icon
Yükleniyor..

Hamam Müzesi

Gaziantep Hamam Müzesi, Osmanlı’nın mimarisinde hamam kültürünü en güzel şekilde sergileyen örnekler arasında yer almaktadır. Hamamın tam olarak ne zaman imar edildiğini gösteren herhangi bir kitabe bulunmamaktadır. Yalnızca Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Buna göre Lala Mustafa Paşa’nın yaptırdığına dair, Vakfiyeler ile Şer’i Mahkeme kayıtlarına rastlanmaktadır. Tahmini verilere göre, Lala Mustafa Paşa, Halep, Şam Beylerbeyinde görevini icra ettiği sıralarda yapıldığı tahmin edilmektedir. Külliyenin ilk kurulan ve imar edilen eserinin hamamlar olduğu tahmin edilmektedir. Vakfiyelerin eserler bittikten sonra yapıldığı bilinir. Hamam daha önceleri, Susam hane ve günümüze kadar gelememiş olan, Bedesten Miri Miran mescidi ile birlikte külliye olarak kullanılıyordu.

Hamam Müzesi Yapılışı

Hamam müzesi, Gaziantep kültürünün özellikleri içinde diğer hamamlar gibi oldukça derin zemine imar edilmiştir. Osmanlı hamam mimarisini yansıttığı için bu özellikle imar edilmiştir. Dışarıya açılan kapıdan okuz merdinden sonra hamama ulaşılır. Karşınıza çıkacak olan sırasıyla soğukluk, ılıklık, sıcaklık ve külhanlardır. Ayriyeten bir de su deposu bulunmaktadır. Hamamın ilk giriş bölümünde bulunan soğukluk kare olarak planlanmıştır. Ortasında büyük bir aydınlatma ile kubbe ile kaplıdır.

Hamam Müzesi

Ilıklık ise kare olarak planlanmıştır. Karşılıklı olarak her iki tarafında da eyvanlar bulunan geniş bir mekandır. Sıcaklık bölümüne direk olarak ılıklık bölümünden geçilmektedir. Sıcaklığın tam ortasında sekiz köşeden oluşan göbek taşı bulunmaktadır. Göbek taşının çevresinde ise sekiz adet eyvanlar bulunur. Ayriyeten iki adet de halvet yer aldığı görülür. Diğerleri arasında bulunan su deposu ve külhanlar de hamamın devamında olduğu görülmektedir.

Hamam müzesinin tarihi, sosyal ve kültürel açıdan önemi büyüktür. Gaziantep Hamam müzesi içerisinde, hamam kültürünün, tellakların, hamam içerisinde yeme ve içmenin, hamamda kız bakmanın, gelin hamamının ve güvey hamamının yer aldığı figürler bulunmaktadır. Ayriyeten hamam içerisinde yapılan tüm aşamalar ve kültürün anlatıldığı, görsellerle ve özel tasarlanmış dekorlarla anlatılmıştır. Üstelik hamamın içerisinde bulunan bal mumundan tasarlanmış mankenler ile hamamın üç boyut olarak sergilenmektedir. Ayrıca hamam müzesini içerisine konulan dokunmatik ekranlar sayesinde, hamam müzesini ziyarete gelen tüm ziyaretçilerin, hamamla ilgili bilgiler vermektedir.

Hamam Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Hamam Müzesi Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:30 ila 17:30 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 5 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Hamam Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Gaziantep civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Gaziantep Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Gaziantep 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Hamam Müzesi Kredi Kartı
Hamam Müzesi Sigara İçilmez
Hamam Müzesi Park Yeri
Hamam Müzesi Müze
+(4)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.8421052631579 Puan

 • avatar

  @enversaka

  Giriş ogrenciler için ücretsiz, siviller için 5 lira, çok büyük değil ama gezilmeli. İçerinin havası biraz basık. İçerisinde Yahudi kadınların manevi temizlenmesi için yapılmış bir havuz var. İçeride iki liraya satılan küçük sabunlar. Aslında otomat şeklinde ama parayı attıktan sonra görevli veriyor sabunu :) Konum olarak mutfak müzesine çok yakın.

 • avatar

  @ob

  Vaktiniz varsa gezilip görülebilir. Osmanlı tarihinden itibaren Antep’in hamamlarının nereden geldiğini anlatan, önemini vurgulayan bir müze. Giriş: 5tl

 • avatar

  @cancan

  Değişik bir deneyim...eskiden günümüze banyo kültürünün güzel bir sergisi olmuş..değişik hamam taşları ,hamamda yıkamanın dışında kandinlar icin toplanma eğlence mekanı olduğu maket dolmalarla,erkeklerin ise çiğköfte ile yapılan eğlenceleri mumdan yapılmış cansiZ makenlerle güzel sergilenmiş..kadınların doğumdan sonraki 40gunu bitince ki banyonun seslendirme ile yapilmis

 • avatar

  @oktay

  Gaziantep Hamam Müzesi Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiştir. Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak, Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür. Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Haluk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, bal mumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır.

 • avatar

  @sumru

  Gayet güzel bir yerdi. Gidip görün zaten çok zamanınızı almaz. Yolunuz düşerse şöyle bir girip bakın. Sabun yapma otomatı çok tatlıydı. Kendiniz üç farklı seçenek seçiyorsunuz ve sabunun yapılış aşamalarını gösteren mini bir oyunu oynuyorsunuz. Sonrasında 2₺ karşılığında minik bir sabun veriliyor. Çok tatlıydı.

 • avatar

  @hccisad

  Eski bir hamamı balmumu heykeller ve objelerle zenginlestirmisler. Giriş ücreti 5 tl sadece kredi kartı ile ödeme kabul ediliyor. Öğretmen ve öğrencilere ücretsiz. Hamam müzesi olmasından mütevellit diğer müzelere göre sıcak. 2 TL karşılığında girişteki makinadan kendi sabununuzu yapabiliyorsunuz (19.07.22) bazi bolmelerde barkovizyon vardı ama çalışmıyordu. Lohusa hamamı kısmında ağlayan bebek sesi ile ortama canlılık katılmış, kısacası görülmeye değer bir müze.

 • avatar

  @halildemirhaibd

  Güzel müze içerisinde ilginç bir kaç bilgi var. Ücreti uygun. Gezilecek müze arıyorsanız bakabilirsiniz. Ancak gaziantepte hiç müze gezmediyseniz önceliğiniz hamam müzesinin olmamasını tavsiye ederim.

 • avatar

  @esincaypfdnar

  Hamamda çocuklar ne yapar demeyin gidip ziyaret edin. İçeride birisi arkeolog olan iki görevli var ve gerçekten çok ilgiler. Çocuklarla seramik boyama yapiyorlar. Kaleye yolunuz düşerse uğramadan geçmeyin ????

 • avatar

  @petekd

  Değişik bir müze görmek istiyorsanız tavsiye ederim. İçeride Antep’in Hamamları türküsünü dinlemek te ayrı keyifli????

 • avatar

  @yeliz

  Bence gidilip görülmesi gerekli birde orda iki lira atılıp sabun vermesi gereken bi makine var çalışmiyordu ama ilgili bayan makine bozuk olması nedeni ile kutularda minik sabun verdi sahane kokuyor

 • avatar

  @feridunozturk

  Gaziantep ‘ de Kaleiçi müzeler kısmın da bulunan hamam müzesi Osmanlı Dönemin’den kalma güzel yerlerden biri. Farklı bölümler den oluşmakta ( Soğukluk , Ilıklık , Sıcaklık ve saray hamamı ) Normal de hamam müzesinin içinde 2 lira karşılığın da animasyon ile kendi sabununuzu yapacağınız bir yer var ancak makina bozuk olduğundan dolayı biz faydalanamadık ancak gidecek olanlar için ordan sabun yapmalarını tavsiye ederim.

 • avatar

  @gulsumnur

  Giriş ücreti 5 tl. İçeride kendiniz sabun yapabiliyorsun dijital ortamda ve 2 TL karşılığında mini bir sabun alabiliyorsunuz. İçerisi içinde güzel dizayn edilmiş bir müze. Gerek görsel gerek ses olarak güzel desteklenmiş.

 • avatar

  @zehrabahar

  İçeride müze kart geçerli değil. Nakit ücretle bilet de alamıyorsunuz. Temassız kredi ya da banka kartı ile geçiş yapıyorsunuz. Bayram tatilinde ziyaret ettim ortalama bir kalabalıktaydı. İçeride başka dinlere sahip insanlarında ruhlarını arındırmak için kullanacakları bölmeler olması tarihte insanların birbirine ne kadarda saygılı ve kucaklayıcı olduğunu bir kere daha gösterdi bana. Bunun dışında lahusalık dönemi biten bebeklerin yıkandığı odalar, evlenecek çiftlerin ailelerinin tanışıp kaynaşmasını sağlayan etkinliklerin düzenlenmesi yaşama ayrılan zamanı inceliği gösteriyor.

 • avatar

  @ebubekirsimsek

  Klasik Türk Hamamları için harika bir eğitim yeri. Restorasyon şekli ve müze olarak sunulması iyi düşünülmüş. Tebrikler.

 • avatar

  @nurullahince

  Bakım, düzen, hizmet gayet iyiydi içerdeki her şey yanında açıklamalı olarak vardı hatta girişteki personel ise çok samimiydi ona da teşekkürler kesinlikle uğrayın

 • avatar

  @hakanilaslan

  Gaziantep Hamam Müzesi Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiştir. Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak, Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür. Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Haluk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, bal mumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır.

 • avatar

  @meralemingullu

  Gaziantep Hamam Müzesi Osmanlı hamam mimarisi ve kültürünün en güzel örneklerinden birisi olan yapı, Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan külliyenin hamam bölümü olarak hizmet vermiştir. Vakfiyesine göre 1577 tarihinde yapıldığı anlaşılmaktadır. Paşa Hamamı olarak uzun yıllar hizmet veren yapı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015 yılında restorasyonu tamamlanarak, Gaziantep hamam kültürünün yaşatıldığı bir müze haline dönüştürülmüştür. Aslına sadık kalınarak teşhir edilen hamamda; soğukluk, ılıklık, sıcaklık bölümleri, Haluk Perk koleksiyonundan hamam araç ve gereçleri, hamam adetleri, bal mumu heykeller ve maketlerle canlandırılmıştır.

 • avatar

  @deryanur

  Bal mumlarından yapılan adamlar cok ilgincti ve cok hosumuza gitti bir oda var lohusa odası bebek sesini bile dusunmusler resmen kendimi gercekten hamamda yıkaniyor gibi hissettim❤

 • avatar

  @defneakturk

  Kaleye yakın. Aracınızı kaldırmadan gezebileceginiz bir noktada. Fonda çalan türküler de mekana çok.yakismis.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:30 - 17:30
Salı 08:30 - 17:30
Çarşamba 08:30 - 17:30
Perşembe 08:30 - 17:30
Cuma 08:30 - 17:30
Cumartesi 08:30 - 17:30
Pazar 08:30 - 17:30

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar