icon
Yükleniyor..

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi Nevşehir bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Göreme Açık Hava Müzesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Göreme Açık Hava Müzesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Göreme Açık Hava Müzesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Nevşehir Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Nevşehir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Göreme Açık Hava Müzesi Sigara İçilmez
Göreme Açık Hava Müzesi Park Yeri
Göreme Açık Hava Müzesi Müze
Göreme Açık Hava Müzesi Ücretsiz
+(3)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4 Puan

 • avatar

  @caglabas

  Çok güzel bir yer. Turla gittim ve rehberlerden oranın tarihi ile ilgili birçok şey öğrendim. Girişler ücretli, müze kartını online olarak önceden satın almanız gerekir yoksa uzun bir sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Fotoğraf makinesi sokmanızda herhangi bir sakınca yok. (Beklemek gerekmiyor dedim çünkü ben online müze kartı satın alıp karekod ile giriş yaptım. Eğer ordan satın almak isterseniz en az 30dk beklemek zorunda kalabilirsiniz.)

 • avatar

  @baharfidan

  Dağların arasında gizli bir mabet sanki. İyi korunmuş. Görülebilir. Müze kart almanızı tavsiye ederim. Kapadokya da ören yeri girişleri pahalı. Hele de kalabalık gittiyseniz.

 • avatar

  @ibrahimsevim

  Görülmesi gereken bir yer. Yüz yillar önce insanlar orada o zamanlar nasil yaşadiklarini merak ediyor! Ne amacla o kayalari kazip onca zahmete girdiler acaba! Iceriye girmeden yaniniza bolca su alin, yorucu bir yolculuk eger her mağaraya girmek isterseniz. Önemli olan en yükseğe cikip o manzaranin keyfini cikarmaniz. Tavsiyem

 • avatar

  @bekirkara

  Gerçekten çok büyüleyici ve doya doya gezilmesi gereken bir alan. Kapanış 19.00 yazıyor fakat o içerdeki konuklar için. İçeri alışı 17.40-18.00 gibi kapatıyorlar. Müzekart ile giriş yapabiliyorsunuz. Kalıntılar çok güzel fakat çevre düzenlemesi ve yürüyüş patikaları çok düzensiz. Uyarı levhaları ve patika yönü bazı noktalarda karışabiliyor. Araçla gelenler için ücretli otopark mevcut. Ziyaret ettiğimiz dönemde 8₺ bir ücret verdik. Ziyaret etmenizi mutlaka tavsiye ederim

 • avatar

  @gokhankirmizigu

  Otopark ücretli. Tuvaleti mevcut. Müzekart geçerli. Çocuklara ücret alınmıyor. Zelvede 1954 yılına kadar köylüler kalıyormuş. Kesinlikle gezilmesi gerekiyor. Avanos’a 5 km, Paşabağları’na 1 km. uzaklıktaki Zelve, Aktepe’nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuştur. Üç vadiden oluşan Zelve Örenyeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. Üç vadiden oluşan Zelve örenyeri, Kapadokya bölgesinde peribacalarının en yoğun olduğu yer. Doğanın yarattığı güzelliklerden biri olan bu alan IX. ve XIII. yüzyıllarda Hıristiyanların önemli yerleşim ve dini merkezlerinden birisi oldu, papazlara verilen ilk dini seminerler bu yörede gerçekleşti. Vadideki en önemli kiliseler olan Balıklı, Üzümlü ve Geyikli kiliseleri İkonoklastik dönem (728-842) öncesine tarihleniyorlar. Burada ayrıca Aziz Simeon adına yapılmış şapel ve birçok kaya mekânı bulunuyor. 1952 yılına kadar iskân edilmiş vadide manastırlar, kiliseler, yerleşim yerlerinin yanı sıra tünel, değirmen, cam gibi yapılar görülebilir.

 • avatar

  @ismailakin

  Muhteşem bir müze! Müze kart ile giriş yapabilirsiniz, ancak karanlık kiliseye giriş 50 lira ekstra ücrete tabi. Yaklaşık 200 metre gerisinde otopark mevcut. Sabah 08:00 itibariyle hizmet vermekte. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Soğanlı, Ihlara, Açıksaray aynı eğitim sisteminin daha sonraları görüldüğü yerlerdir. Kiliseler, iki tür teknikle boyanmıştır. Birincisi, doğrudan doğruya kaya yüzeyi düzeltilerek üzerine yapılan boyama; ikincisi ise, kaya üzerine yapılan secco (tempera) tekniği ile yapılan Kilisede işlenen konular Tevrat, İncil ve Hz. İsa'nın hayatından alınmıştır. Göreme Açık Hava Müzesi'nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Pantokrator Kilisesi, Malta Haçlı Kilise, Azize Catherine Kilisesi, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmaktadır. Göreme Açıkhava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. An amazing museum! You can enter with the museum card, but the entrance to the dark church is subject to an extra fee of 50 lira. There is a car park about 200 meters behind. It serves as of 08:00 in the morning. Today's Göreme Open Air Museum is considered to be the place where the monastic education system was started. Soganli, Ihlara, Açıksaray are places where the same education system was seen later. Churches were painted with two types of techniques. The first is painting done directly on the rock surface by smoothing; and secondly, the subjects covered in the church, which was built with the secco (tempera) technique on the rock, are the Torah, the Bible and the Prophet. Taken from the life of Jesus. There are Girls and Boys Monastery, St. Basil's Church, Elmalı Church, St. Barbara Church, Yılanlı Church, Pantokrator Church, Malta Crusader Church, St. Catherine's Church, Dark Church, Çarıklı Church and Tokalı Church in Göreme Open Air Museum. Göreme Open Air Museum has been on the UNESCO World Heritage List as a natural and cultural asset since 6 December 1985.

 • avatar

  @barisyilmaz

  Güzel bir deneyim. Hayatta bir kez de olsun görmek gerekir. İkinci ziyaret sıkabilir. Turistik bir yer olduğu için fiyatlar gerçekten pahalı. Balona binmek mi. Yerli iseniz unutun. Kendi ülkenizde fakir olduğunuzu anlıyorsunuz. Ama balonların kalkış anı tam bir resital gibi. Biz kendimiz gezdik ama gezemedik. Bilen biri ile gezmek gerekir diye düşünüyorum. Üç güzeller tam bir fiyasko oldu. Dondurmacılardan uzak durun derim. Uç hisar kalesi manzarası süper. Giriş yetişkin 30 öğrenci 20 TL. Müze kart geçerli değil. Göreme açık hava müzesi için müze kart geçerli. Her yer otopark ve ücretli.

 • avatar

  @esraaslan

  Daha önce de gidip çok hayran kaldığım bir müze. Peri bacalarının renginin farklılığı ve şekillerinin özgürlüğü insanı kendine hayran bırakıyor. Bugün gittiğimde Kültür Bakanlığının saçma sapan uygulaması yüzünden görevlinin tatsız tavırlarına maruz kaldım. Türkiye'nin doğusunda, batısında, kuzeyinde, güneyinde defalarca yaşadığım şeyi bugün Zelve'de, doğaya eserlere zarar veriyormuşum edasıyla suçlu hissettirilerek tekrar yaşamam tüm keyfimi kaçırdı. Profesyonel çekim yaptığım düşüncesi ile tripod alınmadığını söyleyen girişteki görevlilere, cep telefonumu takarak selfie çubuğu şeklinde kullanıyorum diye açıklama yaptım. Biz söyleyelim de gerisini siz bilirsiniz şeklinde açıklama yapan görevlileri geçip müzeyi gezmeye başladık. 9 yaşındaki oğlum ile kimseye bizim resmimizi çekin demeye gerek duymadan cep telefonumla özçekimler yaparken sanki eserlere zarar veriyormuşum gibi bağıra bağıra beni uyaran görevlinin saygısızca tavırlarına maruz kaldım. Açıklama yapmama rağmen kapat o tripodu şeklinde terbiyesizce bağırmaya devam eden görevliye, tripod kendi kendine çekim yapamaz telefonum elimde desem de tepeden sürekli beni ve oğlumu gözetlemeye ve arkamızdan bizi takip etmeye devam etti. Kültür Bakanlığına bunu daha önce yazmıştım tekrar yazdım. Tek başına gezerek kimseye muhtaç olmadan amatör çekimler yapanlar için telefona uyumlu tripod kullanımı müzelerde yasak olmamalı. Gardiyan kılıklı görevliler ile muhatap olmak istemiyoruz.

 • avatar

  @ibrahimgunes

  Zelve açık hava müzesi gerçekten olağanüstü bir yer, camisi, manastırı, evleri ile her karışı tarih ve heyecan verici güzellikle dolu. Hele ki 1952 yılına kadar aktif şekilde kullanılmış olması gerçekten çok şaşırttı, bu tarafa yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

 • avatar

  @asli

  Göreme'ye gelin bu dünya harikası açık hava müzesini görmeden buradan ayrılmayın derim. Buraya özel aracınız, turizm firmaları ve günübirlik turlar ile gelebilirsiniz. Müze kartınız varsa giriş ücretsizdir. Yabancı turistler için gişelerde 15 günlük bilet satılmaktadır. Araba park yerleri var. Hafta sonları ve tatillerde çok kalabalık olur. Rahat ayakkabılar giyin. Peribacalarının içinde kiliseler vardır ve ziyarete açıktır. Fotoğraf çekmek yasaktır. Site oluşumları var. Dünyanın formlarını görmek gerekir. Aşağıda bir kilise var. Girişte müze kartı ve müze bileti bulunmaktadır. Come to Göreme, do not leave without seeing this open-air museum, which is a wonder of the world. You can come here with your private vehicle, tourism companies and daily tours. If you have a museum card, admission is free. For foreign tourists, 15-day tickets are sold at the box office. There are car parks. It gets very crowded on weekends and holidays. Wear comfortable shoes. There are churches inside the fairy chimneys and they are open to visitors. Taking photos is prohibited. There are site formations. It is necessary to see the forms of the world. There is a church below. Museum pass and museum ticket are available at the entrance.

 • avatar

  @ahmetgelegen

  Muhteşem bir platform. Muhteşem bir tarihi müze kampüsü, muhteşem bir tarih Göreme gezisinde ilk ikiye koyabileceğiniz bir yer Kampüs büyük, biraz vakit ayırın ve acele etmeden gezin Detaylı anlatım sağlayan ücretli gezi rehberleri var veya kulaklıkta tape'ler ile dinleyerek gezebilirsiniz. Zaten başlı başına gezmek etkileyici ve büyüleyici, bir de tarihini bilerek gezerseniz daha harika olur zannımca.. Yüzyıllar önceki insanların hayatlarına dokunmak çok eğlenceliydi! Girişte müze kart çıkartıp (60 TL) girebilirsiniz. Veya 100 TL özel giriş kişi başı. Müze kartı tercih edin, keza 1 yıl geçerli ve diğer bir çok noktaya bedava girebiliyorsunuz bu kart ile

 • avatar

  @tubakulahci

  Türkiyede yıllardır bir sürü müzeye gittim hayatımda bu kadar kötü otopark görevlisi görmedim . Zelvenin önüne doğru içeri giriyorduk sonra vazgeçtik , dönerken Kapıdaki görevli geldi bizden ücret istedi biz de çıkıyoruz dedik hareket ediyorduk ve kapıdaki görevli bize o zaman ‘kaybolun o zaman’ gibi çok ters ve kaba bir şekilde bağırdı . Araba da ben küçük kız kardeşim ve nişanlım vardı sanıyorum bize yaşı küçük veya kadınız diye kabaca bağırıp davranabileceğini düşündü . Sonrasında ne biçim konuşuyorsunuz beyfendi çıkıyoruz dediğimizde de o uzun saçlı kapıdaki otopark görevlisi bize bağırıp kötü sözler söylemeye devam etti sonra annemiz oradan bir şal alacaktı onu almak için yöneldik bu sefer yine başımıza gelip giremezsiniz vs diyerek bizi videoya çekti ! Napalım polis mi çağıralım ne biçim davranıyorsunuz dememize rağmen bizim iznimiz olmadan bizi videoya çekti. Devletin görevlisinin nasıl böyle taciz edercesine iletişim kurduğunda inanamıyorum. Lütfen böyle yerlerde biraz daha nazik biraz daha doğru iletişim kuran insanlar çalışsın Kapadokya gibi ülkemizin nadide bölgesinde kavgacı negatif davranan insanların karşılaması çok üzücü. Umarım çalışanlar daha dikkatli olabilir .

 • avatar

  @lokmanbas

  Nevşehir/Kapadokya gezinizde es geçmemeniz gereken yerlerden birisi de Zelve. Müze kartı edinmeniz önerilir. Öğretmen ya da öğrenci kartları da geçerli. Dışarıdan bakıldığında pek ilgi çekici gelmeyebilir ama içeriyi gezdikçe çok hoşunuza gidecektir. Ayakkabınız kaymayan tarzdan olursa riskleri azaltmış olursunuz. Hem zoom hem geniş açı lensiniz yanınızda olsun derim ya da tak-gez bir lensiniz olsun (18-250 gibi). Burada manastırlar, kiliseler, yerleşim yerlerinin yanı sıra tünel, değirmen, cami gibi yapılar görülebilir. Güvercinlik denilen bölgede de kaya güvercinlerini görebilirsiniz. Ayrıca bol miktarda kaya kırlangıcına da rastlamak mümkün. Yanınızda küçük çocuk varsa gezinti daha yorucu olabilir aklınızda bulunsun.

 • avatar

  @meteyilmaz

  45 dk boyunca sadece kayalar üzerinde geziyorsunuz, asıl görülmesi gereken yerler kapali . Manastır, kilise, karanlık tünel, kapali güvenlik nedeniyle şerit çekilmiş . Bunlar daha önceden bilgi verilebilir di. Çocuklar sıkıldı. Ortalama 1 saat dolaşıyorsun yönergeler çok zayıf nerede olduğunuzu anlayamıyorsunuz, gerekli tabela, yönergeler solmuş, okunmuyor. İçi boş ,tahrip edilmiş Odalar (kilise imis) .Gezilecek , anlatılan kadar bir şey yok . Yani kendinizi yormadan uzaktan kamera ne görüyorsa onu izleseniz bence yeterli . Diger yerlere gelince Kapadokya geneli böyle heryer tas , gezilecek yerler içi tahrip edilmiş, bozulmuş. Heryer kafe bir soru soracak görevli yok . Yanınıza bol su , içecek, yiyecek alin . Tamamamen esnafın eline bırakılmış bir turistik yer . Göremedeki Panoramik görülecek yerler için tepelerde hep kafe var . Nasil araba ile yanaşıp izleyeceğiz. Ücretsiz hareket dahi edemiyorsunuz . Yanınızdan geçen herhangi bir rehber e bir yeri soruyorsun cevap vermiyor .... Nevsehir e gitmişken Havi Bektaş a uğrayın, ayrıca Yer altı mağaraları mutlaka gidilmesi gereken yerler , Derinkuyu, Kaymaklı yeralti şehirleri , Avanos ve çömlek yapımı . Avanos demisken asma köprü bitiminde ki dondurmacıin dondurmalari lezzetli . Kıyı Cafe uygun ve lezzetli . Göreme deki Karanlık Kilise çok güzel ( ayrıca ücretli ) , Göreme açık hava müzesi ve içindeki kiliseler çok güzel. Ürgüp teki 3 güzel peribacalari , Kızıl çukurda gün batımı , buraları gezebilirsiniz. Aslinda her tepede gün batımı çok güzel. Diger yerleri bence yanından geçerken, uzaktan resim alabilirsiniz. Guvercinlik , Paşabaglari ve daha bir çok vadi ve görülecek yer var .Ayrıca araştırıp bi bakın derim . Birde Şarap tadımı yapılan yerler ilgilileri için cazip yerler. Internette nerede ne var diye bakıyorsunuz heryer için bir anlam yüklenmiş. Hareket eden herseye özel muamele yapılmış. Gidince anlayacaksınız. Yani ağacın dalı kırılmış çaput bağlamışlar bütün sitelerde o ağaca gidilmesi gerekiyor diye yazılmış gibi düşünün, Avanos ta asma köprü var. Adını sallanan köprü koymuşlar içinden dere gecen bütün şehirlerde var o köprüler. İllaki gidilmesi gereken gibi yazmışlar. Ama köprü sonunda ,yani kuzey tarafi ,güzel bir dondurmacı var .Ben çok beğendim. Avanosta Taş köprü var 150 yıllık ,bildiğin dere üstü köprü. Onun yerine Adana da dünyanın en eski kullanılan Taş köprüsü var 1500 -2000 yıllık onu görün Yani. TAVSIYEM gideceğiniz ile ilgili yazılanları İyice okuyun 3-5 defa . Daha sonra karar verin. 15 sene önce gelmiştim, simdi çocuklarla geldim hala aynı hersey . Simdi bukadar gömdün diyecekler de Antalya, Adana,Mersin, İzmir tarihi yerleri gezince burasi hafif kaldı veya hayal kırıklığı diyelim . Mesela 1 saat kayalarin üzerinde, dikenli bitkilere basarak geziyorsunuz , manastır denen yere variyorsunuz hiç birsey yok . ( Trabzon'daki Sümela manastır i gibi yer arıyor insan ) . Gidin veya gitmeyin demiyorum . Balon binmek isteyen için muhteşem ama pahali. Atv ler ile gezebilirsiniz. Tabiki gidin mutlaka görün. Kapodokyanin yaz , kış farklı güzelliği var . ( Ama bence çok kendini yormadan panoromik olarak ) Tas bir konakta kalıp manzara karşısında çayınızı yudumlayın daha keyifli.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar