Gaziantep Arkeoloji Müzesi

4.5555555555556 (9 Yorum)

Gaziantep şehir merkezinde bulunan bu müzede, bölgede yer alan tarihi eserlere ve fosillere yer verilmektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde Jeolojik Dönemi kapsayan fosillere yer verilmektedir. Aynı zamanda da Paleolitik Dönemi içeren bazı eserler de bu müzede yer almaktadır. En fazla dikkat çeken fosil ise nesli binlerce yıl önce tükenmiş olan Maraş Fili’nin el iskeletleri olarak adlandırılmaktadır. Gaziantep çevresindeki arkeolojik çalışmalar sonrasında ortaya çıkarılan ve Geç Hitit dönemini kapsayan eserlere de yer verilmiştir. Karkamış Antik Kenti kazısına dayalı olan eserlerin yanı sıra Klasik Dönem ve Roma dönemlerine ait olan bulgular da sergilenmektedir. Gaziantep’in İslam Dönemi’ne dair tarihi eserler de bu müze içerisinde yer almaktadır. Osmanlı Dönemi’nde de var olan tarihi bulgular Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde yer almaktadır.

Arkeoloji Müzesi

Gaziantep’te yer alan Zeugma Antik Kenti’nden çıkarılan mozaikler de ilk olarak Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde yer almıştır. Ancak 2011 yılından itibaren Zeugma Mozaik Müzesi’ne taşınma işlemi de gerçekleştirilmiştir.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ne dair ilk çalışmalar Sabahat Göğüş tarafından 1944 yılına uzanmaktadır. 1969 yılında ise İstasyon Caddesi’nde faaliyete geçen Gaziantep Arkeoloji Müzesi; ilk olarak Nuri Mehmet Paşa Camii’nde ziyaretçilerini ağırlamıştır.

Gaziantep Arkeoloji Müzesi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi içerisinde etnografik eserlere de yer verilmiştir. Sonrasında da bu eserler Hasan Süzer Etnografya Müzesi’ne taşınmıştır. Zeugma mozaikleri de bir dönem bu müzede yer alsa da ilk olarak 2005 yılında Gaziantep Arkeoloji Müzesi Ek Binası’na taşındı. Ancak burada yetersiz alanda sergilenmesinden ötürü de 2011 yılında Zeugma Mozaik Müzesi’ne nakli gerçekleştirildi.

Mozaiklerin taşınma işlemlerinin tamamlanmasıyla beraber Gaziantep Arkeoloji Müzesi yeniden ele alınarak restorasyon çalışmalarına tabi tutuldu. Uzun süren bu çalışmalar sonrasında da 18 Mayıs 2017 tarihinden itibaren ziyaretçilere tekrardan açıldı. Gaziantep Arkeoloji Müzesi günümüz halinde ortaya çıkan sergileme faaliyetleri Alt Paleolitik Dönem’den başlayarak Cumhuriyet Dönemi’ne kadar geniş bir çerçevede yer almaktadır. Sergileme alanları zemin kattan başlamakta ve kronolojik olarak üst katlara doğru da ilerlemektedir. Gaziantep Arkeoloji Müzesi doğrultusunda mesai saatlerinde herkesin ziyaret etmesi mümkündür.

İletişim

Adres: İncili Pınar, 27090 Şehitkamil/Gaziantep

Saatler: 10:00 – 17:00

Telefon: (0342) 324 88 09

Web: muze.gov.tr

Kuruluş tarihi: 2005

Açılış: 1969

Daha fazla göster

Gaziantep Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Gaziantep Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Gaziantep Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müze
+(3)

Konum

İncili Pınar, 27090 Şehitkamil/Gaziantep, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5555555555556 Puan

 • avatar

  Volkan Öznergiz

  Gaziantep'e her geldiğimde Zeugma müzesini ziyaret ederdim ta ki bu müzeyi keşfedene kadar. Ankara'da bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesinden sonra gördüğüm en iyi arkeoloji müzesi. Erken Tunç Çağ devrinden Osmanlı'ya kadar oldukça geniş bir içeriğe sahip. 5 yıldız alamamasının sebebi: İçeride asansörlerin çalışmıyor olması erişebilirlik açısından çok kötü. Lavabolarında elden geçmesi gerekiyor. Kendine ait otoparkı yok. Çoğu yerde özellikle büyük arkeolojik yapılar korunmasız ve bantsız duruyor, ziyaretçiler ister istemez zarar verebilir. Tüm eksi yanlarına rağmen mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzelerden biri.

 • avatar

  Muhyas Sestac

  İstasyon caddesi üzerinde yer alıyor.Merkezî bir konumda.Öğretmenevine,valiliğe,kaleye çok yakın.Müzede eserlerin yerleştirme düzeni çok hoş olmuş.Hem Gaziantep tarihinin kronolojik sıralaması hem de uygarlık tarihinin kronolojik sıralaması-dönemler...ayrıntılı olarak verilmiş.Paleolitik dönemden kalma fosillerden başlayıp Cumhuriyet dönemine kadar olan eserler,özenle teşhir edilmiş. Pazartesi günü kapalı idi.Yaz uygulamasından dolayı sabah 08.30 da açılıyor.En çok,tunç çağından kalma oyuncak arabalar ve hiyeroglif kitabelerin metinleri beni etkiledi.1,5 - 2 saat, gezmek için yeterli.

 • avatar

  İbrahim Gökcen

  Öncelikle bir arkeoloji uzmanı ve hayranı olarak gittiğim yerde büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Görevleri gereği eşimle peşimizden ayrılmayan güvenlik görevlileri sürekli eserlere yaklaşmayalım dokunmayalım diye peşimizde gezdiği için ne tarihini inceleme fırsatım oldu ne eserleri. Buradan onlara çok teşekkürlerimi iletirim.

 • avatar

  Arseli UYANIK ALKAN

  Öncelikle yakınında park yeri bulduk, sehir dışından geliyorsanız önemli bilgi. Şehir merkezinde ve kale gibi tarihi çarşıya yürüme mesafesinde. Çocukla gezilebilecek özenle düzenlenmiş bir müze. Bu topraklarda yaşamış o kadar farklı kültürü keşfetmek harika. Müze kart ile giriş yaptık. İki katlı, okları takip ederek kolay bir şekilde dolaşabilirsiniz. Satış ofisinden uygun fiyatlı hediyelik alabilirsiniz.

 • avatar

  hüseyin çöngül

  Gaziantepte mutlaka ugranmasi gereken bir yer. Inanilmaz tarihi kalintilarla dolu. Cingene kizina dogru yururkenki his inanilmaz, cok guzel dekore etmisler. Zamanda yolculuga cikmis gibi hissettiren bir alan. Ulkemizin tarihi eserlerini calip menfaatleri ugruna kaybedenleri de Allaha havale ediyorum.

 • avatar

  Guzin Aksoy

  Kültür bakanlığı takdir ettiğim bir müze olmuş. Muhteşem lütfen uzun zaman ayırarak gezmeye çalışın. Ve mutlaka rehberleri dinleyin bizim gezimizde öğrenciler müze de resim etkinliği vardı mükemmel bir fikir olmuş ortam daha da keyif verici idi

 • avatar

  Onur Arslan

  Antep içerisindeki çeşitli kazılardan çıkan çook uzun bir zaman dilimine yayılmış eserler bulunuyor. Mezarlar, duvar motifleri, romadan kalma, savaş aletleri vs birçok eser mevcut. Meraklıları için gerçekten gidilmesi gereken bir müze. Müze kartı geçiyor.

 • avatar

  Tuba

  Mutlaka gezip görülmesi gereken bir müze. Nezaketli samimi çalışanların olması ve detaylı bir şekilde tarihin anlatılması çok güzel.. Adım attığınız andan itibaren hiç birşey bilmiyormuşum hissine kapılabilirsiniz☺️ Konum olarakta kolay ve ulaşılabilir bir yerde..

 • avatar

  Hatice Iakender

  Mozaik müzesi diye haritalardan yazdığınızda arkeoloji müzesine götürüyor . haritalarda yoktur , mozaik müzesi karşıyaka tarafında kalıyor . oldukça güzel buram buram tarih mutlaka gidin gezin görün..


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar