Hatay Arkeoloji Müzesi

5 (5 Yorum)

2014 yılından itibaren Dünya genelinde en büyük mozaik sergileme noktası olan Hatay Arkeoloji Müzesi içerisinde antik dönemden kalan eserlere denk gelebilmek söz konusudur. Hatay coğrafyası farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığından ve birçok farklı büyük uygarlığın tarih boyunca sınırları içerisinde bulunmasından ötürü kapsamlı bir sergi merkezi olarak gösterilmektedir.

İlk olarak Antakya Cumhuriyet Alanı içerisinde yer alan Hatay Arkeoloji Müzesi; bu dönem içerisinde Dünya genelinde en büyük üçüncü mozaik müzesi olarak sayılmaktaydı. Hitit, Helenizm, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerin Antakya ili sınırları içerisindeki kazılardan çıkarılmış olması üzerine burada sergilenmeleri mümkündü.

Tarih

1934 yılında Hatay Arkeoloji Müzesi konusunda ilk girişimler ortaya çıktı. Ancak 1938 yılında Hatay’ın Türkiye’ye katılmasıyla birlikte 23 Temmuz 1948 tarihinde müze faaliyete geçti. Hatay Arkeoloji Müzesi içerisinde sekiz farklı sergi salonu ve bahçe doğrultusunda ziyaretçilerini kabul etmektedir. Aynı zamanda da bu salonlar bulunulan eserlerin dönemlerine uygun olarak da dizayn edilmiştir.

Görseller

Hatay

Yeni binasıyla beraber Hatay Arkeoloji Müzesi; 28 Aralık 2014 tarihinde ziyaretçilere açılmıştır. Oldukça geniş bir alanda inşa edilen bu müze; aynı zamanda da Dünya’nın en geniş arkeoloji müzesi olmayı da başarmıştır.

4 Mayıs 2015 tarihinden itibaren de restorasyonunda hataların yapıldığı yönünde bilgilendirmelerin bulunmasıyla beraber; bu restorasyonun iptal edildiği ve tekrarlanacağı da belirtilmiştir. Sonradan bu karar da iptal edilerek; Hatay Arkeoloji Müzesi hizmetlerine kaldığı yerden devam etmektedir.

Adres: Küçükdalyan, Antakya Reyhanlı Yolu No:117, 31120 Antakya/Hatay

Saatler: 10:00 – 17:00

Telefon: (0326) 225 10 60

Web: muze.gov.tr

Kuruluş tarihi: 1948

Daha fazla göster

Hatay Arkeoloji Müzesi Kredi Kartı
Hatay Arkeoloji Müzesi Sigara İçilmez
Hatay Arkeoloji Müzesi Park Yeri
Hatay Arkeoloji Müzesi Müze
+(3)

Konum

Küçükdalyan, Antakya Reyhanlı Yolu No:117, 31120 Antakya/Hatay, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Onur Akar

  1-Olumsuzluklar Müzenin dış tasarımın da kesinlikle insan düşünülmemiş... Labirent gibi bir tasarım yapılmış, müzenin içinde yönlendirmeler çok zayıf bizimle aynı anda giren insanlar ile defalarca karşılaştık, bölümler çok karışık, müze yaklaşık 20 bölümden oluşuyor bölümler kaideler ile yönlendirilmiş ancak insanlar zaten sağa sola bakıyor o kaideleri kimse görmüyor. Müzenin içinde insanlara kronolojik olarak bütünlük sağlanamıyor, bir anda kendinizi başka bir yüzyıl da buluyorsunuz. Bazı önemli figürler müzenin ilk girişine konulmuş bence lahit gibi en son bölümler de Hatay müzesini ünlü yapan figürler daha görkemli saklanabilir. Yönlendirmeler o kadar kötü ki sanırım 17 bölümde olan lahitin olduğu yer karanlık olduğu için kimse girmiyor halbuki hazine orada. Girişteki güvenlik arkadaş olmasa bizde farketmezdik. Lavabolar da temiz değil ve bir koku var. Naftalin atmışlar ama biraz daha ilgilenmek lazım sonuçta her ziyaretçi 40tl para veriyor böylesine güzel eserleri olan bir yere. Personelin ilgi seviyesi yüzde 60 seviyesi de. Tepkileri biraz sert. Müzenin bulunduğu yer sanki bir mahallenin kenarında duruyormuş gibi duruyor bence böyle bir yeri daha popüler hale getirmek lazım. 2-olumlu eleştiriler Öncelikle şunu söylemeliyim gerçekten büyük ve içinde çok önemli eserler var. Şu ana kadar gördüğün en iyi müze şanlıurfa müzesi ancak bu müze zeugma dan daha iyi olduğu kesin. Bazı görsel tasarımlar oldukça hoş yapılmış ve iyi anlaşılıyor. Özellikle insan iskeletleri çok iyi sunulmuş. Mozaikler oldukça güzel ve güzel sergilemiş. Mozaiklerin bulunduğu alanda cam teras güzel düşünülmüş, ancak duvarda duran mozaikler insanlar temas ediyorlar bence çok tehlikeli. Özellikle insan figürleri çok güzel işlenmiş modeller var, bazı mozaik desenler 3b görsel andırıyor. Özelikle eserlerin ilk başladığı yerde duran güvenlik arkadaş çok ilgili ve yönlendiriyor. ???? Kaya mezarlıklarının bulunduğu galeri de en sonuna kadar gittiğiniz de muhteşem bir kaya mezarı görüyorsunuz yanında bir saat ayrılmadık. O salondaki müzik sanırım sensörlü o sensörü bence kapatın ki o müzik eşliğinde insanlar anı yaşasın gerçekten etkileyici. Yine de yüz üzerinden 70 alabilecek bir müze. Herşeyden öte tarihimiz muhteşem Tüm çalışanlara ve emeği geçenlere teşekkür ederiz.

 • avatar

  Fatih

  Müze çok büyük ve labirent gibi. Giriş kısmında Hitit dönemi eserlerinden mozaik eserler kısmına geçiş yolu farkedilmiyor. İlk başta müze Hitit döneminden ibaret sandım. Müze açık planlı(duvarları az) ve yüksek tavanlı olsa daha iyi olurdu. Gezmesi çok uzun sürüyor ve yorucu. Yürüyüş yorgunluğunu azaltmak için yürüyüş yolları tartan zemin kaplama olabilir. Şehirde ikinci bir müze açılıp mozaik eserler oraya taşınırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Müzenin tek kat olması lazım, İkinci kat ve alt kat fazla ve kafa karıştırıcı. Ayrıca bu katlara inmek ve çıkmak yorucu. Daha çok tur grupları geliyor ve insanların süreleri kısıtlı. İnsanların müzeyi yorulmadan gezecekleri süre max 45 dk diye düşünüyorum. Bu sürede gezilecek kadar bina büyüklüğü ve sergi yolları olmalı. Bu haliyle gezilemeyecek kadar çok büyük. Eser çeşitliliği ve kalitesi olarak bana göre Türkiye’nin en iyi müzelerinden biri. Belkide en iyisi

 • avatar

  Furkan Goker

  Hayatimda turkiyede gördüğüm en iyi bir kaç müzeden biride burasıdır. Eser çeşitliliği zenginliği ve doyuruculuguyla sizi eski medeniyetlerde zaman yolculuğuna çıkaracak bir geziye ne dersiniz ? Iste bu o muze kesinlikle kulaklıkla sakince hepsini dinleyerek o eserlerin ne amaçla yapıldığını neden yapıldığını dinleyerek gidiniz eser ismi söylemek istemiyorum bana göre hepsi birbirinden değerli eserler bulan kazıda çıkaran ekibe sonsuz teşekkürler kalbimin bir yarısını bu muzede bıraktım cok hoş eserleri tek yerde görmek heyecan vericiydi tabi bunda eski medeniyeti ve bunlara karşı merakli olmak tatmin almak açısından ayrıca onem taşıyor yazıları ve yazılanları okuyun o donemi yaşayın krallar yore halki canlansın gözlerinizden sağlıcakla...

 • avatar

  mehmet gundesli

  Hatay Antakya nin mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Pierre kilisesi karşı. İskenderun dan Antakya ya gelirken şehir içine girmeden varabiliyorsunuz. Öğrenci girişleri ücretsiz. Ben gittiğimde giriş yetişkin 40 TL idi. Müze Kart 1 yıllık üyelik kişi başı 60 TL.. müze geyorsaniz müze Kart daha makul. Bir çok arkeolojik eser sergileniyor ve öğrendiğim kadarıyla hala hazırlıkları devam eden eserlerde depolarda mevcut , umarım en kısa zamanda onlarda ziyaretcilere açılır. Özellikle neşelen gününü yaşa mozaiği cok ilginç yüz yıllardır insanlar için çok fazla değişiklik olmadığının ispatı gibi :) , gittiğimiz de sesli rehber cihazı kalmamış tı bence miktarı arttırılabilir. Çıkışta meraklısı iseniz kilise ve Antakya museum otel ziyaret edilebilir. Özetle kesinlikle tavsiye ederim.

 • avatar

  Yakup Karbuz

  Tek kelime ile muhteşem. Ancak müzeye bizim gibi navigasyon kullanarak gidecekseniz haritadaki yanıltıcı bilgiden lütfen uzak durun ve müzenin resmi sitesindeki adres üzerinden kontrol ederek gidin. Ne yazık ki biz yanıldık ve müzenin kapanmasına bir saat kala yetişebildik. Muazzam ve en az iki saat ayrılması gereken bir müze. Uzaylı ataları arayanlara da eski uygarlıklara, Roma dönemine, mozaik eserlere merak duyanlara da (İlla Gaziantep'teki Zeugma Müzesi'ne gitmenize gerek yok ama olanağınız varsa elbette gidin) hitap ediyor. Müzenin yeri ise bize oldukça eski bir mahalle gibi geldi. Öte yandan Antakya'ya, konakladığımız İskenderun'dan geldik. Antakya için felaket bir belediyecilik ve şehircilik anlayışı ile karşı karşıya kaldığımızı da eklemeliyim. İskenderun, İzmir gibiyken Antakya az gelişmiş kaotik, berbat bir trafiği olan kent izlenimi bıraktı bizde. Bu kadar uzatmamın nedeni Antakya mı İskenderun mu diye kararsız kalanlar içindi.????


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar