Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı)

4.5 (6 Yorum)

İstanbul’un Fethi hiç kuşkusuz dünya tarihinin en önemli olaylarından bir tanesi. Bir çağın kapanıp yeni bir dönemin başlamasına vesile olan bu olayda Rumeli Hisarı çok önemli bir rol üstleniyor.

Rumeli Hisarı Fatih Sultan Mehmet tarafından boğazdan geçen gemilerin kontrol edilebilmesi için yaptırılmıştır. Yapımına 1452 senesinin mart ayında başlanan hisar ağustos ayında tamamlanmıştır. Yaklaşık 5 aylık bir inşa süresi olan hisar bu kadar kısa sürede inşa edilebilmesiyle de önemli bir eserdir. Hisarın yapımında 300 kadar usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, nakliyeci ve kayıkçı çalıştığı kaynaklarda geçer.

İstanbul fethedilmesinin ardından Rumeli Hisarı önemini yitirmiştir. Artık boğazdan geçen gemilerin kontrolüne gerek olmaz. Bu dönemden sonra hisar farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır ki 16. yüzyıldan itibaren devlet hapishanesi olarak kullanımı bunların ilkidir.

Hisarlar Müzesi Tarihi

1746 senesinde hisarda bir yangın başlamış ve hisar ciddi şekilde zarar görmüştür. Sultan III. Selim hemen tahribatın giderilmesi talimatını vermiş ve 1789 ile 1807 seneleri arasında yapılan çalışmalar ile hisar tamir edilmiştir.

Hisar bu dönemden sonra yalnız kalmaya başlar. Herhangi bir amaçla kullanılmaz ve adeta kaderine terk edilir. 1953 senesine gelindiğinde ise bu yalnızlık son bulmuştur. 1953 senesinde İstanbul ’un fethinin 500. yılı kutlanırken hisarda kapsamlı bir restorasyon çalışmasına başlanır. Başlayan bu çalışmalar 1968 senesinde tamamlanırken sonrasında Hisarlar Müzesi ismiyle açılmıştır.

Hisarlar Müzesi

Müzeyi Değerli Kılan Özellikler

Ortaçağ’da inşa edilmiş yapılar arasında bulunan Rumeli Hisarı o dönemin en büyük burçlarına sahiptir. Fatih sultan Mehmet’in 3 veziri tarafından yaptırılan Zağanos Paşa Kulesi 21 metre, Çandarlı Halil Paşa Müzesi 22 metre, Saruca Paşa Kulesi ise 28 metre yüksekliğindedir.

Saruca Paşa Kulesi’nin ahşap katları günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Kulenin içerisinde akustiği ile öne çıkan ve sonrasında hapishane olarak kullanılan divanhane odasında dönemden kalan grafit yazılar hala görülebilir. Zağanos Paşa Kulesi’nde iki satırlık nesih kitabe yer almaktadır. Bu kitabe Boğaziçi’nin ilk Türkçe kitabesi olma özelliği taşır.

Müzede mimari kadar bitki örtüsü de önemlidir. Erguvan ağaçları, çam fıstıkları ve yer örtüleri ile birlikte her mevsimde İstanbul Boğazı’nın tipik bitki örtüsü hisarın bahçesinde gözlemlenebilir.

Yaz Dönemi
1 Nisan – 31 Ekim
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:30

Kış Dönemi
31 Ekim – 1 Nisan
Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri
Yaz Dönemi: 16:30
Kış Dönemi: 17:00

Kapalı Günler
Pazartesi

Adres: Yahya Kemal Caddesi No: 42, Rumelihisarı Mahallesi, 34470 Sarıyer İstanbul
E-mail: hisarlarmuzesi@ktb.gov.tr
Web: ktb.gov.tr
Tel 1: 02122635305
Tel 2:

Giriş Ücreti : 25 TL – Durum : AÇIK

Daha fazla göster

Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Kredi Kartı
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Sigara İçilmez
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Park Yeri
Hisarlar Müzesi (Rumeli Hisarı) Müze
+(3)

Konum

Rumeli Hisarı, Yahya Kemal Cd., 34470 Sarıyer/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.5 Puan

 • avatar

  Faruk ERDOĞAN

  25 ₺ giriş ücreti var. Sadece bahçe gezilebiliyor... ????

 • avatar

  ŞAHİN PİRENTEPE

  Fiyatlar uygun yemekler güzel ama daha lezzetli olabilir alanına önlemler iyi manzara çok güzel

 • Çok değişik bir hissi var bu kale gerçekten çok sevdim

 • avatar

  Senol Eski

  Herzaman sevdiklerimle beraber vakit gecirdigim tek yer

 • avatar

  Bilal Yurt

  Tarihçe Fatih Sultan Mehmet tarafından Boğaziçi’nden geçen gemileri kontrol etmek amacıyla 1452 yılının mart ayında yapımına başlanan hisar, aynı yılın ağustos ayında tamamlanmıştır. Yapımında 300 usta, 700-800 işçi, 200 arabacı, kayıkçı ve nakliyeci çalıştığı kaynaklarda geçmektedir. Fetihten sonra önemini yitiren Hisar, XVI. yy.dan itibaren devlet hapishanesi olarak kullanılmıştır. 1746 yılında çıkan yangında tahrip olmuş ve Sultan III. Selim (1789-1807) zamanında tamir edilmiştir. Daha sonra kaderine terk edilen yapı 1953 yılında fethin 500. sene-i devriyesinde, kapsamlı bir restorasyon çalışması görmüştür. Müze olarak İlk Açılış Tarihi: 1953 yılında başlatılan restorasyon çalışmasının tamamlanmasının ardından 1968 yılında Hisarlar Müze Müdürlüğüne bağlı müze olarak ziyarete açılmıştır. Koleksiyon Türleri İstanbul’un fethinin sembollerinden olan Rumeli Hisarı Müzesi; başta fetihte kullanılanlar olmak üzere Osmanlı dönemine ait gülleler, II. Beyazıd dönemine ait toplar ve Geç Dönem Osmanlı topları, Doğu Roma İmparatorluğundan günümüze ulaşan çeşitli taş eserler ile Haliç zincirinden oluşan koleksiyona sahiptir. Müzenin Öne Çıkan Özelliği Bir ortaçağ yapısı olan Rumeli Hisarı, döneminin en büyük burçlarına sahiptir. Fatih Sultan Mehmet’in 3 veziri tarafından yaptırılan Çandarlı Halil Paşa Kulesi 22 m, Zağanos Paşa Kulesi 21 m ve Saruca Paşa Kulesi 28 m. yüksekliğindedir. Ahşap katları bugün hala ayakta olup Saruca Paşa Kulesinde, akustiği ile öne çıkan divanhane odası ve hapishane olarak kullanıldığı dönemden kalan grafit yazılar mevcudiyetini korumaktadır. Zağanos Paşa Kulesindeki iki satırlık nesih kitabe Boğaziçi’nin ilk Türkçe kitabesi olma özelliğini taşımaktadır. Orta çağdan günümüze ulaşan bu eşsiz yapı sadece mimarisi ile değil bitki örtüsü ile de öne çıkmaktadır. Çam fıstıkları, erguvan ağaçları ve yabani yer örtüleri ile her mevsim İstanbul Boğazı’nın tipik florasının küçük bir kesiti Hisar bahçesinde hayat bulmaktadır. Ayrıca üç seyir terası, dünyanın en güzel manzaralarından birine ev sahipliği yapmaktadır.

 • avatar

  KIYAM Zamanı

  Ulu ATAMIZ FATİH SULTAN MEHMET HANIN yaptığı muhteşem bir kale.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar