Cumhuriyet Müzesi

4.5 (14 Yorum)

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna en iyi noktadan şahitlik eden 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası artık bir müze olarak hizmet veriyor. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının doğuşuna tanıklık eden bu yapı genç neslin bu anı yaşaması ve hissetmesi için bir müze haline getirildi. Çok partili sisteme geçişin de merkezi olan bu binayı ziyaret etmeniz, cumhuriyeti anlamanız ve hissetmeniz açısından çok önemli.

Müze 1923 senesinde Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Partisi binası olarak inşa edildi. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın öncülerinden olan Vedat Tek son derece başarılı bir işe imza atınca Atatürk Büyük Millet Meclisi’ni bu binaya taşımaya karar verdi. İlk meclisin artık yetersiz kalmasının ardından bu harika yapı 18 Ekim 1924 tarihinde Büyük Millet Meclisi olarak hizmet vermeye başladı.

Müzenin tarihteki yeri son derece önemliyken mimari açıdan birçok özel etmen yer alıyor. Tavanda yer alan Selçuklu ve Osmanlı bezeme motifleri oldukça değerli. Bunun yanı sıra yapıda yer alan saçak, kemer ve çiniler de o dönemin mimarisine ait muhteşem izler taşıyor. 1960 senesine kadar kullanılan bu yapıyı kesinlikle ziyaret etmeniz gerekli.

İlk Çocuk Dostu Müze

Yapı 1981 senesinden itibaren Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. İçerisinde birçok önemli olaya dair resimler ve eşyalar yer alıyor. İlk üç cumhurbaşkanlığı döneminde yaşanan önemli olaylara tanıklık etmek için bu müze ziyaret edilebilir.

Müze içerisinde sergilenen eşyalar arasında Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon da yer almaktadır. Böylesine önemli tarihi öğeleri barındıran müze her yaştan insan için muhteşem bir tecrübe olabilir.

Cumhuriyet Müzesi

Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi olarak karşımıza çıkan Cumhuriyet Müzesi çocukların olayları daha iyi anlaması ve dikkatlerini sunulan bilgilere verilebilmesi için özel bir dille tanıtılmaktadır. Çocuklar için farklı bir konuşma üslubu takınarak yapılan anlatımlar çocuklar üzerinde çok daha güzel etkiler bırakmayı başarmaktadır.

Müzenin hemen yanında Kurtuluş Savaşı Müzesi de yer alır. Ayrıca karşısında da Ankara Palas yer alıyor. Büyün bu harika müzeleri aynı gün içerisinde gezebilir ve tarihe tanıklık etmenin keyfini sürebilirsiniz.

Cumhuriyet Müzesi Tarihi

Cumhuriyet Müzesi 2. Türkiye büyük Millet Meclisi olarak hizmet vermiştir. Bu bina cumhuriyetin doğuşuna ve bunun yanında çok partili sisteme geçişe de tanıklık etmiştir. Cumhuriyet Müzesi ilk üç cumhurbaşkanı ile ilgili önemli eserleri bünyesinde bulundurmaktadır. İçerisinde sergilenen eserler dışında binanın mimarisi de oldukça göz dolduran bir incelik ile inşa edilmiştir. Sırf bu sebeple bile Cumhuriyet Müzesi görülmeye değerdir.

Cumhuriyet Müzesi Nerede ?

Cumhuriyet Müzesi Ankara ilinin Altındağ ilçesine bağlı olan Ulus Semti sınırları içerisinde yer alır. Cumhuriyet Müzesi 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi binasına yaklaşık olarak 2-3 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır.

Cumhuriyet Müzesi Giriş Ücreti ?

Cumhuriyet Müzesi'ni haftanın her günü saat 08:30 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 1 yetişkin için 30 TL olarak belirlenmiştir. 65 Yaş üstü ve 18 yaş altı ziyaretçiler için indirim vardır. Ayrıca Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Cumhuriyet Müzesini gezmeye gelmişken Ankara civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Ankara 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Cumhuriyet Müzesi Kredi Kartı
Cumhuriyet Müzesi Sigara İçilmez
Cumhuriyet Müzesi Park Yeri
Cumhuriyet Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Konum

Doğanbey, Cumhuriyet Cd. No:7, 06050 Altındağ/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5 Puan

 • avatar

  Duyan Seçil

  1. TBmm binasının yetersiz kalması ve gelişen Cumhuriyet Türkiye'sinin meclisinin ihtiyaçlarını karşılayamaması nedeni ile bina bir takım değişiklikler geçirmiş, sonra da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak 1924 tarihinde hizmete açılmıştır. Atatürk ilke ve inkılâplarının gerçekleştirildiği; Cumhuriyetimizin gelişmesi için çağdaş kararların alındığı; birçok yasanın çıkarıldığı ,uluslararası alanda ülkemizin etkinliğini ve saygınlığını artıran antlaşmaların yapıldığı; çok partili sisteme geçişin sağlandığı önemli bir yapıdır. Türk siyasi tarihinde önemli yeri olan II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası işlevini 27 Mayıs 1960 Askerî Darbesi'ne kadar 36 yıllık bir dönem boyunca sürdürmüştür. Atatürk, Nutuk'u burada okumuştur. ilk üç Cumhurbaşkanı; Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa İsmet İnönü ve Mahmut Celal Bayar’ın kişisel eşyalarının sergilendiği odalar bulunur. mimar Vedat Tek tarafından, inşa edilmiş olup Selçuklu ve Osmanlı motiflerinin yer aldığı tavan süslemeleri; kemer, saçak ve çinileriyle cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtmaktadır. Ankaraya yolunuz düşerse gezilmesi gereken önemli yapılardan biri. Müze kart ile ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Ulaşım ı kolay bir nokta da yer alıyor. Tarihte önemli bir yeri olan bu yapıtı gezerken insan, o yılları yaşar gibi oluyor.

 • avatar

  M. R. POLAT

  1923 yılında parti merkezi olarak yapılan ve günümüzde Cumhuriyet Müzesi olan binanın temeli, Atatürk'ün isteği üzerine atılmıştır. Parti merkezi olarak kullanıldıktan sonra bu tarihi yapı 36 yıl boyunca meclis binası görevini üstlenmiştir. Cumhuriyet'in ilk yıllarında önemli kararların alındığı bu yapının mimarı Vedat Tek'tir. Ankara Altındağ'da bulunan meclis binası günümüzde Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermektedir. Ankara Cumhuriyet Müzesi, 1981 yılında ziyaret açılmıştır. Müzede, Atatürk devrimlerinin ve ilkelerinin anlatıldığı panolar, görseller ve dönemin üç Cumhurbaşkanı Atatürk, İsmet İnönü ve Celal Bayar'ın kişisel eşyaları bulunmaktadır. Aynı zamanda Dolmabahçe Sarayı'ndaki birçok eşya da müzede sergilenmektedir.

 • avatar

  Sultan Tamer

  İkinci Meclis ulus metro durağından indiğiniz zaman rahatlıkla 5 dakikalık kısa bir yürüme mesafesiyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Dönemi anlamak ve anlamlandırmak açısından önemi oldukça büyük. Bu müzede Atatürk'ün Celal Bayar'ın ve İsmet İnönü'nün kişisel eşyaları sergileniyor. Buradan çıktığımda ardından Birinci Meclise daha sonra İş bankası müzesi Hacı Bayram Veli Türbesine gidip ardından Anadolu Medeniyetler müzesine gittim. Önerebileceğim bir rota ve hakkıyla gezmek istiyorsanız erkenden yola koyulmakta fayda var.

 • avatar

  Cansu Varlı

  Girişteki görevli beyefendiye Dizlerimdeki sağlık probleminden dolayı merdiven cikamadigimi üst kata çıkmak.icin nasıl bir uygulama yapıldığını sordum.Asansor bulunmadigi.soylendi.Engelli.degilim.fakat engelli bir birey üst kata nasıl çıkacak bunun sorgulamasının böyle bir.muzede yapılması gerektiğini düşünüyorum.Umarim bir çözüm bulunur.Hic yakistiramadim.Ayrica konusma salonu da restorasyondaymis asıl gezilmesi gereken yer ve girişte bilgilendirme dahi yapılmadı.

 • avatar

  Özge Özceylan

  Bir müzeye göre oldukça küçük ama yine de en azından bir kere deneyimlemeniz gerekli. Her köşe başında Atatürk ile ilgili bir anı saklı, keşke daha fazla sesli anlatım olsa diye düşünsem de bazı insanlar sesli anlatımları dinlemeden 5 dakika da gezmekte. Sakin sakin okuyarak ve dinleyerek gezmenizi öneririm.

 • avatar

  Alaaddin atti Demir

  Ankara ulusta bulunan ilk Türkiye büyük millet meclisi şu an müze olarak gezebiyorsunuz her taraftan araçla otobus metroyla gelebiliyorsunuz araç bulmakta sıkıntı cekmiyorsunuz muzekart geçiyor muhakkak bi müze karti alın çoğu yerde geçiyor 1 sene her tarafta kullanıyorsunuz çok avantajlı müze iki katlı yavaş yavaş detaylı gelseniz bile 20 dakikanızı alıyor daha sonra Ankara kalesinde muzeyide gezin müze kart geçiyor tavsiye ederim şimdiden iyi tatiller

 • avatar

  Kerem İmamoğlu

  Birinci Meclisle arasında 5 dk fark var. Ve modern cumhuriyetin ihtiyacını karsılayacak bir ferahlıkta yapılmış. Atatürk, İnonü ve Bayar'a ait eşyalar, Amerikalı bir gencin Atatürk'e yazdığı mektup, Atatürk ve Türkiye ile ilgili Time dergisi, yabancılarla görüşme yapıldığı oda gibi yerler ve en önemlisi ilkine göre devasa ve iki katlı bir parlemento salonu bulunur.

 • avatar

  Bahriye Hasret

  Tarihte yolculuk yapabileceğiniz her detayıyla etkileyici bir müze. Mustafa Kemal Atatürk’ün yanı sıra İsmet İnönü, Celal Bayar gibi devlet adamlarının kişisel eşyaları da müzede sergileniyor. Atatürk’ün “Büyük Nutuk”u okuduğu salonu da burada görebilirsiniz. Müze iki katlı ve gezmesi en az bir saatinizi alır. Müze kart geçerli. Buraya kadar gelmişken Atatürk ile çektirmeyi unutmayın :)

 • avatar

  Murat Vural

  Biz almanyadan Ankaraya ziyaretine gelmiştik. Müzeyi de görelim dedik. Gerçekten müze çok güzel. Ama gişede çalışan Songül Aslan hanımın yaptıklarını hiç hoş bulmuyorum. Oğlumuzun almancası daha güçlü olduğu için almanca Audio Guide var mı diye sorusuna, senin Türk nüfus cüzdanın vardi ya Almancayi ne yapacaksın, Türkçe niye bilmiyorsun diye cevap vermiş. 13 yaşındaki oğlumun kafası bir hayli karışık sonra yanımıza geldi. Onun bana ne hakkı var karışmaya dedi. 13 yaşındaki çocuk bunu idrak ediyor da neden Songül Hanım edemiyor? Lütfen bu konuda görevlilerinizi daha iyi eğitiniz...olay sadece para alıp bilet vermek ile bitmiyor maalesef. Saygılar.

 • avatar

  emre karaçengel

  + 1. Meclis binasının yetersiz kalması neticesinde buraya taşınan meclis, 1924-1960 arasi hizmet vermiştir. 1. Meclis mücadele ve savaş yapan kurucu meclis iken burası kanun ve inkilaplari yapan meclistir. + Ilk üç cumhurbaşkanınin kişisel eşyalarınında sergilendiği müze kesinlikle görülmeli. +Tek parti dönemine, çok partili hayata geçişe ve nihayetinde 60 darbesine ev sahipliği yapan binayı gezmek insanı gerçekten etkiliyor. +Metro durağına çok yakın olup bir çok tarihi yapiyi bu çevrede gezebilirsiniz.

 • avatar

  ELİF

  Cumhuriyet Müzesi ya da II. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası 1923 yılında Mimar Vedat Tek tarafından Cumhuriyet Halk Fırkası toplantı yeri olarak tasarlanmış bodrum üzerine iki kat olarak kesme taştan inşa edilmiştir. Ancak o dönem I.TBMM binası yeterli gelmeyince meclis binası olarak düzenlenmiş ve 18 Ekim 1924 tarihinde hizmete açılmıştır. Bina; Türk Siyasi tarihinde önemli yeri olan II. TBMM, 1924-1960 yıllarında Atatürk ilke ve devrimlerinin gerçekleştirilmesi, önemli yasaların çıkarılması, uluslararası anlaşmaların imzalanması ve çok partili sisteme geçiş gibi Türkiye siyasi tarihinin önemli olaylara tanıklık etmiştir. Müze giriş kapısının karşısında yer alan Genel Kurul Salonu, 1924-1960 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Salonu olarak kullanılmış ve seçim dönemlerine göre milletvekili sayısı 610 milletvekiline kadar çıkmıştır. Salonda toplam 116 adet milletvekili sırası bulunmaktadır. 1924-1960 yılları arasında bu salonda Atatürk ilke ve devrimleri gerçekleştirilmiş, çağdaş yasalar çıkarılmış, önemli antlaşmalar yapılmış, çok partili sisteme geçiş sağlanmıştır. Atatürk 15 Ekim - 20 Ekim 1927 tarihleri arasında 6 gün süre ile 36 saat 33 dakika boyunca süren “Büyük Nutuk”u bu salonda okumuştur. Girişin sağında yer alan odalarda ise 36 yıllık dönemde görev yapmış olan ilk üç Cumhurbaşkanı; Mustafa Kemal Atatürk, Mustafa İsmet İnönü ve Mahmut Celal Bayar’ın kişisel eşyalarının sergilendiği odalar yer almaktadır. Yapı, Selçuklu ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı ahşap tavan süslemesi, kemerler, saçaklar ve çinileri ile dönemin mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Binanın ön kısmı onarım ve yenilenmelerden sonra düzenlenerek 30 Ekim 1981 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Bilgiler eşliğinde sizlere tavsiye ediyorum kesinlik ile gitmelisiniz. ATAM ????

 • avatar

  Mutlu Yuce

  Kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerden birisi. 1924-1960 yılları arasında kullanılmış, özellikle genel kurul salonu çok etkileyici, film ve belgesellerdeki atmosfere benziyor. Şam'da kullanılan bir Osmanlı bayrağı yıllar sonra geri gelmiş. Müze Kart ile girilebiliyor. Otopark konusu o bölge için biraz sıkıntılı. Yaklaşık 30-45 dakika gezmek için yeterli 2 katlı bir bina.

 • avatar

  Rossy

  Cumhuriyet Müzesi yani namı diğer 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası gerek mimarisi gerek iç restarasyonu ile oldukça etkileyici parçaları ile güzel bir müze. Müzeyi gezerken Cumhuriyet döneminin eşyalarını ve çalışma alanlarını görmek sizi tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Ankarada yaşıyorsanız yahut gezi için geldiyseniz görülmesi gereken yerlerden biri. Konum olarak yakınlarında farklı müzeler bulunduğu için oraları da deneyimleyebilirsiniz. Ulaşım açısından da oldukça kolay müzeye gitmek.

 • avatar

  Çağatay HD

  İkinci meclisi genelde ilk meclis sanıyorlar ve ilk meclisi ziyaret etmeyi unutuyorlar. Bununla birlikte ilk meclisle ikinci meclis arasındaki farkı kıyaslama fırsatını maalesef kaçırıyorlar. Genel kurul harici Cumhurbaşkanı çalışma odası, Atatürk, İnönü ve Bayar'ın kişisel eşyalarını görmek inanılmaz.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 20:00
Salı 08:30 - 20:00
Çarşamba 08:30 - 20:00
Perşembe 08:30 - 20:00
Cuma 08:30 - 20:00
Cumartesi 08:30 - 20:00
Pazar 08:30 - 20:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar