Çanakkale Şehitleri Müzesi

Çanakkale Şehitleri Müzesi: Çanakkale bölgesinde bulunan popüler Müzelerden 'den biridir. Bu sayfa Çanakkale Şehitleri Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Çanakkale Şehitleri Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Çanakkale Şehitleri Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Çanakkale Bölgesinde daha fazla müze keşfetmek için Çanakkale sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfayı düzenlemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsiniz.
Daha fazla göster

Çanakkale Şehitleri Müzesi Sigara İçilmez
Çanakkale Şehitleri Müzesi Müze
Çanakkale Şehitleri Müzesi Tarihi Yer
Çanakkale Şehitleri Müzesi Müze Kart Geçerli
+(2)

Konum

Fevzipaşa, Fevzipaşa Mahallesi Yalı Caddesi, Çimenlik Sk. no 46, 17100 Çanakkale Merkez/Çanakkale, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8 Puan

 • avatar

  Akif İ.

  1452'de Fatih Sultan Mehmet döneminde Çanakkale Boğazı'nın Asya tarafına dikilmiştir. Kalenin tam karşısında, Boğaz'ın Avrupa yakasında Kilitbahir bulunmaktadır. Kale, 30 topla donatılarak Boğaz'ın 1.250 metrelik genişliği top menzili içine alındı. Kale 1551 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından güçlendirildi. Venedik'le süregelen Girit Savaşı sırasında yenilendi, Napolyon Savaşları sırasında III. Selim tarafından tekrar baştan aşağı yenilendi. Kale-i Sultaniye I. Dünya Savaşı'na kadar Çanakkale Boğazı'nın savunulmasında kilit rol oynadı. Deniz tarafı duvarları 19. yüzyıl sonlarında müstakhem bir duvar yerine bir sıra top mevzisi olarak yeniden inşa edildi. Bu nedenle kale, 1915'te İngiliz ve Fransız gemilerinin hedefi oldu. 18 Mart 1915'te İngiliz gemisi Queen Elizabeth’ten atılan ve kuzey sur duvarında açtığı 2 metrelik delik içinde patlamadan kalan top mermisi de hala düştüğü yerdedir. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Kale bahçesi ve park alanında Çanakkale Savaşları'nda kullanılmış değişik uluslara ait topların yanı sıra farklı dönemlerde kullanılmış toplar da sergilenmektedir.

 • avatar

  Esin Deniz Örge

  1462 yılında, Costantiniye'yi Fet eden Sultan Mehmet Han hazrerleri tarafından yaptırılmıştır, karşı kıyısında ise ismi KİLİD-ÜL BAHR konan köye , boğazın kilit noktasına yapılandırılan üç (3) hilal şeklinde , hilallerin uçları birbirine birleşik şekilde , ortasında siyonistleri temsilen, üçgen ⚠️ şeklinde hilal ile kilitlenmiştir. Esin Deniz Örge.

 • avatar

  burcu ulutaş

  Çimenlik Kalesi ne en son Fazıl Say ın Piyano Resitalinde gittim. Kale içi değerli tarihi eserlerle doluydu. Çanakkale Savaşı'ndan kalan eserler. Çok kıymet verilip korunuyor. Öğrenci iken şimdi eşim olan sevgilimle gitmiştik ????

 • avatar

  Engin Mandacı

  Ben küçükken her yer acikti,kalenin içinde odaları gezebiliyirdunuz,şimdi yok düşme tehlikesi var gibisinden bahanelerle kalenin yarısı ziyarete kapalı,surlara,ufak cephanelik odalara,gizli geçitleri gezemiyorsun.

 • avatar

  Özkan Özdemir

  Ecdad yapmış, varolan nesilde sahip çıkmış. Bir kompleks olarak değerlendirilmeli, ortalamanın üstünde biryer, görevli askerlerde çok yardımsever ve ilgili. Anlatıp oraya gitmiş gibi olmanızı sağlamamalıyım diye düşünüyorum, gittiğinize pişman olmayacağınızın garanti olduğunu söyleyebilirim ama. Piri Reis kulesi ise doldurulması gereken bir bölüm...


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar