icon
Yükleniyor..

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi, Diyarbakır iline gezmeye gideceklerin listesine eklemesi gereken yerlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Diyarbakır, kültürüyle ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan bir şehir olarak yer alıyor. Bu bölgede gezilecek o kadar çok tarih kokan bölgeler var ki insanlar burayı aynı gün içerisinde rahat rahat gezmekte zorlanabilir. Bu bölgenin meşhur yerleri arasında şehrin kalesi ve arkeoloji müzesi yer alıyor.

Diyarbakır Kalesi ve müze hakkında bilgi

Bu kale, Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde yer alan tarihi bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Gezilmek üzere hem iç hem de dış kale bulunan bu bölgenin Urfa Kapı, Mardin Kapı, Yeni Kapı ve Dağ Kapı kısımları bulunuyor. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan bu kale 2015 yılında resmî olarak miras listesine girdi.

Diyarbakır Kalesi

Çin Seddi’nden sonra dünyanı en büyük surları olarak kabul edilen Diyarbakır Kalesi surlarının iç kısmında ve dış kısmında şehir yer alıyor. Surlar adeta şehrin içinde karışmış gibi. Milattan önceye dayanan bir geçmişi olan bu surlar günümüzde ziyaretçilerini ağırlıyor.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ise Bu kalenin içinde yer alan ve 1934 yılında açılan bir müze olarak yer almakta. Turistlerin ilgi odağı haline gelen bu yer, 1986 yılında yeni yerine taşındı. Arkeolojik eserlerin sergilendiği bu yerde Geç Paleolitik, Hitit, Roma, Bizans, Erken Hristiyan, Kalkolitik, Neolitik, Asur, Emevi, Abbasi ve Osmanlı gibi pek çok medeniyetin izi yer alıyor. Müze, 2004 yılında fiziki sorunlardan dolayı bir süreliğine düzenlemeye alınıp 2015 yılının Haziran ayında tekrar hizmete girdi.

Müzede yer alan eserlerden bazılarını saymak gerekirse Atatürk Karargahı, çeşitli eski eşyalar ve sikkeler olarak yer almakta. Diyarbakır’da yer alan Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi’ni gezmek isteyen turistlerin gitmesi gerektiği yer Sur ilçesi olmakta. Sur ilçesinde yer alan bu bölge surlarla çevrili bir şehri içeriyor. Surların dışı ve içinde de şehir bulunuyor.

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 19:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 20 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Diyarbakır civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Diyarbakır Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Diyarbakır 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi Müze
+(3)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.6153846153846 Puan

 • avatar

  @erdincdincer

  Surları ile çarşıyı çevrelemiş , merkezde bulunan tarihi korunmuş bir yapı. İçerisinde oturup dinlenebileceğiniz geniş bir parkı var. Müzesi de park la yanyana kale içinde bulunuyor. Doğal yapıyı koruyarak düzenlenmiş. Arkeolojik yapısını güzel sergilemisler. Eski binalar kullanımda değerlendirilmiş. Mimarisi güzel st George kilisesi bulunuyor.

 • avatar

  @suleymanalkan

  Hevsel Bahçeleri ile birlikte UNESCO dünya mirası listesinde olan ve görülmesi gereken bir yer. Pek çok medeniyetin izlerini taşıyan 7 bin yıllık tarihi dokuyu ziyaret etmek heyecan veriyor. Kalenin içerisi genellikle kalabalık oluyor. Müzenin bahçesi daha sakin ve dinlendirici. Buradaki farklı mimarideki binaları, müzeyi ve kiliseyi gezip oturup soluklanmak gerek. Surlardan ve Kilisenin içerisinden Hevsel Bahçelerini görebiliyorsunuz.

 • avatar

  @yigit

  Diyarbakır, kültürüyle ve tarihi yapılarıyla ön plana çıkan bir şehir olarak yer alıyor. Bu bölgede gezilecek o kadar çok tarih kokan bölgeler var ki insanlar burayı aynı gün içerisinde rahat rahat gezmekte zorlanabilir. Bu bölgenin meşhur yerleri arasında şehrin kalesi ve arkeoloji müzesi yer alıyor. Bu kale, Diyarbakır ilinin Sur ilçesinde yer alan tarihi bir yapı olarak karşımıza çıkıyor. Gezilmek üzere hem iç hem de dış kale bulunan bu bölgenin Urfa Kapı, Mardin Kapı, Yeni Kapı ve Dağ Kapı kısımları bulunuyor. 2000 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan bu kale 2015 yılında resmî olarak miras listesine girdi. Çin Seddi’nden sonra dünyanı en büyük surları olarak kabul edilen Diyarbakır Kalesi surlarının iç kısmında ve dış kısmında şehir yer alıyor. Surlar adeta şehrin içinde karışmış gibi. Milattan önceye dayanan bir geçmişi olan bu surlar günümüzde ziyaretçilerini ağırlıyor. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ise Bu kalenin içinde yer alan ve 1934 yılında açılan bir müze olarak yer almakta. Turistlerin ilgi odağı haline gelen bu yer, 1986 yılında yeni yerine taşındı. Arkeolojik eserlerin sergilendiği bu yerde Geç Paleolitik, Hitit, Roma, Bizans, Erken Hristiyan, Kalkolitik, Neolitik, Asur, Emevi, Abbasi ve Osmanlı gibi pek çok medeniyetin izi yer alıyor. Müze, 2004 yılında fiziki sorunlardan dolayı bir süreliğine düzenlemeye alınıp 2015 yılının Haziran ayında tekrar hizmete girdi. Müzede yer alan eserlerden bazılarını saymak gerekirse Atatürk Karargahı, çeşitli eski eşyalar ve sikkeler olarak yer almakta. Diyarbakır’da yer alan Diyarbakır Kalesi ve Arkeoloji Müzesi’ni gezmek isteyen turistlerin gitmesi gerektiği yer Sur ilçesi olmakta. Sur ilçesinde yer alan bu bölge surlarla çevrili bir şehri içeriyor. Surların dışı ve içinde de şehir bulunuyor.

 • avatar

  @mustafadeliktas

  Arkeoloji müzesinde M.Ö ve M.S dönemlere ait eserler var.Diyarbakır sıcağında serin bir ortamda gezme imkanı sunuyor. 28 Ağustos 2022 Pazar günü gezme imkanı buldum. Giriş ücreti 20 TL. Bazı eserler bulunduğu yerde koruma altında olsada üzerinde cam olmadığı için dokunuluyor. Müze bahçesi aynı zamanda düğün fotoğrafları çekmek için de kullanılıyor.

 • avatar

  @elaozer

  Çok güzel çalışmalar yapılmış vatandaşlar için; oturma, etkinlik, müze ve sur çevresini çok beğendik. Yolu düşen herkes biraz vakit ayırmalı buram buram tarih kokuyor

 • avatar

  @ibrahimemir

  Medeniyetlerin beşiği olan Diyarbakır in arkeoloji müzesinin daha detaylı olması gerektiği kanaatindeyim. Yine de gezilip görülmesi gereken bir yer. Gelin damat dış çekimleri için kullanılmaktan ziyade müzeyi daha çok tanıtarak ziyaret edilmesi sağlanması gerekmektedir.

 • avatar

  @kimyacimesut

  Diyarbakır ın bu kadar güzel ve tarihi bir yer olduğunu bilmiyordum. Kesinlikle gelip tarihi yerler gezilmesi gerekir. Surların restorasyonu hala devam ediyor ama Etnoğrafya müzesi içinde ilginç yerler ve bilgiler var. Gerçi bizim millet müze gezmeyi sevmez ama orijinal şeyler var. Müze içine giriş 18 yaş altına ve MEB öğretmenine ücretsiz. Diğerleri için 20 TL.

 • avatar

  @yunusefe

  Surlar yukseklik korkusu olanlar için âdeta zulüm. Insanlar kucağında çocuklarıyla surlara çıkıyor ve kenarlarda hicbir koruma yok bazı yerler çökmüş. Haberlere baktım baya olay oluyormuş surlarda. Çok dikkat edin ben orada insan hayatının Turkiyede ucuzlugunu gördüm sakın ha bir insan kolay yetişmiyor herkesin sevdiği var

 • avatar

  @sewat

  Hiç bitmeyen restorasyon çalışmaları ve sürekli değişen projeleri ile harika bir tarihi mekan kocaman bir şantiyr görünümünde. Yine de görmekte fayda var. İçerisinde dinlenebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz kafeterya da mevcut. Diyarbakır'da görülmesi gereken ilk yerlerden biri. Özellikle 27 Sahabe'nin kabri bulunduğu söylenen Hz. Süleyman Camii inanç turizmine değer verenler için kaçırılmaması gereken yerlerden. Kazısı devam eden Artuklu Sarayı'nın ortaya çıkarılması ile daha özel bir yere sahip olacağı aşikar. Diyarbakır'a gelirseniz görmeden geçmeyin. Bunların dışında kalan bir başka sorun aşırı kalabalık olması.

 • avatar

  @eminedeger

  Hz. Süleyman’a giderken içkale’de yer almaktadır. Arkeoloji Müzesini geçtikten sonra Müze Bistro geliyor, ardından Saint George Kilisesi. Merdivenlerden kiliseye giriliyor. İki ayrı bölmeden oluşuyor. İlk bölme daha çok bekleme salonuna benziyor çünkü geleneksel Diyarbakır evlerinde bulunan küçük bir iç havuz yapılmış. Ayrıca tavanı daha kapatılmamış. İkinci kısıma geçince enfes bir tavan ve uzun sutünlar sizi karşılıyor. İkinci kısmın bölmelerinden Dicle Vadisi’ne bakabilirsiniz. Taşları ve tarihi seviyorsanız uğrayın derim. Bol keyifli gezmeler ????????

 • avatar

  @seyhmuskaymaz

  Dünya geneli kültürel bir miras olan Diyarbakır surları ve gevsek bahçeleri muazzam bir yer. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzajı; Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Bölgede hüküm süren medeniyetlerin, kültürlerin ve dönemin ihtiyaçları doğrultusunda şekillenerek özgünlüğünü ve 7 bin yıllık tarihsel varlığını sürdüren Diyarbakır Kalesi, Surları ve Burçları hala orijinal ve özgün kültür varlıkları olarak yaşamakta, Dünya tarihi için önemli bir evrensel miras özelliğini korumaktadır. Şeklinde bilgi verilebilir. Şeyhmus Kaymaz Yerel Rehber İnstagram @sheyhmus

 • avatar

  @kahramankurutka

  Muhteşem bir gezi,yürüyüş ve hafsel bahçelerine nazır manzarası ile tarihi surların içiçe geçmiş mozaiğinde güzel zaman geçirebilirsiniz. Mutlaka ziyaret edin.

 • avatar

  @mertkaya

  güzel bir müze diyarbakırda gezilecek yerlerden biri


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 19:30
Salı 08:30 - 19:30
Çarşamba 08:30 - 19:30
Perşembe 08:30 - 19:30
Cuma 08:30 - 19:30
Cumartesi 08:30 - 19:30
Pazar 08:30 - 19:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar