Çatalhöyük

4.2222222222222 (9 Yorum)

Orta Anadolu’nun en büyük antik yerleşim yerleri arasında yer alan Çatalhöyük, 9 bin yıllık bir geçişe dayanmaktadır. İki farklı yerleşim yerinin Batı ve Doğu olmak üzere birleşimi olarak tabir edilmektedir. Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ dönemlerinde insanların yerleşim yerleri arasında bulunmaktadır. Bu antik noktanın Konya il merkezinin yaklaşık olarak 52 km uzağında yer aldığı görülebilmektedir. Öte yandan da Hasandağı’nın 136 km uzağında yer almaktadır. Bu höyüğün Cilalı Taş Devri esnasında ovadan 20 metre uzaklığa kadar tek bir yerleşim yerinin olması da dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da bu noktada Bizans döneminden kalan bir nokta da ziyaretçilerin ilgisini çekebilmektedir.

Giriş

Çatalhöyük yaklaşık olarak 2 bin yol boyunca insanların hizmetinde bulunmuştur. Neolitik Dönem içerisinde insanların yerleştiği alanın daha fazla ilgi çektiği görülmektedir. Buradaki gelişmelerde sanat ve kültür geleneği etkili bir biçimde günümüze gelmiştir. Bu alanda 8 binden fazla insanın yaşadığı da tahmin edilmektedir. Neolitik Dönem’deki diğer yerleşim yerlerinden farklı olan Çatalhöyük; dönemine göre aşırı bir kentleşme içermektedir. Aynı zamanda da burada yaşayan insanların tarımla ilgilenen ilk kişiler oldukları da ifade edilmektedir. Bu yüzden 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir. 2012 yılında ise UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi içerisinde yer almaya ve Dünya tarafından ilgiyle takip edilen bir hal almaya da başlamıştır.

Görsel

Çatalhöyük

Doğu Çatalhöyük bu zamana kadar bulunmuş en gelişmiş Neolitik Çağ yerleşim yeri olarak adlandırılmaktadır. 1958 yılında James Mellaart tarafından gerçekleştirilmiş ve 1965 yılına kadar da kazılar yapılmıştır. Sonrasında da 1993 yılında Cambridge Üniversitesi tekrar kazılara başlamıştır. Bu kazı çalışmaları genel olarak Doğu tarafında yer almıştır. Buradaki kazıların 2018 yılına kadar devam ettiği de ifade edilmektedir.

Batı kısımda ise ilk olarak 1961 yılında çalışmalar başlamıştır. 1993 yılında ise Batı kısmına dair yüzey araştırmaları da gerçekleştirilmiştir.

Çatalhöyük; Tunç Çağı’na kadar insanların yerleşim yeri olmuştur. Bu toprakların tarıma elverişli olması da tercih edilmesi noktasında önemli bir faktör olarak tabir edilen de bir konudur.

Konum: Türkiye

Tescil: 2012 (36. oturum)

Bölge: Güney Avrupa ve Batı Asya (Güney Avrupa’daki Dünya Mirasları listesi)

Adres : Küçükköy, Çatalhöyük Yolu, 42500 Çumra/Konya

Web : http://www.catalhoyuk.com/tr

Daha fazla göster

Çatalhöyük Kredi Kartı
Çatalhöyük Sigara İçilmez
Çatalhöyük Park Yeri
Çatalhöyük Müze
+(3)

Konum

Küçükköy, Çatalhöyük Yolu, 42500 Çumra/Konya, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.2222222222222 Puan

 • avatar

  Zekeriya Kartal

  Çatal höyük önceki zamanda gezme fırsatı m oldu içerisinde çıkarılmış taş parçaları ve o döneme ait kazılarda bulunarak çıkarılmış eser ler mevcutt ama içeride gereken dekorasyon ve bahçe sinde düzenleme falan yoktu ama o dönemde yaşam alanı olarak kullanılan ev aynın dan yapmışlar giriş ve kazı alanı6arası mesafeli biraz üzerine yagmur ve güneş ten korumak için çatı yapılmış tı

 • avatar

  Ali UCAR

  Mutlaka ziyaret edilmeli... Halihazirda eski hizmet binalari icinde aciklamalar sunuluyor(eksik gedik yok) ama yeni hizmet binalari kultur merkezi tadinda insaa halinde. Yolun son 2 km kadari cok iyi sayilmaz ama alcak binek aracla rahatca ulastik. Personel guler yuzlu ve yardimci... Herhangi bir ucret talebi yok. Insanlik tarihine dair onemli bi kesif ve halen kazilar devam etmekteymis. Gidin gorun, ellemeyin, hoyuge atlamaya calismayin, fotograf cekecegim diye yikmayin duvarlari...

 • avatar

  UĞUR ANTEKELİ

  Adana'dan Toros Ekspresi ile çumraya geldim özel araç olmadan buraya gitmek imkansız gibi. Sağolsunlar yoldan geçen arabalar beni alıp Çatalhöyüğe kadar bıraktılar. Çumra'ya yht var buraların daha da gelişmesi ve dünya turizmine kazandırılması gerekir. Çatalhöyüğe gelmek tarihe tanıklık etmek farklı bir deneyim oldu. Umarım buraların gerekli değeri göreceği günler uzak olmaz ve geliştirme iyileştirmeler yapılır.

 • avatar

  Mümin Durmaz

  Tarihin binlerce yıl öncesine tanıklık ediyor olmanın heyecanı ve mutluluğunu tarif edilemez şekilde yaşadım. Gördüklerimi ülkemize kazandırmak üzere kafa yoran ve elinin emeğini esirgemeyen her bir ferdine minnettarım. Ancak, daha önceden üzerinde çalışılmış alanlardan bir kısmının zamanla ve çeşitli nedenlerle kapanmış olmasına da bir okadar üzüldüğümü belirtmek isterim.

 • avatar

  hatice unalercan

  Ne yazık ki özellikle giriş kısmında tanıtım için açılan tanıtım odası tam bir fiyasko...sponsorlar neye para harcamış anlamadık..ama çatalhoyuk oldukça iyi ve güzel daha çok açılmış alan ve catalhoyukte. Çıkan objelerin sergilendiği bir müze muhteşem olurdu...özellikle bekçiyi çok sevdik oldukça yardımsever ve bilgili..

 • avatar

  F Z

  Giriste örnek höyük evleri var. Hem cok egitici hem de çok eglenceli. Ziyaretci bilgilendirme alani da kazilar nasil yapilmis vs hk kisa ve öz bilgi veriyor. Tepeye çıkıp gördüğümüz koruma çadırı altinda ise asil kazı alanı var. Cok ilginc bir yasam sekli varmış. Gidip görmeden anlamak anlatmak zor. Mutlaka görün. Girise yeni karşılama tesisi yapiliyor. Büyük, güzel, modern bir bina olacak ve yerin önemine yakisacak gibi görünüyordu.

 • avatar

  Cihat Atar

  Konya,Karatay ilçesinin Çumra mahallesi yakınında bulunuyor. Bir yerleşim alanı bulunuyor. O zamanların evlerine benzer yapılar inşa etmişler. İlerisinde ve çevresinde daha kazılar devam ediyor. Gidip görülmesini tavsiye ederim. Ama böyle bir yeri neden bu kadar değersiz olmayan bir şekilde bakabildiniz gerçekten bilmiyorum. Sözde gerçekten önemli tarihi bir yer. Senelerdir kimse sponsor olup bakımını bile yapmamış.

 • avatar

  Nusret Akçura

  Giriş ücretsiz. Tarihi kent çok bakımsız, ilk yapıldığı zamandan beri aynı kalmış. Urfa Göbeklitepe çok daha sonra bulunduğu halde, Çatalhöyük'ten daha bakımlı. Buluntuların olduğu iki bölümden biri açık. Diğeri gezilemiyor. Gezilen bölümün içi aşırı sıcak. Mayıs ayında bile fırın gibi, zor geziliyor. Kent girişinde o devirdeki evlerin örnekleri gezilebiliyor. Müze girişindeki görevli, gelen ziyaretçileri karşılayıp, gerekli bilgilendirmeyi yapıyor. Etrafta yeme-içme yerleri yok. Bu nedenle giderken tedbirli gitmek gerek. Özel araçla Konya merkezden bir saatte gidiliyor. Girişe yeni müze ve bina yapılıyor. Yeni bina bitince umarım Çatalhöyük, hakettiği değeri bulur.

 • Tarihi bir yer olarak mükemmel. Fakat ziyaretçi evi yetersiz. Belki kazı materyallerinden cok miktarda sergilense daha iyi olur. Kazı alanı 2. Kisim ziyarete kapali. 1. Kısım biraz bakımsız. Giriste kalaslardan yapilan bir olusum var. Konferans salonu,misafir agirlama bölümü ve bir kule olacakmış. Yarısından fazlası tamamlanmış. Bitince güzel bir tesis olacak. Ama daha fazla ilgiye ihtiyacı olan bir alan


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar