Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

4.8235294117647 (17 Yorum)

İstanbul geçmişte Doğu Roma İmparatorluğu’na başkentlik yaptığı dönemden birçok farklı eser ve yapı barındırır. Doğu Roma Büyük Sarayı da bu harika yapılardan bir tanesi. Saray günümüze kadar ulaşmayı başaramamış olsa da hala sarayın kalıntılarına ulaşılabiliyor.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

1935 senesinde sarayın bulunduğu bölgede yapılan kazılar muhteşem mozaiklerin ortaya çıkmasını sağladı. Ortaya çıkan mozaiklerin sanatsal açıdan ve sahnelerin betimlenmesi açısından çok değerli olduğunu söylememiz gerekli.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenmeye başlayan bu mozaikler M.S. 450-550 senelerini kapsıyor. Genellikle geçmiş dönemlere ait mozaikler dini konuları kapsarken bu sarayda keşfedilen mozaikler bu yönüyle de biraz ayrılmakta. Mozaiklerde günlük yaşam, mitoloji ve doğadan alınan tasvirlere yer verilmiş.

Müzenin konumu da oldukça önemli. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Sultanahmet Camii’nin külliyesinde yer alan Arasta Pazarı’nın içerisinde bulunuyor. Müze alanı oluşturulurken Doğu Roma Dönemi’nden olan Büyük Saray’ın revaklı avlusunun kuzeydoğu kısmında sağlam kalmayı başaran mozaik taban döşemesini içermesine dikkat edildi. Mozaikli olan kısmın yalnızca 180 metrekarelik bir kısmı günümüze kadar ulaşmış durumda.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi takvimler 1953 senesini gösterirken Arkeoloji Müzesi’ne bağlandı. 1979 senesinden itibaren ise Ayasofya Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olan bir birim haline geldi. 1982 senesinde müzenin restorasyon işlemlerine başlandı. Bu işlemler Kültür Bakanlığı Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Avusturya Bilimler Akademisi ortak çalışması olarak hayata geçirildi. Restorasyon çalışmaları yaklaşık olarak 15 yıl sürdü ve 1997 senesinde tamamlandı.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Mozaik Müzesi

Mozaik tanelerinin her biri yaklaşık 5 milimetre boyunda. Bu mozaiklerin üretiminde pişmiş toprak, kireç taşı ve renkli taşlar kullanılmış. Fonda yer alan beyaz mermer bölümünde “balık pulu” tekniğinin uygulandığını görmek mümkün. Mermer parçalarının arasında “Opus Vermikülatun” tarzındaki tasvirler bulunuyor. Bu tasvirlerin etrafı da konturlarla sınırlandırılmış.

Müzede en dikkat çekici olan figürler ise fil ve aslan mücadelesi, kertenkele yiyen grifon, bir kısrağın tayını emzirmesi, keçi sağan adam, kaz güden çocuklar, testi taşıyan genç kız, eşeğine yem veren çocuk, avcı kaplan mücadelesi ve elma yiyen ayılar olarak sıralanabilir.

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Nerede ?

Mozaik Müzesi olarak da bilinen Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, Sultanahmet Camii kompleksi içindeki Arasta Pazarı alanında yer alan son derece etkileyici bir müze'dir. Müze İstanbul ilinin Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Açık Adresi : Sultanahmet Mahallesi Kabasakal Cad. Arasta Çarşısı Sok. No. 53, 34122 Fatih/İstanbul

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Giriş Ücreti ?

Mozaik Müzesi yada diğer Adıyla Büyük Saray Mozaikler Müzesine giriş ücreti 1 yetişkin için 60 TL 'dir. Haftanın her günü 09:00 ila 22:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilir.

Hazır Gelmişken

Mozaik Müzesi 'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Kredi Kartı
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Sigara İçilmez
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Park Yeri
Büyük Saray Mozaikleri Müzesi Müze
+(5)

Fiyatlar


Konum

Sultanahmet Mahallesi Kabasakal Cad. Arasta Çarşısı Sok. No. 53, Sultan Ahmet, 34122 Fatih/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8235294117647 Puan

 • avatar

  Deniz Tarık

  Osmanlı'nın Topkapı'sı,Dolmabahçe'si olur da koskoca Doğu Roma'nın sarayı olmaz mı hiç? İşte bu sayısız Bizans sarayı arasından en ihtişamlısı olan Büyük Saray, mimarisiyle olmasa da tabanını süsleyen nefes kesici mozaiklerinin küçük bir kısmıyla günümüze kadar gelebilmiş. Binanın harabelerinin üzerinde ise günümüzde Sultanahmet Camii var. Konstantinopolis'i kasıp kavuran Nika Ayaklanmasını kanla bastıran Jüstinyen, hem Ayasofya'yı,hem de bu Büyük Saray'ı yeniden inşa ettirirken işte bu nefes kesici mozaikleri yaptırmış. Yani buradaki eserler, San Vitale'deki başyapıtlarla çağdaş. Bizans mozaik sanatı dendiğinde aklımıza İsa,Meryem ya da sayısız İmparator(-içe) gelse de bu alanda bunların hiçbiri yok,hepsi Geç Roma/Erken Bizans günlük yaşamından ve pagan hikâyelerinden gelen seküler yapıtlar. Bu bakımdan Bizans sanatına farklı bir açıdan bakma şansını yakalayacaksınız. Müze'nin girişi Arasta Bazar'da ve kendini hiç belli etmiyor,içeriğinin aksine müze binası ve tabelası çok iddiasız. Sırada bekleyen fazla kişi yok. Son olarak, hediyelik mağazasındaki çıkartmalı mozaik kitabı çok iyi düşünülmüş.

 • avatar

  Hakan Kılavuz

  Doğu Roma Büyük Sarayı’nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde 1935’de başlayan kazılarla ortaya çıkan mozaikler, hem sanatsal açıdan hem de sahnelerin betimleme zenginliği açısından muhteşem. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi'nde sergilenen eserler M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenirken, mozaik konuları dinsel içerik taşımıyor. Günlük hayat, doğa ve mitolojiden alınan tasvirler, canlılığını muhtemelen çağın önde gelen ustaları başkanlığında birçok usta sanatçı tarafından hazırlanmasına borçlu.

 • Konstantinopolis imparator sarayının içi ile ilgili fikir edinmemize olanak sağlayan ve antik döneme ait olan Mozaik Müzesi gerçekten görülmeye değer. Yerinin çok merkezi olmasına rağmen Aya Sofya, Sultanahmet, Yerebatan Sarnıcı kadar ilgi görmüyor ne yazık ki. Gösterişsiz girişi ve eksik yönlendirme levhaları yüzünden biraz bulmakta zorlanabilirsiniz. Müze Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı.

 • avatar

  Altu Calin

  Çıkan az sayıdaki mozaik eserler gerçekten çok özel eserler. Fakat sergilenen eser sayısı olarak ben daha fazla olması beklentisindeydim. O anlamda beni tatmin etmedi.

 • avatar

  Onur Çiftci

  Gerçekten başarılı dönemin tarihi dokusunu güzel ve detaylı şekilde aktaran bir müze. Kesinlikle gezilip görülmeli. Istanbulun antik tarihine açılan bir pencere resmen.

 • avatar

  Reishan Türkel

  Küçük fakat çok estetik bir müze 10-15 dakika da gezilebiliyor. Hemen kapısında belediyenin otoparkı var. Sultan Ahmet meydanına çok yakın gezi planlaması yaparken aracınızı park edip buradan tüm yarım adayı gezmeye başlayabilirsiniz.

 • avatar

  Nural Ozdemir

  Yanlış insanlarla, doğru kavşakta buluşamazsınız ... Boşuna yürümediğiniz yollarınız, Boşa çıkmayan umutlarınız ve güzellikleriniz olsun. Selam ederim...Nural özdemir

 • avatar

  İsmail Serdar

  Eminönün'de Arasta Çarşısı'sının içinde yer alan bu müzede mozaik üzerine pek çok eser görebilirsiniz. Girişler ücretli. Öğrenci ve öğretmen belgesiyle ücretsiz giriş yapılabiliyor. Mozaik sanatına meraklıysanız mutlaka gidip görün derim.

 • avatar

  Öznur Gür

  Sultanahmet Camii arkasındaki Arasta Çarşısının içindeki zor bulunan girişi ve müze binası daha görülür biçimde düzenlenmeli. Eski döneme ait sergilenen mozaiklerin bulunması, tarihsel hikayesi, korunması ve restorasyon evrelerinin de detaylı olarak anlatıldığı kıymetli bir müze.

 • avatar

  Metehan Salih

  Çok harika bir yer görmeden geçmeyin. Girişte müze kart çıkarmak için gişe var, TC vatandaşları için yetişkin 60 TL, öğrenci 30 TL.

 • avatar

  Hilal Genc

  Müzekart geçerli. Müze, Sultanahmet Camii'nin Külliyesi'nde Arasta Pazarı'nın içinde yer alıyor ve Doğu Roma Dönemi'ne ait Büyük Saray'ın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde kısmen sağlam kalan mozaik taban döşemesini içerecek şekilde oluşturuldu. Mozaikli alanınsa sadece 180 metrekarelik bölümü günümüze kadar gelmiştir. Doğu Roma Büyük Sarayı’nın revaklı avlusunun kuzeydoğu bölümünde 1935’de başlayan kazılarla ortaya çıkan mozaikler, hem sanatsal açıdan hem de sahnelerin betimleme zenginliği açısından muhteşem. Büyük Saray Mozaikleri Müzesi'nde sergilenen eserler M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenirken, mozaik konuları dinsel içerik taşımıyor. Günlük hayat, doğa ve mitolojiden alınan tasvirler, canlılığını muhtemelen çağın önde gelen ustaları başkanlığında birçok usta sanatçı tarafından hazırlanmasına borçlu.

 • avatar

  Hacer

  Sultanahmet çarşısında. Ama kimse bilmiyor. Ayasofya ve Sultanahmet iyi hoş da yakınında yöresinde kalan yerler maalesef es geçiliyor. Lütfen bu yerleri de ihmal etmeyin. Hiç ziyaretçi olmadığından müzekart işinizi bu müzenin gişesinden sıra beklemeden halledebilirsiniz. Millet Topkapı sarayı gişesinde boşa zaman harcıyor. Yazık valla.

 • avatar

  elif yiğit

  Tabelaları takip ederek bulduk arada kalmış ama Müze güzel, bilgilendirici gezilmesi gerekir.Müze kart geçerli 20:00 kadar açık. Salaş,ışıklandırma ve koruma anlamında zayıf,Sakin. bir çok müzenin gölgesinde kalmış hazine.

 • avatar

  Dede

  Tarihi yarımada da belki de gereğinden en az değer gören müze diyebilirim. Müze kart ile giriş yapılabiliyor. Eserler harika döneminin en rakipsiz yer mozağini bulunduruyor. Çok etkileyici. Sultanahmet caminin hemen sahil tarafı altında astara çarşısının sonunda kalıyor. Oradaki kalabalıktan uzak çok sakin bir alanda yer buluyor

 • avatar

  alperen demirel

  Müze kart ile giriş mümkün. Çok fazla ziyaretcisi yok bu sayede rahat ve dikkatlice gezdik. Eserler gerçekten harika olmasına karşın küçük bir yere sıkıştırılmış hissiyatı veriyor. Yürünen alan dar ve yer yer yüksekliği azalıyor. Yinede her şeye rağmen görmeye değer.

 • avatar

  Fırat Mamuk

  İçinde çok güzel, çok canlı iyi durumda mozaikler var. Defalarca yanından geçmiş olmam, etrafındaki Ayasofya, Sultanahmet , İslam eserleri müzesini birçok kez dolaşmış olmama rağmen varlığından hiç haberdar olamadığım bu müzeyi ilk defa gezdim. Yazık ki fiziki ortamı hiç iyi durumda değil. İnşallah eserler zarar görmez.

 • avatar

  Çağatay HD

  Yerinde korunduğu ve üzerine müze haline getirildiği için çok özel bir müze. Doğu Roma sarayından günümüze neredeyse bir şey kalmadığı ve günlük hayatı gözlemleme şansını yakaladığımız için çok mutluyum. Konstantin'in ayak izlerini takip etmek çok güzel. Müzenin eksiklikleri tabii ki var ama gosenhic batmıyor sadece müze mağazası biraz daha ucuz olabilir. Bir magnet 40 TL olmamalı kesinlikle. Ayrıca gişeden müzekart çıkartılabiliyor.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 22:00
Salı 09:00 - 22:00
Çarşamba 09:00 - 22:00
Perşembe 09:00 - 22:00
Cuma 09:00 - 22:00
Cumartesi 09:00 - 22:00
Pazar 09:00 - 22:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar