Ihlara Vadisi

4.2 (5 Yorum)

Büyük Kanyondaki Sayısız Kiliseler, Dünyanın en büyük kanyonları arasında sayılan Ihlara Vadisi, Hıristiyanlığın kuruluş yıllarından beri önemli bir dini merkez oldu. 14 kilometrelik vadide sayısız kilise ve tarihi yaşam alanı var.

Dönerek Akan Suyun Halkı, Asırlar önce Hasan Dağı’nın püskürmesiyle oluşan volkanik tabaka, doğa olayları ve Melendiz Çayı’nın aşındırmasıyla Ihlara Vadisi’ni oluşturdu. Yüksekliği 120 metreyi bulabilen bu büyüleyici kanyon, Ihlara Kasabası’nda başlayarak Belisırma ve Yaprakhisar üstünden Selime’ye uzanıyor. Kanyon boyunca akan Melendiz sebebiyle, bölgenin eski sakinlerine “dönerek akan suyun halkı”, yani “Peristremma” dendi.

Vadi İçinde Derin Soluk

Bölgede 4. yüzyıldan itibaren öncü Hıristiyan din adamlar yetişti. İlk akla gelenler, Mısır ve Suriye’den daha farklı manastır kuralları belirleyen Kayserili Basilius ve baba-oğul-kutsal ruh üçlemesine (teslis) yeni bir izah getirerek mezhep kuran aziz Nazianzoslu Gregorius.

105 KİLİSEDEN 14’Ü ZİYARETE AÇIK 
 Kapadokya sınırları içinde yer alan Belisırma, Ihlara ve Gelveri’yi (Güzelyurt) kapsayan bölgede, 382 basamaklı merdivenden inip yemyeşil bir vadi tabanını takip edenler, pek çok kilise ve yaşam alanlarıyla karşılaşıyor.

Yörenin jeolojik özelliği sayesinde oluşan freskli kiliseler, manastır ruhuna uygun olarak kayalara oyuldu. 105 adet kiliseden 14 tanesi; yani Ağaçaltı, Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Prenliseki, Eğritaş, Direkli, Saint Georgeus, Karagedik, Ala, Bezirhane, Bahattin Samanlığı ve Batkın Kiliseleri ziyarete açık. Ihlara’ya yakın olanlarda Doğu etkisi gözlenirken, Belisırma civarındaki kiliselerde Bizans tipi duvar resimlerine rastlanıyor. Ihlara Vadisi Aksaray‘ın Güzelyurt ilçesinde bulunmaktadır.

Görseller

ihlara 1

 

ihlara 2

 

ihlara 3
 

Hazır Gelmişken

Tarihi önemi yanı sıra doğal güzelliğiyle de görenleri etkileyen vadinin başında yer alan Ziga Kaplıcası’nın şifalı sularından faydalanabilir, Belisirma Köyü’nde Melendiz Çayı’nın üzerine kurulan çardaklarda mola verebilirsiniz.

Daha fazla göster

Ihlara Vadisi Park Yeri
Ihlara Vadisi Ücretsiz
Ihlara Vadisi Tarihi Yer

Konum

68500 Ihlara/Güzelyurt/Aksaray, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.2 Puan

 • avatar

  Dilek akbaş

  Dünyanın en büyük kanyonları arasında sayılan Ihlara Vadisi, Hıristiyanlığın kuruluş yıllarından beri önemli bir dini merkez oldu. 14 kilometrelik vadide sayısız kilise ve tarihi yaşam alanı var. Kapadokya sınırları içinde yer alan Belisırma, Ihlara ve Gelveri’yi (Güzelyurt) kapsayan bölgede, 382 basamaklı merdivenden inip yemyeşil bir vadi tabanını takip edenler, pek çok kilise ve yaşam alanlarıyla karşılaşıyor. Yörenin jeolojik özelliği sayesinde oluşan freskli kiliseler, manastır ruhuna uygun olarak kayalara oyuldu. 105 adet kiliseden 14 tanesi; yani Ağaçaltı, Sümbüllü, Yılanlı, Kokar, Prenliseki, Eğritaş, Direkli, Saint Georgeus, Karagedik, Ala, Bezirhane, Bahattin Samanlığı ve Batkın Kiliseleri ziyarete açık. Ihlara’ya yakın olanlarda Doğu etkisi gözlenirken, Belisırma civarındaki kiliselerde Bizans tipi duvar resimlerine rastlanıyor.

 • avatar

  feyza türkyılmaz

  Ankara üzerinden geldik, öncelikle inanılmaz rahat bir yol, tuz gölünün güzelliği uzun süre eşlik ediyor. Sonra Hasan Dağı tüm haşmetiyle karşılıyor sizi... Sonra da mükemmel ıhlara vadisi... 400 merdiven ile aşağı iniyorsunuz, inerken kontrollü inmek lazım çünkü merdivenler bitince bacaklarınız titremeye başlıyor, o yüzden dikkat. Aşağıda bir çok kilise karşılıyor, nekropol, cafeler vs . Ördekler, tavuklar, güvercinler. Herşey çok güzel fakaaat: burası çokomelli Aşağıda bi küçük cafe var soda yı 17 TL ye satan... Yürüyüş yapan insanların kasları için soda içmesi gerekir. Bunu fırsata çeviren esnaf için pek iyi şeyler düşünmüyorum. Onun dışında muhakkak gezilecek görülecek bir yer. Zaten dünyada ki en büyük vadilerden bir tanesi. Bolca turist de var. Gelinip görülmeli...

 • avatar

  ALİ ŞEMAN

  Vadi inanılmaz bir doğa harikası. 1- üç bolumden oluşuyor Ihlara ve belisirma arasında müzeler müdürlüğü uygulaması var. Giriş 55 TL çocuk ücretsiz ve öğretmenler de ücretsiz. İki parkur arası eglenceli ve yaklaşık 4 km çok fazla yorucu değil. İhlaradan indiginiz merdiven yaşa ve şartlara göre biraz zorlayabilir.belisirmadan girip tekrar oradan da çıkabilirsiniz bu şekilde merdiven tırmanmaya gerek kalmaz. 2- biz iki kişi tam parkuru gidiş geliş yaklaşık 9 saatte yürüdük. Vadide ki tesislerde yemek yemedim atıştırmalık stoğu bizi idare etti. Yürüyüş inanılmaz eğlenceli nehir boyunca sağlı sollu keyifli yollardan geçiyorsunuz. 3- kamp ve ateş yakmak yasakmış. Biz kurallara uyduk yapamadık.

 • avatar

  Cem Sabahoğlu

  Müze kart geçerli olup kartınız varsa ücretsiz girebilirsiniz. Aynı gün içerisinde müze kartınızla 1 kere girip çıktıysanız, sonra tekrar girmek istiyorsanız 2. ve sonraki girişleriniz için turnikelerin sağında yer alan müzekart gişesinden ücretsiz giriş bileti almanız gerekiyor, bunun için kimlik ve müze kartınızı göstermeniz yeterli. Yaklaşık birbuçuk km yürüdükten sonra çay bahçesiyle karşılaşacaksınız, dere üzerindeki çardaklarda yada suyun içinde oturabilirsiniz. Otopark giriş ücreti 13 TL, ilk girerken ödeniyor, aşağıda yer varsa aşağı park edilebilir yer yoksa tekrar yukarı çıkıp park etmek gerekiyor. Vadi çok güzel, bakımlı ve temiz. Vadiye inerken sizi ilk öncelikle kilise karşılıyor, oldukça eski ve tarihi.

 • avatar

  M. AĞIR

  DEGERLİ KARDEŞLERİM LÜTFEN RİCA EDİYORUM AÇIKLAMALARIMI İYİ OKUYUN...???????????? GİRİŞ 55 TL FAKAT MÜZE KARTINIZ VARSA GEÇERLİ OTO PARK 15 TL Bunlara ilaveten egerki bir yerden bir yere giderken yol güzerkahınızda ise 50 km içeri girip görülebilir AMA genede DEGMEZ...ÇÜNKİ OYUK KAYALAR HER TARAF BİR İSİM VERİP KLİSE DEMİŞLER BEŞ PARA ETMEZ.. BİR DEREYE BENZER SU VAR ORADA OTURULUP ÇAY İÇEBİLİRSNİZ 5 TL. GÖZLEME 20 TL REZALET...PİSLİKTEN GEÇİLMİYOR...MÜTHİŞ BİR DOGA ???..TARİH ???...MİSAFİR PERVERLİK BEKLİYORSANIZ BOSUNA...ZAMANINIZI PARANIZ BOŞA HARCAMAYIN EVİNİZE EN YAKIN BİR PARKA gidin derim..LAFIN KISACASI BİR DAHA KESİNLİKLE GİTMEM DEGMEZ.....DAHADA BENİM YAPABİLECEGİM BİR ŞEY YOK...ERCİYESE GİDİN FISTIKLI TATLI YİYİN ÜRGÜBE GİDİN KAYALARA BAKIN KAPUZ BAŞINA GİDİN ÇOŞKUN ŞELALEYİ İZLEYİN AMA BURASI ZAMAN İSRAFI....


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar