icon
Yükleniyor..

Gazi Alemdar Müzesi

Alemdar Gemi Muze Ereğli bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Alemdar Gemi Muze hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Alemdar Gemi Muze hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Alemdar Gemi Muze düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Ereğli Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Ereğli sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Gazi Alemdar Müzesi Sigara İçilmez
Gazi Alemdar Müzesi Park Yeri
Gazi Alemdar Müzesi Müze
Gazi Alemdar Müzesi Ücretsiz
+(2)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.8 Puan

 • avatar

  @sinasikiroglu

  Alemdar gemisi,Kurtuluş mücadelesine Karadenizden silah ve erzak taşıyarak destek veren geminin ismidir. Karadeniz Ereğli’sinde aynı ölçülerde bire bir yeniden yapılarak müzeye dönüştürülmüştür.

 • avatar

  @yusufkochisar

  1914 yılında I. Dünya savaşının başlaması ile birlikte kömür ocaklarının işletim hakkı Almanlar'a verilir. Buna kızan Ruslar, 2 yıl süreyle Karadeniz Ereğli kıyılarını sık aralıklarla bombardımana tutarlar. Dünya savaşının ardından Anadolu'nun, Avrupalı devletler tarafından işgal edilip paylaşılmasıyla Fransızlar Karadeniz Ereğli'ye gelirler ancak işgal etmeyi başaramazlar. Kurtuluş Savaşı sırasında işgal altındaki İstanbul'dan vatanseverler tarafından kaçırılan Alemdar isimli küçük bir savaş gemisi, Zonguldak'a ve Karadeniz'e hakim olan Fransızlar tarafından ele geçirilmek istenmiştir. 9 Şubat 1920 günü Alemdar'ı Karadeniz Ereğli limanına getiren vatanseverler gemiyi karaya oturtmuşlar ve Fransızlara teslim etmemişlerdir. Vatanseverlerin Karadeniz Ereğli'ye sığınmalarına kızan Fransızlar, kenti işgal etmek istemişler ancak Karadeniz Ereğli halkının mücadelesi sonucu başarılı olamamışlardır.

 • avatar

  @ercandemircan

  Karadeniz Ereğli’de bulunan Alemdar Gemisi, Kurtuluş Savaşı'ndaki tek deniz çatışmasının silahsız kurtarma gemisidir. ???? Alemdar Gemisi, ordunun ihtiyacı olan silah ve cephaneyi Trabzon ve İnebolu'ya taşımıştır. ????Aynı ölçülerde yeniden yapılarak müzeye dönüştürülmüştür.

 • avatar

  @eyyupislamoglu

  Şehrin hastanesi dahil kıyıya yakın bölgelerini denizden bombalayan Fransızlar, Alemdar gemisinin gizlice yüzdürülmesi sonucunda karşı saldırıya maruz kalmıştır. 18 Haziran 1921 tarihinde Karadeniz Ereğli halkı tarafından esir alınan bazı Fransız komutan ve askerler, henüz kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti ile anlaşma imzalamak zorunda kalmışlardır. Bu anlaşma, Türkiye'nin Kurtuluş Savaşı'ndaki ilk uluslararası anlaşması olmuştur ve Milli Kurtuluş Hükümeti'nin kabul edildiğinin bir göstergesidir. Kurtuluş Savaşı sırasında Karadeniz Ereğli halkının mücadelesi sonucu elde edilen bu başarı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kazandığı zaferlerin temelini oluşturmuştur. Bu şekilde, Kurtuluş Savaşı'nın ilk ve tek deniz savaşı Karadeniz Ereğli'de gerçekleşmiştir. Tarihi önemi olan bu olayı yaşatmak için Gazi Alemdar Gemisi’nin bire bir örneği yapılarak 08.08.2008 tarihinde müze olarak hizmete açılmıştır.

 • avatar

  @eesras

  Küçük bir açıklamayla Alemdar müzesi… İşgal devletleri, Osmanlı topraklarını aralarında paylaşırken Fransızlar Karadeniz Ereğli ye gelirler ancak işgal edemezler. Ki işgal etmek istedikleri yerde Kurtuluş Savaşı sırasında vatanseverin İstanbul dan kaçırdıkları “Alemdar” isimli savaş gemisinde vardı. Ve bu gemi karaya oturtulmuş ve Fransızlara teslim edilmemiştir. “Alemdar” gemisi aslına uygun olarak yeniden yapılmış 8 Ağustos 2008 Zonguldak Karadeniz Ereğli de müze olarak ücretsiz olarak hizmete sunmuşlar ne iyi etmişler.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar