Dolmabahçe Sarayı

4.8333333333333 (6 Yorum)

Evliya Çelebi; Dolmabahçe Sarayı’nın bugünkü yerinde Yavuz Sultan Selim’in bir köşk yaptırdığını yazar. I Ahmet zamanında, mekân taşla doldurulur ve köşk büyütülür. Sarayın ve yerleşimin adı buradan gelir. 19 yy.da II. Mahmut aynı yerde yeni bir saray bina eder. Bugünkü yapı ise; 1842 yılında I. Abdülmecit tarafından, Karabet Balyan’a inşa ettirilir. Yapımı 1853 senesine kadar devam eden Saray; Abdülmecit’in İkamet ettiği yer olmasının yanı sıra, resmi işleri de gördüğü mekândır. Abdülmecit’ten sonra kardeşi Abdülaziz’de bu Saray’da yaşamıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün öldüğü yer olması münasebetiyle, Cumhuriyet tarihinde ayrı bir öneme sahiptir. Dolmabahçe Sarayı’nın ana yapıları; Harem, Mabeyn, Saat Kulesi ve Dolmabahçe Camiidir.

Dolmabahçe Sarayı

Saray’da 285 oda ve 46 adet salon, 6 hamam ve 68 tuvalet vardır. Saray 110 bin metrekare alana kurulmuş ve 1910’larda elektrik ve kalorifer sistemine geçmiştir. Mabeyn merdivenlerinin korkulukları, kristallerle süslenmiş harikulade bir görünümde olup; Mabeyndeki Taht Salonu’nda bulunan 36 metrelik kubbeden sarkan dört tonluk ve yedi yüz elli ampullü kristal avize, salona Avrupai bir hava katmaktadır. Bu avize Kraliçe Victoria’nın hediyesidir. Bu Taht Salonu 19 Mart 1877 tarihinde, II Abdülhamit’in Osmanlı meclisini açılışına ev sahipliği de yapmıştır.

Dolmabahçe Sarayı Müzesi

Ayrıca; Haremde, Taht Salonu’nun izlenebileceği bir koridor vardır. Harem, törenlerin yapıldığı Mavi Salon, kadınların eğlendiği Pembe Salon, Atatürk’ün kaldığı odalar, Valide Sultan odaları gibi farkı mekânları barındırır. Saray’ın girişinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki saat kulesininse 1895 yılında tamamlandığı söylenir. Saray’ın yanındaki Dolmabahçe Camii, Osmanlı mimarisine damgasını vuran; Balyanlardan, Nikoğos Balyan tarafından 1853 yılında tamamlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın arka kısmında Sultan’ın kuşları için 19 yy.da inşa edilmiş ufak bir köşk yer alır. Yapıda o dönem farklı türden, birçok kuş barındırılmıştır. Günümüzde müzeye dönüştürülen Dolmabahçe Sarayı, Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlıdır.

Ulaşım: 

Beşiktaş’tan İETT otobüsleri veya dolmuşlarla Anadolu ;;Yakasından gelenler Üsküdar-Kabataş Kadıköy-Kabataş Deniz yolu ile gelebilirler.Bağcılar-Kabataş Tramvay hattı ilede Dolmabahçe Sarayına ulaşılabilir. Dolmabahçe sarayı müzesi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunmaktadır.

Daha fazla göster

Dolmabahçe Sarayı Kredi Kartı
Dolmabahçe Sarayı Sigara İçilmez
Dolmabahçe Sarayı Park Yeri
Dolmabahçe Sarayı Müze
+(4)

Konum

Vişnezade, Dolmabahçe Cd., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8333333333333 Puan

 • avatar

  Metin Avci

  Osmanlı Devleti’nin 19. yüzyılda dönüşen kimliğinin sembol yapılarından en görkemlisi, Boğaz’ın zarif sarayı Dolmabahçe... 13 Haziran 1843 yılında inşasına başlanan Dolmabahçe Sarayı, 7 Haziran 1856’da kullanıma açılmıştır. 110 bin metrekarelik bir alanda, Boğaz’a nazır muhteşem bir manzaranın hakimi konumda yer almaktadır. Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Cumhuriyet döneminde, Atatürk'ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullandığı sarayda yaşanan en önemli olay, 10 Kasım 1938'de Atatürk'ün vefatıdır. Atatürk, sarayın 71 numaralı odasında vefat etmiştir. Muayede Salonu'nda kurulan katafalga konan naaşı önünden son saygı geçişi yapılmıştır. Her yıl milyonlarca ziyaretçi Dolmabahçe Sarayını gezmektedir.

 • avatar

  Berrin Gemici

  . Dolmabahçe Caddesi'yle İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²lik bir alan üzerinde bulunan Osmanlı sarayı. Marmara Denizi'nden Boğaziçi'ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Üsküdar ve Kuzguncuk'ın karşısında yer alır. Mimarı: Mihran Mesrobian Açılış tarihi: 1823 Tür: Saray Mimari tarzları: Neo-Barok, Rococo Revival Tamamlanma: 7 Haziran 1856, 43 salon ve250 den fazla oda mevcut.Atamizin yattığı oda ziyarete açık Muhteşem görkemli yapısıyla eşsiz bir saray Tarihi bir yapı Haremden esbab odalarina haramdan hünkar odalarına büyük salonlara kadar üç katlı sarayı verici cihazlarıyla aydınlatıcı bilgilerle gezmek çok daha iyi sonuç veriyor Bigiler her mekanı size doğru kanaldan aktarılıyor

 • avatar

  Tuna

  Her Türk vatandaşının gezip görmesini tavsiye ediyorum. Özellikle Selamlık bölümünde görebileceğiniz harika dokular var. İmparatorluğun zevk ve düşkünlüğü, saray hayatınının yapısından belli oluyor. Haremlik bölümünde ise görülmeye değer en kıymetli şey Atatürk’ün vefat ettiği oda. Onun dışında pek bir çekiciliği yok Selamlık bölümü gibi. Saray avlusu vs. çok güzel. 1 puanı kırıyorum çünkü eserlerde hiçbir şekilde numaralandırma sistemi yok. Her şey karmakarışık. Eserlere dair açıklamalar oldukça yetersiz, hatta bazı eserlerde açıklama bile yok. Birde şu fotoğraf çekme olayına “yasak” demeyin lütfen. Türk vatandaşına yasak diyorsunuz, turistler ise dilediği gibi çekiyor. Ekteki fotoğrafları turistlerden rica ettik, çünkü onlar güvenliğin uyarılarını ne umursuyor, nede yarım yamalak İngilizce uyarılarını takıyorlar. Zapt edilen sadece Türk vatandaşları oluyor. Gidin ve mutlaka görün.

 • avatar

  Arif YILDIRIM

  İstanbul'un en görkemli saraylarından boğazın zarif sarayı Dolma Bahçe Sarayı. Havası atmosferi bir başka. Bulunduğu Beşiktaş sahili; antik çağlardan bu yana gemilerin sığındığı doğal bir liman olan koy, Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Resmi ikametgâh Topkapı Sarayı olmasına karşın “dolmabağçe” bölgesi de giderek tercih edilen ziyaret yerlerinden biri olmuş, padişaha ve hanedana ait hasbahçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyıla kadar bu hasbahçe üzerinde inşa edilen köşk ve kasırlar topluluğuna “Beşiktaş Sahil Sarayı” adı verilmişti. 19. yüzyılda ise, çağın yenilenme ve modernleşme rüzgârının etkisi Osmanlı’nın kültürüne, yönetimine yansıdığı kadar saraylarına da yansımaktaydı. Bu yenileşme rüzgârının ortaya çıkardığı en görkemli eser ise bugün İstanbul’un en büyük üçüncü saray yapısı olma ünvanına da sahip olan Dolmabahçe Sarayı’dır.

 • avatar

  Ali KILIÇ

  Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Resmi ikametgâh Topkapı Sarayı olmasına karşın “dolmabağçe” bölgesi de giderek tercih edilen ziyaret yerlerinden biri olmuş, padişaha ve hanedana ait hasbahçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyıla kadar bu hasbahçe üzerinde inşa edilen köşk ve kasırlar topluluğuna “Beşiktaş Sahil Sarayı” adı verilmişti. 19. yüzyılda ise, çağın yenilenme ve modernleşme rüzgârının etkisi Osmanlı’nın kültürüne, yönetimine yansıdığı kadar saraylarına da yansımaktaydı. Bu yenileşme rüzgârının ortaya çıkardığı en görkemli eser ise bugün İstanbul’un en büyük üçüncü saray yapısı olma ünvanına da sahip olan Dolmabahçe Sarayı’dır.

 • avatar

  Enver KURŞUN

  Mustafa Kemal Atatürk'ün son günlerini geçirmiş olması nedeniyle manevi anlamda büyük bir önemi olan 19. Yüzyıl eseridir. Boğazın muhteşem eserlerinden biridir. Pazartesi günleri ve herhangi bir program varsa kapalı olabilir. Ziyaret etmeden önce mutlaka Milli Saraylar internet sitesini ziyaret edin. Atatürk'ün vefat ettiği yatak özellikle 10 Kasım günleri yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Çok ince güzel detayları ve boğaza ve yol kenarına bakan görkemli büyük kapıları bulunmaktadır. Bahçesinde yine çok estetik görünen bir saat kulesi ve birşeyler yiyip içerken boğazı seyredebileceğiniz güzel bir mekan bulunmaktadır. Önünden geçen pek çok otobüs seferi bulunmaktadır. Ayrıca Kabataş ve Beşiktaş iskelelerine yakındır. Kabataş Tramvay durağına yakındır. Yürümeyi seviyorsanız Taksim'e den kestirme yoldan yürüyerek dahi gelebilirsiniz.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar