Edirne Müzesi

5 (7 Yorum)

Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi iki bölüm ve bahçe sergilemelerinden oluşan ilave bir bölüme sahiptir. Yapımına 1969 yılında başlanmış ve 13 Haziran 1971 yılında hizmete açılmıştır.

Müze Selimiye Camii doğu kapısının 50 metre uzağında, Osmanlı dönemi mezar taşlarının sergilendiği alanın hemen yanında yer almaktadır.

Müzenin bahçesinde giriş kısmında Enez’den gelen tapınağa ait Aiol sütün başlıklarıyla düzenlenmiş; Böcek Mektebine bakan güney bölümü su kültürüne ait eserlerle ele alınmıştır. Osmanlı Dönemine ait su kültürü ile ilgili olan Edirne’nin balıklı havuzları ve kuşlukları da bu alanda sergilenmektedir.

Müze binasında salonlarda sergileme ise, Arkeoloji ve Etnografya bölümlerinden oluşmaktadır.

Balkanlara has yöresel kıyafetler, Hat sanatının değişik örnekleri, halı, kilimler, Edirne Gelin Odası, Oturma Odasının temsil edildiği etnografya salonunda ayrıca, Mustafa Kemal Atatürk’ün Edirne’ye yaptığı seyahat sırasında kullandığı bazı özel eşyaları da sergilenmektedir.

Edirne Müzesi

Arkeoloji Bölümü

Arkeoloji bölümünde sergileme ise fosillerle başlar. Edirne ve yakın çevresinde bulunan, gergedan ve at türünden hayvanların defans, çene kemiği, diş ve omurlarına ait parçalar bulunmaktadır.

Mermer heykeller ve steller arasında Trak Süvarisi tasvirli mezar stelleri müzede sergilenen bölgesel eserlerdendir. Edirne’de yapılan kazılarda ele geçen buluntularda sergilenen diğer eserlerdir.

İlk çağlarda Balkanları, Anadolu ve Ege’yi bağlayan kara, deniz ve nehir yollarının kesiştikleri zorunlu geçiş yolu üzerinde kurulmuş önemli bir liman şehri olan Enez’de 1971-72 yıllarından beri devam eden kazı ve araştırmalar, bölgenin tarih öncesi dönemden günümüze kadar gelişimini göstermektedir. Müzenin önemli bölümünü oluşturan Enez kazısı buluntuları olan figürlü amphoralar, pişmiş toprak heykelcikler ve seramik eserler, mermer heykel parçaları, steller, çeşitli takılar, bu bölümde sergilenmektedir.

Kapıkule, İpsala ve diğer sınır kapılarından ele geçirilen bölge eserleri dışında Anadolu uygarlıklarına ait çeşitli eserler de müzede sergilenmektedir. Takılar, pişmiş toprak ve cam eserlerin yanı sıra, heykel ve steller ile sikkeler dönemlerine ait vitrinlerde sergilenmektedir.

Daha fazla göster

Edirne Müzesi Kredi Kartı
Edirne Müzesi Park Yeri
Edirne Müzesi Müze
Edirne Müzesi Rezervasyon
+(3)

Konum

Meydan, 22000 Edirne Merkez/Edirne, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Furkan Enes Kamalak

  Çok güzel bir alan. Övmekle alanı doldurmayacağım. Rahatsız olduğum bir nokta var girdikten sonra koridorlar bizi gezdirmiyor demek istediğim kalabalık olduğu zamanlarda insanlar kendi kafasına göre yönünü srçrbiliyorlar buda karışıklığığa yol açar fiyatı uygun ve bildiğim kadarıyla türkiyede ki 2 arkeoloji müzesinden biri bu ötekide istanbulda ki. Mutlaka gelemelisiniz zengin bir hazineye sahip. Bahçesi de geniş oturacak yerleri var bahçesinde eski sütunlar var bu kadar. Bu arada çalışanlar çok nazik????

 • avatar

  Niyazi Güngör

  Tek katlı bir müze olmasına rağmen içinde birçok eseri barındırması oldukça güzel. Müze kartınızla giriş yapabilir veya 12tl giriş ücreti ödeyerekte ziyaret edebilirsiniz. Antik çağ eserleri oldukça dikkat çekici. Tavsiye ederim. Daha fazlası ve sorularınız için @gungornyz

 • avatar

  Barış Özkan

  1925 yılında Selimiye Cami’si avlusunda kurulan müze 1975 yılında günümüzdeki binasına taşınmıştır. Müzenin en çok ilgi çeken bölümlerinden biri Enez Buluntuları Vitrini’dir. Trak’lardan kalma Mermer Mezar Steli ve Osmanlı Sivil Mimari’sine ait Yüklük Parçası da müzedeki diğer önemli eserlerdendir.

 • avatar

  Ece

  Muzekart geçerli. Edirne'nin tarihine tanıklık edeceğiniz bir yer. Tavsiye ederim.

 • avatar

  Selin Sade

  Edirne Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi 1925 yılında Selimiye Camisi arkasındaki Dar-ül Kur'a Medresesi'nde kurulmuştur. Yine aynı avludaki Dar-ül Tedris'te Etnoğrafya Müzesi'nin açılması da 1936'ya rastlar. Daha sonra yeni eserlerle zenginleşen müze, 1972'de bitirilen yeni binasına taşınmıştır. Müzedeki eserlerin çoğu Prehistorik Dönem'den kalmadır. Ayrıca eski Yunan, Roma ve Bizans eserleri de mevcuttur. Değerli sikke koleksiyonu, heykeller, steller, toprak ve cam kaplar ilgiyle izlenen eserler arasındadır. Müzenin etnoğrafya salonundaysa yerel giyim kuşam örnekleri, eski Edirne Döşemesi ve Gelinim Köşesi bölümleri bulunur.

 • avatar

  Sinan Gurbetoğlu

  Müze kart geçerli, hemen Selimiye camii külliyesinin karşısında güzel ????????????????

 • avatar

  MIDROOĞLU

  her türlü tarihi eşya,buluntu kalıntı ilgi çekicidir zati.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar