Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi, Diyarbakır iline gezmeye gideceklerin listesine eklemesi gereken yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Diyarbakır, kültürüyle ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan bir şehir olarak yer alıyor. Bu bölgede gezilecek o kadar çok tarih kokan bölgeler var ki insanlar burayı aynı gün içerisinde rahat rahat gezmekte zorlanabilir. Bu bölgenin meşhur yerleri arasında şehrin kalesi ve arkeoloji müzesi yer alıyor.

Diyarbakır Kalesi ve müze hakkında bilgi

Bu kale, Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde yer alan tarihi bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Gezilmek üzere hem iç hem de dış kale bulunan bu bölgenin Urfa Kapı, Mardin Kapı, Yeni Kapı ve Dağ Kapı kısımları bulunuyor. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan bu kale 2015 yılında resmî olarak miras listesine girdi.

Diyarbakır Kalesi

Çin Seddi’nden sonra dünyanı en büyük surları olarak kabul edilen Diyarbakır Kalesi surlarının iç kısmında ve dış kısmında şehir yer alıyor. Surlar adeta şehrin içinde karışmış gibi. Milattan önceye dayanan bir geçmişi olan bu surlar günümüzde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ise Bu kalenin içinde yer alan ve 1934 yılında açılan bir müze olarak yer almakta. Turistlerin ilgi odağı haline gelen bu yer, 1986 yılında yeni yerine taşındı. Arkeolojik eserlerin sergilendiği bu yerde Geç Paleolitik, Hitit, Roma, Bizans, Erken Hristiyan, Kalkolitik, Neolitik, Asur, Emevi, Abbasi ve Osmanlı gibi pek çok medeniyetin izi yer alıyor. Müze, 2004 yılında fiziki sorunlardan dolayı bir süreliğine düzenlemeye alınıp 2015 yılının Haziran ayında tekrar hizmete girdi.

Müzede yer alan eserlerden bazılarını saymak gerekirse Atatürk Karargahı, çeşitli eski eşyalar ve sikkeler olarak yer almakta. Diyarbakır’da yer alan Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi’ni gezmek isteyen turistlerin gitmesi gerektiği yer Sur ilçesi olmakta. Sur ilçesinde yer alan bu bölge surlarla çevrili bir şehri içeriyor. Surların dışı ve içinde de şehir bulunuyor.

Daha fazla göster

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Müze
+(3)

Konum

Cevat Paşa, Karaman Sk. No:60, 21300 Sur/Diyarbakır, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4 Puan

 • avatar

  Mert Kaya

  güzel bir müze diyarbakırda gezilecek yerlerden biri

 • avatar

  sewat21

  Hiç bitmeyen restorasyon çalışmaları ve sürekli değişen projeleri ile harika bir tarihi mekan kocaman bir şantiyr görünümünde. Yine de görmekte fayda var. İçerisinde dinlenebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz kafeterya da mevcut. Diyarbakır'da görülmesi gereken ilk yerlerden biri. Özellikle 27 Sahabe'nin kabri bulunduğu söylenen Hz. Süleyman Camii inanç turizmine değer verenler için kaçırılmaması gereken yerlerden. Kazısı devam eden Artuklu Sarayı'nın ortaya çıkarılması ile daha özel bir yere sahip olacağı aşikar. Diyarbakır'a gelirseniz görmeden geçmeyin. Bunların dışında kalan bir başka sorun aşırı kalabalık olması.

 • avatar

  Şeyhmus KAYMAZ

  Dünya geneli kültürel bir miras olan Diyarbakır surları ve gevsek bahçeleri muazzam bir yer. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı; Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Bölgede hüküm süren medeniyetlerin, kültürlerin ve dönemin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek özgünlüğünü ve 7 bin yıllık tarihsel varlığını sürdüren Diyarbakır Kalesi, Surları ve Burçları hala orijinal ve özgün kültür varlıkları olarak yaşamakta, Dünya tarihi için önemli bir evrensel miras özelliğini korumaktadır. Şeklinde bilgi verilebilir. Şeyhmus Kaymaz Yerel Rehber İnstagram @sheyhmus

 • avatar

  Emine DEGER

  Hz. Süleyman’a giderken içkale’de yer almaktadır. Arkeoloji Müzesini geçtikten sonra Müze Bistro geliyor, ardından Saint George Kilisesi. Merdivenlerden kiliseye giriliyor. İki ayrı bölmeden oluşuyor. İlk bölme daha çok bekleme salonuna benziyor çünkü geleneksel Diyarbakır evlerinde bulunan küçük bir iç havuz yapılmış. Ayrıca tavanı daha kapatılmamış. İkinci kısıma geçince enfes bir tavan ve uzun sutünlar sizi karşılıyor. İkinci kısmın bölmelerinden Dicle Vadisi’ne bakabilirsiniz. Taşları ve tarihi seviyorsanız uğrayın derim. Bol keyifli gezmeler ????????

 • avatar

  yunus efe

  Surlar yukseklik korkusu olanlar için âdeta zulüm. Insanlar kucağında çocuklarıyla surlara çıkıyor ve kenarlarda hicbir koruma yok bazı yerler çökmüş. Haberlere baktım baya olay oluyormuş surlarda. Çok dikkat edin ben orada insan hayatının Turkiyede ucuzlugunu gördüm sakın ha bir insan kolay yetişmiyor herkesin sevdiği var


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar