Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Ülkemizde tarihi çok eskilere dayanan birçok müze bulunur. Bu müzelerden bir tanesi de İstanbul‘da bulunan Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığıdır. Müzenin kuruluşu çok eski zamanlara dayanır. Yaklaşık olarak 15. yüzyıla kadar uzanmakta olan tarihi içerisinde bulunduğumuz olduklarının çeşitliliğini de arttırmaktadır. Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığına bağlı olması nedeniyle de birçok koleksiyona ev sahipliği yapar. Dünyanın en fazla çeşitliliğine sahip müzelerinden bir tanesidir. İstanbul’un fethinden sonra çok değerli olan savaş araç gereçleri burada toplanmıştır. Ancak zaman içerisinde müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1846 senesinde müzenin resmi anlamda ilk açılışı gerçekleştirilmiştir. Aradan çok uzun zaman geçmesine rağmen hala yalnızca ülkemizden değil dünyadan da pek çok ziyaretçi büyük bir beğeni ile ziyaret etmektedir.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı’na Ulaşımı Nasıl Sağlanır?

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı her yıl binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapar. Ancak Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığına ulaşımı nasıl sağlanır pek çok kişi tarafından bilinmiyor olabilir. Oldukça merkezi bir yerde bulunan müze ulaşım açısından çok fazla çeşitliliğe sahiptir. İlk olarak müzenin yeri İstanbul Şişli’de bulunan Harbiye mahallesindedir. Müzeyi ziyaret etmek isteyen kişiler özel araçlarıyla gelebilecekleri gibi İETT otobüsleri ve minibüsler ile de çok kolay bir şekilde müzeye ulaşım sağlayabilirler.

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ve İçinde Bulunanlar

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı ve içinde bulunanlar açısından oldukça büyük bir çeşitliliğe sahiptir. İçerisinde birbirinden kıymetli birçok koleksiyon bulundurur. Hatta çeşitlilik o kadar fazladır ki dünyanın en önde gelen müzelerinden bir tanesi olmaya hak kazanır. Müzenin içerisinde silah koleksiyonları, kütüphane, kıyafetler, atış poligonu ve çeşitli resmi yazışmalar bulunur. İçinde bulunanlar yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda sinema, ilanlar ve mehterler de burada ziyaretçilere sunulur. Müze içerisindeki koleksiyonlar o kadar fazladır ki zaman içerisinde müzeye sığmamaya başlamışlardır. Bu nedenle de zamanla restorasyonlara ihtiyaç duyulmuştur.

Daha fazla göster

Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Kredi Kartı
Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Sigara İçilmez
Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Park Yeri
Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Müze
+(3)

Konum

Halaskargazi, Vali Konağı Cd. No:2, 34367 Şişli/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • Çok güzel yer Hele mehter takımının konseri

 • avatar

  Kaan Yılmaz

  Gerçekten çok iyi bir yer tavsiye ederim kısa bilgi vereyim. İstanbul Harbiye bulunan Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı`na bağlıdır. Koleksiyonların zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın en önde gelen müzelerinden birisi olan Askeri Müze’nin kuruluşu 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’de İstanbul’un fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli harp silah, araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeler düzenlenerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kuruluş gerçekleştirilmiştir. Modern anlamda müzeciliğin temeli Tophane Müşiri (mareşal) Damat Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk Müzeciliği’nin ve Askeri Müze’nin gerçek anlamda ilk kuruluşu olmuştur.

 • avatar

  Elvan Yıldız

  Ben Çok beğendiğim bir Müzeyi tavsiye ederim Hoş bir mekan Milli Savunma Bakanlığına bağlı olarak İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı, koleksiyonlarının zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın önde gelen müzelerinden birisidir. Askerî Müze’nin kuruluşu modern anlamda olmamakla beraber XV. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’te İstanbul’un Türkler tarafından fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli silahların, harp araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeye yeni bir düzen verilerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kurum oluşturulmuştur. Modern anlamda Türk müzeciliğinin temeli Tophane Müşiri Damat Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk müzeciliğinin ve Askerî Müze’nin gerçek anlamda kuruluşu olmuştur.

 • Müzecilikte doruk noktası...

 • avatar

  Canberk Şahin

  İstanbul Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı gerçekten çok etkileyici bir müze Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı hakkında bilgi vereyim kısa. İstanbul Harbiye bulunan Askeri Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı`na bağlıdır. Koleksiyonların zenginliği ve çeşidi açısından dünyanın en önde gelen müzelerinden birisi olan Askeri Müze’nin kuruluşu 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. 1453’de İstanbul’un fethinden sonra Aya İrini Kilisesi, değerli harp silah, araç ve gereçlerinin toplandığı “Cebehane” olarak düzenlenmiştir. 1726 tarihinde Cebehane’deki tüm malzemeler düzenlenerek “Dar-ül Esliha” adı ile yeni bir kuruluş gerçekleştirilmiştir. Modern anlamda müzeciliğin temeli Tophane Müşiri (mareşal) Damat Ahmet Fethi Paşa’nın gayretleri ile 1846 yılında atılmış ve bu tarih Türk Müzeciliği’nin ve Askeri Müze’nin gerçek anlamda ilk kuruluşu olmuştur.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar