icon
Yükleniyor..

Dolmabahçe Sarayı

 • (20 Yorum)

Müzeler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

19 yy.da II. Mahmut aynı yerde yeni bir saray bina eder. Bugünkü yapı ise; 1842 yılında I. Abdülmecit tarafından, Karabet Balyan’a inşa ettirilir. Yapımı 1853 senesine kadar devam eden Saray; Abdülmecit’in İkamet ettiği yer olmasının yanı sıra, resmi işleri de gördüğü mekândır. Abdülmecit’ten sonra kardeşi Abdülaziz’de bu Saray’da yaşamıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra Atatürk’ün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün öldüğü yer olması münasebetiyle, Cumhuriyet tarihinde ayrı bir öneme sahiptir. Dolmabahçe Sarayı’nın ana yapıları; Harem, Mabeyn, Saat Kulesi ve Dolmabahçe Camiidir.

Dolmabahçe Sarayı

Saray’da 285 oda ve 46 adet salon, 6 hamam ve 68 tuvalet vardır. Saray 110 bin metrekare alana kurulmuş ve 1910’larda elektrik ve kalorifer sistemine geçmiştir. Mabeyn merdivenlerinin korkulukları, kristallerle süslenmiş harikulade bir görünümde olup; Mabeyndeki Taht Salonu’nda bulunan 36 metrelik kubbeden sarkan dört tonluk ve yedi yüz elli ampullü kristal avize, salona Avrupai bir hava katmaktadır. Bu avize Kraliçe Victoria’nın hediyesidir. Bu Taht Salonu 19 Mart 1877 tarihinde, II Abdülhamit’in Osmanlı meclisini açılışına ev sahipliği de yapmıştır.

Dolmabahçe Sarayı Müzesi

Ayrıca; Haremde, Taht Salonu’nun izlenebileceği bir koridor vardır. Harem, törenlerin yapıldığı Mavi Salon, kadınların eğlendiği Pembe Salon, Atatürk’ün kaldığı odalar, Valide Sultan odaları gibi farkı mekânları barındırır. Saray’ın girişinde yer alan 30 metre yüksekliğindeki saat kulesininse 1895 yılında tamamlandığı söylenir. Saray’ın yanındaki Dolmabahçe Camii, Osmanlı mimarisine damgasını vuran; Balyanlardan, Nikoğos Balyan tarafından 1853 yılında tamamlanmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın arka kısmında Sultan’ın kuşları için 19 yy.da inşa edilmiş ufak bir köşk yer alır. Yapıda o dönem farklı türden, birçok kuş barındırılmıştır. Günümüzde müzeye dönüştürülen Dolmabahçe Sarayı, Milli Saraylar Daire Başkanlığına bağlıdır.

Dolmabahçe Sarayı Nerede ?

Dolmabahçe Sarayı, İstanbul, Beşiktaş'ta, Kabataş'tan Beşiktaş'a uzanan Dolmabahçe Caddesi'yle İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²lik bir alan üzerinde bulunan Osmanlı sarayı.

Dolmabahçe Sarayı Tarihi

Yaklaşık 110.000 metrekarelik bir alanda kurulu olan ve Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılan Dolmabahçe Sarayı’nın inşasına 13 Haziran 1843 tarihinde başlanmış ve 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılmış.

Sarayın İstanbul Boğazı kıyısına yaptırılmış olması, aynı zamanda Osmanlı’nın geçmiş ile geleneksel bağını kırdığının bir göstergesi olarak kabul edilmiş.

Dolmabahçe Sarayı, 1856 yılından 1924 yılına kadar toplam altı padişaha ve son Osmanlı Halifesi Abdülmecid Efendi’ye ev sahipliği yapmış.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra 1927- 1949 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılmış. Mustafa Kemal Atatürk, 1927-1938 yılları arasında İstanbul’daki çalışmalarında Dolmabahçe Sarayı’nı kullanmış ve 10 Kasım 1938 yılında burada vefat etmiş

Ulaşım: 

Beşiktaş’tan İETT otobüsleri veya dolmuşlarla Anadolu Yakasından gelenler Üsküdar-Kabataş Kadıköy-Kabataş Deniz yolu ile gelebilirler.Bağcılar-Kabataş Tramvay hattı ilede Dolmabahçe Sarayına ulaşılabilir. Dolmabahçe sarayı müzesi İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bulunmaktadır.

Hazır Gelmişken

Dolmabahçe Sarayını gezmeye gelmişken İstanbul Anadolu yakasında gezilecek bir çok tarihi mekan ve müzeleride ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.Ayrıca Dolmabahçe Sarayının içinde bulunan sanat galerisine uğramayı unutmayın.

Özellikler

Dolmabahçe SarayıKredi Kartı
Dolmabahçe SarayıSigara İçilmez
Dolmabahçe SarayıPark Yeri
Dolmabahçe SarayıMüze
Dolmabahçe SarayıRezervasyon
Dolmabahçe SarayıOnline Gez
Dolmabahçe SarayıTarihi Yer
Dolmabahçe SarayıMüze Kart Geçerli
Dolmabahçe SarayıAçık Hava
Dolmabahçe SarayıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @enginokumus5214

  İstanbul’da gezilecek en güzel yerlerden biri Topkapı Sarayı diğeri Dolmabahçe Sarayı. Muhteşem bir mimarisi var kesinlikle görülmeye değer bir yer. Müzekart ile giriş yapabiliyorsunuz Selamlık bölümü için Müzekart varsa 60 TL ekstra bilet alıyorsunuz ancak kesinlikle alıp görmenizi tavsiye ederim. Sarayın işlemeleri tavanları özellikle Muayede Salonu çok ihtişamlı bir alandı. Sarayın her bir alanı ayrı bir tarihi eser ve kendine hayran bırakan bir sanat eseri. İhtişamı ile büyülüyor tarihi ile mest oluyorsunuz. Selamlık bölümüne bilet alırsanız sesli anlatım cihazı veriyorlar her yeni alana geçtiğimizde bilgilendiriliyorsunuz bu da gezintiyi daha farklı kılıyor. Tarihi özeti : Sultan Abdülmecid döneminde (1839-1861), kullanışsız hâle gelen Beşiktaş Sahil Sarayı yıktırılarak yerine Dolmabahçe Sarayı yaptırılmıştır. Dolmabahçe Sarayı’nın inşa sürecini Ebniye-i Hümâyûn kalfalarından (saltanat yapıları kalfaları) Karabet Balyan, Ohannes Serveryan, Nikoğos Balyan ve James William Smith; bina eminliğini 1843-1850 yılları arasında Hacı Said Ağa, bu tarihten 1856’ya kadar ise Esseyyid Ali Şahin Bey yürütmüştür. Sarayda, 1856 yılından itibaren sırasıyla; Sultan Abdülmecid (1839-1861), Sultan Abdülaziz (1861-1876), Sultan V. Murad (1876), Sultan II. Abdülhamid (1876-1909), Sultan V. Mehmed Reşad (1909-1918) ve Sultan VI. Mehmed Vahideddin (1918-1922) olmak üzere 6 padişah ile son Halife Abdülmecid (1922-1924) yaşamıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra Mustafa Kemal Atatürk, 1927-1938 yılları arasında sarayda aralıklarla 4 yıl kalmış, çalışmalarını buradan yürütmüş ve burada vefat etmiştir. İsmet İnönü döneminde 1949’a kadar Cumhurbaşkanlığı makamı olarak kullanılan saray, 1984’te Osmanlı döneminde kullanıldığı gibi özgün tefrişiyle müze-saray olarak geziye açılmıştır.

 • avatar

  @kadircan8431

  Çok iyi

 • avatar

  @sercan5217

  Çok güzel bir yapı ☝?☝?☝? Dolmabahçe Sarayı - İstanbul Evliya Çelebi, Dolmabahçe Sarayı’nın bugünkü yerinde Yavuz Sultan Selim’in bir köşk yaptırdığını yazar. I. Ahmet zamanında, mekân taşla doldurulur ve köşk büyütülür. Sarayın ve yerleşimin adı buradan gelir. 19'uncu yüzyılda II. Mahmut aynı yerde yeni bir saray inşa ettirir. Bugünkü yapı ise 1842 yılında I. Abdülmecit tarafından, Karabet Balyan’a inşa ettirilir. Yapımı 1853 senesine kadar devam eden saray Abdülmecit’in ikamet ettiği yer olmasının yanı sıra resmî işleri de gördüğü mekândır. Abdülmecit’ten sonra kardeşi Abdülaziz de bu sarayda yaşamıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk’ün İstanbul’daki Cumhurbaşkanlığı Konutu olan Dolmabahçe Sarayı, 10 Kasım 1938 tarihinde Atatürk’ün öldüğü yer olması münasebetiyle Cumhuriyet tarihinde ayrı bir öneme sahiptir.

 • avatar

  @enverkursun

  Mustafa Kemal Atatürk'ün son günlerini geçirmiş olması nedeniyle manevi anlamda büyük bir önemi olan 19. Yüzyıl eseridir. Boğazın muhteşem eserlerinden biridir. Pazartesi günleri ve herhangi bir program varsa kapalı olabilir. Ziyaret etmeden önce mutlaka Milli Saraylar internet sitesini ziyaret edin. Atatürk'ün vefat ettiği yatak özellikle 10 Kasım günleri yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir. Çok ince güzel detayları ve boğaza ve yol kenarına bakan görkemli büyük kapıları bulunmaktadır. Bahçesinde yine çok estetik görünen bir saat kulesi ve birşeyler yiyip içerken boğazı seyredebileceğiniz güzel bir mekan bulunmaktadır. Önünden geçen pek çok otobüs seferi bulunmaktadır. Ayrıca Kabataş ve Beşiktaş iskelelerine yakındır. Kabataş Tramvay durağına yakındır. Yürümeyi seviyorsanız Taksim'e den kestirme yoldan yürüyerek dahi gelebilirsiniz.

 • avatar

  @cemyaz4506

  Muhteşem manzarası, tarihi sanatı, ihtişamı ile büyüleyici bir saray İstanbul'da gezilecek yerlerin başında; Ulaşım bakımından en kolay ziyaret yapılan ve tarihimizin önemli bir dönemine tanıklık eden bu yer için söylenebilecek en güzel tanımlama harika; Tavan süslemeleri avizeler geniş toplantı alanları bu sarayı daha da güzelleştiren etkenler. Tabi ki bu sarayın Cumhuriyet tarimiz için en acı ani saklıyor olması da ayrı bir değerli kılıyor. Ulu önderimizin gözlerini kapadığı oda. Her 10 Kasım da saygı ile önünden geçilen o yatak. Günümüz Cumhurbaşkanlığı için de çalışma ofisi var. Özellikle sarayın resim müzesi'de mutlaka dolaşımını gereken yerlerden

 • avatar

  @elifberraastam6741

  Harika bir yerdi. Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. Sıra çok bekledim. Gidecekler için önerim erken saatte gitsinler ve dinlene dinlene gezsinler ayrıca kapının girişinde kimliğinizi teslim edip dinleme cihazı alabilirsiniz. Sarayın içerisindeki her alanın tarihini detaylıca anlatan sesli dinleme cihazları var ve bu cihazlar ile gezmek geziden daha çok keyif almanızı sağlıyor. İçeride fotoğraf çekmek yasak. Güvenlik görevlileri sıkı denetim yapıyorlar. Ama tarihi korumak için sıkı denetim olması çok güzel. İstanbula gelip de görülmeden gidilmemeli!!!

 • avatar

  @tuna1466

  Her Türk vatandaşının gezip görmesini tavsiye ediyorum. Özellikle Selamlık bölümünde görebileceğiniz harika dokular var. İmparatorluğun zevk ve düşkünlüğü, saray hayatınının yapısından belli oluyor. Haremlik bölümünde ise görülmeye değer en kıymetli şey Atatürk’ün vefat ettiği oda. Onun dışında pek bir çekiciliği yok Selamlık bölümü gibi. Saray avlusu vs. çok güzel. 1 puanı kırıyorum çünkü eserlerde hiçbir şekilde numaralandırma sistemi yok. Her şey karmakarışık. Eserlere dair açıklamalar oldukça yetersiz, hatta bazı eserlerde açıklama bile yok. Birde şu fotoğraf çekme olayına “yasak” demeyin lütfen. Türk vatandaşına yasak diyorsunuz, turistler ise dilediği gibi çekiyor. Ekteki fotoğrafları turistlerden rica ettik, çünkü onlar güvenliğin uyarılarını ne umursuyor, nede yarım yamalak İngilizce uyarılarını takıyorlar. Zapt edilen sadece Türk vatandaşları oluyor. Gidin ve mutlaka görün.

 • avatar

  @serdar8205

  Beşiktaş merkezinde konumlanmış, hem açık hava severlere hem kapalı sergilerin müdavimlerine hitap eden çok güzel bir müze saray. Müzekart selamlık bölümü haricinde geçerli. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği oda Müzekart ile ziyaret edilebilen bölümde. İçeriden Resim Müzesi'ne geçiş var. Çok güzel kafeler var. Yoruldukça dinlenip geziye devam edebilirsiniz. Kalabalık zamanlarda bile, alanın geniş olması nedeniyle bir yoğunluk oluşmuyor. Sesli rehberler sayesinde tarihe daha yakından şahitlik edebiliyorsunuz. Tavsiyem en az 1,5 -2 saatinizi buraya ayırın ki aceleye gelen bir gezi olmasın...

 • avatar

  @betulbayraktar6387

  İstanbul Beşiktaş'ta bulunan, Atatürk'ün son günlerini geçirdiği saray. Hakkını vererek gezmek istiyorsanız en az yarım gününüzü ayırmalısınız. Sarayın girişinde büyük bir saat kulesi bulunuyor. Araçla gelmek isteyenler için sarayın önünde ispark mevcut ancak fiyatları oldukça yüksek. Toplu taşımayla gelmek daha mantıklı. Besiktastan 15 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz. 2022 şubat ayında öğrenci 20tl (25 yaşla sınırlı), tam 200tl, öğretmenlere 10TL. Muzekart geçiyor. Türk vatandaşlarına %50 indirim diyordu. Ücret tarifesinin fotoğrafını ekliyorum ancak çok net değil.

 • avatar

  @berringemici

  . Dolmabahçe Caddesi'yle İstanbul Boğazı arasında, 250.000 m²lik bir alan üzerinde bulunan Osmanlı sarayı. Marmara Denizi'nden Boğaziçi'ne deniz yoluyla girişte sol kıyıda, Üsküdar ve Kuzguncuk'ın karşısında yer alır. Mimarı: Mihran Mesrobian Açılış tarihi: 1823 Tür: Saray Mimari tarzları: Neo-Barok, Rococo Revival Tamamlanma: 7 Haziran 1856, 43 salon ve250 den fazla oda mevcut.Atamizin yattığı oda ziyarete açık Muhteşem görkemli yapısıyla eşsiz bir saray Tarihi bir yapı Haremden esbab odalarina haramdan hünkar odalarına büyük salonlara kadar üç katlı sarayı verici cihazlarıyla aydınlatıcı bilgilerle gezmek çok daha iyi sonuç veriyor Bigiler her mekanı size doğru kanaldan aktarılıyor

 • avatar

  @ceto

  Muhtesem özesi gercekten. Arada insanin moralini bozan galossuz gezen sakizlarini ortala atanlar olmasa cok daha güzel olacak.

 • avatar

  @arifyildirim2457

  İstanbul'un en görkemli saraylarından boğazın zarif sarayı Dolma Bahçe Sarayı. Havası atmosferi bir başka. Bulunduğu Beşiktaş sahili; antik çağlardan bu yana gemilerin sığındığı doğal bir liman olan koy, Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Resmi ikametgâh Topkapı Sarayı olmasına karşın “dolmabağçe” bölgesi de giderek tercih edilen ziyaret yerlerinden biri olmuş, padişaha ve hanedana ait hasbahçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyıla kadar bu hasbahçe üzerinde inşa edilen köşk ve kasırlar topluluğuna “Beşiktaş Sahil Sarayı” adı verilmişti. 19. yüzyılda ise, çağın yenilenme ve modernleşme rüzgârının etkisi Osmanlı’nın kültürüne, yönetimine yansıdığı kadar saraylarına da yansımaktaydı. Bu yenileşme rüzgârının ortaya çıkardığı en görkemli eser ise bugün İstanbul’un en büyük üçüncü saray yapısı olma ünvanına da sahip olan Dolmabahçe Sarayı’dır.

 • avatar

  @tc7438

  Yaziklar olsun size, 60 TL giris icin bizden 120tl istediler, kisi basi, üstelik kapanmaya 1 Saat vardi, heycanla gururla gittik, hayal kirikligina ugradik, neymis yurt disinda geliyormusuk, girmedik ....siz de bunu yapiyorsaniz, demekki Memleketin civisi cikmis.

 • avatar

  @alikilic552

  Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Resmi ikametgâh Topkapı Sarayı olmasına karşın “dolmabağçe” bölgesi de giderek tercih edilen ziyaret yerlerinden biri olmuş, padişaha ve hanedana ait hasbahçe olarak kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyıla kadar bu hasbahçe üzerinde inşa edilen köşk ve kasırlar topluluğuna “Beşiktaş Sahil Sarayı” adı verilmişti. 19. yüzyılda ise, çağın yenilenme ve modernleşme rüzgârının etkisi Osmanlı’nın kültürüne, yönetimine yansıdığı kadar saraylarına da yansımaktaydı. Bu yenileşme rüzgârının ortaya çıkardığı en görkemli eser ise bugün İstanbul’un en büyük üçüncü saray yapısı olma ünvanına da sahip olan Dolmabahçe Sarayı’dır.

 • avatar

  @zekeriyagunes5920

  Dolmabahçe Sarayı’nın bulunduğu Beşiktaş sahil bölgesi, geçmişte Boğaziçi’nin koylarından biri olarak gemicilik faaliyetlerine sahne olmuş bir alandır. Antik çağlardan itibaren gemilerin sığındığı doğal liman olan bu koy, Bizans Dönemi’nde de yöneticilerin ilgisine mazhar olmuş ve bu bölgede kraliyet sarayları inşa edilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır.

 • avatar

  @metinavci3129

  Osmanlı Devleti’nin 19. yüzyılda dönüşen kimliğinin sembol yapılarından en görkemlisi, Boğaz’ın zarif sarayı Dolmabahçe... 13 Haziran 1843 yılında inşasına başlanan Dolmabahçe Sarayı, 7 Haziran 1856’da kullanıma açılmıştır. 110 bin metrekarelik bir alanda, Boğaz’a nazır muhteşem bir manzaranın hakimi konumda yer almaktadır. Osmanlı Dönemi’nde donanma gemilerinin demirlendikleri ve denizcilik törenlerinin yapıldığı bir liman olarak işlev gören sahil bölgesi 16. yüzyılda doldurulmasıyla beraber “dolmabağçe” adını almıştır. Cumhuriyet döneminde, Atatürk'ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullandığı sarayda yaşanan en önemli olay, 10 Kasım 1938'de Atatürk'ün vefatıdır. Atatürk, sarayın 71 numaralı odasında vefat etmiştir. Muayede Salonu'nda kurulan katafalga konan naaşı önünden son saygı geçişi yapılmıştır. Her yıl milyonlarca ziyaretçi Dolmabahçe Sarayını gezmektedir.

 • avatar

  @serradagdelense

  Dünyanın en güzel müzesi. İçerisi sizi zaman yolculuğuna çıkarıyor. Buradan puan kırmak istemesem de çok sitemli olduğum tek konu öğrenci için eskiden ücretsiz(ya da 5 lira falandı) olan bu yerin paralı yapılmasıdır. Müzeleri öğrenciye paralı yapmadaki amacı hiç bir zaman anlayamayacağım. Burası dünyadaki herkesin görmesi gereken kusursuz bir yer.

 • avatar

  @sevara

  Sarayın içerisine diyecek sözüm yok. Ancak bahçedeki yolların ince çakıl taşları ile döşenmesine bir anlam veremedim. Çünkü yağmur yağdığı için yer yer çamur oluşmuş idi. yine camlı köşk tarafında kanatlı hayvan kümesleri yapılmış ve çok bakımsız.

 • avatar

  @mehmetsenel7890

  Sarayın içerisine diyecek sözüm yok. Ancak bahçedeki yolların ince çakıl taşları ile döşenmesine bir anlam veremedim. Çünkü yağmur yağdığı için yer yer çamur oluşmuş idi. yine camlı köşk tarafında kanatlı hayvan kümesleri yapılmış ve çok bakımsız.

 • avatar

  @hasankanat

  Çalışanları, tarihi mekanı, tarihi eserleri ile İstanbul'da dolaşabileceğiniz güzel mekan. Osmanlı zamanında Dolmabahçe Sarayının mutfağı olarak görev yapmış olan mekan şimdilerde Dolmabahçede sergilenen be sergilenmeyen eserleri ziyaretçilere görme fırsatı sunuyor. Biletlerin ucuz olması ayrı r artı kazandırıyor.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Dolmabahçe Sarayı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 20 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Dolmabahçe Sarayı Dolmabahçe Sarayı +902122369000 Vişnezade, Hayrettin İskelesi Sk., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye Dolmabahçe Sarayı Dolmabahçe Sarayı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Dolmabahçe Sarayı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.04126 29.004117 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 20