icon

Efes Antik Kent

 • (11 Yorum)

Müzeler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Anadolu binlerce yıldır insanlara yaşam alanı olarak hizmet ediyor. Efes Örenyeri de bunun en iyi kanıtı. Dünyanın 7 harikasından bir tanesini görmek ve binlerce yıl öncesinde Anadolu’ya başkentlik yapan harika bir şehri ziyaret etmek isterseniz adresiniz Efes Örenyeri olacaktır. Muhteşem bir görkeme sahip olan bu şehrin günümüze kadar uzanan kalıntıları size unutamayacağınız bir tecrübe yaşatabilir.

Efes Antik Kenti geçtiğimiz dönemde Dünya Miras Listesi’ne alındı. Bu durum kentin çok daha popüler bir hale gelmesine sebep oldu. Hali hazırda Artemis Tapınağı’na ev sahipliği yapması sebebiyle da insanların uğrak yerleri arasında yer alıyor. Roma ve Helenistik dönemden günümüze ulaşan bu muhteşem mimari sizi bambaşka bir dünyanın içerisine alacak.

Efes Ören Yeri

Efes Helenistik dönemden başlamak kaydıyla Roma, Bizans, Beylikler ve sonrasında Osmanlı dönemi olmak üzere insanların yaşam alanı olmuştur. Anadolu önemli ticaret yolları üzerinde yer alırken Efes de önemli bir ticaret merkezidir. Uzun bir dönem dünyanın ticaret merkezi olarak kabul edilmiş ve her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Efes Antik Kenti’nin tarihi M.Ö. 7000 senesine kadar dayanıyor. Ticaretin yanında bilim, sanat ve kültür alanında da önemli bir rol oynayan bu kent günümüze muhteşem eserler bırakmış durumda. Doğu ve Batı arasında ne görkemli kapılardan bir tanesi olan bu kenti hiç düşünmeden seyahat rotanızın içerisine dahil etmeniz gerekli.

Dünyanın 7 Harikasından Biri

Antikçağ’ın Anadolu başkenti Efes son derece görkemli bir metropolis. Eşsiz mimari eserleri binlerce yıldır ayakta olan bu mega antik şehir, Dünya Miras Listesi’ne de girdi. Anadolu’nun ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, antik dünyanın yedi harikasından Artemis Tapınağı’nın da Efes’te olması önemini artırıyor. Efes Örenyeri’nde başta Hellenistik ve Roma olmak üzere; farklı uygarlıklara ait üst düzey kentleşme, mimarlık ve din tarihinin simgeleri bulunuyor.

Hem Politik hemde Ticari Bir Merkez

Efes, tarih öncesinden başlayarak Hellenistik, Roma, Bizans (Doğu Roma), Beylikler ve Osmanlı Dönemleri boyunca kesintisiz yerleşim gördü ve her zaman politik ve ticari bir merkez oldu. M.Ö. 7000 yıla kadar uzanan tarihi boyunca bilim, kültür ve sanatta önemli rol oynayan Efes, antik dünyanın en önemli metropollerinden. Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı ve önemli bir liman kentiydi. Bu konumunu hiç kaybetmeden gelişmeyi sürdürdü.

Yılda ortalama 1,5 milyon ziyaretçi ağırlayan antik kentteki kazıların geçmişi 125 yıla yaklaşıyor. Henüz tamamı ortaya çıkarılamayan Efes, Anadolu arkeolojisine yeni boyutlar kazandırmaya devam ediyor.

Celcus Kütüphanesi, Antik Tiyatro ve Daha Nicesi

Aralarında üç kilometre olan; “aşağı” ve “yukarı” diye adlandırılan iki kapısı bulunuyor. Efes Örenyeri ile özdeşleşen en ünlü kalıntı, muazzam sütunlarıyla hayranlık uyandıran “Celcus Kütüphanesi”. M.S. 2. Yüzyıla tarihlenen bu kütüphane, İskenderiye ve Pergamon’dan sonra, antik çağın en önemli kütüphanelerinden biridir. İmparator Hadrian adına yapılmış olan Kuretler Caddesi üzerinde bulunan Hadrian Kapısı ve Hadrian Tapınağı da dikkat çeken yapılar arasındadır. Antik Dünyadın 7 harikasından biri olan Artemision, yaklaşık 25 bin kişilik oturma kapasitesiyle büyük tiyatro, stadyum, ticaret ve devlet agoraları, Hestia Tapınağını (şehrin kutsal ateşi) içinde bulunduran Prytaneum, yaklaşık 1800 kişilik odeon (meclis ve konser salonu) ve antik liman da görülmesi gereken diğer kalıntılar.

Örenyeri sınırları içindeki Yamaçevler kendi içinde ayrı girişe sahiptir. Hz. Meryem’in İsa’nın annesi olarak kabul ve ilan edildiği 431 tarihli Ekümenik Konsülün gerçekleştiği Meryem Kilisesi de mutlaka görülmeli.

Farklı Tarihi Yapılar Farklı Tecrübeler

Aşağı ve yukarı kapısı arasında 3 kilometre mesafe olan bu harika kent içerisinde birçok muazzam kalıntı yer alıyor. Bunların ilk sırasında Celcus Kütüphanesi gelmekte. M.S. 2. Yüzyılda inşa edilen bu kütüphane o dönemin en önemli kütüphaneleri arasına yer alıyor. Ayrıca Kuretler Caddesi üzerinde konumlandırılan Hodrian Kapısı ve Hodrian Tapınağı da önemli yapılar arasında yer almakta.

Dünyanın 7 harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı ise yaklaşık olarak 25 bin kişinin oturabileceği, tiyatro, stadyum ya da tapınak amacıyla kullanılabilen bir yapı. Ayrıca Prytaneum da 1800 kişilik meclis ve konser alanı olarak görülmesi gereken yapılardan bir tanesi.

Efes Antik Kenti Nerede ?

Efes Antik Kenti UNESCO Dünya Miras Listesinde yer almaktadır. Dünyaca ünlü bu tarihi Antik Kent İzmir ilinin Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. İl merkezine 83 Km, İlçe merkezine ise 4 Km uzaklıktadır.

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti

Efes Antik Kenti'ne giriş ücreti 1 yetişkin için 200 TL 'dir. Efes Yamaç Evlerine ise giriş ücreti 65 TL'dir. Antik Kenti sabah 08:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze Kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilir

Hazır Gelmişken

Selçuk ilçesine bağlı Şirince, görülmeye değer ünlü köy. 1923’te Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi sonucu Rumlar’ın ayrılmasıyla mübadillerle iskân edildi. Bağcılık, şarapçılık ve zeytincilikle tanınan Şirince, 1990’lı yıllardan itibaren turistik bir kimlik kazandı. Mimari dokusuyla dikkat çeken köyde, Rum evleri pansiyon olarak hizmet veriyor. Sitemizde bulunan İzmir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İzmir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Efes Antik KentKredi Kartı
Efes Antik KentSigara İçilmez
Efes Antik KentPark Yeri
Efes Antik KentMüze
Efes Antik KentRezervasyon
Efes Antik KentTarihi Yer
Efes Antik KentMüze Kart Geçerli

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @imanmalla

  Efes Müzesi, Türkiye'nin İzmir iline bağlı Selçuk'ta bulunan bir müze. Yakınlarında bulunan Efes kazı alanındaki buluntulara ev sahipliği yapmaktadır. En bilinen eser, Efes'teki Artemis Tapınağı'nda bulunan Artemis heykelidir. Müze, arkeoloji ve etnografya olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Müze ücretlidir, müze kart geçerlidir. Selçuk otogarının önünde bulunmakta, Efes Antik Kentinden çıkarılan önemli eserler sergilenmektedir. Kenti gezmeden müzeyi gezmenizi tavsiye ederim. Ephesus is open to visitors every day of the week, and visiting hours may vary depending on the summer and winter seasons. It is closed until noon on the first day of religious holidays.

 • avatar

  @memduhacar1025

  EFES MUHTESEM BIR YER GEZINIZ ORTALAMA 3-4 Saat bulabilir İkamet Ve ya Turk Kimliğiniz varsa mutlaka Müze kart alın 60 TL İÇERİSİ BİRAZ PAHALI GİRMEDEN SU ALIN BENCE LİMONATA 65 lira kola ve diğerleri keza öyle Tarih seviyorsanız mutlaka görün

 • avatar

  @bekiryaman

  Konum olarak iyi bir yerde hemen girişinde ücretli otopark var 25 TL ama biz arka sokağında park edebildik. Müzenin dizaynı çok iyi içindeki eserler zaten eşsiz. Muhakkak görülmeli.

 • avatar

  @serkanbodur7527

  Burayı gezerken vaktiyle dünyanın en kalabalık şehri olduğunu ve kalıntıların sağlam halini gözünüzde canlandırırarak geziniz. M. Ö. 300 de 200000 nüfusa sahipti, İstanbul ise fethedildiğinde 30000di. Girmeden önce yanınıza su ve şapha alınız. Altı kaymayan ayakkabı ve terlik seçiniz. Sonuna kadar yürüdüğünüzde kentin1/1500lük replikası da var.

 • avatar

  @nalankavskli2751

  Eserler ve gruplamalar,notlar çok iyi.Bu kadar değerli eseri bir arada gormek harika.Alam daha geniş olma imkanı olsa çok daha büyük bir görsel şölene dönüşebilir di eserler.Almanya Pergamon müzesinde bizden giden eserlerin en ufagina ayrılan yer kadar,bizdeki muzede en büyük tek parça halinde çıkan eserlerle aynı nerdeyse.Bazi yerlerdeki ışıklandırma eserleri görmek için çok ama çok yakına gelmeyi zorunlu kılıyor.Bu konu tekrar gözden geçirilebilir.Ayni salonda aynı anda 10 kişi anca sığabilir.Buda toplu gezen gezi ekipleri içi n sıkıntı.Başlangic için iyi,ama böyle kıymetli eserler için geliştirilmesi gereken bır müze.Mutlaka görün derim.Ama mutlaka...

 • avatar

  @cduoi2353

  Efes antik kentini gezip Selçuk Efes müzesine gitmemek olmaz Müze kart geçerli. Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin yanı sıra kültürel faaliyetleri ve ziyaretçi kapasitesi ile de Türkiye'nin en önemli müzelerinden biridir. Efes Müzesi'nin ağırlıklı olarak bir antik kentin eserlerini sergileyen müze olması nedeniyle kronolojik ve tipolojik bir sergileme yerine, eserlerin buluntu yerlerine göre sergilenmeleri tercih edilmiştir. Buna göre salonlar, “Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonu”, “Sikke ve Hazine Bölümü”, “Mezar Buluntuları Salonu”, “Efes Artemisi Salonu”, “İmparator Kültleri Salonu” olarak düzenlenmiştir. Bu salonların yanı sıra müzenin iç ve orta bahçelerinde, çeşitli mimari eserler ve heykeltıraşlık eserleri, bahçe dekoru içinde ve uyumlu olarak sergilenmektedir.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Selçuk Efes Müzesi - İzmir Efes Müzesi, Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin yanı sıra kültürel faaliyetleri ve ziyaretçi kapasitesi ile de Türkiye'nin en önemli müzelerinden biridir. Efes Müzesi'nin ağırlıklı olarak bir antik kentin eserlerini sergileyen müze olması nedeniyle kronolojik ve tipolojik bir sergileme yerine eserlerin buluntu yerlerine göre sergilenmeleri tercih edilmiştir. Buna göre salonlar Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonu, Sikke ve Hazine Bölümü, Mezar Buluntuları Salonu, Efes Artemisi Salonu, İmparator Kültleri Salonu olarak düzenlenmiştir. Bu salonların yanı sıra müze iç ve orta bahçelerinde çeşitli mimari ve heykeltraşlık eserleri bahçe dekoru içinde ve uyumlu olarak sergilenmektedir. İki büyük Artemis heykeli, Eros başı, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates başı, Efes Müzesi'nin dünyaca tanınmış ünlü eserlerinden bazılarıdır. Efes Müzesi koleksiyonlarında halen yaklaşık 64.000 eser bulunmaktadır. Bu sayı her yıl sürdürülen arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan veya çevre halkının bağış yoluyla getirdiği eserler ile artmakta, müze koleksiyonları zenginleşmektedir. Bu eserlerin kısa süre içinde bilim dünyasının ve insanlığın hizmetine sunulması düşüncesiyle Efes Müzesi'nde "Yeni Buluntular Salonu" oluşturulmuştur. Ancak, bu salon her zaman yeterli gelmemekte, diğer salonlardaki sergilemelerin de yeni buluntular ışığında ve çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bu anlayışa uygun olarak Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonunda yapılan yeni düzenlemede buluntu gruplarını bir arada sergileyerek konu bütünlüğü oluşturulması amaçlanmıştır. Salonda günlük yaşam konusu içinde her çağdaki insan için vazgeçilmez gereksinimler olan tıp ve kozmetik aletleri, takıları, ağırlıklar, aydınlanma araçları, müzik ve eğlence buluntuları ve dokuma araçlarından örnekler; ev kültü ve dekorasyonunda kullanılan heykelcikler, imparator ve tanrı heykelleri, büstleri ve mobilyalar sergilenmektedir. Salonun bir bölümünde Efes Yamaç Evler'den "Sokrates Odası" olarak bilinen bir oda fresk, mozaik ve çeşitli mobilyalardan oluşan dekoru içinde foto mankenler ile düzenlenmiştir. Efes Müzesi'nin müze, Efes ve Selçuk içinde yeni düzenlemeler sonucu ziyarete açılan yeni bölümleri; 1- Arasta ve Hamam Bölümü: Müzenin orta bahçesine bitişik, müze ile bütünlük oluşturan bölümde eski Türk kasabalarında ticaret hayatı ve kaybolmaya yüz tutan çeşitli el sanatları canlı olarak sergilenmektedir. Tarıma bağlı yöresel yaşamda önemli yer tutan tahıl öğütme sistemi (değirmenler) gelişimi ve farklı tipleri ile; bakırcılık ve göz boncuğu yapımı; Türk çadırlarının sergilendiği bölüm içinde eski Türk yapısı ve 16. yüzyıla ait Osmanlı hamamı da restore edilerek sergi alanında değerlendirilmiştir. 2- Ayasuluk Kitaplığı: Efes Müzesi'nin arka sokağı içindeki eski bir Türk yapısı (14. yüzyıl) müze tarafından restore edilmiş ve semt halkının günlük gazete veya kitap okuyabileceği küçük bir kitaplık işlevi kazandırılmıştır. 3- Görme Engelliler Müzesi: Efes aşağı agoradaki antik dükkânlardan biri restorasyonu yapılarak görme engellilerin gezebileceği bir müzeye dönüştürülmüştür. İki bölümden oluşan bu müzede kopya ve orijinal eserler sergilenmektedir.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Tatil sadece denize girip güneşlenmek olmamalı... Ege bölgesinin en büyük ve önem arzeden bu mekanını ziyaret etmeden bu bölgeden uzaklasmamanızı tavsiye ederim. Poblo ve bir başka yerel rehberlerin yorumları kısmında tarihsel doku ve eserler genel nitelikte anlatıldığı içün merak ederler oradan özlü bilgi edinebilirler. Tekrara gerek yok. Amma velakin eserlerin edinildiği dönemlere ilişkin bilgi sahibi değilseniz sadece şöyle bir bakar geçersiniz ve size kırık dökük taş, kap, kaçak gibi gelebilir. Bu nedenle burayı ve bir çok tarihi eserlerin bulunduğu mekanları gidip,görmeden,gezmeden önce tarihi bilgilerle donanmalısinız ki zevk ve şevkle bilginin tecessüm etmiş halini görmekten de haz duymalısınız. İşte dünyanın sayılı tarihi eserlerinin yer aldığı bu mekânı dinç ve zinde olarak gezmeye başlamanızı hatta mümkinse bir kaç gün ayırmanızı öneririm.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Efes Müzesi, Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin yanı sıra kültürel faaliyetleri ve ziyaretçi kapasitesi ile de Türkiye'nin en önemli müzelerinden biridir. Efes Müzesi'nin ağırlıklı olarak bir antik kentin eserlerini sergileyen müze olması nedeniyle kronolojik ve tipolojik bir sergileme yerine eserlerin buluntu yerlerine göre sergilenmeleri tercih edilmiştir. Buna göre salonlar Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonu, Sikke ve Hazine Bölümü, Mezar Buluntuları Salonu, Efes Artemisi Salonu, İmparator Kültleri Salonu olarak düzenlenmiştir. Bu salonların yanı sıra müze iç ve orta bahçelerinde çeşitli mimari ve heykeltraşlık eserleri bahçe dekoru içinde ve uyumlu olarak sergilenmektedir. İki büyük Artemis heykeli, Eros başı, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates başı, Efes Müzesi'nin dünyaca tanınmış ünlü eserlerinden bazılarıdır. Efes Müzesi koleksiyonlarında halen yaklaşık 64.000 eser bulunmaktadır. Bu sayı her yıl sürdürülen arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan veya çevre halkının bağış yoluyla getirdiği eserler ile artmakta, müze koleksiyonları zenginleşmektedir. Bu eserlerin kısa süre içinde bilim dünyasının ve insanlığın hizmetine sunulması düşüncesiyle Efes Müzesi'nde "Yeni Buluntular Salonu" oluşturulmuştur. Ancak, bu salon her zaman yeterli gelmemekte, diğer salonlardaki sergilemelerin de yeni buluntular ışığında ve çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yenilenmesi gerekmektedir. Bu anlayışa uygun olarak Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonunda yapılan yeni düzenlemede buluntu gruplarını bir arada sergileyerek konu bütünlüğü oluşturulması amaçlanmıştır. Salonda günlük yaşam konusu içinde her çağdaki insan için vazgeçilmez gereksinimler olan tıp ve kozmetik aletleri, takıları, ağırlıklar, aydınlanma araçları, müzik ve eğlence buluntuları ve dokuma araçlarından örnekler; ev kültü ve dekorasyonunda kullanılan heykelcikler, imparator ve tanrı heykelleri, büstleri ve mobilyalar sergilenmektedir. Salonun bir bölümünde Efes Yamaç Evler'den "Sokrates Odası" olarak bilinen bir oda fresk, mozaik ve çeşitli mobilyalardan oluşan dekoru içinde foto mankenler ile düzenlenmiştir. Efes Müzesi'nin müze, Efes ve Selçuk içinde yeni düzenlemeler sonucu ziyarete açılan yeni bölümleri; 1- Arasta ve Hamam Bölümü: Müzenin orta bahçesine bitişik, müze ile bütünlük oluşturan bölümde eski Türk kasabalarında ticaret hayatı ve kaybolmaya yüz tutan çeşitli el sanatları canlı olarak sergilenmektedir. Tarıma bağlı yöresel yaşamda önemli yer tutan tahıl öğütme sistemi (değirmenler) gelişimi ve farklı tipleri ile; bakırcılık ve göz boncuğu yapımı; Türk çadırlarının sergilendiği bölüm içinde eski Türk yapısı ve 16. yüzyıla ait Osmanlı hamamı da restore edilerek sergi alanında değerlendirilmiştir. 2- Ayasuluk Kitaplığı: Efes Müzesi'nin arka sokağı içindeki eski bir Türk yapısı (14. yüzyıl) müze tarafından restore edilmiş ve semt halkının günlük gazete veya kitap okuyabileceği küçük bir kitaplık işlevi kazandırılmıştır. 3- Görme Engelliler Müzesi: Efes aşağı agoradaki antik dükkânlardan biri restorasyonu yapılarak görme engellilerin gezebileceği bir müzeye dönüştürülmüştür. İki bölümden oluşan bu müzede kopya ve orijinal eserler sergilenmektedir.

 • avatar

  @feyzaerturk

  Görselliği dizaynı ve devasa eserleri ile illaki uğranması gerekli bir müze

 • avatar

  @feyzaerturk

  İzmir’in Selçuk ilçesinde tarihe tanıklık eden bu şaheser yapı mutlaka görülmesi gereken son derece görkemli bir metropolistir. Dünya miras listesinde yer alan bu eseri gezerken antik çağı düşünmeden yapamıyorsunuz. Önceleri bir liman kenti olan Efes, sonraları özellikle Küçük Menderes akarsuyunun taşıdığı alüvyonlarla dolması sonucu kıyıdan uzaklaşmış ve gücünü kaybetmeye başlamıştır. Anadolu'nun eski anatanrıça (Kybele) geleneğine dayalı Artemis kültürünün en büyük tapınağı da Efes'te yer alır. Bu tapınak mermerden inşa edilmiş ilk antik çağ tapınağıdır. Tanrıça Artemise ithafen Lidya kralı Croesus tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca Celsus Kütüphanesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar, İsa Bey Cami, Hadrian Tapınağı, Domitian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Meryem Kilisesi, Odeon, Mermer Cadde, Büyük Tiyatro gibi pek çok kültürel zenginliğe sahip yaşayan coğrafya Efes Antik Kenti gezginlerin seyir defterinde mutlaka yer almalıdır.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Efes Antik Kent
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:00 - 20:00
  Salı 08:00 - 20:00
  Çarşamba 08:00 - 20:00
  Perşembe 08:00 - 20:00
  Cuma 08:00 - 20:00
  Cumartesi 08:00 - 20:00
  Pazar 08:00 - 20:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Efes Antik Kent Efes Antik Kent +902328926010 Atatürk Mah, Uğur Mumcu Sevgi Yolu No: 26, 35920 Selçuk/İzmir, Türkiye Efes Antik Kent Efes Antik Kent hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Efes Antik Kent Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 37.9489367 27.3676668 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 11