icon

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)

 • (16 Yorum)

Müzeler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul’un Fethi hiç kuşkusuz dünya tarihinin en önemli olaylarından bir tanesi. Bir çağın kapanıp yeni bir dönemin başlamasına vesile olan bu olayda Rumeli Hisarı çok önemli bir rol üstleniyor.

Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazdan geçen gemilerin kontrol edilebilmesi için yaptırılmıştır. Yapımına 1452 senesinin mart ayında başlanan hisar ağustos ayında tamamlanmıştır. Yaklaşık 5 aylık bir inşa süresi olan hisar bu kadar kısa sürede inşa edilebilmesiyle de önemli bir eserdir. Hisarın yapımında 300 kadar usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, nakliyeci ve kayıkçı çalıştığı kaynaklarda geçer.

İstanbul fethedilmesinin ardından Rumeli Hisarı önemini yitirmiştir. Artık boğazdan geçen gemilerin kontrolüne gerek olmaz. Bu dönemden sonra hisar farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır ki 16. yüzyıldan itibaren devlet hapishanesi olarak kullanımı bunların ilkidir.

Hisarlar Müzesi Tarihi

1746 senesinde hisarda bir yangın başlamış ve hisar ciddi şekilde zarar görmüştür. Sultan III. Selim hemen tahribatın giderilmesi talimatını vermiş ve 1789 ile 1807 seneleri arasında yapılan çalışmalar ile hisar tamir edilmiştir.

Hisar bu dönemden sonra yalnız kalmaya başlar. Herhangi bir amaçla kullanılmaz ve adeta kaderine terk edilir. 1953 senesine gelindiğinde ise bu yalnızlık son bulmuştur. 1953 senesinde İstanbul ’un fethinin 500. yılı kutlanırken hisarda kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başlanır. Başlayan bu çalışmalar 1968 senesinde tamamlanırken sonrasında Hisarlar Müzesi ismiyle açılmıştır.

Hisarlar Müzesi

Rumeli Hisarı

Ortaçağ’da inşa edilmiş yapılar arasında bulunan Rumeli Hisarı o dönemin en büyük burçlarına sahiptir. Fatih sultan Mehmet’in 3 veziri tarafından yaptırılan Zağanos Paşa Kulesi 21 metre, Çandarlı Halil Paşa Müzesi 22 metre, Saruca Paşa Kulesi ise 28 metre yüksekliğindedir.

Saruca Paşa Kulesi’nin ahşap katları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kulenin içerisinde akustiği ile öne çıkan ve sonrasında hapishane olarak kullanılan divanhane odasında dönemden kalan grafit yazılar hala görülebilir. Zağanos Paşa Kulesi’nde iki satırlık nesih kitabe yer almaktadır. Bu kitabe Boğaziçi’nin ilk Türkçe kitabesi olma özelliği taşır.

Müzede mimari kadar bitki örtüsü de önemlidir. Erguvan ağaçları, çam fıstıkları ve yer örtüleri ile birlikte her mevsimde İstanbul Boğazı’nın tipik bitki örtüsü hisarın bahçesinde gözlemlenebilir.

Rumeli Hisarı Müzesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Rumeli Hisarı Müzesi İstanbul ilinin Sarıyer ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 09:00 ila 18:30 arasında ziyaret edebilirsiniz.  Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 50 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Rumeli Hisarı Müzesi 'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Kredi Kartı
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Sigara İçilmez
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Park Yeri
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Müze
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Rezervasyon
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Tarihi Yer
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Müze Kart Geçerli
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)Gezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @yusufsavas1239

  Rumeli Hisari diğer adıyla Boğazkesen Hisarı, 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul’un Fethi öncesinde Karadeniz tarafından gelecek olan yardımı engellemek amacıyla boğazın en dar yerine, Anadolu Hisarı’nın karşısına inşaa ettirilmiş. Surlara koyulan toplar ile de boğazın hakimiyetini elde etmiş. Hisarın içerisinde 5 adet bölge, bölüm mevcut. Kulelerin en yüksekte bulunanı Saruca Paşa Kulesi, denize yakın olan kule Halil Paşa kulesi ve diğer kule Zağanos Paşa Kulesi. Cami’nin ve toplanma alanının bulunduğu Hisariçi, ve topların sergilendiği giriş bölgesi. Ayrıca su ihtiyacını karşılamak için hisarın altında hisardan daha eski oldukça büyük bir sarnıç bulunmakta. Hatta hisariçinde bulunan eski cami, deprem sırasında bu sarnıçın içerisine çökerek kullanılmaz hale gelmiş. Şu an restorasyonda olduğu için sadece bahçeyi ve Hisariçi’ndeki alanı gezebiliyorsunuz. Kulelerin içerisine ise girilmiyor. Restorasyon ise 2023 yılının sonunda bitmesi planlanıyormuş. O yüzden şu an gitmeyi çok önermem. Kuleler kapalı olduğu için yaklaşık yarım saat içerisinde gezebilirsiniz. Müzekart ile giriliyor. İçeride WC var. Araba park yeri biraz sorun. Eğer arabasız gelebiliyorsanız daha iyi olur.

 • avatar

  @Nerede

  İbb miras kapsamında Zağnospaşa kulesini gezdik. Atmosfer muhteşem. El değmemiş kuşenin içi ayrı bir doğa güzelliği sunuyor. Müze kart ile içeri girilebiliyor ama şu an sadece avlu ziyarete açık, müzakart ile Zağnospaşa kulesine girilemiyor.

 • avatar

  @cuneyttasdemir1183

  İbb miras kapsamında Zağnospaşa kulesini gezdik. Atmosfer muhteşem. El değmemiş kuşenin içi ayrı bir doğa güzelliği sunuyor. Müze kart ile içeri girilebiliyor ama şu an sadece avlu ziyarete açık, müzakart ile Zağnospaşa kulesine girilemiyor.

 • avatar

  @serkandavut

  Rumeli Hisarı (Boğazkesen Hisarı olarak da bilinir), İstanbul'un Sarıyer ilçesinde, Boğaziçi'nde bulunan ve bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un Fethi'nden önce, Karadeniz'den gelebilecek saldırıları engellemek amacıyla İstanbul Boğazı'nın en dar (698 m[2]) yerine, Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı'nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Hisar, 30 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Doksan gün gibi kısa bir sürede tamamlanan hisarın üç büyük kulesi, dünyanın en büyük kale burçlarına sahiptir. Rumeli Hisarı'nın adı Fatih vakfiyelerinde Kulle-i Cedide; Neşri tarihinde Yenice Hisar; Kemalpaşazade, Aşıkpaşazade ve Nişancı tarihlerinde Boğazkesen Hisarı olarak geçmektedir. Mekânda uzun yıllar boyunca Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenmiştir. Hisarın inşaatına 15 Nisan 1452'de başlanmıştır. İş bölümü yapılarak her bölümün inşası bir paşanın denetimine verilmiş, deniz tarafına düşen bölümün inşasını da Fatih Sultan Mehmet bizzat kendisi üstlenmiştir. Denizden bakıldığında sağ taraftaki kulenin yapımına Saruca Paşa, sol taraftakinin yapımına Zağanos Paşa, kıyıdaki kulenin yapımına da Halil Paşa nezaret etmiştir. Buralardaki kuleler de bu paşaların adlarını taşımaktadırlar. Hisarın inşası 31 Ağustos 1452'de tamamlanmıştır. Hisarın yapımında kullanılan keresteler İznik ve Karadeniz Ereğlisi'nden, taşlar ve kireç Anadolu'nun değişik yerlerinden ve spoliler (devşirme parça taş) çevredeki harap Bizans yapılarından temin edilmiştir. Mimar E. H. Ayverdi'ye göre hisarın yapımında yaklaşık olarak 300 usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, kayıkçı, nakliyeci ve diğer tayfa çalışmıştır. 60,000 metrekare alanı kapsayan eserin kâgir hacmi yaklaşık 57,700 metreküptür. Rumeli Hisarı'nın Saruca Paşa, Halil Paşa ve Zağanos Paşa adlarında üç büyük ve Küçük Zağanos Paşa ile 13 adet irili ufaklı burcu bulunmaktadır. Zemin katları ile birlikte Saruca Paşa ve Halil Paşa kuleleri 9 katlı, Zağanos Paşa Kulesi ise 8 katlıdır. Saruca Paşa Kulesi'nin çapı 23,30 metre, duvar kalınlığı 7 metre, yüksekliği ise 28 metredir.[3] Zağanos Paşa Kulesi'nin çapı 26,70 metre, duvar kalınlığı 5,70 metre, yüksekliği ise 21 metredir. Halil Paşa Kulesi'nin çapı 23,30 metre, duvar kalınlığı 6,5 metre ve yüksekliği de 22 metredir. Rumeli Hisarı, 1509 Büyük İstanbul Depreminde büyük zarar görmüş ancak hemen onarılmıştır. 1746 yılında çıkan yangında ahşap kısmı harap olmuştur. Hisar tekrar III. Selim (1789-1807) döneminde onarılmıştır. Hisarın kulelerini örten ahşap külahlar yıkılınca, kale içi küçük ahşap evlerle dolmuştur. 1953 yılının cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın talimatı ile üç Türk kadın mimar Cahide Tamer Aksel, Selma Emler ve Mualla Eyüboğlu Anhegger hisarın onarımı için gerekli çalışmaları başlatmış, kale içindeki ahşap evler kamulaştırılarak yıkılmış ve restorasyon gerçekleştirilmiştir.

 • avatar

  @gezim

  Rumeli Hisarı (Boğazkesen Hisarı olarak da bilinir), İstanbul'un Sarıyer ilçesinde, Boğaziçi'nde bulunan ve bulunduğu semte adını veren hisar. Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul'un Fethi'nden önce, Karadeniz'den gelebilecek saldırıları engellemek amacıyla İstanbul Boğazı'nın en dar (698 m[2]) yerine, Anadolu yakasındaki Anadolu Hisarı'nın tam karşısına inşa ettirilmiştir. Hisar, 30 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Doksan gün gibi kısa bir sürede tamamlanan hisarın üç büyük kulesi, dünyanın en büyük kale burçlarına sahiptir. Rumeli Hisarı'nın adı Fatih vakfiyelerinde Kulle-i Cedide; Neşri tarihinde Yenice Hisar; Kemalpaşazade, Aşıkpaşazade ve Nişancı tarihlerinde Boğazkesen Hisarı olarak geçmektedir. Mekânda uzun yıllar boyunca Rumeli Hisarı Konserleri düzenlenmiştir. Hisarın inşaatına 15 Nisan 1452'de başlanmıştır. İş bölümü yapılarak her bölümün inşası bir paşanın denetimine verilmiş, deniz tarafına düşen bölümün inşasını da Fatih Sultan Mehmet bizzat kendisi üstlenmiştir. Denizden bakıldığında sağ taraftaki kulenin yapımına Saruca Paşa, sol taraftakinin yapımına Zağanos Paşa, kıyıdaki kulenin yapımına da Halil Paşa nezaret etmiştir. Buralardaki kuleler de bu paşaların adlarını taşımaktadırlar. Hisarın inşası 31 Ağustos 1452'de tamamlanmıştır. Hisarın yapımında kullanılan keresteler İznik ve Karadeniz Ereğlisi'nden, taşlar ve kireç Anadolu'nun değişik yerlerinden ve spoliler (devşirme parça taş) çevredeki harap Bizans yapılarından temin edilmiştir. Mimar E. H. Ayverdi'ye göre hisarın yapımında yaklaşık olarak 300 usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, kayıkçı, nakliyeci ve diğer tayfa çalışmıştır. 60,000 metrekare alanı kapsayan eserin kâgir hacmi yaklaşık 57,700 metreküptür. Rumeli Hisarı'nın Saruca Paşa, Halil Paşa ve Zağanos Paşa adlarında üç büyük ve Küçük Zağanos Paşa ile 13 adet irili ufaklı burcu bulunmaktadır. Zemin katları ile birlikte Saruca Paşa ve Halil Paşa kuleleri 9 katlı, Zağanos Paşa Kulesi ise 8 katlıdır. Saruca Paşa Kulesi'nin çapı 23,30 metre, duvar kalınlığı 7 metre, yüksekliği ise 28 metredir.[3] Zağanos Paşa Kulesi'nin çapı 26,70 metre, duvar kalınlığı 5,70 metre, yüksekliği ise 21 metredir. Halil Paşa Kulesi'nin çapı 23,30 metre, duvar kalınlığı 6,5 metre ve yüksekliği de 22 metredir. Rumeli Hisarı, 1509 Büyük İstanbul Depreminde büyük zarar görmüş ancak hemen onarılmıştır. 1746 yılında çıkan yangında ahşap kısmı harap olmuştur. Hisar tekrar III. Selim (1789-1807) döneminde onarılmıştır. Hisarın kulelerini örten ahşap külahlar yıkılınca, kale içi küçük ahşap evlerle dolmuştur. 1953 yılının cumhurbaşkanı Celâl Bayar'ın talimatı ile üç Türk kadın mimar Cahide Tamer Aksel, Selma Emler ve Mualla Eyüboğlu Anhegger hisarın onarımı için gerekli çalışmaları başlatmış, kale içindeki ahşap evler kamulaştırılarak yıkılmış ve restorasyon gerçekleştirilmiştir.

 • avatar

  @halilalabalik4609

  Hisar şuan restorasyonda olsada bahçe kısmını gezebilir manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Hisar fetih hazırlıkları kapsamında inşa edilmiş ve 4.5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış. Pazartesi günleri ziyarete kapalı. Yaz dönemi olduğu için 09.00-18.30 arası ziyarete açık ancak 17 30 da gişe kapanıyor. Giriş ücreti 50 TL. Müze kart geçerli ve gişede müzekart çıkarabiliyorsunuz. Müzekart çıkarmak her zaman için daha avantajlı ve fiyatı 60 TL(öğrenciler için 30 TL). İçeride yiyecek ve içecek için herhangi bir tesis bulunmuyor ancak wc mevcut.

 • avatar

  @ozgurardabayram1051

  Kurban Bayramı tatili olduğu halde açıktı. Sadece pazartesi günleri kapalı. Rumeli Hisarı durağında inip kısa bir yürüyüşle girişine ulaşıyorsunuz. Restorasyonda olduğu için çevresi, yazılı yüksek levhalarla kapatılmış. Giriş bu levhalar arasında küçük bir aralıkta bulunuyor. Müzekartla ücretsiz veya 50 TL biletle giriliyor. Gişeden Müzekart alınabiliyor. Girişte bir sarnıç, eski top namluları, top gülleleri, Roma ve Bizans devrinden kalma sütun başlıkları ve mermer kalıntıları var. Girişte solda ücretsiz tuvalet var. Kulelerin kapılar kapalı. Kulelerin girişine kadar gidebiliyorsunuz. Burçlara çıkış yasak ve engellenmiş. 1950'lerde yapılmış olan amfi tiyatronun sahnesinin tam ortasına geçmişte yıkılmış olan camii tekrar yapılmış. Seyir terasında dinlenip boğaz manzarasını seyredebilirsiniz. Hisarın içinde çok çeşitli ağaçlar var. Ağaçların altında açıklayıcı levhalar var. Henüz bir su veya meşrubat alabileceğiniz kafe gibi bir yer yok. İçme suyunuzu yanınızda getirin. Camii yakınında bir şadırvan var. Fakat suyu içilmiyor.

 • avatar

  @selinozmen2272

  Pazartesi günleri kapalı, müze kart geçiyor. Normal bilet 40 TL. Şu an (Haziran 2022) restorasyon var hisarda fakat ziyarete açık. İETT ile Rumeli hisarı durağında inip biraz yürüyerek kolayca ulaşmak mümkün. Sıcak bir havada çıkacaksanız suyunuz yanınızda olsun, güzel manzaralara için tırmanmak şart. Ana sahne içine yaptıkları cami o kadar kötü olmuş ki 15.yydan kalma ve İstanbul’un sembolü olan bu yapıya nasıl bu kadar saygıları kalmaz anlamak asla mümkün değil. Onun dışında içerisi biraz daha temiz olabilirdi (basit temizlik). Yıllar önce ziyaretimde çıkabildiğimiz merdivenlerin önü hep kapatılmış, umarım böyle kalmaz çünkü bu şekilde bence eksik gezmiş oluyoruz. Tarih ve İstanbul seven herkes bence gelmeli ?

 • avatar

  @bymistik6523

  İstanbul'un fethi için 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan hisar, Pazartesi hariç diğer günlerde kış tarifesi 09.00-16.00, yaz tarifesi 09.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir. Müze Kart geçerlidir. Buradan müze kart alınabilir. Restorasyon devam ediyor ancak ziyarete açıktır. İçeride tuvalet mevcuttur. Ayrıca cami de vardır. Caminin altında sarnıç mevcuttur. Surlara çıkış yasak. Tarihi toplar girişte sol tarafta sergilenmektedir. Gelirken yanınızda içecek (su vb.) getirin çünkü içeride alacak bir yer yok. Gezi ortalama 1 saat sürer. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve boğaz manzaralı hisar güzel fotoğraflar almak için muhteşem bir yer. Varsa yanınıza fotoğraf makinenizi alın. İçerideki banklarda biraz mola verip bu muhteşem manzaranın tadını boğazdan geçen gemilerle birlikte çıkarın. İyi gezmeler.......

 • avatar

  @bilalyurt6973

  Tarihçe Fatih Sultan Mehmet tarafından Boğaziçi’nden geçen gemileri kontrol etmek amacıyla 1452 yılının mart ayında yapımına başlanan hisar, aynı yılın ağustos ayında tamamlanmıştır. Yapımında 300 usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, kayıkçı ve nakliyeci çalıştığı kaynaklarda geçmektedir. Fetihten sonra önemini yitiren Hisar, XVI. yy.dan itibaren devlet hapishanesi olarak kullanılmıştır. 1746 yılında çıkan yangında tahrip olmuş ve Sultan III. Selim (1789-1807) zamanında tamir edilmiştir. Daha sonra kaderine terk edilen yapı 1953 yılında fethin 500. sene-i devriyesinde, kapsamlı bir restorasyon çalışması görmüştür. Müze olarak İlk Açılış Tarihi: 1953 yılında başlatılan restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından 1968 yılında Hisarlar Müze Müdürlüğüne bağlı müze olarak ziyarete açılmıştır. Koleksiyon Türleri İstanbul’un fethinin sembollerinden olan Rumeli Hisarı Müzesi; başta fetihte kullanılanlar olmak üzere Osmanlı dönemine ait gülleler, II. Beyazıd dönemine ait toplar ve Geç Dönem Osmanlı topları, Doğu Roma İmparatorluğundan günümüze ulaşan çeşitli taş eserler ile Haliç zincirinden oluşan koleksiyona sahiptir. Müzenin Öne Çıkan Özelliği Bir ortaçağ yapısı olan Rumeli Hisarı, döneminin en büyük burçlarına sahiptir. Fatih Sultan Mehmet’in 3 veziri tarafından yaptırılan Çandarlı Halil Paşa Kulesi 22 m, Zağanos Paşa Kulesi 21 m ve Saruca Paşa Kulesi 28 m. yüksekliğindedir. Ahşap katları bugün hala ayakta olup Saruca Paşa Kulesinde, akustiği ile öne çıkan divanhane odası ve hapishane olarak kullanıldığı dönemden kalan grafit yazılar mevcudiyetini korumaktadır. Zağanos Paşa Kulesindeki iki satırlık nesih kitabe Boğaziçi’nin ilk Türkçe kitabesi olma özelliğini taşımaktadır. Orta çağdan günümüze ulaşan bu eşsiz yapı sadece mimarisi ile değil bitki örtüsü ile de öne çıkmaktadır. Çam fıstıkları, erguvan ağaçları ve yabani yer örtüleri ile her mevsim İstanbul Boğazı’nın tipik florasının küçük bir kesiti Hisar bahçesinde hayat bulmaktadır. Ayrıca üç seyir terası, dünyanın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

 • avatar

  @polatersoylua

  Fatih Sultan Mehmet tarafından Boğazın ve İstanbul'un korunması için yapılan kaledir bugüne kadar ayakta kalmıştır salgından önce burada konserler verilirdi şimdi bu konserleri ara verildi manzarası müthiştir muhakkak ziyaret etmeniz tavsiye edilir

 • avatar

  @sahinpirentepe8287

  Fiyatlar uygun yemekler güzel ama daha lezzetli olabilir alanına önlemler iyi manzara çok güzel

 • avatar

  @farukerdogan2312

  25 ₺ giriş ücreti var. Sadece bahçe gezilebiliyor... ?

 • avatar

  @gonuldennagmele

  Çok değişik bir hissi var bu kale gerçekten çok sevdim

 • avatar

  @senoleski

  Herzaman sevdiklerimle beraber vakit gecirdigim tek yer

 • avatar

  @kiyamzamani

  Ulu ATAMIZ FATİH SULTAN MEHMET HANIN yaptığı muhteşem bir kale.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 16 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 18:30
  Salı 09:00 - 18:30
  Çarşamba 09:00 - 18:30
  Perşembe 09:00 - 18:30
  Cuma 09:00 - 18:30
  Cumartesi 09:00 - 18:30
  Pazar 09:00 - 18:30

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) +902122635305 Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul, Türkiye Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.0848224 29.0566979 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 16