Fethiye Arkeoloji Müzesi

4.5294117647059 (17 Yorum)

Başta Telmessos olmak üzere Fethiye çevresindeki antik yerleşimlerde sürdürülen kazılarda elde edilen buluntularınsergilendiği Fethiye Müzesi, kent gezisi öncesi ya da sonrasında gezilmeli. Tunç, arkaik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait arkeolojik, Menteşe, Osmanlı ve yakın döneme ait etnografik eserlerin sergilendiği müze kış aylarında her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ve yaz aylarında ise 08.00 – 19.00 saatleri arasında açık.

Fethiye Müzesi

Antik Likya bölgesinin en batıdaki kenti Telmessos‘un üzerinde kurulmuş olan ve Teke yarımadasının liman kenti olan Fethiye’de ilk Müze 1962 yılında dönemin kaymakamı Recep Ceylan’ın girişimleri sonucu, 1957 yılı Depreminden sonra yeniden yapılanan kentten ve çevresinden toplanan eserler ile oluşturulmaya başlanmıştır. İlk önce Şimdiki belediye binası altında iki küçük odada Depo Müze olarak faaliyetlerini yürüten müze, 1987 tarihinden buyana şimdiki yerinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Teşhirde Sergilenen eserlerin çoğunluğunu Fethiye ve çevresinden Vatandaşlarca Müzemize getirilen eserler ve Müze sorumluluk alanındaki kazılardan bulunarak müzeye getirilen eserlerden oluşmaktadır. Müze Arkeoloji Seksiyonu, Etnografya seksiyonu ve Bahçe teşhirinden ibarettir.

Arkeoloji bölümündeki eserler M.Ö.3. Binden başlayarak Bizans Dönemi sonuna kadar tarihlenen Heykeller, Heykel başları, Seramik, Cam ve metal eserler ile sikkelerden oluşturulan guruplar halinde teşhir edilmektedir. Arkeoloji Salonunda ayrıca bölge tarihi ve bölge kültürü hakkında önemli bilgiler sunan yazıtlarda yer almaktadır. Bu yazıtlardan en önemlisi bölgenin klasik çağdaki halkının dili olan Likçe’nin çözümlenerek okunmasında önemli rol oynayan Üç Dilli (Tringual stel) yazıt da bulunmaktadır.Etnografya salonun da ise, Teke yöresine has folklorik eserler (Dokumalar, Kıyafetler, İşlemeler, Takılar ve süs eşyaları ile ev gereçleri) teşhire sunulmaktadır. Bu salondaki eserlerden biride Üzümlü çevresinde dastar dokumacılığında kullanılan tezgâh çalışır durumda ziyaretçilerin beğenisine sunulmaktadır. Müze bahçesinde de açık teşhir olarak büyük ebatlı taş eserler yer almaktadır. Bunlar arasında Lahit mezarlar, yazıtlar ve Likya kültürünün önemli erlerinden Izraza anıtı sayılabilir.

Fethiye Arkeoloji Müzesi Nerede ?

Arkeoloji Müzesi Fethiye ilçe merkezine 1,6 KM uzaklıktadır. Şehir içinden kalkan dolmuşlar ile arkeoloji müzesine ulaşabilirsiniz. Özel araçla gidecekseniz uygun bulduğunuz yere park etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü park yeri bulmak oldukça zordur.

Fethiye Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti ?

Arkeoloji Müzesi diğer adıyla Fethiye müzesine giriş ücreti 10 TL'dir. Haftanın her günü 08:30 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Müze kart sahipleri ücretsiz olarak giriş yapabilir.

Hazır Gelmişken

Fethiye Müzesini gezmeye gelmişken Fethiye civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Muğla Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Muğla 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Fethiye Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Fethiye Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Fethiye Arkeoloji Müzesi Müze
Fethiye Arkeoloji Müzesi Tarihi Yer
+(2)

Fiyatlar


Konum

Kesikkapı, No:4, 505. Sk. Fethiye Müzesi No:4, 48300 Fethiye/Muğla, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5294117647059 Puan

 • avatar

  Mustafa Zuckerberg

  1 defa gittim 2011 den bu yana 2011 den önce hiç gitmedim hatırım da kaldığı kadar Her şey yerli yerinde ve öyle kalsın Eskilerin('rahmetlilerin') hatırası müze de birikince tekrar oraya gitmemi istememişler galiba... Hayatında en fazla aynı müzeye bir defa gidilmesi gereken bir yer aksi takdir Allahın takdiri derim Giriş biletini atmamış olmam lazım! Hatıra ya. HERMES Münze diye bir şey gördüm godofwar oyununda.... Çok meraklandım Dışarda yağmur da kalan heykeller muhakkak yağmurdan korumalı çardak yapılmalı.

 • avatar

  Yasin Çetin

  Binanın ilk katı ve bahçe tarihi eserlerin sergilendikleri yerler. Roma ve Hellenistik dönem eserleri ağırlıkta olmak üzere birçok döneme ait tarihi eserler var. Çift dilli ve üç dilli kitabeler öne çıkıyor.

 • İçerisi yeteri kadar düzenli fakat dışarıda ki yapıtlara çöp gözüyle bakılmış durumda. Bu şekilde değerli yapıtları bu halde görmek insanın yüreğini acıtıyor, sağa sola fırlatmış gibiler

 • avatar

  Ercan Ozdemir

  Likya yürüyüşü öncesi görülmesini şiddetle tavsiye ederim. Bu kadim coğrafyada yıllarca hüküm sürmüş medeniyetlerine günümüze kalan nadide eserler muhteşem

 • avatar

  Metin Küren

  Ücretsiz olması ve kart istenmemesi çok iyi. Sikkeler ve minyatürler açısından güçlü . Özellikle de heykel başı hırsızı batılıların çalmayı unuttuğu (?!) Tlos Antik Kentindeki tiyatro sahnesinde bulunan iki Roma imparatoru heykeli var????️

 • Girişler ücretsiz. Çalışanlar ilgili ve güler yüzlü. Sanirim kedilere de bakıyorlar bahçede yavru kediler var sevimli sevimli dolaşıyorlar. Klise kapısı çok ilgi çekici o kadar fazla emek varkı üstünde her zerresini inceleme isteği duyuyor insan. Yazitlar da çok net. Sikkeler adak taşları heykeller... kesinlikle gidilmeli. En güzeli de elinde güvercin tutan çocuk heykeli. Binanın bahçesinde de birçok Eser yer almakta.

 • avatar

  Ufuk Ugur

  Müzede bir çok değerli ve olağanüstü arkeolojik objeyi sergileniyor. Ancak çok daha iyi ve kapsamlı bir müze olmalı bu bölgede. Ve muhtemelen depolarında sergileyemedikleri yüzlerce değerli obje var. Herseye karşın kesinlikle ziyaret edilmeli.

 • avatar

  ayşegül keçeli

  Hafta içi ziyaret ettik giriş ücretsiz. Farklı dönem ve medeniyetlere ait etkileyici eserler var. Ancak bir çok eserin yabancı dilde ismi var ve herhangi bir çevirisi ya da kullanım amacı yazılmamış merakta kaldık

 • avatar

  Erhan Demircioğlu

  Ülkemizin değerlerinin sergilenmesi çok güzel. Ancak bazı müzeler hala para almaktadır. Benim ülkemde bize ait olan herşeyi ücretsiz görmek hakkımız var. Buradan müzelerin ücretli olmasını kınıyorum. ( Bu müzeye giriş ücretsizz.)

 • avatar

  Erhan Demircioğlu

  Benim için önemli olan eski paralar idi. Oldukça eski Bizans sikkeleri felan var. Hem gümüş hem de altın olanları sergileniyor. Herkesin mutlaka ziyaret etmesi gerekli. Topraklarımızı ve zenginlikleri görmek şart. Giriş ücretsiz.

 • avatar

  Oğuz Ersözen

  Mütevazı bir müze, ama eserler şahane.. Giriş ücretsiz, çoğunlukla yabancılar geliyor. Klima çalışıyor, serin serin geziyorsun. Tavsiye ederim..

 • avatar

  Oğuz Tokay

  Giriş ücretsiz. Küçük bir müze ancak yöre antik kentlere ait (Tlos, Kounos, Letoon vs)oldukça eser mevcut. Özellikle Letoon da çıkarılan mozaik ve Kayaköy kilisesine ait sedir ağacından yapılmış kapı görülmeye değer.

 • avatar

  Metin Poyraz

  Bölgenin tarihine tanıklık etmek isteyenler için uğranılması gereken bir müze. Zamanın paraları, amforaları, takıları ve heykelleri sizi geçmişe götürüyor. Çok büyük bir müze değil, iki galeriden oluşuyor. Fethiye'de iseniz yarım saatinizi buraya ayırın derim.

 • avatar

  Tevfik Uraz

  Ara ara müzemiz geliyor bizim bilhassa da çocukların. Büyük Samanlı Koyu'ndayken bir anda gelen müze gezme isteğini Fethiye Müze'siyle giderdik. Fethiye Müzesi küçük ama doyurucu bir müze.İki salonlu bir müze birinde arkeolojik eserler diğerinde etnografik eserler sergileniyor. Bahçesinde de birçok aslan heykeli, zeytinyağı çıkarılan taş hazneler gibi eserler sergileniyor Müzeye gelmeden bir önce Kayaköy'de gezdiğimiz için oradaki aşağı kilisenin harika ahşap kapısını görmek güzeldi. Önünde 2022 yaz albümümüz için bir hatıra fotoğrafı çektik. Müzede bölgedeki birçok Likya şehirden çıkan antik eserler var. 3 dilli yazıtı gibi. Likçe, Grekçe ve Aramice yazılmış bu eserin farklı alfabelerini görmek ilgi çekiciydi. Tlos kentinden gelen imparator heykelleri, yine diğer Likya kentlerinden çıkan heykellerin büstleri,kumrulu çocuk heykeli, bir gemiden kalan ahşap azize yontma heykeli aklımızda kalanlar. Ücretsiz gezilebiliyor. Sıcak bir Fethiye gününde serin bir müze gezisi iyi geldi hepimize. Umarım bu kadar esere ve büyük bir medeniyet ev sahipliği yapmış Fethiye'ye daha modern bir müze yakışıyor. Ig. @bisikletlikirlangic

 • avatar

  Agâh Emre SÖZEN

  Müzedeki eserleri bir Antalya Arkeoloji müzesindekiler gibi beklemeyin. İki koridordan oluşan ve bahçesinde açık alanda sergilenen eserler var. Anlayamadımığım şey ise bahçede yağmur ve güneşin altında hiçbir önlem olmadan birçok M.Ö zamandan kalma eserin sergilenmesi. Görülesi bir mekan mı Evet.. Ama Antalya'nın yüzde biri düşünün hayal kırıklığına uğramayın. Giriş ücretsiz Müze kar gerekmiyor. Otoparkı mevcut.

 • avatar

  Emel Göller

  Şuana kadar her ilde birçok müzeye girdik çoğuna belki paralı girdik ancak ve ancak buraya diğer bütün girdiğimiz müzelere verdiğimiz parayı toplayıp versek yine karşılığını ödeyemeyiz. Kesinlikle uğrayın diyoruz ve detaylıca iyice o zamana kendinizi ait hissedecek şekilde gezin ve sizde mutlaka bizim gibi teşekkür yorumunuzu paylaşın, şimdiden iyi gezmeler ✌️????????‍♀️

 • avatar

  A Google User

  Kucuk bir muze, maksimum 1 saat yeterli. Bu bolgede gezi yapiyorsaniz, ilk durak olmali. Likyalilari tanimaniz bolgeyi gezerken size cok daha iyi bir perspektif verir.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 19:00
Salı 08:30 - 19:00
Çarşamba 08:30 - 19:00
Perşembe 08:30 - 19:00
Cuma 08:30 - 19:00
Cumartesi 08:30 - 19:00
Pazar 08:30 - 19:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar