icon
Yükleniyor..

Ihlara Vadisi

 • (11 Yorum)

Müzeler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Büyük Kanyondaki Sayısız Kiliseler, Dünyanın en büyük kanyonları arasında sayılan Ihlara Vadisi, Hıristiyanlığın kuruluş yıllarından beri önemli bir dini merkez oldu. 14 kilometrelik vadide sayısız kilise ve tarihi yaşam alanı var.

Dönerek Akan Suyun Halkı, Asırlar önce Hasan Dağı’nın püskürmesiyle oluşan volkanik tabaka, doğa olayları ve Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla Ihlara Vadisi’ni oluşturdu. Yüksekliği 120 metreyi bulabilen bu büyüleyici kanyon, Ihlara Kasabası’nda başlayarak Belisırma ve Yaprakhisar üstünden Selime’ye uzanıyor. Kanyon boyunca akan Melendiz sebebiyle, bölgenin eski sakinlerine “dönerek akan suyun halkı”, yani “Peristremma” dendi.

Vadi İçinde Derin Soluk

Bölgede 4. yüzyıldan itibaren öncü Hıristiyan din adamlar yetişti. İlk akla gelenler, Mısır ve Suriye’den daha farklı manastır kuralları belirleyen Kayserili Basilius ve baba-oğul-kutsal ruh üçlemesine (teslis) yeni bir izah getirerek mezhep kuran aziz Nazianzoslu Gregorius.

105 KİLİSEDEN 14’Ü ZİYARETE AÇIK 
 Kapadokya sınırları içinde yer alan Belisırma, Ihlara ve Gelveri’yi (Güzelyurt) kapsayan bölgede, 382 basamaklı merdivenden inip yemyeşil bir vadi tabanını takip edenler, pek çok kilise ve yaşam alanlarıyla karşılaşıyor.

Yörenin jeolojik özelliği sayesinde oluşan freskli kiliseler, manastır ruhuna uygun olarak kayalara oyuldu. 105 adet kiliseden 14 tanesi; yani Ağaçaltı, Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Prenliseki, Eğritaş, Direkli, Saint Georgeus, Karagedik, Ala, Bezirhane, Bahattin Samanlığı ve Batkın Kiliseleri ziyarete açık. Ihlara’ya yakın olanlarda Doğu etkisi gözlenirken, Belisırma civarındaki kiliselerde Bizans tipi duvar resimlerine rastlanıyor. 

Ihlara Vadisi Tarihi

Ihlara Vadisi, Hasandağı volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan kanyon vadidir. Melendiz Çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir.

Ihlara Vadisi Nerede ?

Ihlara Vadisi Aksaray‘ın Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır. İl merkezin 39 Km olan Ihlara Vadisi, İlçe merkezine 12,5 Km uzaklıktadır. Haftanın her günü 08.30 ila 19:00 arasında ziyaret edebilirsiniz.  Açık Adresi : 68570 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray

Ihlara Vadisi Giriş Ücreti ?

Aksaray Ihlara Vadisi giriş ücreti 2022 yılında 90 TL'lik bir giriş ücretiyle sunuluyor ve yanında sesli rehberlik hizmeti sunuluyor. Haftanın her günü açık olarak girilebilen vadi sabah 08:30 ile akşam 19:00 saatleri arasında gezilebiliyor

Hazır Gelmişken

Tarihi önemi yanı sıra doğal güzelliğiyle de görenleri etkileyen vadinin başında yer alan Ziga Kaplıcası’nın şifalı sularından faydalanabilir, Belisirma Köyü’nde Melendiz Çayı’nın üzerine kurulan çardaklarda mola verebilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan Aksaray Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Aksaray 'da gezilecek diğer tarihi yerleri ve müzeleri keşfedebilirsiniz.

Özellikler

Ihlara VadisiKredi Kartı
Ihlara VadisiSigara İçilmez
Ihlara VadisiPark Yeri
Ihlara VadisiMüze
Ihlara VadisiTarihi Yer
Ihlara VadisiMüze Kart Geçerli
Ihlara VadisiAçık Hava
Ihlara VadisiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @mi5013

  Girişler: -> Araç park yeri ücretlidir. 15 ₺ dir. -> Müze kart ve öğretmen kartı geçerlidir. Doğal bir güzellik. Vadiye yapay merdivenlerle inilir. İnmesi ve çıkması yorucudur. Vadiden yukarı çıkıldığında insan nefes nefese kalır. İçerinde çok sayıda geçmişe ait kiliseler bulunur. Vadinin içinde dere geçer ve her iki taraftan yürüyüş yolu vardır.

 • avatar

  @bilgekirbas3754

  Görebileceğiniz en güzel Ören yerlerinden birisi ? Fırsatı olan herkes mutlaka gitmeli. Yolu rahat her model araba ile ulaşım sağlanıyor. Aksaray’dan belediye otobüsü de geliyor. Giriş otopark ücreti 25 Tl - Ören Yeri giriş ücreti de 60 Tl. Engelli kimlik kartı otopark ücreti için ve Ören yeri için de ücretsiz giriş sağlıyor. Müzekart sahipleri burayı da ücretsiz gezebiliyor. Upuzun ve dik bir merdivenden sonra vadiye ulaşıyorsunuz vadi içerisi harika. Fotoğraf çekimi için çok güzel noktalar oluşturulmuş. Vadi içerisinde dinlenmek ve bir şeyler içmek için de çay bahçesi tarzında mekanları var fakat aşırı yüksek fiyatları var. Yanınızda girerken su götürmek mantıklı olabilir :) Çıkışta hediye alınabilecek ufak dükkanlar var, güzel hatıralık ürünler var fiyatlar 7,5 ile 25 TL arasında değişiyor.

 • avatar

  @timurkarahisarl2920

  İçinde bir çok sürprizleri barındıran mutlaka görülmesi gereken yerler listenize alınması gereken bir yer. Bol yürüyüş gerektiriyor, vadiye inerken usenmeden saydığımız 389 adet basamak mevcut, iniş çok sorun değil ama vadi içindeki uzun yürüyüşlerine sonra dönüş sırasında 3-5 mola ile ancak çıkılıyor. Seyahat için tam gün ayırmanın gerekebilir içinde 3-4 tane kilise bulunuyor.

 • avatar

  @umutcan9187

  Beğeneceğinize eminim. Giriş müzekart ile 60 TL, 30 TL (indirimli) ve 10 TL (emekli öğretmen vb) Öğretmenlere ücretsiz. Normalde 90 TL. 150 hatta 200 metreyi bulan merdivenleri inmek ve çıkmak sizi biraz zorlayabilir. Onun dışında; göreceğiniz kilise ve diğer kalıntıların üzerine kazınmış isimler de canınızı sıkabilir. Fakat, olağanüstü bir mekanda gezerken ayağınızı dereye sokabilmenin keyfi, bütün bu olumsuzlukları unutturacaktır. Yanınıza su ve azcık atıştırmalık almanız cebiniz açısından iyi olur. Keyifli gezmeler.

 • avatar

  @anilcankurt

  Roma dönemine ait 9-11. Yüzyıl dönemine ait kiliseler bulunduran vadimiz. Hem doğa hem tarih açısından oldukça zengin bir mekan. 18 yaş altı ve 65 üstü ücretsiz. Müze kartla ücretsiz girilebiliyor. Her iki yönde uzun patikalara ve çok sayıda kiliselere sahip. Kiliselerin çoğu maalesef tahrip edilmiş durumda. Genellikle sol patikaya gidilmesine rağmen sağ tarafta da güzel bir şelale bulunuyor. Bilet gişesinden vadiye inmek için uzun merdivenleri inmek gerekiyor hareket sıkıntısı olan vatandaşlar için uygun değil. Turla veya kendi başınıza gelebilirsiniz. İçerisinde küçük restorantlar mevcut. Her iki yönü de gezmenizi öneririm. Şelalenin ilerisinde de bir giriş var isterseniz oradan girip diğer uca doğru gidebilirsiniz. Doğal ve tarihi açıdan zengin bir mekan Aksaray bölgesine gelen herkese ziyaret etmesini tavsiye ederim

 • avatar

  @muazzezaksoy

  Müze kart ile ücretsiz girebilirsiniz. Sekiz yaş üstü çocuklardan ücret alıyorlar. Uzunca bir yürüyüş parkuru var ama çok zorlu değil her yaştan insan yürüyebilir. İki giriş arasında çay bahçesi var ancak bize pahalı geldi. Sık sık dinlenmek için oturma yerleri mevcut ve bol bol fotoğraf çekilmek için şirin alanlar düzenlemişler. 9 yaşındaki oğlumuzla sıkılmadan yürüdük. Biz vadi başı girişinden girip Belisırma girişine kadar yürüyüp geri geldik çünkü aracımızı orada bırakmıştık. Dilerseniz diğer çıkıştan çıkıp taksi ile dönebilirsiniz. Taksi ücretiniz 100 lira civarında olduğunu söylediler.

 • avatar

  @feyzaturkyilmaz

  Ankara üzerinden geldik, öncelikle inanılmaz rahat bir yol, tuz gölünün güzelliği uzun süre eşlik ediyor. Sonra Hasan Dağı tüm haşmetiyle karşılıyor sizi... Sonra da mükemmel ıhlara vadisi... 400 merdiven ile aşağı iniyorsunuz, inerken kontrollü inmek lazım çünkü merdivenler bitince bacaklarınız titremeye başlıyor, o yüzden dikkat. Aşağıda bir çok kilise karşılıyor, nekropol, cafeler vs . Ördekler, tavuklar, güvercinler. Herşey çok güzel fakaaat: burası çokomelli Aşağıda bi küçük cafe var soda yı 17 TL ye satan... Yürüyüş yapan insanların kasları için soda içmesi gerekir. Bunu fırsata çeviren esnaf için pek iyi şeyler düşünmüyorum. Onun dışında muhakkak gezilecek görülecek bir yer. Zaten dünyada ki en büyük vadilerden bir tanesi. Bolca turist de var. Gelinip görülmeli...

 • avatar

  @dilekakbas

  Dünyanın en büyük kanyonları arasında sayılan Ihlara Vadisi, Hıristiyanlığın kuruluş yıllarından beri önemli bir dini merkez oldu. 14 kilometrelik vadide sayısız kilise ve tarihi yaşam alanı var. Kapadokya sınırları içinde yer alan Belisırma, Ihlara ve Gelveri’yi (Güzelyurt) kapsayan bölgede, 382 basamaklı merdivenden inip yemyeşil bir vadi tabanını takip edenler, pek çok kilise ve yaşam alanlarıyla karşılaşıyor. Yörenin jeolojik özelliği sayesinde oluşan freskli kiliseler, manastır ruhuna uygun olarak kayalara oyuldu. 105 adet kiliseden 14 tanesi; yani Ağaçaltı, Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Prenliseki, Eğritaş, Direkli, Saint Georgeus, Karagedik, Ala, Bezirhane, Bahattin Samanlığı ve Batkın Kiliseleri ziyarete açık. Ihlara’ya yakın olanlarda Doğu etkisi gözlenirken, Belisırma civarındaki kiliselerde Bizans tipi duvar resimlerine rastlanıyor.

 • avatar

  @magir

  DEGERLİ KARDEŞLERİM LÜTFEN RİCA EDİYORUM AÇIKLAMALARIMI İYİ OKUYUN... GİRİŞ 55 TL FAKAT MÜZE KARTINIZ VARSA GEÇERLİ OTO PARK 15 TL Bunlara ilaveten egerki bir yerden bir yere giderken yol güzerkahınızda ise 50 km içeri girip görülebilir AMA genede DEGMEZ...ÇÜNKİ OYUK KAYALAR HER TARAF BİR İSİM VERİP KLİSE DEMİŞLER BEŞ PARA ETMEZ.. BİR DEREYE BENZER SU VAR ORADA OTURULUP ÇAY İÇEBİLİRSNİZ 5 TL. GÖZLEME 20 TL REZALET...PİSLİKTEN GEÇİLMİYOR...MÜTHİŞ BİR DOGA ..TARİH ...MİSAFİR PERVERLİK BEKLİYORSANIZ BOSUNA...ZAMANINIZI PARANIZ BOŞA HARCAMAYIN EVİNİZE EN YAKIN BİR PARKA gidin derim..LAFIN KISACASI BİR DAHA KESİNLİKLE GİTMEM DEGMEZ.....DAHADA BENİM YAPABİLECEGİM BİR ŞEY YOK...ERCİYESE GİDİN FISTIKLI TATLI YİYİN ÜRGÜBE GİDİN KAYALARA BAKIN KAPUZ BAŞINA GİDİN ÇOŞKUN ŞELALEYİ İZLEYİN AMA BURASI ZAMAN İSRAFI....

 • avatar

  @aliseman

  Vadi inanılmaz bir doğa harikası. 1- üç bolumden oluşuyor Ihlara ve belisirma arasında müzeler müdürlüğü uygulaması var. Giriş 55 TL çocuk ücretsiz ve öğretmenler de ücretsiz. İki parkur arası eglenceli ve yaklaşık 4 km çok fazla yorucu değil. İhlaradan indiginiz merdiven yaşa ve şartlara göre biraz zorlayabilir.belisirmadan girip tekrar oradan da çıkabilirsiniz bu şekilde merdiven tırmanmaya gerek kalmaz. 2- biz iki kişi tam parkuru gidiş geliş yaklaşık 9 saatte yürüdük. Vadide ki tesislerde yemek yemedim atıştırmalık stoğu bizi idare etti. Yürüyüş inanılmaz eğlenceli nehir boyunca sağlı sollu keyifli yollardan geçiyorsunuz. 3- kamp ve ateş yakmak yasakmış. Biz kurallara uyduk yapamadık.

 • avatar

  @cemsabahoglu

  Müze kart geçerli olup kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. Aynı gün içerisinde müze kartınızla 1 kere girip çıktıysanız, sonra tekrar girmek istiyorsanız 2. ve sonraki girişleriniz için turnikelerin sağında yer alan müzekart gişesinden ücretsiz giriş bileti almanız gerekiyor, bunun için kimlik ve müze kartınızı göstermeniz yeterli. Yaklaşık birbuçuk km yürüdükten sonra çay bahçesiyle karşılaşacaksınız, dere üzerindeki çardaklarda yada suyun içinde oturabilirsiniz. Otopark giriş ücreti 13 TL, ilk girerken ödeniyor, aşağıda yer varsa aşağı park edilebilir yer yoksa tekrar yukarı çıkıp park etmek gerekiyor. Vadi çok güzel, bakımlı ve temiz. Vadiye inerken sizi ilk öncelikle kilise karşılıyor, oldukça eski ve tarihi.


 • Künye

  ✅ Müzeler : Ihlara Vadisi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 19:00
  Salı 08:30 - 19:00
  Çarşamba 08:30 - 19:00
  Perşembe 08:30 - 19:00
  Cuma 08:30 - 19:00
  Cumartesi 08:30 - 19:00
  Pazar 08:30 - 19:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Müzeler Ihlara Vadisi Ihlara Vadisi +90Yok 68500 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray, Türkiye Ihlara Vadisi Ihlara Vadisi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Ihlara Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 38.2539041 34.3027527 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 11