İstanbul Modern Sanat Müzesi

4.8 (5 Yorum)

İstanbul’un ilk modern sanat müzesi olan bu kuruluş; Eczacıbaşı firmasının öncülük etmesiyle kurulmuştur. Aynı zamanda da İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin kurulmasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı da destekte bulunmuştur. 11 Aralık 2004 yılından itibaren ziyaretçilerine odaklanan hizmet vermeye başlamıştır.

Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi; Karaköy limanında yer almaktadır. Aynı zamanda da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alan kısımda bulunmaktadır. İlk olarak Denizcilik İşletmeleri için depo olarak meydana getirilen binanın restore edilmesi ve müzeye dönüştürülmesi süreciyle beraber müze olarak hayata geçirildi.

İstanbul Modern Sanat Müzesi, 2003 yılında 8. Uluslar arası İstanbul Bienali’ye de ev sahipliği yaparak, organizasyon burada gerçekleştirildi. Başbakanlık tarafınca müze olarak düzenlenen ve sonrasında da Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım süreci için gerekli bir tarih olan 17 Aralık gününden önce hizmete girmesi planlanıldı. Böylelikle de 11 Aralık 2004 tarihinde ziyaretçilere açılarak, modern sanat eserlerini herkese sundu. Önceki yıllarda var olan Galataport nedeniyle geçici olarak Karaköy’deki Paket Postanesi binasında hizmet vermeye devam etti.

Tarihçe

20. yüzyıl genelinde yaşanan çağdaş sanat gelişmelerini İstanbul Modern Sanat Müzesiiçerisinde görebilmek mümkün olabiliyor. Gerek Türkiye gerekse de Dünya genelinde sanatçıların çalışmalarının izleyicilerle buluşmasını Yeni Yapıtlar Yeni Ufuklar sloganıyla gösteriyor.

Görsel

İstanbul Modern Sanat Müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi içerisinde yer alan İstanbul Modern Koleksiyonu içerisinde resim ve heykel gibi farklı sanatçıların elinden çıkmış eserlere de yer veriliyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin hayata geçirilmesiyle beraber İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı yurtdışından da ödül aldı. Legion d’Honneur nişanına layık görülen Oya Eczacıbaşı, sanata verdiği değerle de bilinen bir isim olarak kamuoyunda öne çıkıyor.

Ödüller

2009 yılında tertip edilen ve Bursa’da gerçekleştirilen Avrupa Müzeler Forumu doğrultusundaki değerlendirmeler sonrasında da İstanbul Modern Sanat Müzesi ödüle layık görüldü. Özel ödül alan İstanbul Modern Sanat Müzesi; sanatı ele alışı, yenilikçi tavrı ve ziyaretçilerine sunduğu önemden ötürü bu ödülü aldı. Her geçen gün yeni eserleri eklemeye devam eden İstanbul Modern Sanat Müzesi; ziyaretçilerini beklemeyi de sürdürüyor.

Sanal Olarak Gez

2018-2020 yılları arasında ziyaretçiyle buluşan koleksiyon sergimiz “Şimdinin Peşinde”yi sanal tur ile keşfedebilirsiniz. 33 sanatçının 42 çalışmasına yer veren, insanın kentle, doğayla, fiziki çevresiyle ve kendi benliğiyle olan ilişkisini; tarihsel, toplumsal ve kişisel bağlamda irdeleyen yapıtları bir araya getiren sergimize sanal ortamda ulaşmak için tıklayın.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:99, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Saatler: 09:00 – 17:00

Telefon: (0212) 334 73 00

Web: istanbulmodern.org

Kurucusu: Oya Eczacıbaşı

Kuruluş tarihi: 11 Aralık 2004

Başkanı: Oya Eczacıbaşı

Tür: Çağdaş Sanat Müzesi

Konum: Beyoğlu, İstanbul, Türkiye

Daha fazla göster

İstanbul Modern Sanat Müzesi Kredi Kartı
İstanbul Modern Sanat Müzesi Sigara İçilmez
İstanbul Modern Sanat Müzesi Park Yeri
İstanbul Modern Sanat Müzesi Müze
+(3)

Konum

Kılıç Ali Paşa Mahallesi, Kılıç Ali Paşa Cd. No:1/1, 34433 Beyoğlu/İstanbul, Türkiye Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.8 Puan

 • avatar

  Salkım Sarıkaş

  Ziyaret Saatleri Salı - Cumartesi 10.00 - 18.00 Pazar 11.00 - 18.00 Pazartesi Kapalı Çevrimiçi Rezervasyon İstanbul Modern Sanat Müzesi, her yıl 1 Ocak’ta ve dini bayramların ilk günlerinde kapalıdır. Covid-19 için alınan önlemler kapsamında İstanbul Modern Kütüphane kapalıdır. Ücretler Tam: 45 TL İndirimli (Öğrenci, Öğretmen, Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler): 26 TL Gruplar (10 kişi ve üzeri): 37 TL Uluslararası ziyaretçiler Tam: 95 TL İndirimli (Öğrenci ve 65 Yaş Üstündekiler): 72 TL Gruplar (10 kişi ve üzeri): 72 TL İstanbul Modern Üyeleri, Engelli Ziyaretçiler, 12 Yaşından Küçük Çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD Kart Sahipleri: Ücretsiz Perşembe günleri Türkiye’de ikamet eden ziyaretçilere ücretsizdir. Salı günleri saat 14.00 - 18.00 arası, 18 - 25 yaşındaki, Türkiye’de ikamet eden gençlere ücretsizdir. İndirimli giriş için (Öğrenci, Öğretmen, Emekli ve 65 Yaş Üstündekiler) ilgili kimlik kartının gişede ibraz edilmesi gereklidir. Sinema Gösterim Ücretleri İstanbul Modern Sinema: 26 TL İstanbul Modern üyelerine ücretsizdir. Müze giriş ücretine bir adet sinema giriş kuponu dahildir. Sinema girişleri hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. Müzekart+ ile İstanbul Modern’i yılda bir kez ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Detaylar için tıklayınız. Müzenin kendi otoparkı bulunmamaktadır ancak bölgede halka açık otoparklar mevcuttur. -Beyoğlu Tepebaşı Katlı Otoparkı (TRT Binası yanı) -Parktürk Şişhane Katlı Otoparkıı COVID-19 ÖNLEMLERİ Olanaklar ve Kurallar • Müzenin tüm etkinliklerine tekerlekli sandalyeyle ulaşılabilir. • Müzeye bebek arabasıyla giriş yapılabilir. 6 ay-4 yaş arası çocuk sahibi ziyaretçilerimiz, Grupbaby tarafından müzemize hediye edilen Quinny marka bebek arabalarını ücretsiz olarak kullanabilir. • Bebek arabalarını ödünç almak için ziyaretçilerimizin müze biletlerini göstererek, kimliklerini vestiyere bırakmaları yeterlidir. • Müzeye rehber köpekler hariç evcil hayvan kabuledilmemektedir. • Salonlarda sigara içmek, salonlara yiyecek ve içecek sokmak yasaktır. • Müze ziyaretçilerimizin şemsiye, büyük boy çanta, sırt çantası ve bagajlarını vestiyere bırakmaları gerekmektedir. • Sinema gösterimleri için giriş kuponunuzu gişeden almanızı rica eder, oturma kapasitesi sebebiyle her gösterim için belirli sayıda kupon verileceğini hatırlatırız. • Film gösterimimiz başlamadan 5 dakika önce salonda yerlerinizi almanız rica edilir. Boş kalan yerler sıradaki ziyaretçilerimize verilecektir. Giriş kuponu belirtilen gösterim saatine ait olduğundan, diğer gösterimler için ayrı kupon alınması gerekmektedir. • Kişisel kullanım amacıyla, anı niteliğinde, profesyonel olmayan fotoğraf çekimleri yapılabilir; video çekilemez. Fotoğraflar flaşsız olarak ve tripod kullanılmaksızın çekilebilir. Alınan görüntülerin kişisel amaç dışında her türlü kullanımı, çoğaltımı, yayımı, satışı ve topluma iletimi vb, İstanbul Modern’in önceden yazılı iznine tabidir.

 • avatar

  Özal Bayram

  Mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müze.

 • avatar

  Meyra Taha

  Çok güzel bir müze perşembe günleri ücretsiz Diğer günlerde öğrenciler için 20 tl

 • avatar

  Yıldız Bilgili

  Hoş bir havası var fakat danışmada (sinema bölümünün orada) bulunan hanımefendi bize çok tuhaf davrandı sanki gelmemizden rahatsız olmuş gibi. Kendisine soru soruyoruz gözlerini deviriyor ve yer yer konuşma zahmetinde bulunmak bile istemedi. Diğer çalışanlar gayet kibarlarken o kadının tavrı hiç hoş değildi onun dışında öğrenci 20tl dedi ve biz 100tl uzattığımızda 50tl verdi geri. Kadın o kadar soğuk baktı ki bize neden diye soramadık bile. Müze kart için ise öğrenci müze kartının geçmediğini sadece 60tl olan müzekartın geçerli olduğunu söyledi. Müze genel anlamda gayet hoş ve güzel. Gidilir fakat mümkünse o kadın ile muhattap olmayın çünkü sanırım ziyaretçiden hoşlanmıyor ve ciddi bir iletişim sorunu yaşatıyor.

 • avatar

  Osman Tatlı

  Karaköy limanında, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Tophane-i Amire arasında yer alan İstanbul Modern, T.C. Denizcilik İşletmeleri için kuru yük deposu olarak inşa edilen 4 no'lu antrepo binasının müzeye dönüştürülmesi ile hayata geçirildi. 2003 yılında gerçekleştirilen 8. Uluslararası İstanbul Bienali'ne de ev sahipliği yapan bina, başbakanlık tarafından müze olarak tahsis edildı ve kendisinin Türkiye'ye AB üyeliği için müzareke tarihi verilecek olan 17 Aralık tarihinden önce yapımının tamamlanması isteği üzerine 11 Aralık 2004'te hizmete açıldı.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar