Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi

Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi: Diyarbakır bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Diyarbakır Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Diyarbakır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi Sigara İçilmez
Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi Müze
Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi Tarihi Yer
Cahit Sıtkı Tarancı Evi Kültür Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

Cami Kebir, Telgrafhane Sk. No:19, 21300 Sur/Diyarbakır, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.2 Puan

 • avatar

  Seyyah Batuta

  Şaire ait birkaç küçük kişisel eşya ve birkaç mektubu dışında kayda değer bir şey beklemeyin. Tarağı, dolma kalemi ve bir iki fotoğrafı ve ablası Nihal'e yazdığı eski harfli iki mektubu dışında müzeyi özellikli kılacak bir husus yok maalesef. Örneğin koskoca Kültür Bakanlığının kurduğu "Cahit Sıtkı Tarancı Müzesinde", bir bal mumu heykeli, kitaplarının birinci baskıları, şiirlerini çalışırken yaptığı karalamalar. Daktilosu, piposu, ağızlığı, birkaç parça kıyafeti, günlükleri, not defterleri, dostu Ziya Osman'la mektupları, Saint Joseph ya da Galatasaray Sultanisinden alınmış karneleri, öğrenci kütüğü vb. olmalıydı bence. Edebiyat meraklısı bir öğrenci bile sanıyorum koca Bakanlıktan daha iyi iş çıkarırdı. Müze ücreti: 15 TL (Haziran 2022)

 • avatar

  Aykut Toker

  Diyarbakır sur içinde reyhan şerbeti içip havuz kenarında su sesleri arasında serin bir ortamda oturup ortamın keyfini çıkartmak güzeldi. şiir seven biri olarak bana cahit sıtkı tarancının evini görmek farklı bir deneyim oldu şöyleki ben genelde şairlerin yaşam şeklinin biraz daha halka yakın olacagını düşünmüştüm. rehberimizde bina hakkında detay bilgiler verdi kapının çalınma şekli dışarıyı gören gizli pencereler binanın iklimlere göre bölümlere ayrılmış olması da farklı bilgiler oldu gezmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  Hebun Saka

  Ünlü Diyarbakırlı şair Cahit Sıtkı Tarancının doğduğu ve bir dönem yaşadığı evdir. Çocukluğumdan beri sürekli olarak surnilçesinde ne kadar gezinti yapsam mutlaka uğradığım mekandır. Eskiden pek yoğun olmayan bu müze kültür Bakanlığı'nın restorasyon çalışmaları ve düzenlemeleriyle ziyaretçi akınına uğruyor. Mimarisi ve estetik görünümü insanı kendine hayran bırakıyor. Konum itibariyle kolayca ulaşabileceğiniz bir evdir. Hemen bitişiğinde Ahmet Arif müzesi bulunuyor. Türk edebiyatına iki muhteşem şair armağan eden sokağın ismi sırf bu yüzden şairler sokağı olarak değiştirilmeli.

 • avatar

  Emine DEGER

  “Gidilmezse eksik kalınır” mekanlardan birisi. Cahit Sıtkı’yı da severim Diyarbekir evlerini de. İç avluda kafe mevcut, fiyatlar uygun. Şerbet çeşitleri enfes hele de gülhatmi şerbeti. Kendilerine özel kahvelerini de deneyin. Müzeyi gezmek için ücret(10 tl ya da müzekart) ödüyorsunuz. Müzeyi gezmek istemezseniz sadece kafeyi kullanabilirsiniz, ücret alınmıyor. Giriş kapısı yan tarafa açılmış. Engelliler için kolay bir bahçe değil. Eserler de azaltılmış. Yine de tavsiyemdir. Sadece pazartesi günleri kapalı. Çıkın gezin????Bol keyifler

 • avatar

  Deniz Yildirim

  Ailecek oturduk iyi güzel sonra Garsona fotoğrafımızı çekmesi için ricada bulunduk hemen yanımızdaki masadaydı kendisi arkdaşıyla konuşuyordu. "Şuan sohbet ediyorum çekemem" dedi. Yanımızdan geçti birkaç defa sonra gelip çekeyim dedi istemedim bu defa çekmesini dudak bükerek siz bilirsiniz gibisinden bir tavırla gitti. Sorun fotoğraf çekmemesi değil takındığı tavırdı.Hoş bir durum değil bunun bilinmesini isterim...


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar