Çinili Köşk Müzesi

Çinili Köşk Müzesi, Sırça Saray olarak da anılan ve erken dönem Osmanlı mimarisini barındıran bir eserdir. Fatih Sultan Mehmet tarafından verilen emirle Sarayburnu’nda 1472 yılında inşa edilen bu müze, Topkapı Saray Suru içerisinde yer almaktadır. Bu sanat eserini meydana getirmek için devreye giren mimar ise bilinmemektedir.

Çinili Köşk

Çinili Köşk; içerisinde Selçuklu esintilerini barındırmakta ve Osmanlı’nın sivil mimarisini yansıtan nadir örneklerden bir tanesi olarak da sayılabilmektedir. Sütunlarla bezenen cephesinin yanı sıra kesme çinilerden ibaret olması da Selçuklu etkisinde olan erken Osmanlı döneminin göstergesi olarak sayılabilir.

İlk başlarda ikamet edilmek adına inşa edilen Çinili Köşk Müzesi’nin 1880 yılından itibaren kaderi değişmiştir. Osmanlı’nın son döneminde imparatorluk eserlerini sergilemek ve İslami unsurları içerisinde barındırmak adına farklı bir göreve geldiği de söylenebilmektedir. Ancak 1939 yılında Topkapı Sarayı’na bağlanmasıyla beraber müzelik görevini geçici olarak tamamlamıştır. Sonrasında da 1981 yılında İstanbul Arkeoloji Müzeleri çatısı altında faaliyetlerini göstermiştir. Günümüzde ise Türk İslam medeniyeti içerisinde çini sanatına dair eserleri sergilemek adına ziyaretçilerini beklemektedir. Bu eserler bölgelere ve tarihlere göre sıralanmıştır.

Çinili Köşk Müzesi

Yeniden Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü çatısı altında ziyaretçilerini beklemeye başlayan Çinili Köşk Müzesi; 11 ile 19. Yüzyıl aralığındaki çini eserleri içermektedir. Arkeolojik kazılarda bulunan ya da tespit edilen bu eserlerin sergilendiği alan olarak tanımlanmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinden kalan yaklaşık olarak 2 bin eser bu müzede yer almaktadır.

Eserler müze içerisinde medeniyetlere ve bölgelere bağlı olarak farklı bölmeler halinde sergilenmektedir. Girişte Selçuklu döneminden kalan eserlere yer verilse de aynı katta slip teknikli ve Milet işi çini eserleri kendini gösteriyor. Orta salonun olduğu beş çıkıntılı odada ise İznik çini eserleri yer almaktadır. Gülhane Parkı kısmında ise Kütahya çinileri yer almaktadır. Son olarak da dış kısma açılan noktada ise Çanakkale imalatı olan çini eserleri görebilmek mümkündür. Çinili Köşk Müzesi girişi yapıldığı andan itibaren sol taraftan ilerlendiğinde her odayı rahatlıkla gezebilmek söz konusu olacaktır. Bu doğrultuda bir yerleşim düzeni ortaya çıkmakta ve kafa karışıklığı yaratmamaktadır.

Adres: Cankurtaran, Osman Hamdibey Yokuşu, 34122 Fatih/İstanbul

Saatler: 09:00 – 17:00

Telefon: (0212) 520 77 40

Web: muze.gov.tr

Açılış tarihi: 1953 

Daha fazla göster

Çinili Köşk Müzesi Kredi Kartı
Çinili Köşk Müzesi Sigara İçilmez
Çinili Köşk Müzesi Park Yeri
Çinili Köşk Müzesi Müze
+(3)

Konum

Cankurtaran, Osman Hamdibey Yokuşu, 34122 Fatih/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Mehmet M

  Çinili Köşk, Topkapı Sarayı'nın dış surlarının içinde yer alan, 1472 yılından kalma bir köşktür. Osmanlı sultanı II. Mehmed tarafından yazlık saray ya da köşk olarak yaptırılmıştır. Mimarı kesin olarak belli olmasa da bazı kaynaklar Mimar Atik Sinan tarafından yapıldığını belirtmektedir. Sırça Köşk ya da Sırça Saray olarak da adlandırılır. 1875 ile 1891 yılları arasında Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) olarak hizmet vermiştir. 1953 yılında Türk ve İslam Sanatları Müzesi olarak kamuya açılmıştır. Daha sonra İstanbul Arkeoloji Müzesi'nin bünyesine katılmıştır. Müzede Selçuklu ve Osmanlı devirlerinden kalma İznik çinisi ve seramik örnekleri sergilenmektedir.

 • avatar

  Nurmuhammet Beyazal

  Müzekart ile giriş yapılabiliyor. İçerisini detaylı dolaşacağım diyorsanız epey vakit alır ama öteki türlü hızlı hızlı dolaşıp yarım saat içinde bitirmek de mümkün

 • avatar

  Recep Taşcı

  Duvar çinileri ve içerisinde bulunan çini ve porselen örnekleri oldukça güzel babı hayat çeşmeside görülmeye değer.

 • avatar

  Aslan Karakoç

  Çiniliköşk'ün merdivenleri arkeoloji müzesinin mervidenlerini görür ve ordan harika fotoğraf çekilir.

 • avatar

  Ezgi Ekin Ezidas

  İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ni her gezdiğimde en çok hoşuma giden mekan Çinili Köşk oluyor. Kullanılan açık renk mermer yapı ile renkli camların buluştuğu noktalarda göz zevkime hitap eden bir şeyler buluyorum. İçinin ferahlığı ve sadeliği yanında ince işçiliği de içinde bulunduran eserlerle her seferinde aşık olduğum bir mekan.

 • avatar

  Bilal Yurt

  İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİ İstanbul Arkeoloji Müzeleri üç ana birimden oluşan bir müzeler kompleksidir. Arkeoloji Müzesi, Eski Şark Eserleri Müzesi ve Çinili Köşk Müzesi. Türkiye’nin ilk müzesi olan İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin koleksiyonlarında imparatorluk topraklarından getirilen, çeşitli kültürlere ait bir milyona yakın eser bulunmaktadır. Osmanlı’da tarihi eser toplama merakının izleri Fatih Sultan Mehmet dönemine kadar uzanır ancak müzeciliğin kurumsal olarak ortaya çıkışı İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin 1869 yılında ‘Müze-i Hümayun’ yani İmparatorluk Müzesi olarak kuruluşuna denk gelir. Aya İrini Kilisesi’nde o güne değin toplanmış arkeolojik eserlerden oluşan Müze-I Humayun, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin temelini oluşturur. Aya İrini’nin yetersiz kalması ile Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılmış olan ‘Çinili Köşk’ müzeye dönüştürülmüştür. Halen İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne bağlı olan Çinili Köşk restore edilerek 1880 yılında ziyarete açılır. 1881 yılında Osman Hamdi Bey’in müze müdürlüğüne atanması ile birlikte Türk müzeciliğinde yeni bir çığır açılır. Osman Hamdi Bey Nemrud Dağı, Myrina, Kyme ve diğer Aiolis Bölgesi Kentleri Nekropollerinde ve Lagina Hekate Tapınağı'nda kazılar yapmış, 1887-1888 yılları arasında Sayda'da (Sidon) yaptığı kazılar sonucunda Sidon Kral Nekropolü'ne ulaşmış ve dünyaca ünlü İskender Lahdi başta olmak üzere pek çok lahit ile İstanbul'a dönmüştür.

 • avatar

  Özlem

  Selçuklu'dan Osmanlıya çini sanatının en güzel örneklerini görmenin mümkün olduğu, tarihi sergi binası da görmeye değer. Giriş için Arkeoloji Müzesinin girişi kullanılıyor, Muzekart web sitesinden dijital olarak bilet alınca, resmi tatil günü kalabalığına rağmen beklemeden giriş yaptık.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar