icon
Yükleniyor..

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Ülkemizde tarihi çok eskilere dayanan birçok müze bulunur. Bu müzelerden bir tanesi de İstanbul‘da bulunan Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığıdır. Müzenin kuruluşu çok eski zamanlara dayanır. Yaklaşık olarak 15. yüzyıla kadar uzanmakta olan tarihi içerisinde bulunduğumuz olduklarının çeşitliliğini de arttırmaktadır. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı olması nedeniyle de birçok koleksiyona ev sahipliği yapar. Dünyanın en fazla çeşitliliğine sahip müzelerinden bir tanesidir. İstanbul’un fethinden sonra çok değerli olan savaş araç gereçleri burada toplanmıştır. Ancak zaman içerisinde müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1846 senesinde müzenin resmi anlamda ilk açılışı gerçekleştirilmiştir. Aradan çok uzun zaman geçmesine rağmen hala yalnızca ülkemizden değil dünyadan da pek çok ziyaretçi büyük bir beğeni ile ziyaret etmektedir.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’na Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Ancak Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığına ulaşımı nasıl sağlanır pek çok kişi tarafından bilinmiyor olabilir. Oldukça merkezi bir yerde bulunan müze ulaşım açısından çok fazla çeşitliliğe sahiptir. İlk olarak müzenin yeri İstanbul Şişli’de bulunan Harbiye mahallesindedir. Müzeyi ziyaret etmek isteyen kişiler özel araçlarıyla gelebilecekleri gibi İETT otobüsleri ve minibüsler ile de çok kolay bir şekilde müzeye ulaşım sağlayabilirler.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ve İçinde Bulunanlar

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ve içinde bulunanlar açısından oldukça büyük bir çeşitliliğe sahiptir. İçerisinde birbirinden kıymetli birçok koleksiyon bulundurur. Hatta çeşitlilik o kadar fazladır ki dünyanın en önde gelen müzelerinden bir tanesi olmaya hak kazanır. Müzenin içerisinde silah koleksiyonları, kütüphane, kıyafetler, atış poligonu ve çeşitli resmi yazışmalar bulunur. İçinde bulunanlar yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda sinema, ilanlar ve mehterler de burada ziyaretçilere sunulur. Müze içerisindeki koleksiyonlar o kadar fazladır ki zaman içerisinde müzeye sığmamaya başlamışlardır. Bu nedenle de zamanla restorasyonlara ihtiyaç duyulmuştur.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Nerede, Giriş Ücreti ?

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı İstanbul ilinin Şişli ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 16:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 10 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı 'nı gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Devamını Göster

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Kredi Kartı
Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Sigara İçilmez
Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Park Yeri
Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Müze
+(4)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.9230769230769 Puan

 • avatar

  @muratkosar

  Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, koleksiyonlarının zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın önde gelen müzelerinden birisidir. Askerî Müze’nin kuruluşu modern anlamda olmamakla beraber XV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’te İstanbul’un Türkler tarafından fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli silahların, harp araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeye yeni bir düzen verilerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kurum oluşturulmuştur. Modern anlamda Türk müzeciliğinin temeli Tophane Müşiri Damat Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk müzeciliğinin ve Askerî Müze’nin gerçek anlamda kuruluşu olmuştur. Aya İrini’deki revakların araları camekânlarla kapatılarak sergileme mekânları haline getirilmiştir. Bu mekânların bir bölümünde eski silahlardan, savaş araç ve gereçlerinden oluşan koleksiyonlar, diğer bölümlerde de arkeolojik eser koleksiyonları sergilenmiştir. Aya İrini’deki bu koleksiyonlar kısa bir süre sonra ilk defa müze adını alarak “Müze-i Hümayun” olarak isimlendirilmiştir. 1940 yılına kadar Aya İrini’deki faaliyetlerini sürdüren Askerî Müze, II. Dünya Savaşı’nın Türkiye’ye de sıçrayabileceği düşüncesi ile faaliyetlerine bir süre ara vermiştir. Savaş tehlikesinin ortadan kalkmasından sonra 1949 yılında Maçka Silahhanesi’nde depolanan eserler, 1959 yılından itibaren Harbiye Mektebi Jimnastikhanesi binasında tekrar sergilenmeye başlanmıştır. Bu binanın zamanla Askerî Müze koleksiyonları için yetersiz kalması ve çağdaş anlamda gelişmeye yönelik adımların atılmasına imkan vermemesi üzerine 1966 yılından itibaren restorasyon çalışmaları sürdürülen eski Harbiye binasının Askerî Müze olarak kullanılmasına karar verilmiş ve 10 Şubat 1993 günü yeni bir düzenleme ile ziyarete açılmıştır. Başlangıçta Osmanlı Cebehanesi’nden intikal eden silahlarla salonlarını açan Askerî Müze, zaman içerisinde toplama, satın alma ve bağış yoluyla koleksiyonlarını genişletmiştir. Askerî Müze, XIII. yüzyıldan günümüze kadar uzanan geniş bir zaman dilimine tarihlenen çok sayıda askerî kültür varlığına sahiptir.

 • avatar

  @fatihatici

  Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, koleksiyonlarının zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın önde gelen müzelerinden birisidir. Askerî Müze’nin kuruluşu modern anlamda olmamakla beraber XV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Müzede sadece Cumhuriyet Dönemi değil, tüm Türk Devletleri’ne ait salonlar bulunuyor ve 2000 yıllık Türk devlet ve askerlik gelenekleri anlatılıyor. Müze gerçekten çok büyük, tamamını dolaşmak için 4-5 saat gerekli. Müzede silahların yanı sıra zırh, kalkan, miğfer gibi askeri kıyafetler ve çadırlar, sancaklar gibi diğer eşyalar da sergileniyor. Harbiye Askeri Müzesi’nin salonlarında I. Dünya Savaşı, Çanakkale Savaşı ve Kurtuluş Savaşı gibi önemli tarihi olaylar için dizayn edilmiş hususi salonlar da bulunuyor. Bununla birlikte, askeri yazışmalarda kullanılan ferman, berat ve yazma eserlerin sergilendiği bir salon da var. Askeri Müzik Ve Muhteşem Otağlar Turistlerin klasik rotalarından biraz uzak olduğu için kolaylıkla gözardı edilebilen Harbiye Askeri Müzesi, sahip olduğu koleksiyonun zenginliği ile dünyanın sayılı askeri müzeleri arasında yer alıyor. Sadece sergilenen eserlerin çeşitliliği değil insanları buraya çeken, Osmanlı Mehter Takımı’nın etkileyici müziği de tarih içinde kısa bir yolculuğa davetiye çıkarıyor.

 • avatar

  @cengizhanoglu

  atatürkün şu hitabı aklıma geldi: okunmuştur. Zaferleri ve geçmişi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık nurlarını taşıyan kahraman Türk ordusu! Memleketini en buhranlı ve zor anlarda eziyetten, felâketlerden, belâlardan ve düşman işgâlinden nasıl korumuş ve kurtarmış isen cumhuriyetin bugünkü verimli devrinde de askerlik tekniğinin bütün modern silâh ve araçları ile donatılmış olduğun halde görevini aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur. Bugün, cumhuriyetin onbeşinci yılını devamlı artan büyük bir rahatlık ve kudret içinde kavrayan büyük Türk milletinin karşısında kahraman ordu, sana kalpten teşekkürlerimi sunar ve bildirirken büyük ulusumuzun övünme duygularını da dile getiriyorum. Türk vatanının ve Türklük toplumunun şan ve şerefini, iç ve dış her türlü tehlikelere karşı korumaktan oluşan görevini her an yerine getirmeye hazır olduğuna benim ve büyük ulusumuzun tam bir inanç ve güvenimiz vardır. Büyük ulusumuzun orduya verdiği en son sistem fabrikalar ve silâhlar ile bir kat daha kuvvetlenerek büyük bir kendini fedâ etme ve yaşamayı değersiz görmekle her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğunuza eminim. Bu inançla kara, deniz, hava ordularımızın kahraman ve deneyimli komutanları ile subay ve erlerini selâmlar ve övgülerimi bütün ulus karşısında bildiririm.

 • avatar

  @betultomac

  Taksim meydandan 15-20 dakika yürüyerek varabileceğiniz bir mesafede bulunmaktadır. Osmanbey metro durağından inerseniz sağ tarafından aşağı doğru yürüdüğünüzde görebilirsiniz. Giriş üniversite öğrencileri dahil öğrencilere ücretsizdir. Yetişkinler için fiyat 25₺. Çok büyük bir müze olduğundan gezerken vakti iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Pazartesi hariç haftanın her günü saat 16:00-17:00 arasında mehteran gösterisini izleyebilirsiniz. Mehteran gösterisinin zamanı yaklaştığında müzede bulunan görevliler size katılım sağlayacak mısınız diye soruyorlar.

 • avatar

  @cihantomac

  Kesinlikle gidilmeli. Her adımda gerçek tarihe dokunuyorsunuz. Çok büyük bir müze bir saat sürer demeyin sakın. En az 3 saat süre ayırmanızı öneriyorum. Pazartesi hariç hergün ziyaret edilebilir. Giriş saatini 12:00 de yapın, Saat 15:00 16:00 arasında Mehteran Bölüğü konserini canlı izleyebilirsiniz. Müze 17:00 de kapanıyor. Giriş ücreti Öğrenci ve Askeri personel için ücretsiz. Siviller için 25 TL (Haziran 2022) Tekrar gitmek istiyorum.

 • avatar

  @ibrahimakh

  ???? Tarihini bilmeyen milletler, yok olmaya mahkumdur ❗???????????????????????? Mustafa Kemal Atatürk Gerekli Tanıtım ile birlikte ziyaretçi sayısında artış olacağı kanısındayım. Özelikle mehter konserinin tanıtımı yapılır ise yerli yabancı turistlerin ilgisini çekeceği kesinlikle net. Biraz daha tanıtım ve gayret dış alanda bir cafeterya işletmesi 10 üzerinden 10 olur. Giriş ücreti 25 ₺

 • avatar

  @isasari

  İlk Türklerden Atatürk'e kadar Türk tarihi ve savaş sanatı ile hemen her bilgiyi ve unsuru bulabileceğiniz bir müze. Ulaşımı kolay. Giriş ücreti yetişkin 25 TL. Öğretmen indirimi yok maalesef. 13.00 civarı gezmeye başlarsanız 15'te mehtere yetişebilirsiniz. Arka tarafta, çıkışta özel bir işletmenin kafesi var. Orada bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ayrıca hediyelik eşyaları veya ATASEM yayınlarını da uygun fiyata burada bulabilirsiniz.

 • avatar

  @mustafacukuryurt

  Müze Topkapı sarayından sonra gezdiğim en büyük müze olabilir o kadar büyük ki 5 saatte zor gezersiniz erken gitmenizi tavsiye ederim He birde saat 3 de mehter takımının gösterisi var onu da kaçırmayın bir sürü güzel marşları seslendiriyorlar :)

 • avatar

  @elvanyildiz

  Ben Çok beğendiğim bir Müzeyi tavsiye ederim Hoş bir mekan Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, koleksiyonlarının zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın önde gelen müzelerinden birisidir. Askerî Müze’nin kuruluşu modern anlamda olmamakla beraber XV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’te İstanbul’un Türkler tarafından fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli silahların, harp araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeye yeni bir düzen verilerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kurum oluşturulmuştur. Modern anlamda Türk müzeciliğinin temeli Tophane Müşiri Damat Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk müzeciliğinin ve Askerî Müze’nin gerçek anlamda kuruluşu olmuştur.

 • avatar

  @canberksahin

  İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı gerçekten çok etkileyici bir müze Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı hakkında bilgi vereyim kısa. İstanbul Harbiye bulunan Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı`na bağlıdır. Koleksiyonların zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın en önde gelen müzelerinden birisi olan Askeri Müze’nin kuruluşu 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’de İstanbul’un fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli harp silah, araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeler düzenlenerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kuruluş gerçekleştirilmiştir. Modern anlamda müzeciliğin temeli Tophane Müşiri (mareşal) Damat Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk Müzeciliği’nin ve Askeri Müze’nin gerçek anlamda ilk kuruluşu olmuştur.

 • avatar

  @kaanyilmaz

  Gerçekten çok iyi bir yer tavsiye ederim kısa bilgi vereyim. İstanbul Harbiye bulunan Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı`na bağlıdır. Koleksiyonların zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın en önde gelen müzelerinden birisi olan Askeri Müze’nin kuruluşu 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’de İstanbul’un fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli harp silah, araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeler düzenlenerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kuruluş gerçekleştirilmiştir. Modern anlamda müzeciliğin temeli Tophane Müşiri (mareşal) Damat Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk Müzeciliği’nin ve Askeri Müze’nin gerçek anlamda ilk kuruluşu olmuştur.

 • avatar

  @suleymanfarukgo

  Müzecilikte doruk noktası...

 • avatar

  @blackpinkantile

  Çok güzel yer Hele mehter takımının konseri


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 16:00
Salı 09:00 - 16:00
Çarşamba 09:00 - 16:00
Perşembe 09:00 - 16:00
Cuma 09:00 - 16:00
Cumartesi 09:00 - 16:00
Pazar 09:00 - 16:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar