Hava Kuvvetleri Müzesi-Ankara

5 (6 Yorum)

Hava Kuvvetleri Müzesi, İstanbul yolu üzerinde Etimesgut’ta bulunur. 18 Eylül 1998 tarihinde açılan müze açılışını Atatürk’ün manevi kızı, ilk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen ile gerçekleştirmiştir. Hava kuvvetlerinin demirbaş listesinde yer alan müzede çeşitli silah, uçak, savunma sistemi gibi pek çok eşya, zengin ve çeşitli koleksiyonlarla modern müze anlayışı ile sergilenir. Müzede bir tane bombardıman uçağı ve eğitim uçağı bulunmaktadır ve bunlar ziyaretçiler tarafından görülebilmektedir.

Müzede Sabiha Gökçen’e ait özel bir köşe bulunmaktadır. Bu köşede onun havacılık kariyerinde kullandığı özel eşyaları yer alır. Ayrıca Türk kadın havacıları için de ayrı bir köşe oluşturulmuş ve bu köşeye ‘’Bayan Havacılar’’ ismini vermişlerdir.

Müzenin bir de kapalı sergileme alanı bulunmaktadır. Burada da Türkiye ve dünya havacılığında gerçekleşen önemli olaylar ile Hava Kuvvetlerinin kronolojik olarak tarihçesi sergilenir. Bu sergilemelerde çeşitli fotoğraf, maket ve canlandırmalardan yararlanılır. Havacılık tarihinde önemli bir yeri olan pilotların kişisel eşyaları, Osmanlı zamanından bugüne uzay, hava ve pilot giysileri ve yine onlara ait biyografiler bulunmaktadır. Müzenin birinci katında ziyaretçiler için kafeterya bulunur. Sinevizyon salonu olan müzede havacılıkla ilgili çeşitli gösterilere yer verilir. Bir başka sosyal aktivite ise, her yıl müzenin açılış yıldönümünün yaklaştığı zamanlarda Plastik Model Uçak Yarışması düzenlenir.

Hava Kuvvetleri Müzesi

1999 tarihinde Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığınca ‘’Mavi Dünya’’ isimli binada ziyaretçilerin de deneyimleyebilecekleri Lockheed T-33 ve Northrop F-5 uçaklarının kokpitleri oluşturulmuştur.

Müzenin yakınında pek çok otel ve restorant mevcuttur. Eğer bir okul grubu ile müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, randevu almanız gerekmektedir. Ziyarete gelirken saat, tarih ve ziyaretçi sayısının belirtildiği okul müdürlüğünden resmi bir yazı talep edilmesi istenir.

Hava Kuvvetleri Müzesi Hangi Günler Açık?

Müze, 1 Ocak tarihinde, Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günleri ve Pazartesileri kapalıdır. 15 Mayıs ve 15 Ekim tarihleri arası da hafta içi 09.00-16.30 ile hafta sonları ve resmi tatillerde 10.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Müze giriş ücreti ise şu şekildedir;

 • Tam bilet 12 TL’dir.
 • Öğrencilere ücretsizdir.
 • Müze Kart geçersizidir.
Daha fazla göster

Hava Kuvvetleri Müzesi-Ankara Kredi Kartı
Hava Kuvvetleri Müzesi-Ankara Sigara İçilmez
Hava Kuvvetleri Müzesi-Ankara Park Yeri
Hava Kuvvetleri Müzesi-Ankara Müze
+(3)

Konum

Eryaman, Şaşmaz Blv 7-8 D:9, 06790 Etimesgut/Ankara, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Ayşe Eroğlu

  Uzun zaman sonra gitme fırsatı bulduğum güzel havalarda tercih edilebilecek bir açık hava müzesi. Uçaklara ilgi duyan herkes için eğlenceli bir müze kişi başı 25₺ ücretli

 • avatar

  Nehir Nehir

  Gezilip görülebilecek en güzel müze.Küçük çocuğunuz varsa oldukça ilgi duyacaktır.Uçakların içine girip resim çekebilirsiniz.Açık havada vakit geçireceğiniz güzel bir yer.Otopark sorunu yok.

 • avatar

  Fikri Dincer

  Çocuklarla gezmelik çok güzel bir müze askeri günü birlik kartı olanlardan ücret alinmiyor

 • avatar

  Derya G.

  Şehit yakınları, 60 yaş üstü ziyaretçiler, 7 yaş altı ziyaretçiler, gaziler, Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli ve aileleri, öğrenci ve öğretmenler müzeye ücretsiz girebiliyor. Tam bilet 13 TL. Pazartesi günleri kapalı, Ramazan ve Kurban Bayramının 1. günü kapalı. 1 Ocak'ta kapalı. Diğer günler saat 09:00 - 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 • avatar

  O İ

 • avatar

  Narzenin

  Çok güzeldi üzerinizden uçaklar geçiyor her daim.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar