Hattuşaş Antik Kenti

4.5454545454545 (11 Yorum)

Hitit medeniyetinin izlerini taşıyan Hattuşaş Antik Kenti; aynı zamanda da Geç Tunç Çağı döneminde bu medeniyetin başkenti olarak sayılmaktadır. Çorum il sınırları içerisinde yer alan Hattuşaş; il merkezinin 82 km uzağında yer almaktadır. Boğazkale ilçesi sınırları içinde bulunan bu antik kent isteyen herkesin ziyaret edebileceği bir alandır.

Hattuşaş antik kenti ilk olarak MÖ 17 ile 13. Yüzyıllar arasında başkent olarak Hitit İmparatorluğu’na hizmet etmiştir. Halen daha bu bölgede kazı çalışmaları yapılsa da bu antik kentin 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil olduğu da bilinmektedir.

Hattuşaş Antik Kenti

Hattuşaş antik kenti; sanat ve mimarlık konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Orijinal adı Addah olan bu kentin çok geniş bir alanda yer aldığı bilinmektedir. Bu bölgede yapılan çalışmalar doğrultusunda beş farklı kültür katına da rastlanılmıştır. Hatti, Asur, Hitit, Frig, Galat, Roma ve Bizans döneminden kalan eserler bu bölgeden çıkarılmıştır. Hattuşaş antik kenti geniş bir bölgeden meydana geldiğinden ötürü kalıntılar farklı bölmelerde ziyaretçilere sunulmaktadır. Aşağı Kent, Yukarı Kent, Kral Kalesi ve Yazılıkaya adı altında var olan bu noktalar herkese açıktır.

Görsel

Hattuşaş

Hattuşaş antik kentinin kuzey kısmı Aşağı Şehir, güney kısmı ise Yukarı Şehir olarak adlandırılmaktadır. İlk olarak Fransız Charles Texier tarafından bulunan bu bölgeye dair kazılar da 1893 yılından itibaren başlamıştır. En büyük keşif ise 1906 yılında bulunan çivi yazısı bir Hitit arşividir. Hitit başkentindeki yerleşim yerleri de genel olarak Büyük Kale civarında yer almıştır. Aşağı Şehir ise daha çok ticaretle uğraşan ve dışarıdan gelen tüccarların kullanımına uygundur. Var olan yazıtlara bağlı olarak MÖ 18. Yüzyılda bu kentin Kuşşara Kralı Anitta tarafından hasara uğratıldığı ifade ediliyor. Bu tarihten 100 yıl sonra yeniden eski haline gelen kentin MÖ 1600 yıllarında da yeniden başkent olduğu ifadeleri yer alıyor. Bu kentin kurucusu ise Birinci Hattuşili olarak ifade ediliyor.

Anadolu’nun en görkemli medeniyet merkezlerinden olan Hattuşaş antik kenti her an kişilerin ziyaretine açık bir halde bulunmaktadır. Burada farklı medeniyetlerin izlerini görmek mümkündür.

Dönem: Tunç Çağı

Bölgesi: Anadolu

Tip: Açık Hava Müzesi

UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı tescili: 1986

Konum: Boğazkale/Çorum/Türkiye

Daha fazla göster

Hattuşaş Antik Kenti Kredi Kartı
Hattuşaş Antik Kenti Sigara İçilmez
Hattuşaş Antik Kenti Park Yeri
Hattuşaş Antik Kenti Müze
+(3)

Konum

Boğazkale, Merkez, 19310 Boğazkale/Çorum, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5454545454545 Puan

 • avatar

  kaan a

  ????Ankara-Samsun istikameti için gezi önerim: Boğazköy Müzesi-Hattuşa Antik Kenti-Yazılıkaya-Alacahöyük ????Samsun Ankara istikameti için gezi önerim: Alacahöyük-Boğazköy Müzesi-Hattuşa Antik Kenti-Alacahöyük ????Boğazköy Müzesi: Küçük ama etkileyici bir müze. İlçe merkezinde bulunuyor. Park problemi yok. Müze kart geçerli. Müze kartınız yoksa burada çıkarabilirsiniz. Bölge kazılarından çıkarılan önemli eserleri görebilirsiniz. Hattuşa Antik kentini gezmeden önce burada bulunan maket ve haritalar size yardımcı olacaktır. ????Hattuşa Antik Kenti: Park problemi yok. Şehri araçla geziyorsunuz. Önemli tapınak ve kapılarda fotoğraf çektirip, tek yön yolda aracınızla devam ediyorsunuz. Yollar parke taş, antik kent tertemiz. Görevliler ilgili. İdari binada; müze kart satış, bebek bakım odası, hediyelik eşya bölümleri mevcut. ????Yazılıkaya: Park problemi yok. Giriş ücretsiz. Önünde hediyelik eşya satan esnaflar var. Pazarlıksız almayın. ????Alacahöyük: Açık hava ve kapalı müze alanı mevcut. Müze bahçesine girmeden çok sayıda hasta ve bakımsız köpek sizi karşılıyor. Dikkat etmekte fayda var.⚠️

 • Gerçekten görülmesi gereken bir yer. Yolları güzel. Otopark sorunu yok. İçeriye giriş ücretli. Müze kartımız olduğu için ücretini sormadık. Dünya üzerindeki yazılı ilk antlaşma olan Kadeş Antlaşmasının taraflarından birinin yerleşim yeri. Lakin hangi akla hizmetse İstanbul'da sergileniyor! Burada kalsın ki turist çekmesi açısından faydası olsun. Gerçi ülkemizde kalmış olmasına da şükretmek gerekir! Neyse, içerde çok ağaç yok. Serin bir havada gezmenizi tavsiye ederim. İçeriyi arabayla gezmeniz gerekiyor. Zira yaklaşık 5 kmlik rampalı bir parkur. Yol tek yön. Belli istasyonlar var. Bu istasyonlarda durup ören yerlerini, mimari yapıları gezip haritalardan bilgi öğrenebilirsiniz. Buraları gezip öğrendikçe o zamanın insanlarına hayret edeceksiniz. Şehre özel giriş çıkış yerleri, savunma sistemleri, kent mimarisi, yerleşim yerleri, ibadet yerleri, kraliyet konutları ve bunların konumları vs vs... Detaylı gezmek isterseniz temponuza göre 2-4 saatinizi alabilir. Bazı yerlerin görselleri de paylaşıyorum. Çıkışta kooperatif mağazaları var. El yapımı ürünler satılıyor. Burayla ilgili heykeller, kolye, bileklik vs şeyler. Aslında tam turist kazıklama yeri. Yerli turist pazarlıkla kurtarabilir ama yabancı turistler dikkat etmeli. Çevre düzenlemesi yeterli ve temiz. Girişte wc mevcut. İçerde market yok ama bulunduğu köyde mevcut. Siz yine de hazırlıklı gelin. Buralara gelmişken Yazılıkaya'ya ve Alacahöyük'e de uğramanızı tavsiye ederim. Yazılıkaya yakın. Yaklaşık 3 km. Diğeri 50 km. Oralara da girişler ücretli yada müze kartlı. Bu tür yerlere ilgiliyseniz mutlaka uğrayın. Yok biz sadece yoldan geçiyoruz diyorsanız da mola verip hem dinlenmiş hem de farklı yerler görüp tecrübe edinmiş olursunuz.

 • avatar

  Necla Uzun

  Cok genis bir alana yayildigi icin arabayla geziyorsunuz ve belli bazi onemli noktalarda durup inceleme ve fotograf alinabiliyor. Anadolunun tarihi acisindan onemli bir yer

 • avatar

  Tuncalp Demir

  Geniş bir alan üzerinde çok ilginç bir yer. Arabayla yarım günde gelebilirsiniz. Sonrasında müzeyi ve yazılıkayayı da mutlaka görün.

 • avatar

  Yusuf Tibet

  Tarihte yolculuk yapmak güzel... Yerkapı tünelinden mutlaka geçilmeli ve surlara tırmanılmalı...

 • avatar

  Fantina Belmando

  Geçmisi ne kadar görmek,bilmek istesek de bunu bu bolgede pek hissedemiyorsunuz. 5-6 km. yol uzerinde taş yığınlari ve üç dört kapıdan başka bir şey yok. Uzaktan gelmeye katiyen değmez.

 • Görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Girişte biletinizi aldıktan sonra araba ile geziyorsunuz. Müzekart geçerli. Otopark sıkıntısı yok tek yön yoldan ilerleyerek duraklar halinde belirlenen eserleri gezebiliyorsunuz.

 • avatar

  Bugra Mermer

  Yıllardır merak ettiğim sonunda gidebildiğim yer. Pek fazla yapı ayakta değil ama Hititlerin zamanında bu bölgelere hakim olması büyüleyici..

 • avatar

  Ahmet Ates

  Çok büyük bir alan bu sadece yüzde otuzuymuş.Iceri araba ile girilebiliyor.Aracı duraklarda bırakıp yürüyorsunuz 2 saat sürüyor gezmek.Müthis

 • avatar

  Abdullah Lermi

  3,200 sene öncesinden bize kalan çok büyük bit miras. Kolaylıkla gezmeniz için gezi krokisi ekte.

 • avatar

  Funda Atak

  Kent çok büyük arabayla geziyorsunuz. Etkileyici fakat yapı adına birşey görmeniz mümkün değil. Almanların yaptığı girişteki sur örneği dışında manzarası, yeşil taşı, replika kapı girişlerini görmek için gidilir. Ayrıca yol üzerinde müzede orjinal eserleri görebileceğiniz boğazkale müzesi de kaymakamlığın hemen karşısında. Müze girişindeki mağazada kente ait taşlardan yapılan el işçiliği geçmişten günümüze gelen deyim yerindeyse ekmeğini taştan çıkaran emekci dükkan sahiplerinden de alışveriş yaparsanız ne güzel olur.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar