icon

Bursa Kent Müzesi

 • (20 Yorum)

Müzeler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Bursa Kent Müzesi’nin en önemli özelliği Türkiye’de bulunan ilk kent müzesi olmasıdır. Bursa Kent Müzesi sayesinde Osmanlı kültürü ve Anadolu kültürünü turistlere tanıtabilmekteyiz. 14 Şubat 2004 yılında ziyarete açılmıştır. Şehrin tarihi, coğrafisi, kültürü, ekonomisi, ticareti Bursa Kent Müzesi’nde anlatılmaktadır. Bursa Kent Müzesi’nde Osmanlı padişahlarının 6 tanesinin balmumu heykelleri bulunmaktadır. Bursa’yı anlatan Kent müzesi sayesinde Bursa’da bulunan külliyeler, hamamlar, anlat, camiler ve anıtlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kent müzesinde Bursa’nın geleneksel ticaret hayatı da anlatılmaktadır. Müzede düzenlenen sergiler sayesinde müzeye ilgi artmaktadır. Müzenin bir başka kısmı ise sevdiklerine hediye alabilecekleri hediyelik eşya dükkânları bulunmaktadır. Farklı olarak kütüphane, okuma salonu, toplantı salonu ve yönetim birimleri bulunmaktadır. Kent Müzesinin dışarısında konser, amfi tiyatro gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Avrupa Müze Forumu’nun ödül töreni sonunda yılın en iyi üçüncü müzesi seçilmiştir.

Bursa Kent Müzesi 3 kattan oluşmakta ve zemin katta bulunan ilk galeri “ Uygarlık Kenti Bursa” olarak adlandırılmaktadır. Müzede bulunan bu galeride ilk uygarlıklar, Kurtuluş Savaşı, Osmanlı Dönemi hakkında tarihi bilgiler yer almaktadır. Kent Müzesi’nde bulunan ikinci galeri ise “ Çağdaş Bursa” olarak adlandırılır. Çağdaş Bursa galerisinde Cumhuriyet Dönemi’nde yeniden şekillenen şehir anlatılmaktadır.

Bursa Kent Müzesi

Bursa Kent Müzesi Bina Tarihçesi

Bursa Kent Müzesi binasının tarihçesi adliye binası olmasına dayanmaktadır. Kent Müzesi binası 75 sene Bursa Adliyesi olarak kullanılmıştır. 2001 senesinde imzalanan protokol ile yapı Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne verilmiştir.

Bursa Kent Müzesi Gidilişi Ve Giriş Ücreti

Bursa Kent Müzesi gidilişini sizler için anlattık. Bursa Kent Müzesi, Bursa’nın Osmangazi ilçesinde yer almaktadır. Atatürk Caddesi üzerinde Atatürk Anıtı arkasında yer almaktadır. Metro kullanan insanlar için Demirpaşa İstasyonu’ndan indikten sonra İnönü Caddesi üzerinde ilerledikten sonra Atatürk Anıtının arkasında yer almaktadır. Otobüs ile Bursa Kent Müzesini ziyaret edecek kişiler için 17D, 6E, 81 ve E13 kodlu otobüsler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Bursa Kent Müzesi giriş ücretleri öğrenci ve yetişkin bireylerde farklılık göstermektedir. Bursa Kent Müzesi’ne yetişkinler 2 Türk Lirası, öğrenciler ise 1 Türk Lirası giriş ücreti ödemektedir.

Hazır Gelmişken

Bursa Kent Müzesi ‘ni gezmeye gelmişken Bursa civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Bursa Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Bursa ’da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Bursa Kent MüzesiKredi Kartı
Bursa Kent MüzesiSigara İçilmez
Bursa Kent MüzesiPark Yeri
Bursa Kent MüzesiMüze
Bursa Kent MüzesiRezervasyon
Bursa Kent MüzesiTarihi Yer
Bursa Kent MüzesiMüze Kart Geçerli
Bursa Kent MüzesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @gezirehberi

  Bursa Kent Müzesi, 2004 yılından bu yana kentin eski adliye binasında hizmet veren, Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği müze . Karşılıklı 2 bina , birinde Bursa nın işgal dönemlerini belgelerle ve fotoğraflar la detaylı bir şekilde sergilemiş , ki çok üzüldüm , Yunan nasıl yakıp yıkmış ve kadın çocuk demeden katliam yapmış . Fotoğraflar gerçekten içimi acıttı . Diğer binada günümüze kadar gelmiş antik eşya görmek mümkün , mesela Zeki Mürenin , Müzeyyen Senarın vs birkaç kostümü bile var ?

 • avatar

  @canan6250

  Bursa Kent Müzesi, 2004 yılından bu yana kentin eski adliye binasında hizmet veren, Bursa’nın 7000 yıllık bir zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği müze . Karşılıklı 2 bina , birinde Bursa nın işgal dönemlerini belgelerle ve fotoğraflar la detaylı bir şekilde sergilemiş , ki çok üzüldüm , Yunan nasıl yakıp yıkmış ve kadın çocuk demeden katliam yapmış . Fotoğraflar gerçekten içimi acıttı . Diğer binada günümüze kadar gelmiş antik eşya görmek mümkün , mesela Zeki Mürenin , Müzeyyen Senarın vs birkaç kostümü bile var ?

 • avatar

  @pervinoztan2156

  Merkezde, Atatürk Heykelinin arkasında. Ulaşımı kolay. Müze gezisi sonrası hemen önünde çınar altında dinlenebileceğiniz oturma alanı var. Görevli Sezgin Hanım işini severek yapan güler yüzlü ilgili bir müze çalışanı. Güvenlik görevlileri kibar. Muhteşem bir kent müzesi. Çok kapsamlı. En az 2-3 saat ayırmalı. Çok fazla obje var ama güzel sergilendiği için insanı boğmuyor. Her bölümde ayrı bir heyecan yaşıyor insan. Kesinlikle Bursa da ziyaret edilmesi gereken bir yer. Giriş ücretsiz bedava.

 • avatar

  @onurdemirtas4211

  Giriş ücretsiz olması güzel. İçeriside cok hoş ama Bursanin tarihteki yerini tam olarak anlatmıyor. Bursanin Geçmişe dönük bütün tarihini yansıtması lazim . Bu müze belki 5 katlı olsa anca yeter bursayi tanitmaya

 • avatar

  @vasifyucelis5823

  Bursa Kent Müzesi, Türkiye'nin ilk kent müzesidir. Bursa Kent Müzesi'nin hedefi, yaklaşık 7000 yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumu ve gelişimi sürecinde öncü kent kimliğini taşıyan Bursa'da, kentlinin ve turistlerin bu birikimi görerek ve hatta yaşayarak öğrenebileceği bir kent müzesi oluşturmaktır. Bursa Kent Müzesi, konsept bir müze olup 14 Şubat 2004 tarihinde kapılarını ziyarete açmıştır. Kent müzesinin bulunduğu, Cumhuriyet Dönemi üç yönetim yapısından biri olan Eski Adliye Binası, 1926 yılında Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından yapılmıştır. Bodrum ve 2 kattan ve toplam 2010 metrekare alandan oluşan bina, I. Ulusal Mimarlık Dönemi özelliği taşıyan yapıdır. Bursa Kent Müzesi'nde, kentin tarihi, coğrafi, kültürel, sosyal, ekonomik, ticari ve turistik yapısına ilişkin bilgi ve belgeler; görsel sunum, obje ve animasyonlarla tanıtılmaktadır. Müzede Bursa'da yaşamış altı Osmanlı padişahının balmumu heykelleri bulunur. Kentin topografik maketi sayesinde ziyaretçiler; Bursa surları, külliyeler, hanlar, hamamlar, camiler gibi anıt eserler hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler. Müzenin bodrum katında yer alan Tarihi Esnaf Sokağı'nda, Bursa'nın geleneksel ticaret hayatı tasvir edilmektedir. "Arabacı, nalbant, saraç, semerci, yemenici, bıçakçı, bakırcı-kalaycı, tenekeci, marangoz, keçeci, sepetçi, şekerci, kebapçı, havlucu" özgün dekor ve canlandırmalar ile tanıtılmaktadır. Tüm katlardaki koridorlar geçici segi mekanı olarak kullanılmakta, değişen temalar müzeyi süreli izlenilir kılmaktadır. Müzenin zemin katında ziyaretçilerin dinlenebileceği bir kafeterya, hediyelik eşya ve satış birimi bulunmaktadır. Birinci katta araştırmacıların yaralanabileceği Bursa belgeliği, küçük ölçekli bir kütüphane, periyodik okuma salonu, dia ve multivizyon gösterileri ile küçük toplantıların yapılabileceği çok amaçlı bir salon ve yönetim birimleri yer almaktadır. Müzenin giriş avlusunda bulunan anfi tiyatro, konser, dinleti gibi etkinlikler yapılmasına olanak sağlamakta, dış mekanda sergi düzenlemeleri yapılmaktadır. Türkiye'de bir ilk olan Bursa Kent Müzesi, 2006 mayıs ayında Portekiz'in Lizbon Kenti'nde düzenlenen Avrupa Müze Forumu'nun ödül töreninde, yılın en iyi üçüncü müzesi ödülüne layık görülmüştür. Giriş ücretsizdir.

 • avatar

  @sabihamersin

  Geçmişten günümüze Bursa'nın tarihini,yaşamını,kültürünü ,el sanatlarını tanıtan bir müze çok güzel düzenlenmiş.Özellikle zemin kattaki geleneksel el sanatlarının o devrin dekoruyla,yerlerin o zamanın taşlarıyla döşenerek sergilenmesi mükemmeldi.Bursalı ünlülerin giysileri ve fotoğrafları da segilenmiş.(Zeki Müren,Mğzeyyen Senar,Yıldırım Gürses.)Bursa'ya gelen herkes ziyaret etmeli.Ben çok beğendim..

 • avatar

  @hilalsismanolam

  Ücretsiz giriş. Şahsen çok beklentim yoktu ama içerisi o kadar dolu doluydu ki. Zaman nasıl gecti anlamadık. Bursa'nın tarihinde kültüründe ne varsa aklınıza gelen gelmeyen herşey var. Meraklısı için harika bir yer. Mutlaka gidin görün

 • avatar

  @sayitseyhan1144

  İçeri girince sol taraftan ayak izlerini takip etmeye başlayın. Bursa ile ilgili bütün bilgileri veriyor. Bursaya ilk kez geliyorsanız burası ilk durağınız olsun. Oldukca büyük bir müze. Mutlaka görün.

 • avatar

  @ferhatatan

  Bursa'nın kent kimliğini, kronolojik bir biçimde sunuyor. Bir çok kültüre ve yaşama dair iz bulmak mümkün. Meraklı olduğunuz bir konu ise gidip, görmelisiniz. Detayları öğrenmek için de iyi bir süre ayırmalısınız.

 • avatar

  @rahmiaydin7069

  3 Kattan oluşan müzede Anadolunun en eski yerleşim yeri Bursa nın 7000 yılı aşan tarihinde geçirdiği dönüşümleri sergileniyor. Kentin kültürel , tarihsel , sosyal ve ekonomik zenginliğini bu müzede görebilirsiniz . Müze Şehir merkezinde Valiliğin hemen karşısı. Şehrin neresinde olursanız olun Heykel ulaşım araçları sizi buraya kadar getiriyor. Kesinlikle görülmesi gereken bir yer.

 • avatar

  @kemalkucukoglu9684

  Çok sakin rahat rahat gezilebilecek bir yer üstelik öğrenciler tatildeyken elinden tutup bu tür yerleri gezdirmemiz gerek velileri olarak geçmişimizi tanitmamiz lazım ve bunun için kent müzesi iyi bir yer

 • avatar

  @aslibedi3430

  Çok Çok güzel bir müze. Sayın Özel Güvenlik Görevlisi kibar ve ilgili bir şekilde bizi içeri aldı. Gittiğimizde DÜĞMELER ile ılgili bir sergi de mevcuttu. Osmanlı nin kuruluşundan ve eski Bursa nin günlük yaşayış tarzına kadar çok fazla eser mevcuttu. Tavsiye ediyorum, gezmeden donmeyiniz.

 • avatar

  @abdullahfurkany8865

  Gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Ulaşım çok kolay. Giriş ücretsiz. Üst katı 1960-1970 leri anımsatıyor. Alt katta Bursa'nın tarihi ve düğme koleksiyonu var. Düğme ye özel ilginiz varsa vazgeçilmez bir mekan.

 • avatar

  @fatmanazliguzel

  Bursa'ya ait en belirgin gelişimi anlatan müzedir. Şu sıralar hem düğme sergisi hemde mahalle müzesi görülmeye değer. Şehrin göbeğinde olan bu müzenin ulaşımı da çok kolay. Mutlaka gidin, götürün...

 • avatar

  @mustafakucuk2038

  Bir bursalı olarak yıllardır gitmediğim için üzüldüm müze bursanın uzak ve yakın tarihini bursaya iz bırakan eserleri sanatçıları tarih sahnesindeki önemli kişileri tanıtması açısından son derece bilgilendirici bursada iseniz kesinlikle görülmesi gereken bir yer

 • avatar

  @denizkontel3687

  Güzel bir kent müzemiz var. Bursa'nın tarihiyle, sanatçılarıyla, zanaatkârlarıyla, doğal yaşamıyla ve aklıma gelmeyen daha birçok değeriyle ilgili bilgiyi Bursa Kent Müzesinde bulabilirsiniz. Bursa'yı ziyaret etmek için geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerlerden sadece bir tanesidir.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Çok özenli bir çalışma. Görevlileri kutlarım. Ancak yerli halkın söylediğine göre bazı objeler başka bir yere taşınmış. Nelerin taşındığını ve nereye taşındığını ise bilen yok. ?

 • avatar

  @feyzaerturk

  Harika planlanmış, kentin tarih ve kültürünün zengin örneklerine sahip. Osmanlı Padişahlarından Zeki Müren'e kadar pek çok bilgi mevcut. Son yıllarda yaygınlaşan Kent Müzelerinin çok güzel bir örneği, düşünenleri, planlayanları ve emeği geçenleri kutluyorum. Bursa'da yaşayan veya Bursa'ya gezmeye gelenlerin mutlaka görmesi ve dikkatle gezmeleri gereken bir adres, özellikle öneriyorum..

 • avatar

  @feyzaerturk

  Bir müze ancak bu kadar özenli hazırlanabilir. Birçok şehrin kent müzesi var ama hiçbir yerin müzesi Bursa gibi degil. Her katında ayrı bir zamana gidip aydınlanıyorsunuz. Bursa'ya giden kent müzesine uğramadan Bursa'dan ayrılmamalı.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Gerçekten Bursa'nın bir parçası çok gezmiştim küçükken ve artık ücretsiz de olmuş bu da ayrı guzel tabii Bursa'yı tanımak görmek ve gezmek isteyenler kesinlikle ve kesinlikle gitmesi gereken bir yer bütün ünlü insanların eski yerlerden modellerden tutta insanlarına eşyalarına kadar herşeyin orjinalini görebilirsiniz bursanın ve bir nevî de ülkemizin tarihini büyük anlamda görmek ve öğrenmek mümkün ve herşey özenle anlatılmış gerçekten 5 yıldız verebileceğim müthiş bir müze. Not: yeni şeyler eklenmiş gitmeyeli baya olmuştu Sentence: 5/5 simply perfect


 • Künye

  ✅ Müzeler : Bursa Kent Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 20 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:30 - 17:00
  Salı 09:30 - 17:00
  Çarşamba 09:30 - 17:00
  Perşembe 09:30 - 17:00
  Cuma 09:30 - 17:00
  Cumartesi 09:30 - 17:00
  Pazar 09:30 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Bursa Kent Müzesi Bursa Kent Müzesi +904441600 Hocaalizade, 6. Kültür Sk. No:8, 16010, 16010 Osmangazi/Bursa, Türkiye Bursa Kent Müzesi Bursa Kent Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Bursa Kent Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 40.1823757 29.0664314 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 20