icon
Yükleniyor..

Edirne Müzesi

 • (19 Yorum)

Müzeler

4.5

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi iki bölüm ve bahçe sergilemelerinden oluşan ilave bir bölüme sahiptir. Yapımına 1969 yılında başlanmış ve 13 Haziran 1971 yılında hizmete açılmıştır.

Müze Selimiye Camii doğu kapısının 50 metre uzağında, Osmanlı dönemi mezar taşlarının sergilendiği alanın hemen yanında yer almaktadır.

Müzenin bahçesinde giriş kısmında Enez’den gelen tapınağa ait Aiol sütün başlıklarıyla düzenlenmiş; Böcek Mektebine bakan güney bölümü su kültürüne ait eserlerle ele alınmıştır. Osmanlı Dönemine ait su kültürü ile ilgili olan Edirne’nin balıklı havuzları ve kuşlukları da bu alanda sergilenmektedir.

Müze binasında salonlarda sergileme ise, Arkeoloji ve Etnografya bölümlerinden oluşmaktadır.

Balkanlara has yöresel kıyafetler, Hat sanatının değişik örnekleri, halı, kilimler, Edirne Gelin Odası, Oturma Odasının temsil edildiği etnografya salonunda ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye yaptığı seyahat sırasında kullandığı bazı özel eşyaları da sergilenmektedir.

Edirne Müzesi

Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Arkeoloji bölümünde sergileme ise fosillerle başlar. Edirne ve yakın çevresinde bulunan, gergedan ve at türünden hayvanların defans, çene kemiği, diş ve omurlarına ait parçalar bulunmaktadır.

Mermer heykeller ve steller arasında Trak Süvarisi tasvirli mezar stelleri müzede sergilenen bölgesel eserlerdendir. Edirne’de yapılan kazılarda ele geçen buluntularda sergilenen diğer eserlerdir.

İlk çağlarda Balkanları, Anadolu ve Ege’yi bağlayan kara, deniz ve nehir yollarının kesiştikleri zorunlu geçiş yolu üzerinde kurulmuş önemli bir liman şehri olan Enez’de 1971-72 yıllarından beri devam eden kazı ve araştırmalar, bölgenin tarih öncesi dönemden günümüze kadar gelişimini göstermektedir. Müzenin önemli bölümünü oluşturan Enez kazısı buluntuları olan figürlü amphoralar, pişmiş toprak heykelcikler ve seramik eserler, mermer heykel parçaları, steller, çeşitli takılar, bu bölümde sergilenmektedir.

Kapıkule, İpsala ve diğer sınır kapılarından ele geçirilen bölge eserleri dışında Anadolu uygarlıklarına ait çeşitli eserler de müzede sergilenmektedir. Takılar, pişmiş toprak ve cam eserlerin yanı sıra, heykel ve steller ile sikkeler dönemlerine ait vitrinlerde sergilenmektedir.

Müze binasında salonlarda sergileme ise, Arkeoloji ve Etnografya bölümlerinden oluşmaktadır. Balkanlara has yöresel kıyafetler, hat sanatının değişik örnekleri, halı, kilimler, Edirne Gelin Odası, Oturma Odasının temsil edildiği etnografya salonunda ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye yaptığı seyahat sırasında kullandığı bazı özel eşyaları da sergilenmektedir. Arkeoloji bölümünde sergileme ise fosillerle başlar. Edirne ve yakın çevresinde bulunan, gergedan ve at türünden hayvanların defans, çene kemiği, diş ve omurlarına ait parçalar bulunmaktadır. 

Mermer heykeller ve steller arasında Trak Süvarisi tasvirli mezar stelleri müzede sergilenen bölgesel eserlerdendir. Edirne’de yapılan kazılarda ele geçen buluntularda sergilenen diğer eserlerdir. İlk çağlarda Balkanları, Anadolu ve Ege’yi bağlayan kara, deniz ve nehir yollarının kesiştikleri zorunlu geçiş yolu üzerinde kurulmuş önemli bir liman şehri olan Enez’de 1971-72 yıllarından beri devam eden kazı ve araştırmalar, bölgenin tarih öncesi dönemden günümüze kadar gelişimini göstermektedir. Müzenin önemli bölümünü oluşturan Enez kazısı buluntuları olan figürlü amphoralar, pişmiş toprak heykelcikler ve seramik eserler, mermer heykel parçaları, steller, çeşitli takılar, bu bölümde sergilenmektedir. Kapıkule, İpsala ve diğer sınır kapılarından ele geçirilen bölge eserleri dışında Anadolu uygarlıklarına ait çeşitli eserler de müzede sergilenmektedir. Takılar, pişmiş toprak ve cam eserlerin yanı sıra, heykel ve steller ile sikkeler dönemlerine ait vitrinlerde sergilenmektedir.

Edirne Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Edirne Müzesi veya diğer adıyla Edirne Arkeoloji ve Etnografya Müzesi şehir merkezinde bulunmaktadır. Haftanın her günü 08:30 ila 18:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş için ödemeniz gereken ücret 20 TL 'dir. Ayrıca Müze Kart sahipleri ücretsiz gezebilir.

Hazır Gelmişken

Edirne Müzesini gezmeye gelmişken Edirne civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Edirne Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Edirne 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Edirne MüzesiKredi Kartı
Edirne MüzesiSigara İçilmez
Edirne MüzesiPark Yeri
Edirne MüzesiMüze
Edirne MüzesiRezervasyon
Edirne MüzesiOnline Gez
Edirne MüzesiTarihi Yer
Edirne MüzesiMüze Kart Geçerli
Edirne MüzesiAçık Hava

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.5
Puanlama :


 • avatar

  @gezenkadin

  selimiye camii ziyaretinizi bitirdikten sonra mutlaka uğramanızı tavsiye ederim…camiinin arkasına yürürseniz ikinci sokak…müze kart geçiyor…18 yaş altı - 65 yaş üstü ücretsiz,giriş 20 tl…ufak ama gezdiğim bir çok müzeye göre düzenli ve her parça için sıra numaralı açıklama mevcut…yakın tarihin günlük yaşamına ait canlandırmalar var…eski uygarlıklara ait eserlerde mevcut…müze bahçesindede bayağı bir eser var…girişte bilet kontrolu yapan arkadaş çok nazik kendisine tşk ediyorum…16.11.2022

 • avatar

  @sedatduman1367

  selimiye camii ziyaretinizi bitirdikten sonra mutlaka uğramanızı tavsiye ederim…camiinin arkasına yürürseniz ikinci sokak…müze kart geçiyor…18 yaş altı - 65 yaş üstü ücretsiz,giriş 20 tl…ufak ama gezdiğim bir çok müzeye göre düzenli ve her parça için sıra numaralı açıklama mevcut…yakın tarihin günlük yaşamına ait canlandırmalar var…eski uygarlıklara ait eserlerde mevcut…müze bahçesindede bayağı bir eser var…girişte bilet kontrolu yapan arkadaş çok nazik kendisine tşk ediyorum…16.11.2022

 • avatar

  @kemalacikel7437

  Çok güzel bir yer tarihi dokusu itibariyle insanı mest ediyor. Eğer bu müziği ile alakalı daha çok bilgiyi takip etmek istiyorsanız lütfen Instagram profilimi inceleyiniz. #a.kemalacikel

 • avatar

  @seldacan6279

  Selimiye camiyi gezip, kısa bir yürüyüşten sonra ulaşabileceğiniz bir Müze. Müzeye girişte yakın geçmiş ile hazırlanmış sunum odaları var. Yöresel kıyafetler ve nakış teknikleri ile yapılmış el işi birçok ürün ile başlıyorsunuz gezinize. Sonrasında daha da geçmişe gidip Trakyalı'ların aslında Trak' lar olduklarını ve kimler olduklarını öğreniyorsunuz. Osmanlı dönemi sikkeleri ve Bizans dönemi sikkeleri var. Çok güzel bir müzeydi. Her tarihi eser ayrı bir zamana götürüyor insanı. Üzerinde resim olan vazoları iyi inceleyin. Geçmişte neler yaptıklarını yazısız olarak anlatıyorlar size. :)

 • avatar

  @yunuskarsli9156

  Giriş ücreti yüksek. Tarihi çok eskilere dayanan bir yerde sergilenen objelerin sayısının ve çeşitliliği nin çok daha fazla olmasını beklerdim. Ayrıca sergilenen eserler hakkında sesli bilgilendirme yapılması bu teknolojiyi çağında zor olmasa gerek. Çalışanlar güler yüzlü.

 • avatar

  @serkanguner1018

  Açıkçası Edirne gibi Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehrin müzesinin daha büyük olacağını düşünmüştüm . Ama müze gezmek isteyen kişiler için tavsiye ederim .

 • avatar

  @ozgur7526

  'Fotoğraf çekmek tamamen yasak' denilen ilk müze, kendimi bile tanıtmadım bu negatif yaklaşım üzerine, her türlü fotoğraf video da yayında bu arada.

 • avatar

  @ali6931

  Edirne kültürüne yakından bakmak isteyenler için uğrak noktası olması gereken bir müze Helenistik ve daha yakın dönemlere ev sahipliği yapan yüzlerce eser var

 • avatar

  @feyzaerturk

  Müze kart geçerli, hemen Selimiye camii külliyesinin karşısında güzel ?

 • avatar

  @tulayozkanseyha2521

  Ozellikle etnografya bolumu cok ozel parcalar iceriyor. Kucuk ancak gezilmeye deger bir muze. Cocuklar icin de cesitli etkinlikler duzenleyen bir atolyeye sahip

 • avatar

  @feyzaerturk

  Muzekart geçerli. Edirne'nin tarihine tanıklık edeceğiniz bir yer. Tavsiye ederim.

 • avatar

  @niyazigungor6761

  Tek katlı bir müze olmasına rağmen içinde birçok eseri barındırması oldukça güzel. Müze kartınızla giriş yapabilir veya 12tl giriş ücreti ödeyerekte ziyaret edebilirsiniz. Antik çağ eserleri oldukça dikkat çekici. Tavsiye ederim. Daha fazlası ve sorularınız için @gungornyz

 • avatar

  @feyzaerturk

  Çok güzel bir alan. Övmekle alanı doldurmayacağım. Rahatsız olduğum bir nokta var girdikten sonra koridorlar bizi gezdirmiyor demek istediğim kalabalık olduğu zamanlarda insanlar kendi kafasına göre yönünü srçrbiliyorlar buda karışıklığığa yol açar fiyatı uygun ve bildiğim kadarıyla türkiyede ki 2 arkeoloji müzesinden biri bu ötekide istanbulda ki. Mutlaka gelemelisiniz zengin bir hazineye sahip. Bahçesi de geniş oturacak yerleri var bahçesinde eski sütunlar var bu kadar. Bu arada çalışanlar çok nazik?

 • avatar

  @barisozkan4841

  1925 yılında Selimiye Cami’si avlusunda kurulan müze 1975 yılında günümüzdeki binasına taşınmıştır. Müzenin en çok ilgi çeken bölümlerinden biri Enez Buluntuları Vitrini’dir. Trak’lardan kalma Mermer Mezar Steli ve Osmanlı Sivil Mimari’sine ait Yüklük Parçası da müzedeki diğer önemli eserlerdendir.

 • avatar

  @emrekorkmaz3013

  Edirne gibi bir şehir için bence yeterli seviyede değildi bu müze. Daha görselliği ön plana çıkartan ve bilgilendirici bir tasarım yapılabilirdi. Yine de görülmeye değer tabi.

 • avatar

  @feyzaerturk

  her türlü tarihi eşya,buluntu kalıntı ilgi çekicidir zati.

 • avatar

  @ersinkiymaz4329

  Edirne merkezde Selimiye camii karşısında yer alıyor. Otopark sorunu yok. Giriş 2021 itibariyle 15 tl. Müze kart geçerli. 65 yaş üstü ve öğrenci girişi ücretsiz. Açık alanda ve kapalı alanda tarihi eserler mevcut. Kapalı alanda iki hol ve bir geniş alanda Roma, Osmanlı dönemine ait eserler mevcut. Covid önlemleri başarılı, çalışan personel kibar, eğitimli ve sorulan sorulara net cevaplar verebilecek kapasitede. Müzeyi öne çıkaran en önemli detay; Selimiye camii gezisi sonrası çok yakın mesafede, ruhunuza tarihsel bir dokunuş yapabilmeniz. Selamlar/Selametler ?

 • avatar

  @feyzaerturk

  Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi 1925 yılında Selimiye Camisi arkasındaki Dar-ül Kur'a Medresesi'nde kurulmuştur. Yine aynı avludaki Dar-ül Tedris'te Etnoğrafya Müzesi'nin açılması da 1936'ya rastlar. Daha sonra yeni eserlerle zenginleşen müze, 1972'de bitirilen yeni binasına taşınmıştır. Müzedeki eserlerin çoğu Prehistorik Dönem'den kalmadır. Ayrıca eski Yunan, Roma ve Bizans eserleri de mevcuttur. Değerli sikke koleksiyonu, heykeller, steller, toprak ve cam kaplar ilgiyle izlenen eserler arasındadır. Müzenin etnoğrafya salonundaysa yerel giyim kuşam örnekleri, eski Edirne Döşemesi ve Gelinim Köşesi bölümleri bulunur.

 • avatar

  @merveozdere

  Eskişehir'den geldik çok güzel bir müze, beğendik ailecek


 • Künye

  ✅ Müzeler : Edirne Müzesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 19 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.5/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 18:30
  Salı 08:30 - 18:30
  Çarşamba 08:30 - 18:30
  Perşembe 08:30 - 18:30
  Cuma 08:30 - 18:30
  Cumartesi 08:30 - 18:30
  Pazar 08:30 - 18:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Edirne Müzesi Edirne Müzesi +902842251120 Meydan, 22000 Edirne Merkez/Edirne, Türkiye Edirne Müzesi Edirne Müzesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Edirne Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.6788903 26.5606983 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.5/5 19