktadır.

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi Bina Tarihçesi

Bursa Kent Müzesi binasının tarihçesi adliye binası olmasına dayanmaktadır. Kent Müzesi binası 75 sene Bursa Adliyesi olarak kullanılmıştır. 2001 senesinde imzalanan protokol ile yapı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir.

Bursa Kent Müzesi Gidilişi Ve Giriş Ücreti

Bursa Kent Müzesi gidilişini sizler için anlattık. Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. Atatürk Caddesi üzerinde Atatürk Anıtı arkasında yer almaktadır. Metro kullanan insanlar için Demirpaşa İstasyonu’ndan indikten sonra İnönü Caddesi üzerinde ilerledikten sonra Atatürk Anıtının arkasında yer almaktadır. Otobüs ile Bursa Kent Müzesini ziyaret edecek kişiler için 17D, 6E, 81 ve E13 kodlu otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bursa Kent Müzesi giriş ücretleri öğrenci ve yetişkin bireylerde farklılık göstermektedir. Bursa Kent Müzesi’ne yetişkinler 2 Türk Lirası, öğrenciler ise 1 Türk Lirası giriş ücreti ödemektedir.

Daha fazla göster

Bursa Kent Müzesi Kredi Kartı
Bursa Kent Müzesi Sigara İçilmez
Bursa Kent Müzesi Park Yeri
Bursa Kent Müzesi Müze
+(3)

Konum

Hocaalizade, 6. Kültür Sk. No:8, 16010, 16010 Osmangazi/Bursa, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8888888888889 Puan

 • avatar

  Stunk

  Gerçekten Bursa'nın bir parçası çok gezmiştim küçükken ve artık ücretsiz de olmuş bu da ayrı guzel tabii Bursa'yı tanımak görmek ve gezmek isteyenler kesinlikle ve kesinlikle gitmesi gereken bir yer bütün ünlü insanların eski yerlerden modellerden tutta insanlarına eşyalarına kadar herşeyin orjinalini görebilirsiniz bursanın ve bir nevî de ülkemizin tarihini büyük anlamda görmek ve öğrenmek mümkün ve herşey özenle anlatılmış gerçekten 5 yıldız verebileceğim müthiş bir müze. Not: yeni şeyler eklenmiş gitmeyeli baya olmuştu Sentence: 5/5 simply perfect

 • avatar

  Mahmut Özturan

  Harika planlanmış, kentin tarih ve kültürünün zengin örneklerine sahip. Osmanlı Padişahlarından Zeki Müren'e kadar pek çok bilgi mevcut. Son yıllarda yaygınlaşan Kent Müzelerinin çok güzel bir örneği, düşünenleri, planlayanları ve emeği geçenleri kutluyorum. Bursa'da yaşayan veya Bursa'ya gezmeye gelenlerin mutlaka görmesi ve dikkatle gezmeleri gereken bir adres, özellikle öneriyorum..

 • avatar

  Fatma Nazlı Güzel

  Bursa'ya ait en belirgin gelişimi anlatan müzedir. Şu sıralar hem düğme sergisi hemde mahalle müzesi görülmeye değer. Şehrin göbeğinde olan bu müzenin ulaşımı da çok kolay. Mutlaka gidin, götürün...

 • avatar

  Deniz Kontel

  Güzel bir kent müzemiz var. Bursa'nın tarihiyle, sanatçılarıyla, zanaatkârlarıyla, doğal yaşamıyla ve aklıma gelmeyen daha birçok değeriyle ilgili bilgiyi Bursa Kent Müzesinde bulabilirsiniz. Bursa'yı ziyaret etmek için geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden sadece bir tanesidir.

 • avatar

  Mustafa Kucuk

  Bir bursalı olarak yıllardır gitmediğim için üzüldüm müze bursanın uzak ve yakın tarihini bursaya iz bırakan eserleri sanatçıları tarih sahnesindeki önemli kişileri tanıtması açısından son derece bilgilendirici bursada iseniz kesinlikle görülmesi gereken bir yer

 • avatar

  asli bedi

  Çok Çok güzel bir müze. Sayın Özel Güvenlik Görevlisi kibar ve ilgili bir şekilde bizi içeri aldı. Gittiğimizde DÜĞMELER ile ılgili bir sergi de mevcuttu. Osmanlı nin kuruluşundan ve eski Bursa nin günlük yaşayış tarzına kadar çok fazla eser mevcuttu. Tavsiye ediyorum, gezmeden donmeyiniz.

 • avatar

  Büşra Emre

  Bir müze ancak bu kadar özenli hazırlanabilir. Birçok şehrin kent müzesi var ama hiçbir yerin müzesi Bursa gibi degil. Her katında ayrı bir zamana gidip aydınlanıyorsunuz. Bursa'ya giden kent müzesine uğramadan Bursa'dan ayrılmamalı.

 • Çok özenli bir çalışma. Görevlileri kutlarım. Ancak yerli halkın söylediğine göre bazı objeler başka bir yere taşınmış. Nelerin taşındığını ve nereye taşındığını ise bilen yok. ????

 • avatar

  Kemal Küçükoğlu

  Çok sakin rahat rahat gezilebilecek bir yer üstelik öğrenciler tatildeyken elinden tutup bu tür yerleri gezdirmemiz gerek velileri olarak geçmişimizi tanitmamiz lazım ve bunun için kent müzesi iyi bir yer


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar