icon

Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara

 • (10 Yorum)

Müzeler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Hava Kuvvetleri Müzesi, İstanbul yolu üzerinde Etimesgut’ta bulunur. 18 Eylül 1998 tarihinde açılan müze açılışını Atatürk’ün manevi kızı, ilk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen ile gerçekleştirmiştir. Hava kuvvetlerinin demirbaş listesinde yer alan müzede çeşitli silah, uçak, savunma sistemi gibi pek çok eşya, zengin ve çeşitli koleksiyonlarla modern müze anlayışı ile sergilenir. Müzede bir tane bombardıman uçağı ve eğitim uçağı bulunmaktadır ve bunlar ziyaretçiler tarafından görülebilmektedir.

Müzede Sabiha Gökçen’e ait özel bir köşe bulunmaktadır. Bu köşede onun havacılık kariyerinde kullandığı özel eşyaları yer alır. Ayrıca Türk kadın havacıları için de ayrı bir köşe oluşturulmuş ve bu köşeye ‘’Bayan Havacılar’’ ismini vermişlerdir.

Müzenin bir de kapalı sergileme alanı bulunmaktadır. Burada da Türkiye ve dünya havacılığında gerçekleşen önemli olaylar ile Hava Kuvvetlerinin kronolojik olarak tarihçesi sergilenir. Bu sergilemelerde çeşitli fotoğraf, maket ve canlandırmalardan yararlanılır. Havacılık tarihinde önemli bir yeri olan pilotların kişisel eşyaları, Osmanlı zamanından bugüne uzay, hava ve pilot giysileri ve yine onlara ait biyografiler bulunmaktadır. Müzenin birinci katında ziyaretçiler için kafeterya bulunur. Sinevizyon salonu olan müzede havacılıkla ilgili çeşitli gösterilere yer verilir. Bir başka sosyal aktivite ise, her yıl müzenin açılış yıldönümünün yaklaştığı zamanlarda Plastik Model Uçak Yarışması düzenlenir.

Hava Kuvvetleri Müzesi

1999 tarihinde Hava Kuvvetleri Lojistik Komutanlığınca ‘’Mavi Dünya’’ isimli binada ziyaretçilerin de deneyimleyebilecekleri Lockheed T-33 ve Northrop F-5 uçaklarının kokpitleri oluşturulmuştur.

Müzenin yakınında pek çok otel ve restorant mevcuttur. Eğer bir okul grubu ile müzeyi ziyaret etmek istiyorsanız, randevu almanız gerekmektedir. Ziyarete gelirken saat, tarih ve ziyaretçi sayısının belirtildiği okul müdürlüğünden resmi bir yazı talep edilmesi istenir.

Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara ilinin Etimesgut ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 16:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 50 TL 'dir. Öğrenciler için giriş ücreti yoktur. Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Yılbaşı (1 Ocak), Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve Pazartesi günleri müze kapalıdır. Müzemiz, 15 Ekim-15 Mayıs tarihleri arasında; hafta içi, hafta sonu ve resmî tatil günlerinde 09.00-16.30 15 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında hafta içi 09.00-16.30, hafta sonu ve resmî tatil günlerinde 10.00-17.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzeye ziyaretçi girişi müze kapanış saatinden 30 dakika önce sonlandırılmaktadır.

Okul gruplarının gezileri için 0 312 244 85 50-4751 ya da 4754 numaralı telefonlardan randevu alınması gerekmektedir. Okul gruplarının ziyarete gelirken ziyaret tarihi, saati ve ziyaretçi sayısının yer aldığı Okul Müdürlüğünün resmî yazısını beraberlerinde getirmeleri gerekmektedir.

Hazır Gelmişken

Hava Kuvvetleri Müzesi 'ni gezmeye gelmişken Ankara civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Ankara Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Ankara 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraKredi Kartı
Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraSigara İçilmez
Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraPark Yeri
Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraMüze
Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraRezervasyon
Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraTarihi Yer
Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraMüze Kart Geçerli
Hava Kuvvetleri Müzesi AnkaraGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @alisarikaya

  Her türlü Türk hava kuvvetlerinde olan uçakları burada bulabilirsiniz

 • avatar

  @yenirota

  Her türlü Türk hava kuvvetlerinde olan uçakları burada bulabilirsiniz

 • avatar

  @sinanmelekoglu

  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir.Göklerini koruyamayan uluslar yarınlarından asla emin olamazlar." sözlerinden feyz alarak HVKK Müzesini ziyaret ettik. Ordumuzla birkez daha gururlandık!

 • avatar

  @aysenomay

  Ne güzel düşünülmüş. Ekibe teşekkürler.

 • avatar

  @denizbaglan

  Muhteşem bir müze. Emeği geçen herkese teşekkürler. Mutlaka gezilmeli. Özellikle cocuklar icin cok eglenceli. Iceride satış ofisi ve kafeterya var. Fiyatlar cok makul.

 • avatar

  @narzenin

  Çok güzeldi üzerinizden uçaklar geçiyor her daim.

 • avatar

  @ayseeroglu7320

  Uzun zaman sonra gitme fırsatı bulduğum güzel havalarda tercih edilebilecek bir açık hava müzesi. Uçaklara ilgi duyan herkes için eğlenceli bir müze kişi başı 25₺ ücretli

 • avatar

  @nehirnehir

  Gezilip görülebilecek en güzel müze.Küçük çocuğunuz varsa oldukça ilgi duyacaktır.Uçakların içine girip resim çekebilirsiniz.Açık havada vakit geçireceğiniz güzel bir yer.Otopark sorunu yok.

 • avatar

  @fikridincer8909

  Çocuklarla gezmelik çok güzel bir müze askeri günü birlik kartı olanlardan ücret alinmiyor

 • avatar

  @deryag3391

  Şehit yakınları, 60 yaş üstü ziyaretçiler, 7 yaş altı ziyaretçiler, gaziler, Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli ve aileleri, öğrenci ve öğretmenler müzeye ücretsiz girebiliyor. Tam bilet 13 TL. Pazartesi günleri kapalı, Ramazan ve Kurban Bayramının 1. günü kapalı. 1 Ocak'ta kapalı. Diğer günler saat 09:00 - 16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi Kapalı
  Salı 09:00 - 16:30
  Çarşamba 09:00 - 16:30
  Perşembe 09:00 - 16:30
  Cuma 09:00 - 16:30
  Cumartesi 09:00 - 16:30
  Pazar 09:00 - 16:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara +903122448550 Eryaman, Şaşmaz Blv 7-8 D:9, 06790 Etimesgut/Ankara, Türkiye Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Hava Kuvvetleri Müzesi Ankara Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.9342537 32.7152791 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 10