icon

Çatalhöyük

 • (17 Yorum)

Müzeler

4.2

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Orta Anadolu’nun en büyük antik yerleşim yerleri arasında yer alan Çatalhöyük, 9 bin yıllık bir geçişe dayanmaktadır. İki farklı yerleşim yerinin Batı ve Doğu olmak üzere birleşimi olarak tabir edilmektedir. Neolitik Çağ ve Kalkolitik Çağ dönemlerinde insanların yerleşim yerleri arasında bulunmaktadır. Bu antik noktanın Konya il merkezinin yaklaşık olarak 52 km uzağında yer aldığı görülebilmektedir. Öte yandan da Hasandağı’nın 136 km uzağında yer almaktadır. Bu höyüğün Cilalı Taş Devri esnasında ovadan 20 metre uzaklığa kadar tek bir yerleşim yerinin olması da dikkat çekmektedir. Aynı zamanda da bu noktada Bizans döneminden kalan bir nokta da ziyaretçilerin ilgisini çekebilmektedir.

Çatalhöyük

Çatalhöyük yaklaşık olarak 2 bin yol boyunca insanların hizmetinde bulunmuştur. Neolitik Dönem içerisinde insanların yerleştiği alanın daha fazla ilgi çektiği görülmektedir. Buradaki gelişmelerde sanat ve kültür geleneği etkili bir biçimde günümüze gelmiştir. Bu alanda 8 binden fazla insanın yaşadığı da tahmin edilmektedir. Neolitik Dönem’deki diğer yerleşim yerlerinden farklı olan Çatalhöyük; dönemine göre aşırı bir kentleşme içermektedir. Aynı zamanda da burada yaşayan insanların tarımla ilgilenen ilk kişiler oldukları da ifade edilmektedir. Bu yüzden 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir. 2012 yılında ise UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi içerisinde yer almaya ve Dünya tarafından ilgiyle takip edilen bir hal almaya da başlamıştır.

Görsel

Çatalhöyük

Doğu Çatalhöyük bu zamana kadar bulunmuş en gelişmiş Neolitik Çağ yerleşim yeri olarak adlandırılmaktadır. 1958 yılında James Mellaart tarafından gerçekleştirilmiş ve 1965 yılına kadar da kazılar yapılmıştır. Sonrasında da 1993 yılında Cambridge Üniversitesi tekrar kazılara başlamıştır. Bu kazı çalışmaları genel olarak Doğu tarafında yer almıştır. Buradaki kazıların 2018 yılına kadar devam ettiği de ifade edilmektedir.

Batı kısımda ise ilk olarak 1961 yılında çalışmalar başlamıştır. 1993 yılında ise Batı kısmına dair yüzey araştırmaları da gerçekleştirilmiştir.

Çatalhöyük; Tunç Çağı’na kadar insanların yerleşim yeri olmuştur. Bu toprakların tarıma elverişli olması da tercih edilmesi noktasında önemli bir faktör olarak tabir edilen de bir konudur.

Çatalhöyük Nerede ?

Çatalhöyük Konya ilimizin Çumra ilçesi sınırları içinde yer alır. Yaklaşık olarak Çumra'nın 10 kilometre doğusunda kalan Çatalhöyük farklı yüksekliklerdeki tepelerin birleşimi ile oluşan bir antik kenttir. Orta Anadolu'nun 9 bin yıl önce yerleşim yer olduğunun en büyük kanıtlarından biri olan tarihi bir yerleşim yeridir.

Çatalhöyük Giriş Ücreti Ne Kadar ?

Çatalhöyük Müzesine giriş Ücretsizdir. Açılış Saati: 09:00 olan müzenin Kapanış Saati: 17:00 'dır. 

Hazır Gelmişken 

Buralara kadar gelmişken Konya 'daki diğer tarihi yerleri ve müzeleri gezmeden dönmek olmaz. Sitemizde yer alan Konya Müzeleri sayfasını ziyaret ederek daha fazla tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Özellikler

ÇatalhöyükKredi Kartı
ÇatalhöyükSigara İçilmez
ÇatalhöyükPark Yeri
ÇatalhöyükMüze
ÇatalhöyükRezervasyon
ÇatalhöyükÜcretsiz
ÇatalhöyükTarihi Yer
ÇatalhöyükMüze Kart Geçerli
ÇatalhöyükAçık Hava
ÇatalhöyükGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.2
Puanlama :


 • avatar

  @cemtemur

  Girişte gayet güzel karşılanıyorsunuz, Gerekli bilgiler size aktarılıyor ardından size gezmeniz ićin bir rota çiziliyor önce mini müze ardından da sonradan aslına uygun olarak tasarlanan evleri gezip, asıl tepede bulunan meşhur çatalhöyük gezinize başlıyorsunuz kısa bir yürüyüşün ardından tepedeki üzeri kapatılmış hôyük geziliyor, aslında diğer bir tepe de bir yer daha açılmış düzenleme nedeniyke kapalı imiş. Şu an otopark tarafında yeni binalar inşa ediliyor çok güzel bir yer olacak gibi, bence gezmeye görmeye değer.

 • avatar

  @gezenadam7065

  Eski yaşam biçimlerini girmek istiyorsanız ugrayin derim. Binlerce yıl önce yaşayan insanların evleri eşyalarıni görebilirsiniz. Kazı alanını gezebilirsiniz. Özellikle çocukların görmesi gerekn biryer. Etrafta bir kafe var oda kapalıydı fakat su içmek için çeşme mevcut. Park yeri idare eder. Tarihe tanıklık edeceğiniz bir yer. If you want to see how people lived tbousends years ago, you must visit this historical city. There are old people's houses and goods. You can see very old city...

 • avatar

  @kaansaracoglu6258

  Binlerce yıl önceki yaşantıyı kolayca algılayabilmekte yönelik yapılan temsili evler çok iyi düşünülmüş, ama kazı alanını görünce açıkçası üzüyor insan, halen tarihi eserlere gerekli önem verilmiyor... Burası hergün açık. yazın saat 19.00, kışın 17.00 ye kadar açık. O devirle ve kazı ile ilgili birçok bilgiye sahip olabilirsiniz. Not: kazı alanlarından büyük olanı şuan tadilat nedeniyle kapalı

 • avatar

  @sadicatal9079

  Unesco dünya mirası listesinde ki Catalhoyuk, Çumra ilçe merkezine 13 km. uzaklıkta. Asfalt bir yolla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Ancak Konya merkezden gelecekler için yeterli yönlendirme tabelaları yok. 2 Kazı alanindan biri ziyarete açık. Açık olan bölümünde gezi yollarının bakıma ihtiyacı var. Kapıdaki görevli sağolsun bilgilendirme yapıyor. Giriş ücretsiz. Otopark var. Tanıtım merkezi ve örnek Çatalhoyuk evleri mevcut. Yeme-içme yerleri yok. Ancak 1 yıl içinde biteceği söylenen sosyal donatı alanlarının inşaası devam ediyor. Kazılarda çıkarılan eserler Konya Arkeoloji müzesi ile Ankara Anadolu medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir. Bu eserlerin Çumra ilçesinde yapılacak bir müzede sergilenmesi daha yerinde olacaktır.

 • avatar

  @afarukunal7127

  Tarihe ışık tutması açısından harika bir yer. İlk ev mimarisi, ilk manzara resmi, ana tanrıça kültü gibi özgün buluntuları ve inanç eserlerine sahip bir höyük. Medeniyetin ve ziraatin temellerini anlamamızda uluslararası anahtar olarak tanımlanıyormuş ve 2012 yılı itibarı ile UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiş.

 • avatar

  @hamdiyobazcilar

  İlgisizlik var. Ziyaretçi sayısı yok gibi. Görevli size eşlik etmiyor. Tarif ediyor oturduğu yerden. Kazı alanında yasak olmasına rağmen çoluk çocuk ayak izleri vardı taptaze. Üzücü bir diğer durum ise, sponsorları gösteren tabelada Türk olarak sadece Koç Holding gözüküyor. Başka kimsenin umrunda değil. Bu memleketin tarihe, dünya mirasına verdiği değer bu kadar demek. Zaten görünce anlaşılıyor yetim kalmış gibi bir yer.

 • avatar

  @ahmetefe

  Normalde 10 numara 5 yıldızlı mekan çünkü tarih var gezdiğimiz yerlerde ama gezilecek yerler büyük ihtimal tadilat halinde yeni inşaat başlatmışlar tahminim müze için çünkü burada müze yok evet çatalhüyük 9000 yıllık eski yerleşim yeri müze yok... üzüldüm ve hayal kırıklığı oldu... Zeugma yada göbeklitepe den farkı ne... İnşallah düzeltilmesi ümidi ile..

 • avatar

  @stepecsetepedte

  Tarihi bir yer olarak mükemmel. Fakat ziyaretçi evi yetersiz. Belki kazı materyallerinden cok miktarda sergilense daha iyi olur. Kazı alanı 2. Kisim ziyarete kapali. 1. Kısım biraz bakımsız. Giriste kalaslardan yapilan bir olusum var. Konferans salonu,misafir agirlama bölümü ve bir kule olacakmış. Yarısından fazlası tamamlanmış. Bitince güzel bir tesis olacak. Ama daha fazla ilgiye ihtiyacı olan bir alan

 • avatar

  @nusretakcura1827

  Giriş ücretsiz. Tarihi kent çok bakımsız, ilk yapıldığı zamandan beri aynı kalmış. Urfa Göbeklitepe çok daha sonra bulunduğu halde, Çatalhöyük'ten daha bakımlı. Buluntuların olduğu iki bölümden biri açık. Diğeri gezilemiyor. Gezilen bölümün içi aşırı sıcak. Mayıs ayında bile fırın gibi, zor geziliyor. Kent girişinde o devirdeki evlerin örnekleri gezilebiliyor. Müze girişindeki görevli, gelen ziyaretçileri karşılayıp, gerekli bilgilendirmeyi yapıyor. Etrafta yeme-içme yerleri yok. Bu nedenle giderken tedbirli gitmek gerek. Özel araçla Konya merkezden bir saatte gidiliyor. Girişe yeni müze ve bina yapılıyor. Yeni bina bitince umarım Çatalhöyük, hakettiği değeri bulur.

 • avatar

  @fz1116

  Giriste örnek höyük evleri var. Hem cok egitici hem de çok eglenceli. Ziyaretci bilgilendirme alani da kazilar nasil yapilmis vs hk kisa ve öz bilgi veriyor. Tepeye çıkıp gördüğümüz koruma çadırı altinda ise asil kazı alanı var. Cok ilginc bir yasam sekli varmış. Gidip görmeden anlamak anlatmak zor. Mutlaka görün. Girise yeni karşılama tesisi yapiliyor. Büyük, güzel, modern bir bina olacak ve yerin önemine yakisacak gibi görünüyordu.

 • avatar

  @cihatatar

  Konya,Karatay ilçesinin Çumra mahallesi yakınında bulunuyor. Bir yerleşim alanı bulunuyor. O zamanların evlerine benzer yapılar inşa etmişler. İlerisinde ve çevresinde daha kazılar devam ediyor. Gidip görülmesini tavsiye ederim. Ama böyle bir yeri neden bu kadar değersiz olmayan bir şekilde bakabildiniz gerçekten bilmiyorum. Sözde gerçekten önemli tarihi bir yer. Senelerdir kimse sponsor olup bakımını bile yapmamış.

 • avatar

  @haticeunalercan8492

  Ne yazık ki özellikle giriş kısmında tanıtım için açılan tanıtım odası tam bir fiyasko...sponsorlar neye para harcamış anlamadık..ama çatalhoyuk oldukça iyi ve güzel daha çok açılmış alan ve catalhoyukte. Çıkan objelerin sergilendiği bir müze muhteşem olurdu...özellikle bekçiyi çok sevdik oldukça yardımsever ve bilgili..

 • avatar

  @ugurantekeli1815

  Adana'dan Toros Ekspresi ile çumraya geldim özel araç olmadan buraya gitmek imkansız gibi. Sağolsunlar yoldan geçen arabalar beni alıp Çatalhöyüğe kadar bıraktılar. Çumra'ya yht var buraların daha da gelişmesi ve dünya turizmine kazandırılması gerekir. Çatalhöyüğe gelmek tarihe tanıklık etmek farklı bir deneyim oldu. Umarım buraların gerekli değeri göreceği günler uzak olmaz ve geliştirme iyileştirmeler yapılır.

 • avatar

  @zekeriyakartal20

  Çatal höyük önceki zamanda gezme fırsatı m oldu içerisinde çıkarılmış taş parçaları ve o döneme ait kazılarda bulunarak çıkarılmış eser ler mevcutt ama içeride gereken dekorasyon ve bahçe sinde düzenleme falan yoktu ama o dönemde yaşam alanı olarak kullanılan ev aynın dan yapmışlar giriş ve kazı alanı6arası mesafeli biraz üzerine yagmur ve güneş ten korumak için çatı yapılmış tı

 • avatar

  @alperates5101

  Tarihi ve kültürel değeri eşsiz olan bir yerin bu denli amatörce dizayn edilmesi ve bakımsız sahipsiz bırakılması çok acı... Ek bina içindeki bilgilendirmeler ilköğretim okullarındaki öğrenci ödevleri görünümün de. Girişte 10 lira bile olsa bir ücret alınsa da bu eksiklikler için bir fon sağlansa.

 • avatar

  @aliucar2684

  Mutlaka ziyaret edilmeli... Halihazirda eski hizmet binalari icinde aciklamalar sunuluyor(eksik gedik yok) ama yeni hizmet binalari kultur merkezi tadinda insaa halinde. Yolun son 2 km kadari cok iyi sayilmaz ama alcak binek aracla rahatca ulastik. Personel guler yuzlu ve yardimci... Herhangi bir ucret talebi yok. Insanlik tarihine dair onemli bi kesif ve halen kazilar devam etmekteymis. Gidin gorun, ellemeyin, hoyuge atlamaya calismayin, fotograf cekecegim diye yikmayin duvarlari...

 • avatar

  @mumindurmaz4343

  Tarihin binlerce yıl öncesine tanıklık ediyor olmanın heyecanı ve mutluluğunu tarif edilemez şekilde yaşadım. Gördüklerimi ülkemize kazandırmak üzere kafa yoran ve elinin emeğini esirgemeyen her bir ferdine minnettarım. Ancak, daha önceden üzerinde çalışılmış alanlardan bir kısmının zamanla ve çeşitli nedenlerle kapanmış olmasına da bir okadar üzüldüğümü belirtmek isterim.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Çatalhöyük
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 17 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.2/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Çatalhöyük Çatalhöyük +90Yok Küçükköy, Çatalhöyük Yolu, 42500 Çumra/Konya, Türkiye Çatalhöyük Çatalhöyük hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Çatalhöyük Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 37.6664372 32.8256599 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.2/5 17