Cumhuriyet Müzesi

4.4285714285714 (7 Yorum)

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna en iyi noktadan şahitlik eden 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası artık bir müze olarak hizmet veriyor. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının doğuşuna tanıklık eden bu yapı genç neslin bu anı yaşaması ve hissetmesi için bir müze haline getirildi. Çok partili sisteme geçişin de merkezi olan bu binayı ziyaret etmeniz, cumhuriyeti anlamanız ve hissetmeniz açısından çok önemli.

Müze 1923 senesinde Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Partisi binası olarak inşa edildi. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden olan Vedat Tek son derece başarılı bir işe imza atınca Atatürk Büyük Millet Meclisi’ni bu binaya taşımaya karar verdi. İlk meclisin artık yetersiz kalmasının ardından bu harika yapı 18 Ekim 1924 tarihinde Büyük Millet Meclisi olarak hizmet vermeye başladı.

Müzenin tarihteki yeri son derece önemliyken mimari açıdan birçok özel etmen yer alıyor. Tavanda yer alan Selçuklu ve Osmanlı bezeme motifleri oldukça değerli. Bunun yanı sıra yapıda yer alan saçak, kemer ve çiniler de o dönemin mimarisine ait muhteşem izler taşıyor. 1960 senesine kadar kullanılan bu yapıyı kesinlikle ziyaret etmeniz gerekli.

İlk Çocuk Dostu Müze

Yapı 1981 senesinden itibaren Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. İçerisinde birçok önemli olaya dair resimler ve eşyalar yer alıyor. İlk üç cumhurbaşkanlığı döneminde yaşanan önemli olaylara tanıklık etmek için bu müze ziyaret edilebilir.

Müze içerisinde sergilenen eşyalar arasında Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon da yer almaktadır. Böylesine önemli tarihi öğeleri barındıran müze her yaştan insan için muhteşem bir tecrübe olabilir.

Cumhuriyet Müzesi

Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi olarak karşımıza çıkan Cumhuriyet Müzesi çocukların olayları daha iyi anlaması ve dikkatlerini sunulan bilgilere verilebilmesi için özel bir dille tanıtılmaktadır. Çocuklar için farklı bir konuşma üslubu takınarak yapılan anlatımlar çocuklar üzerinde çok daha güzel etkiler bırakmayı başarmaktadır.

Müzenin hemen yanında Kurtuluş Savaşı Müzesi de yer alır. Ayrıca karşısında da Ankara Palas yer alıyor. Büyün bu harika müzeleri aynı gün içerisinde gezebilir ve tarihe tanıklık etmenin keyfini sürebilirsiniz.

Detaylar

Yaz Dönemi
1 Nisan – 1 Kasım
Açılış Saati: 10:00
Kapanış Saati: 16:00

Kış Dönemi
1 Kasım – 1 Nisan
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 15:30
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Cumartesi, Pazar

Adres: Doğanbey, Cumhuriyet Cd. No:7, 06050 Altındağ/Ankara
E-mail: kurtulussavasicumhuriyetmuzesi@kultur.gov.tr
Web: www.cumhuriyetmuzesi.gov.tr
Tel 1: 03123105361
Tel 2:

Giriş Ücreti: 15 TL – Durum: AÇIK

Daha fazla göster

Cumhuriyet Müzesi Kredi Kartı
Cumhuriyet Müzesi Sigara İçilmez
Cumhuriyet Müzesi Park Yeri
Cumhuriyet Müzesi Müze
+(3)

Konum

Doğanbey, Cumhuriyet Cd. No:7, 06050 Altındağ/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.4285714285714 Puan

 • avatar

  Duyan Seçil

  1. TBmm binasının yetersiz kalması ve gelişen Cumhuriyet Türkiye'sinin meclisinin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeni ile bina bir takım değişiklikler geçirmiş, sonra da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 1924 tarihinde hizmete açılmıştır. Atatürk ilke ve inkılâplarının gerçekleştirildiği; Cumhuriyetimizin gelişmesi için çağdaş kararların alındığı; birçok yasanın çıkarıldığı ,uluslararası alanda ülkemizin etkinliğini ve saygınlığını artıran antlaşmaların yapıldığı; çok partili sisteme geçişin sağlandığı önemli bir yapıdır. Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi'ne kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürmüştür. Atatürk, Nutuk'u burada okumuştur. ilk üç Cumhurbaşkanı; Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa İsmet İnönü ve Mahmut Celal Bayar’ın kişisel eşyalarının sergilendiği odalar bulunur. mimar Vedat Tek tarafından, inşa edilmiş olup Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı tavan süslemeleri; kemer, saçak ve çinileriyle cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtmaktadır. Ankaraya yolunuz düşerse gezilmesi gereken önemli yapılardan biri. Müze kart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ulaşım ı kolay bir nokta da yer alıyor. Tarihte önemli bir yeri olan bu yapıtı gezerken insan, o yılları yaşar gibi oluyor.

 • avatar

  M. R. POLAT

  1923 yılında parti merkezi olarak yapılan ve günümüzde Cumhuriyet Müzesi olan binanın temeli, Atatürk'ün isteği üzerine atılmıştır. Parti merkezi olarak kullanıldıktan sonra bu tarihi yapı 36 yıl boyunca meclis binası görevini üstlenmiştir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında önemli kararların alındığı bu yapının mimarı Vedat Tek'tir. Ankara Altındağ'da bulunan meclis binası günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermektedir. Ankara Cumhuriyet Müzesi, 1981 yılında ziyaret açılmıştır. Müzede, Atatürk devrimlerinin ve ilkelerinin anlatıldığı panolar, görseller ve dönemin üç Cumhurbaşkanı Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar'ın kişisel eşyaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı'ndaki birçok eşya da müzede sergilenmektedir.

 • avatar

  Sultan Tamer

  İkinci Meclis ulus metro durağından indiğiniz zaman rahatlıkla 5 dakikalık kısa bir yürüme mesafesiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Dönemi anlamak ve anlamlandırmak açısından önemi oldukça büyük. Bu müzede Atatürk'ün Celal Bayar'ın ve İsmet İnönü'nün kişisel eşyaları sergileniyor. Buradan çıktığımda ardından Birinci Meclise daha sonra İş bankası müzesi Hacı Bayram Veli Türbesine gidip ardından Anadolu Medeniyetler müzesine gittim. Önerebileceğim bir rota ve hakkıyla gezmek istiyorsanız erkenden yola koyulmakta fayda var.

 • avatar

  Cansu Varlı

  Girişteki görevli beyefendiye Dizlerimdeki sağlık probleminden dolayı merdiven cikamadigimi üst kata çıkmak.icin nasıl bir uygulama yapıldığını sordum.Asansor bulunmadigi.soylendi.Engelli.degilim.fakat engelli bir birey üst kata nasıl çıkacak bunun sorgulamasının böyle bir.muzede yapılması gerektiğini düşünüyorum.Umarim bir çözüm bulunur.Hic yakistiramadim.Ayrica konusma salonu da restorasyondaymis asıl gezilmesi gereken yer ve girişte bilgilendirme dahi yapılmadı.

 • avatar

  Özge Özceylan

  Bir müzeye göre oldukça küçük ama yine de en azından bir kere deneyimlemeniz gerekli. Her köşe başında Atatürk ile ilgili bir anı saklı, keşke daha fazla sesli anlatım olsa diye düşünsem de bazı insanlar sesli anlatımları dinlemeden 5 dakika da gezmekte. Sakin sakin okuyarak ve dinleyerek gezmenizi öneririm.

 • avatar

  Alaaddin atti Demir

  Ankara ulusta bulunan ilk Türkiye büyük millet meclisi şu an müze olarak gezebiyorsunuz her taraftan araçla otobus metroyla gelebiliyorsunuz araç bulmakta sıkıntı cekmiyorsunuz muzekart geçiyor muhakkak bi müze karti alın çoğu yerde geçiyor 1 sene her tarafta kullanıyorsunuz çok avantajlı müze iki katlı yavaş yavaş detaylı gelseniz bile 20 dakikanızı alıyor daha sonra Ankara kalesinde muzeyide gezin müze kart geçiyor tavsiye ederim şimdiden iyi tatiller

 • avatar

  Kerem İmamoğlu

  Birinci Meclisle arasında 5 dk fark var. Ve modern cumhuriyetin ihtiyacını karsılayacak bir ferahlıkta yapılmış. Atatürk, İnonü ve Bayar'a ait eşyalar, Amerikalı bir gencin Atatürk'e yazdığı mektup, Atatürk ve Türkiye ile ilgili Time dergisi, yabancılarla görüşme yapıldığı oda gibi yerler ve en önemlisi ilkine göre devasa ve iki katlı bir parlemento salonu bulunur.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar